Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

carti despre servicii secrete

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
as vrea niste recomandari de carti referitoare la acest subiect; am citit cateva si as vrea sa mai aprofundez

#2
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
spune cam ce ai citit...sa stim despre ce discutam si ce excludem!!!

#3
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
eu am citit Eugen Cristescu-secrete dezvaluite ed Hiparion  an 2000, de fapt e o istorie (subiectiva) a SSI , scrisa de conducatorul ei, in inchisoare pe vremea comunistilor(se presupune). Pentru mine nu a fost extrem de interesant desi pot spune ca am intzeles ceva mai bine ce inseamna spionaj, contraspionaj si cam cum se facea la noi atunci.

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

kador, on May 13 2005, 14:03, said:

spune cam ce ai citit...sa stim despre ce discutam si ce excludem!!!

<{POST_SNAPBACK}>

sincer, nu-mi vine in minte acuma nici un titlu.
daca ai vreo lista posteaz-o fara pribleme ca imi aleg eu de acolo

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si ca sa fiu si mai sincer, caut o carte (nu stiu cum se numeste, cine a scris-o :cursing: ) despre securitate scrisa de un roman si era destul de acida la adresa lui Pacepa. N-am apucat sa citesc decat vreo jum de pagina peste umarul cuiva :D  dar parea ineresanta.
dar sunt deschis  :D si pt alte carti care trateaza subiectul (romanesti si straine)

#6
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Incearca "mosad" - Victor Ostrovsky, Claire Hoy, Editura Globus, 1993. Dezvaluirile unui spion din Mosad. Nici nu iti vine sa crezi ca serviciile secrete sunt asa o forta.

#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

El-Vis, on May 16 2005, 19:38, said:

Incearca "mosad" - Victor Ostrovsky, Claire Hoy, Editura Globus, 1993. Dezvaluirile unui spion din Mosad. Nici nu iti vine sa crezi ca serviciile secrete sunt asa o forta.

<{POST_SNAPBACK}>


am citit-o! multumesc
e una din cele mai "clare" carti scrise despre serviciile secrete.
nu e de mirare ca Mosad-ul l-a urmarit in Canada dupa ce a aparut cartea sa-i faca  :death:

#8
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Orizonturi Rosii, de M. Pacepa... Iti vei forma citind-o o parere despre SRI-ul comunist. Singura problema e ca nu stii cat exact e adevarat din ce scrie acolo.
Eu unul cred ca tot.  ;)

#9
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Archon, on Jun 15 2005, 12:06, said:

Orizonturi Rosii, de M. Pacepa... Iti vei forma citind-o o parere despre SRI-ul comunist. Singura problema e ca nu stii cat exact e adevarat din ce scrie acolo.
Eu unul cred ca tot.  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Unde gasesti Orizonturi Rosii?!?

#10
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu sunt destul de sceptic in privinta lui pacepa!! act de adevarat poate sa scrie cineva care a avut rangul lui, a avut de toate pe vremea aia, si totusi tradeaza!!
in cartea de care pomeneam si din care n-am citi decat 1/2 pagina spunea despre pacepa ca a fugit datorita faptului ca facuse o afacere cu niste avioane nemtesti (Foke wolf parca),securitatea incepuse sa-l miroasa si a trebuit sa o tuleasca.
nimeni nu-si pune problema cum pacepa a reusit sa stranga la vremea respectiva o avere pe care acum are si tupeul sa o ceara inapoi si , culmea o si primeste :death:

#11
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
1. se scrie sevicii secrete, cu doi de i. :ciocan:
2. daca sunt servicii _secrete_ atunci de unde puteti sti ca o carte despre ele este adevarata sau nu ?

#12
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

TIC, on Jun 15 2005, 12:10, said:

Unde gasesti Orizonturi Rosii?!?

<{POST_SNAPBACK}>

Am vazut recent o copie intr-un anticariat... In care, nu mai tin minte, din pacate.
Pacepa e un personaj controversat. In ceea ce-l priveste, poti fi sigur de un singur lucru: ca nu a plecat de buna voie din Romania. Dar prin cartile pe care le-a scris el nu incearca sa se disculpe. Nu pune in discutie vinovatia sa ori a altor personaje. El incearca doar sa creeze o impresie despre proiectele diplomatice secrete ale Romaniei din perioada comunista. Si multe din "informatiile" furnizate de fostul general au fundament istoric. Sa nu uitam ca "Orizonturi rosii" a fost scrisa in strainatate intr-o perioada de apropiere diplomatica dintre Romania si tarile capitaliste...

#13
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Archon, on Jun 15 2005, 22:07, said:

Am vazut recent o copie intr-un anticariat... In care, nu mai tin minte, din pacate.
Pacepa e un personaj controversat. In ceea ce-l priveste, poti fi sigur de un singur lucru: ca nu a plecat de buna voie din Romania. Dar prin cartile pe care le-a scris el nu incearca sa se disculpe. Nu pune in discutie vinovatia sa ori a altor personaje. El incearca doar sa creeze o impresie despre proiectele diplomatice secrete ale Romaniei din perioada comunista. Si multe din "informatiile" furnizate de fostul general au fundament istoric. Sa nu uitam ca "Orizonturi rosii" a fost scrisa in strainatate intr-o perioada de apropiere diplomatica dintre Romania si tarile capitaliste...

<{POST_SNAPBACK}>


Nu am incredere in anticariat. Am luat mai demult o carte si avea pagini lipsa!   :angry:

#14
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

zahei, on Jun 15 2005, 12:48, said:

1. se scrie sevicii secrete, cu doi de i. :ciocan:
2. daca sunt servicii _secrete_ atunci de unde puteti sti ca o carte despre ele este adevarata sau nu ?

<{POST_SNAPBACK}>


In prezent poti gasi tot felul de informatii despre activitatea a diverse servicii secrete din perioada razboiului rece. In cea mai mare parte, informatiile relatate de diverse persoane nu mai prezinta nici un fel de interes strategic in ziua de azi. Deci informatiile POT fi adevarate.

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ca sa aplic una din regulile serviciilor secrete (ca o informatie sa fie veridica trebuie sa provina din mai multe surse diferite) daca o informatie o intalnesti in mai multe carti care nu au (aparent) legaturi intre ele, probabil este adevarata;
daca o informatie o gasesti doar intr-o carte poate sa fie, poate sa nu.....

#16
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Cauta carti despr serviciile secrete germane din era nazista... Citeste despre biroul de relatii externe Ribbentrop sau de cel al lui Rosenberg.Nici SD-ul nu a stat degeaba... Informatiile sunt, in mod evident, reale.

#17
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
stii vreun titlu? ca asa...........

#18
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

bogwol, on Jun 17 2005, 09:37, said:

stii vreun titlu? ca asa...........

<{POST_SNAPBACK}>

In loc de un titlu, voi preciza un nume: Jacques de Launay. Intamplator, ultima carte citita de mine se incadreaza in aceasta categorie: J. de Launay-Mari controverse ale contemporaneitatii.1914-1945.- Editura stiintifica Bucuresti- 1970.
Lucrarile sale sunt extrem de elaborate iar concluziile trase se bazeaza exclusiv pe studiul documentelor oficiale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate