Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#7165
GIM28

GIM28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.03.2018
Foarte mult, eu am termenul de cumparare la sfarsitul lui iunie...sper sa se miste mai repede...

#7166
eugen07

eugen07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2007
Buna seara!
Exista o limita minima de 36 mp utili impusa de BCR, pentru a achizitia unui apartament prin Prima Casa?

Am un ap de vanzare, iar saptamana trecuta am batut palma cu un cumparator care avea o preaprobare pt Prima Casa. In momentul in care a fost cu doc la BCR a fost informat ca nu poate achizitiona ap datorita suprafetei (35 mp).

Va multumesc!

#7167
stres_stres

stres_stres

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.05.2018

View Posteugen07, on 10 iunie 2018 - 20:58, said:

Buna seara!
Exista o limita minima de 36 mp utili impusa de BCR, pentru a achizitia unui apartament prin Prima Casa?

Am un ap de vanzare, iar saptamana trecuta am batut palma cu un cumparator care avea o preaprobare pt Prima Casa. In momentul in care a fost cu doc la BCR a fost informat ca nu poate achizitiona ap datorita suprafetei (35 mp).

Va multumesc!
  La BCR suprafata minima pt un apartamentul cu 2 camere  trebuie  sa  fie minim 36m patrati, o camera 23mp, 3 cam 48mp

#7168
de_obicei_eu

de_obicei_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2008
Buna seara!

Edited by de_obicei_eu, 20 July 2018 - 17:45.


#7169
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018
Buna seara,am și eu o întrebare referitor la contractul de garantare? Cine a luat credit prima casa de la BCR a primit la final și copie după contractul de garantare?Este obligatoriul sa îl dețin ?

#7170
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018
Situația e mai complicata !Avem 8 ani de când am achiziționat un apartament prin prima casa la BCR ,noi suntem plecați din țara și ne -am hotărât sa îl vindem și am constatat ca nu avem copie după contractul de garantare la dosarul de acte care ne este necesară pentru depunerea  online la Ministerul  de finanțe publice pentru cererea de înstrăinare a apartamentului.Pe scurt banca nu vrea sa ne ofere nici o posibilitatea sa o primim online .Am vorbit cu mai multe persoane de la BCR și răspunsul a fost sa fac procura pentru cineva cu apostila de la Haga și autentificata la ambasada Romaniei in țara in care sunt sau prezenta fizica la ghișeu! Știm ca avem de făcut mai multe drumuri in țara dar am sperat ca pot sa obțin cererea de înstrăinare online și după sa plasez apartamentul pentru vânzare la o agenție .Asa am de făcut un drum la banca ,după sa depun la minister și tot așa...cine ma poate ajuta cu un răspuns ,o idee.Ma gândesc sa mai încerc la notarul la care am semnat actele poate am mai mult noroc sa obțin o copie.Nu înțeleg in afara poți lua credit prin posta ,sunt trimise actele le completezi ,le trimiți înapoi ești verificat online sunat cu actul de identitate se face verificare și asta e nu mai e nimeni îngrijorat ca îți fura Vecinul actele.Nu consider ca e legal sa nu dețin aceasta copie și mai ales ca nu sunt soluție viabile in acest moment.Le - am scris și am menționat ca suntem in 2018 era Internetului ...ce posibilități le oferă de ex unei persoane cu handicap le cer la fel sa se prezinte fizic la ghișeu sa meargă la notar sa obțină apostila de la Haga la consulat.Orice sfat este binevenit!

#7171
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Salutare,
Inainte de Craciun am inceput demersurile pentru programul Prima Casa, la BCR.
Ieri am fost la banca si am depus cererea pentru finantare. Urma ca in 2-3 zile sa mi se aprobe financiar creditul.
Dar azi am fost sunat de tipa de la banca si mi-a zis ca nu stie daca vor mai avea fonduri sau daca programul va continua. Se pare ca nu au nicio informare oficiala si pana atunci , nu misca nimic.
Stie cineva ceva oficial, in afara de ce scriu astia prin presa?
Surse din alte banci?
Mersi!

#7172
_cristina

_cristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2018
Buna, am ajuns in stadiul evaluarii apartamentului, apartamentul pe care vreau sa il achizitionez fiind 58500 Euro, evaluatorul l-a evaluat la 55500. Intrebarea mea este, pot cere bancii sa imi trimita un alt evaluator pentru a evalua din nou apartamentul?

#7173
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018

View Postmedelin992, on 08 ianuarie 2019 - 14:11, said:

Salutare,
Inainte de Craciun am inceput demersurile pentru programul Prima Casa, la BCR.
Ieri am fost la banca si am depus cererea pentru finantare. Urma ca in 2-3 zile sa mi se aprobe financiar creditul.
Dar azi am fost sunat de tipa de la banca si mi-a zis ca nu stie daca vor mai avea fonduri sau daca programul va continua. Se pare ca nu au nicio informare oficiala si pana atunci , nu misca nimic.
Stie cineva ceva oficial, in afara de ce scriu astia prin presa?
Surse din alte banci?
Mersi!
Sunt aproximativ in aceeasi situatie,doar ca am primit aprobarea finala de la banca.Mi se spune sa astept deblocarea fondurilor si daca se schimba regulamentul PC,va trebui o alta analiza financiara.Mai multe nu stiu/nu vor sa spuna.

#7174
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012

View PostGhytza333, on 12 februarie 2019 - 22:04, said:

Sunt aproximativ in aceeasi situatie,doar ca am primit aprobarea finala de la banca.Mi se spune sa astept deblocarea fondurilor si daca se schimba regulamentul PC,va trebui o alta analiza financiara.Mai multe nu stiu/nu vor sa spuna.
Deci nu au mai fost fonduri pe 2018 si ai trecut in 2019?

#7175
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Da,cam asa ceva.

#7176
b1encutz4

b1encutz4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.03.2019
Buna ziua. Am aplicat anul acesta pentru un credit prima casa la BCR. Am primit pe 12.03 aprobarea financiara si pe 18.03 merg sa semnez antecontractul,apoi merg la banca sa semnez oferta de credit.
Insa, apartamentul nu este finalizat, este la stadiul de finisaje atat interior cat si exterior.
Luni imi va spune daca ma incadrez in cele 90 de zile, cat am termen de la banca, iar daca nu il termina atunci trebuie sa fac promisiune de garantare.
A mai fost cineva in situatia asta? Dupa ce este finalizat apartamentul , dosarul va mai fi trimis iarasi la fond?
Se mai analizeaza veniturile iar?
Este o procedura mai greoaie?

Imi puteti spune cat ce banuti trecuie dati? Bineinteles cu avansul platit si mai stiu ca trebuie depus in cont 3 rate de dobanda.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Edited by b1encutz4, 15 March 2019 - 10:21.


#7177
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Procedura in sine,este greoaie.
Dosarul pleaca la fond cand e finalizat ,evaluat si intabulat apartamentul.
Ca si costuri,aprox 6000 de lei,incluzand notar,ratele de dobanda etc.Asta in functie de pretul locuintei.
Din cate stiu, aprobarea finala a creditului se face dupa evaluare,deci cand e totul terminat,dupa care se trimite la fond.

#7178
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008
Eu am patit urmatoarea treaba. La creditul Prima Casa am avut o reducere de 0,5 % la dobanda atat timp cat salariul a fost virat in contul BCR.
A fost ok pana am rams fara serviciu timp de 2 luni. Banca sa autosesizat din oficiu si a crescut dobanda cu 0.5 %. Foarte corect. Dupa 2 luni salariul meu a intrat din nou in contul BCR. De data asta banca nu sa ma autoseszat din oficiu. Dupa 4 luni cand m-am autosesizat eu mi-au cerut hartie de la firma ca imi intra salariul acolo. Mari nesimititi sa se scoata !  O sa depun plangere. Si la politie si la OPC. Mie mi se pare furt pe fata.

#7179
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Salut,

Pentru un credit care este in derulare de vreo 2 ani, daca platesc anticipat o parte din suma ramasa (mai multe rate), am vreun avantaj?

#7180
ngrandrei93

ngrandrei93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.05.2019
Buna ziua,

Aveți ideea care ar fi durata de așteptare la un credit prima casa BCR între momentul când a fost evaluatorul și aprobarea din partea băncii?

#7181
DanielDsv

DanielDsv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.05.2019
Bună ziua, in jur de 2 saptamani a durat la mine. Momentan e la fond dosarul, blocat din cauza indicelui asta nou. Asteptam o minune

#7182
DorotheaIldiko

DorotheaIldiko

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2020
Buna ziua! Am o intrebare referitor la rata credit versus rata dobanda. Dupa o rambursare anticipata facuta in Iunie 2020 am primit un scadentar in care apare ca in luna August total rata de 1400.49 este alcatuita din:  rata credit: 492.78 + rata dobanda: 907.71. In afara de aceasta se observa cum evolueaza rata credit si rata dobanda luna de luna - diferentele fiind de cativa lei ( maxim 2-3 ) de la o luna la alta, respectiv faptul ca rata creditului creste iar rata dobanzii scade ceea ce este normal. Mai devreme am intrat in aplicatia George si am observat ca luna aceasta defapt total rata este alcatuita dupa urmeaza: rata credit: 550.96 de lei + rata dobanda: 849.53. Totodata din aplicatie am observat ca anul trecut in luna Februarie rata creditului a fost 372.70 de lei iar in lunile urmatoare a fost mai mica, respectiv: in martie 2019 a fost 355.49, iar in aprilie: 356.98. Intrebarea mea este - rata creditului datorita carui factor mai poate fluctua ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate