Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Chiar este asa de simplu sa fii parinte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#55
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005

Cristist50, on May 10 2005, 12:28, said:

Gandesti ciudat pentru mine.

Edit: avem doua trenulete electrice care merg non stop, de la Tommy Toys dar sunt suprapuse, o minunatie. :D

<{POST_SNAPBACK}>



Poate, cand poti, pui o poza cu ele, sa ne bucuram si noi.  :D

#56
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
domnilor, ca sa nu mai fiu bumbacit atat de voi, o sa va explic:
am un baietel de 8 ani, cu care am fost si la spital ca era deshidratat si am stat sa vad cum ii baga perfuzia in mana, si la doctor de 2 ori sa ii bage mana in gips,sa i-o puna la loc ca era luxata, si la stomatolog sa ii sigileze premolarii, etc, etc
am trecut demult prin ce trec cei cu copii de 4 ani :D  si de aqia imi permit sa dau sfaturi.
nu vreau sa il capacesc, dar din cand in cand trebuie.
nu vreau sa il santajez, dar e mai bine decat sa il bat.
si il iubesc foarte mult, dar e important pentru mine sa aiba valorile de baza foarte clare.

#57
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Bineanteles exista santajul dar si comunicare, si exemplul. Cand se joaca cu apa si face leoarca toata casa il pun sa stearga, dureaza mult si o face ca naiba dar stie ca actiunile sale au si urmari.
     Daca se joaca cu telefonul meu ii explic ca ala nu este o jucarie si ca nu se poate juca cu el, a durat mai mult dar a inteles si acum asteapta sa creasca pentru a putea sa-si ia si el telefon.
      Ca sa nu se joace la prize ii povestesc despre un copil care a facut la fel si s-a curentat si a trebuit sa stea foarte mult in spital. Si pot continua cu exemple. Nu sunt la fel de rapide ca si pedepsele corporale dar cred ca pe termen lung sunt mai eficiente.

Vreau si eu avion. Cat costa?

#58
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005
Cu copiii mai mari de 4 ani se poate ajunge la intelegere. Trebuie definit foarte clar ce are voie sa faca si ce nu, ce se cuvine sa faca si ce nu. Iar secretul este ca parintele sa fie foarte ferm in a respecta niste reguli. Cred ca nimic nu este mai pagubos decat astazi sa il pedepsesti pentru o fapta, iar peste cateva zile, ocupat fiind, sa i-o tolerezi. Devine derutat si nu mai intelege nimic.

#59
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005
Cu copiii mai mari de 4 ani se poate ajunge la intelegere. Trebuie definit foarte clar ce are voie sa faca si ce nu, ce se cuvine sa faca si ce nu. Iar secretul este ca parintele sa fie foarte ferm in a respecta niste reguli. Cred ca nimic nu este mai pagubos decat astazi sa il pedepsesti pentru o fapta, iar peste cateva zile, ocupat fiind, sa i-o tolerezi. Devine derutat si nu mai intelege nimic.

#60
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

zen, on May 10 2005, 14:20, said:

domnilor, ca sa nu mai fiu bumbacit atat de voi, o sa va explic:
am un baietel de 8 ani, cu care am fost si la spital ca era deshidratat si am stat sa vad cum ii baga perfuzia in mana, si la doctor de 2 ori sa ii bage mana in gips,sa i-o puna la loc ca era luxata, si la stomatolog sa ii sigileze premolarii, etc, etc
am trecut demult prin ce trec cei cu copii de 4 ani :D  si de aqia imi permit sa dau sfaturi.
nu vreau sa il capacesc, dar din cand in cand trebuie.
nu vreau sa il santajez, dar e mai bine decat sa il bat.
si il iubesc foarte mult, dar e important pentru mine sa aiba valorile de baza foarte clare.

<{POST_SNAPBACK}>



mars0212, on May 10 2005, 14:35, said:

Bineanteles exista santajul dar si comunicare, si exemplul. Cand se joaca cu apa si face leoarca toata casa il pun sa stearga, dureaza mult si o face ca naiba dar stie ca actiunile sale au si urmari.
     Daca se joaca cu telefonul meu ii explic ca ala nu este o jucarie si ca nu se poate juca cu el, a durat mai mult dar a inteles si acum asteapta sa creasca pentru a putea sa-si ia si el telefon.
      Ca sa nu se joace la prize ii povestesc despre un copil care a facut la fel si s-a curentat si a trebuit sa stea foarte mult in spital. Si pot continua cu exemple. Nu sunt la fel de rapide ca si pedepsele corporale dar cred ca pe termen lung sunt mai eficiente.

Vreau si eu avion. Cat costa?

<{POST_SNAPBACK}>


Mai, mai, stati putin, eu nu am zis ca trebuie sa pedepsesti copilul cu pedepse corporale de fiecare data, eventual si pana cand implineste varsta de 35 de ani!

Altfel, sunt de acord cu voi, dar voi faceti referire la copii aflati la varste la care deja te intelegi cu ei! Mars, eu te-am intrebat odata daca tu sau parintii tai nu l-ati atins niciodata pe cel mic! Adica ma refeream cand avea intre 1 si 4 ani, nu la 6 ani!

#61
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Total off-topic pentru Cristist50 in special, ale carui opinii in calitate de tata le apreciez 100%: daca nu ai mai pilotat niciodata RC, de preferat sa iei un asa numit slowflyer sau sa incepi in dubla comanda cu cineva care stie bine ce face, astfel iti va parea rapid rau dupa bani. Alte sugestii pe pm daca vrei, ca sa nu adincesc prea mult OT.

Acum, back on topic: nu cred ca cei care nu au o copii pot avea mai mult de o vaga idee asupra problemei. Si eu am fost la fel inainte de a deveni tata, eram plin de convingeri si opinii ferme asupra tuturor problemelor educatiei.

Mi le-am schimbat radical, m-am adaptat, consider ca marele secret este acela de a sti sa cresti impreuna cu el, de a fi parteneri. Nimic nu poate aduce satisfactii mai mari decit asta si, in plus, mare parte din probleme dispar de la sine.

#62
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu cred ca nu o sa am  rabdare si timp pt ei ... intr-un fel ma ingrozesc.

#63
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Ana_Karr, on May 10 2005, 17:19, said:

Eu cred ca nu o sa am  rabdare si timp pt ei ... intr-un fel ma ingrozesc.

<{POST_SNAPBACK}>


o sa ai si una, si alta
o sa fie al tau, senzatia oricum este unica.

#64
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

mars0212, on May 10 2005, 14:35, said:

Bineanteles exista santajul dar si comunicare, si exemplul.

<{POST_SNAPBACK}>


bineinteles ca educatia copilului e o amestecatura de metode, de la lasat singur sa isi faca greselile, la bataie la fund, cand face cate una memorabila.
totul e sa stii sa le aplici la momentele juste.
iar treaba cu santajul e o pregatire pentru viata, tot asa va functiona totul, pe baza de negociere, insa si ea e aplicata doar in cateva momente. iar cei scandalizati de idee, analizati-va comportarea, o sa vedeti ca si voi il aplicati, chiar daca nu i-ati dat pana acum un nume.
e o descriere exagerata, poate, dar nu am timp sa intru in detalii, ca sa fiu mai bine inteles.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate