Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Chiar este asa de simplu sa fii parinte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

bb_dima, on May 9 2005, 15:28, said:

Eu cred ca avem nevoie de sfaturi si de informatie, nu de reguli.

<{POST_SNAPBACK}>


Corect !

bb_dima, on May 9 2005, 15:28, said:

Si mai ales de incredere in sine!

Aici te contrazic . Poti avea incredere de sine, in moduri gresite. Ducandu-ti copilul la Mc Donald`s si hranindu-l cu gunoaie, sigur pe tine ca-l hranesti si ca-i place nu este o situatie fericita.
La fel poti  fi sigur pe tine ca unui copil mic ii plac oule kinder. Nu-i plac daca nu stie de ele, si asa e mai bine.
De asemenea poti fi sigur pe tine, ca nu are nimic, ca are dintii de lapte distrusi de carii, ca ii vor apare dintii permanenti, noi, sanatosi  (nu stii ca apar deja distrusi, de cariile care au afectat si dintii de lapte).
De asta, informarea si sfaturile avizate sunt f importante din primele ceasuri ale vietii lui intrauterine.

#38
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

bb_dima, on May 9 2005, 15:35, said:

Pai, n-ai inteles decat in parte. Problema mai este ca, dupa nasterea copilului animalele se pot imbolnavi de o boala pe care nu o facusera anterior, deci, anticorpi de la mama - nexam! Cred, insa, ca pericolul este mult supraevaluat. Eu nu am animale in casa (consider ca e impropriu, dat fiind ca stau la bloc) insa sotia mea a alergat in curte impreuna cu fratele ei printre pisici, caini, gaini si curci inca de cand au putut sa mearga... Nu, pericolul nu poate fi asa mare...

<{POST_SNAPBACK}>


Animalele sunt mature, traiesc in acelasi mediu (deci nu au contact cu virusi, microbi noi), sunt vaccinate ...
Si copiii de la tara care traiesc in tarana din ograda printre animale, au o imunitate si o sanatate net superioara copiilor crescuti in apartament.
Dar voi indeparta animalele din 2 motive. Primul ca e mai bine asa totusi. Si al doilea pt ca sunt niste suflete, care toata viata au primit atentie si dragoste si mangaieri. Brusc se va schimba asta, si ele vor suferi enorm. Asa ca e mai bine sa stea la cineva din familie care le iubeste  la fel de mult si le acorda atentia pe care o aveau pana atunci.

#39
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Ana_Karr, on May 9 2005, 15:39, said:

Aici te contrazic . Poti avea incredere de sine, in moduri gresite. Ducandu-ti copilul la Mc Donald`s si hranindu-l cu gunoaie, sigur pe tine ca-l hranesti si ca-i place nu este o situatie fericita.
La fel poti  fi sigur pe tine ca unui copil mic ii plac oule kinder. Nu-i plac daca nu stie de ele, si asa e mai bine.
De asemenea poti fi sigur pe tine, ca nu are nimic, ca are dintii de lapte distrusi de carii, ca ii vor apare dintii permanenti, noi, sanatosi  (nu stii ca apar deja distrusi, de cariile care au afectat si dintii de lapte).
De asta, informarea si sfaturile avizate sunt f importante din primele ceasuri ale vietii lui intrauterine.

<{POST_SNAPBACK}>

Ceea ce ai scris aici este perfect adevarat!
Eu ma refeream la faptul ca, am vazut, spre exemplu, bebelusi tinuti in casa inveliti cu patura si cu tichiuta in cap cand afara erau 40 de grade C, pentru ca asa a invatat-o pe femeie mama-soacra! Am scos copilul si avea un rush asa de urat, ah! Si i-am spus, tu nu ai vazut asta, de ce o tii asa infofolita? Si ea mi-a spus, am vazut si eu, dar soacra mea a crescut 3 copii si barbatu-miu a zis ca mai bine o ascultam!
Eu ma refeream la faptul ca NIMENI nu cunoaste copilul mai bine decat parintii. NIMENI. Asta insa, nu inseamna ca ei sunt atoatestiutori!! Evident! Echilibrul acesta trebuie mentinut cu inteligenta...
Hai ca esti fata desteapta, te-ai prins ce vreau sa zic...

#40
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
1. Exista si alte tipuri de pedepse decat cele corporale si folosite cum trebuie pot sa fie la fel de eficiente, mai putin traumatizante si complet legale.



2.Totusi informatiile astea sunt disponibile. Nimeni nu le tine secrete. Hai ca poate este vorba de bani, nu ai bani sa cumperi cartile, nu ai bani de internet dar sunt convins ca un cabinet de planning familial ar putea sa ofere materiale de genul acesta gratuit. De ce exista totusi acest gol?

Edited by mars0212, 09 May 2005 - 21:36.


#41
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

mars0212, on May 8 2005, 16:22, said:

Ca sa conduci o masina ai nevoie de permis, ca sa ai o arma de vanatoare din nou, permis, ca sa fumezi trebuie sa ai peste 18 ani si pot continua asa. Totusi ca sa fii parinte trebuie doar sa fii apt dpdv fizic ca in rest nimanui nu ii pasa. 
        Ce ati spune daca maine s-ar da o lege care sa aduca obligativitaea de a obtine un permis pentru dreptul de procrea. Stiu ca instinctul de reproducere este poate cel mai puternic, la multe specii chiar mai puternic decit supravietuirea, dar logic, ce credeti?
         Legea asta este ipotetica, hai sa nu ne ocupam de diverse probleme practice pe care le-ar aduce cu sine.

<{POST_SNAPBACK}>



interesant ce zici, insa ti-as sugerra sa citesti 1984 de george orwell 1984( asta in cazul in care nu ai facut-o deja de unde si ideea acestui topic)....

#42
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

mars0212, on May 9 2005, 21:35, said:

1. Exista si alte tipuri de pedepse decat cele corporale si folosite cum trebuie pot sa fie la fel de eficiente, mai putin traumatizante si complet legale.

<{POST_SNAPBACK}>

M-ai facut curios. Zi una-doua, acolo...

#43
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

mars0212, on May 9 2005, 21:35, said:

1. Exista si alte tipuri de pedepse decat cele corporale si folosite cum trebuie pot sa fie la fel de eficiente, mai putin traumatizante si complet legale.

<{POST_SNAPBACK}>


exista santajul, bineinteles!
daca nu esti cuminte, nu te uiti la desene, sau nu te joci la calc, etc
e cea ma eficienta metoda de a indruma copilul fara bataie.
oricat de bun si inteligent ar fi , tot va vrea sa faca lucruri interzise de societate.

iar in legatura cu faptul ca ti se rupe inima, trebuie pur si simplu sa ai o lista de prioritati.
daca are mana luxata si tb indreptata, te inmoi ca tipa cand il tii sa i-o traga si sa i-o puna la loc ?
mai bine nu, decat sa ramana cu ea stramba.
asa ca trebuie doar sa ai prioritatile si lucrurile cu adevarat importante ,clare in fata.

#44
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

zen, on May 10 2005, 09:38, said:

exista santajul, bineinteles!
daca nu esti cuminte, nu te uiti la desene, sau nu te joci la calc, etc
e cea ma eficienta metoda de a indruma copilul fara bataie.

<{POST_SNAPBACK}>

Nici tu nu ai copii dar ii inveti pe altii... of, of...
Santajul este periculos, pentru ca aplicarea lui constanta il va face sa il adopte ca pe un stil de viata. Nu va mai face nimic fara sa ii promiti ceva. Va invata sa te santajeze si el. Va deveni un arivist. Nu va concluziona ca ceea ce facea era rau, ci ca te supara pe tine, asa ca, deindata de va scapa de prezenta ta, o va face din nou. La urma urmelor ce i s-ar putea intampla daca o sa-l prinzi? Ceva rau? A, nu, din contra, o sa i se intample ceva bun! O sa-i mai promiti ceva ca sa stea cuminte!

zen, on May 10 2005, 09:38, said:

oricat de bun si inteligent ar fi , tot va vrea sa faca lucruri interzise de societate.

<{POST_SNAPBACK}>

FALS! Cum poti sa generalizezi in halul asta? Chiar toti copii vor "sa faca lucruri interzise de societate" atunci cand cresc si scapa, la un moment dat, de sub tutela parentala??

#45
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

bb_dima, on May 10 2005, 09:52, said:

Nici tu nu ai copii dar ii inveti pe altii... of, of...
Santajul este periculos, pentru ca aplicarea lui constanta il va face sa il adopte ca pe un stil de viata. Nu va mai face nimic fara sa ii promiti ceva. Va invata sa te santajeze si el. Va deveni un arivist. Nu va concluziona ca ceea ce facea era rau, ci ca te supara pe tine, asa ca, deindata de va scapa de prezenta ta, o va face din nou. La urma urmelor ce i s-ar putea intampla daca o sa-l prinzi? Ceva rau? A, nu, din contra, o sa i se intample ceva bun! O sa-i mai promiti ceva ca sa stea cuminte!

<{POST_SNAPBACK}>


CLAR ! Noi astia fara copii, hai sa ne luam jucariile si sa plecam acasa, n-avem nici o treaba cu educatia copilului ...
Am totusi o intrebare pt cei care au copii : ai vostri sunt ascultatori ? Se tavalesc pe jos cand nu le convine ceva ? Urla fara motiv ? Sunt niste curiozitati de-ale mele ! Aaaa ... si cum reactionati in asemenea situatii ? Am vazut in alta tara parinti care ii lasau sa se tavaleasca pe jos langa un raft de jucarii, pana ce copilul se trezea singur, si rasfatul se transforma in panica ca s-a pierdut (parintii erau ascunsi dupa un raft).

#46
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Zen, iti tecomand ca atunci cand o sa ai copii sa fii de fata in momentul in care o sa fie nevoie sa ii ia niste sange, iar doua cretine de asistente sa umble cu un ac prin mana copilului tau.
Sa imi spui atunci cum stai cu lista de prioritati. Mie si acum mi se taie picioarele cand imi aduc aminte.

Edit: Ana, nimeni nu iti spune sa iti iei jucariile si sa pleci insa observa anumite tonalitati folosite de cei care au copii. Eu spun "incerc sa" tu spui "eu o sa".
Ia acest aspect ca pe unul real. Sa modelezi un copil este foarte greu iar dupa cum spunea bb_dima metoda santajului este una dintre cele neindicate sau indicate foarte rar.
Copilul meu este un copil normal, se supara, plange (nu se da cu fundul de pamand pentru ca stie ca nu ii foloseste) de obicei vrea ceva ce nu e posibil si multe altele.
I-am mai dat la fund, cateodata nu te mai poti abtine, dar 90% din timp este UN COPIL NORMAL.
Fiul meu daca vrea ceva si se supara, mai intai discut cu el, ii spun care sunt problemele si daca nu accepta nimic il las in pace, eventual il las si in magazin (in iunie face 4 ani). Nu intra in panica, in schimb la 5 minute de stat acolo, se plictiseste si vine bombanind dupa mine. Si cu asta s-a terminat. Stie exact ce il asteapta daca nu intelege explicatiile mele.

Edited by Cristist50, 10 May 2005 - 11:48.


#47
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Ana_Karr, on May 10 2005, 11:13, said:

CLAR ! Noi astia fara copii, hai sa ne luam jucariile si sa plecam acasa, n-avem nici o treaba cu educatia copilului ...

<{POST_SNAPBACK}>

Ana, te superi degeaba! Tu ai scris ca nu ai copii, dar nu te-am trimis la plimbare! Parerile pe care tu le-ai exprimat sunt pline de pertinenta si bun simt. Ce a postat insa zen in legatura cu santajul sentimental sunt apucaturi ce nu trebuie folosite, fiind foarte nocive pentru psihicul copilului!

Ana_Karr, on May 10 2005, 11:13, said:

Am totusi o intrebare pt cei care au copii : ai vostri sunt ascultatori ? Se tavalesc pe jos cand nu le convine ceva ? Urla fara motiv ? Sunt niste curiozitati de-ale mele ! Aaaa ... si cum reactionati in asemenea situatii ? Am vazut in alta tara parinti care ii lasau sa se tavaleasca pe jos langa un raft de jucarii, pana ce copilul se trezea singur, si rasfatul se transforma in panica ca s-a pierdut (parintii erau ascunsi dupa un raft).

<{POST_SNAPBACK}>

Ana, am vazut si copii senzationali de ascultatori! Dar nu mi-as dori sa ajunga asa copiii mei. Cred ca iti dai seama de ce erau asa de ascultatori si ca nu aveau nici un fel de dorinte, creativitate etc. Erau extrem de limtati din prea multe puncte de vedere!
Exemplul pe care l-ai dat tu nu poate functiona la copiii mai mari de 3 ani jumate - 4 ani! Si, de regula, nu functioneaza mai mult de o data. Dupa aia se prind cum sta treaba. Copilul meu a fost hiperactiv, in acceptiunea medicala a termenului, de la varsta de o luna. Daca as fi apelat la metode din astea, pana acuma as fi avut parul alb in cap. Cert este ca exista multe metode absolut non-violente, dar eu nu cred ca se poate sa apelezi INTOTDEAUNA la ele. La mine in servici din 6 parinti numai unul sustine ca nu si-a atins niciodata copiii. Dar eu nu mi-as dori sa am copii ca ai lui. Ei cand au probleme medicale pleaca de-acasa de langa nevestele lor si se duc la mamica acasa (da, da, se muta acolo) ca sa-i faca bine...  :confuzzled:

#48
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

bb_dima, on May 10 2005, 11:37, said:

Ana, te superi degeaba! Tu ai scris ca nu ai copii, dar nu te-am trimis la plimbare! Parerile pe care tu le-ai exprimat sunt pline de pertinenta si bun simt. Ce a postat insa zen in legatura cu santajul sentimental sunt apucaturi ce nu trebuie folosite, fiind foarte nocive pentru psihicul copilului!
Hei , hei , hei . N-ai intels ! Eu capitulasem in fata celor care au copii ! Prin ce am scris nu eram obrzanica sau ceva de genul asta, ci ma inclinam cu respect .

bb_dima, on May 10 2005, 11:37, said:

Ana, am vazut si copii senzationali de ascultatori! Dar nu mi-as dori sa ajunga asa copiii mei. Cred ca iti dai seama de ce erau asa de ascultatori si ca nu aveau nici un fel de dorinte, creativitate etc. Erau extrem de limtati din prea multe puncte de vedere!
Exemplul pe care l-ai dat tu nu poate functiona la copiii mai mari de 3 ani jumate - 4 ani! Si, de regula, nu functioneaza mai mult de o data. Dupa aia se prind cum sta treaba. Copilul meu a fost hiperactiv, in acceptiunea medicala a termenului, de la varsta de o luna. Daca as fi apelat la metode din astea, pana acuma as fi avut parul alb in cap. Cert este ca exista multe metode absolut non-violente, dar eu nu cred ca se poate sa apelezi INTOTDEAUNA la ele. La mine in servici din 6 parinti numai unul sustine ca nu si-a atins niciodata copiii. Dar eu nu mi-as dori sa am copii ca ai lui.

<{POST_SNAPBACK}>

Iar fata de ce ai scris mai sus, stiu ca ai dreptate. Oricum esti printre fericitii care au copii sanatosi si activi.

bb_dima, on May 10 2005, 11:37, said:

Ei cand au probleme medicale pleaca de-acasa de langa nevestele lor si se duc la mamica acasa (da, da, se muta acolo) ca sa-i faca bine...  :confuzzled:
... asta imi da de gandit . Oricum "ei" nu prea stau pe-acasa, ci la munca. De asta o femeie trebuie sa fie independenta si sa se descurce singura, fara a cersi ajutor de la nimeni.

#49
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

Ana_Karr, on May 10 2005, 11:49, said:

.............................
... asta imi da de gandit . Oricum "ei" nu prea stau pe-acasa, ci la munca. De asta o femeie trebuie sa fie independenta si sa se descurce singura, fara a cersi ajutor de la nimeni.

<{POST_SNAPBACK}>


Pe "ei" trebuie sa stii sa ii tii acasa cum ma tine sotia mea. M-a "invatat" sa ma implic, a fost alaturi de mine si mai ales nu mi-a impus sa fac nimic. Si uite asa cand sint acasa stau cu baietelul meu toata ziua, ne jucam, mancam, dormim, ne mai uitam la televizor sau mergem sa dam cu pietre in baltoace.
P.S. Acum vreau sa cumpar un avion din ala cu telecomanda (25% pentru el si 75% pentru mine) ca sa ne jucam cu el. Are deja o masinuta cu care facem giumbuslucuri prin toata casa., saraca mami se impiedica de noi toata ziua. :D

#50
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

Cristist50, on May 10 2005, 11:57, said:

Pe "ei" trebuie sa stii sa ii tii acasa cum ma tine sotia mea. M-a "invatat" sa ma implic, a fost alaturi de mine si mai ales nu mi-a impus sa fac nimic. Si uite asa cand sint acasa stau cu baietelul meu toata ziua, ne jucam, mancam, dormim, ne mai uitam la televizor sau mergem sa dam cu pietre in baltoace.
P.S. Acum vreau sa cumpar un avion din ala cu telecomanda (25% pentru el si 75% pentru mine) ca sa ne jucam cu el. Are deja o masinuta cu care facem giumbuslucuri prin toata casa., saraca mami se impiedica de noi toata ziua. :D

<{POST_SNAPBACK}>


Lupul isi schimba parul, dar naravul ba ! Daca el nu-i om de casa, ci implicat mai mult in munca lui, asa va fi mereu ! In alta ordine de idei, daca stai toata ziua si-i toci nervii, sa te ajute pt fiecare prostie, sau il pui sa faca poteci la supermarket pt fiecare rahatzel, inebuneste si-si ia campii.
Pe undeva ii inteleg pe aia care pleaca de-acasa cand copiii se imbolnavesc, pt ca pe langa asta, nevestele lor se transforma in niste monstri care clocotesc de draci. Probabil ca-si salveaza casnicia. Pe langa asta, decat cineva care-mi sa mi stea in picioare si sa-mi dea sfaturi "utile", mai bine lipsa.
De asta nu trebuie sa te bazezi pe nimeni,chiar daca e si copilul lui, nu trebuie sa mizezi ca te va ajuta sa-l cresti, sau macar nici nu trebuie sa iei in calcul ajutorul lui . Oricum este ingrozit ca i se schimba viata.

#51
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005

Cristist50, on May 10 2005, 11:57, said:

Pe "ei" trebuie sa stii sa ii tii acasa cum ma tine sotia mea. M-a "invatat" sa ma implic, a fost alaturi de mine si mai ales nu mi-a impus sa fac nimic. Si uite asa cand sint acasa stau cu baietelul meu toata ziua, ne jucam, mancam, dormim, ne mai uitam la televizor sau mergem sa dam cu pietre in baltoace.
P.S. Acum vreau sa cumpar un avion din ala cu telecomanda (25% pentru el si 75% pentru mine) ca sa ne jucam cu el. Are deja o masinuta cu care facem giumbuslucuri prin toata casa., saraca mami se impiedica de noi toata ziua. :D

<{POST_SNAPBACK}>


Trenulet electric ati incercat?

#52
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Gandesti ciudat pentru mine.

Edit: avem doua trenulete electrice care merg non stop, de la Tommy Toys dar sunt suprapuse, o minunatie. :D

Edited by Cristist50, 10 May 2005 - 12:29.


#53
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

Cristist50, on May 10 2005, 12:57, said:

P.S. Acum vreau sa cumpar un avion din ala cu telecomanda (25% pentru el si 75% pentru mine) ca sa ne jucam cu el. Are deja o masinuta cu care facem giumbuslucuri prin toata casa., saraca mami se impiedica de noi toata ziua. :D

<{POST_SNAPBACK}>


hei, de unde iei avionul ?
am vazut un link aici pe sp mai demult catre o pagina unde vindea unu ( in romania ) avionase d-astea cam pe la 2 mil si ceva...
hihi, eu cu masina teleghidata am iesit anu trecut in hera :) am facut ravagii :) e d-aia care se da peste cap :)

nu, nu e simplu sa fi parinte :P ( sa nu ma acuzati de offtopic :P )

#54
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
De la Hamley's, sunt cu 500.000-1.000.000 mai ieftine ca la noi.
Are doua motoare, zboara cam 45 de minute, are raza de zbor si control de aprovimativ 100 m si se reincarca in 15 minute (vine cu acumulatori proprii) :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate