Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2377
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Ai prea mari astepti de la UE, si chiar daca ar face ceva, tot tu platesti penalizarile
UE spune ca trebuie sa.ti restituie bani in maxim 45 de zile, cu tot cu dobanda
Sunt directive pe care trebuiau sa le implementeze de acum 2 ani, nu se intampla nimic.
Sunt legate de gunoi selectiv, poluare, zgomot, etc


#2378
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca UE nu face nimic, statul de ce ar face-o ? Un sistem corupt face ceea ce trebuie doar de frica. Frica de un organism superior sau de o razmerita populara (nu cred ca e cazul aici). Daca directivele europene sint incalcate, pentru ce mai exista ? Orice sistem legislativ trebuie sa contina masuri impotriva celui care nu le respecta. Daca aceste masuri nu exista sau nu sint respectate, legea nu are sens. De ex. culoarea rosie a semaforului. Daca treci pe rosu si nu se intampla niciodata nimic, mai are sens regula ca nu ai voie sa treci pe rosu ?

#2379
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
https://www.money.ro...neimplementate/

#2380
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu tii cu ursul.

#2381
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Sunt de acord cu respectarea legii, chiar nu stiu cine.i ursu ala, indiferent de consecinte

#2382
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai nu vezi cum sint legile la noi ? Organele statului se caca pe ele. Si atunci se asteapta ca cetateanul de rand sa le respecte.

#2383
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
banuiala mea e ca noua taxa va fi legata de ITP si nu de impozit: va trebui sa prezinti chitanta de plata a taxei de poluare, altfel nu primesti ITP-ul.

la impozit o sa fie mai aiurea, ca multe masini au fost vandute de cateva ori si noii proprietari nu le-au inmatriculat pe numele lor.
la ITP e mai simplu: daca n-ai ITP valabil se radiaza masina, iar daca te prinde in trafic cu masina radiata amenda e destul de mare. plus ca ITP-ul il face in general cine conduce masina, nu neaparat proprietarul din acte.

#2384
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe cuvant, senzatia pe care o ai traind in tara asta e ca exista un razboi pe fata intre stat si cetateni. In loc ca statul sa faca viata cetatenilor cat mai placuta, el trage pielea de pe bietii oameni.

Edited by Ion_de_la_Raion, 04 January 2019 - 01:41.


#2385
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Crezi ca degeaba au plecat milioane de romani? Culmea e ca mai sunt idioti care-si doresc noi taxe...

#2386
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Grupul care lucrează la noua taxă auto analizează parcul de mașini. Subiectul de pe masă: mașinile înmatriculate în Bulgaria, dar care sunt deținute de români și circulă în România. Cum este gândită taxa
Noua contribuție auto va fi fundamentată pe următoarele criterii: emisia de carbon, norma de poluare, capacitatea cilindrică și vechimea.

Edited by cata, 18 January 2019 - 09:58.


#2387
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Da...ar trebui ca si romanii sa analizeze grupul ala de lucru cu niste ciomege...
Defapt analiza ar trebui facuta in felul urmartor:toate taxele auto pana acum au fost ilegale(la fel vor fi si urmatoarele),deci banii au trebuit returnati.Bun,deci cei ce au propus,votat si aplicat taxele respective ar trebui sa returneze banii+dobanda+ alte despagubiri.Din averea personala. Plus raspundere penala.Daca nu au bani pot sa se imprumute,sa-si vanda rinichii...pot vorbi cu astia de la apia sa-i ajute(ca doar aia dau spaga sa vina taxa)...Nu e normal ca nimeni sa nu raspunda pentru ilegalitatile astea ba sa si isi doreasca altele.
Oricum,eu zic ca vin doi ani electorali,nu se risca nimeni la taxe....

#2388
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008
Am primit raspuns oficial de la ANAF ca taxa imi va fi restituita pana in data de 30.06.2019.

Deci.... MUE PSD

#2389
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Eu zic sa mai pastrezi...putina si pentru mai tarziu, ca nu se stie...cat intarzie! Nasol!Posted Image

Edited by arab, 18 January 2019 - 14:34.


#2390
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postioppo, on 18 ianuarie 2019 - 13:24, said:

Am primit raspuns oficial de la ANAF ca taxa imi va fi restituita pana in data de 30.06.2019.
Eu nici aia n-am primit. Am depus cererea pe 22 aprilie 2018. Peste 3 luni am deja anul. Sint in stare sa fac pariu ca nici pana in 30 iunie 2019 nu vor da banii. Vor prelungi la infinit. Si la un moment dat vor face uitat.

#2391
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postcata, on 18 ianuarie 2019 - 09:57, said:

Noua contribuție auto va fi fundamentată pe următoarele criterii: emisia de carbon, norma de poluare, capacitatea cilindrică și vechimea.
Daca este fundamentata si pe capacitate cilindrica, inseamna ca nu se mai justifica impozitul local, care taxeaza acelasi lucru.

Daca este fundamentata pe emisia de carbon, capacitatea cilindrica nu mai e relevanta; oricum capacitatea cilindrica e un indicator relevant pana prin anii '70, nu si dupa aparitia motoarelor turbo.

Taxarea vechimii cu o taxa de poluare este contrara ideii de a reduce poluarea; tocmai folosirea cat mai indelungata a unui bun protejeaza resursele si se opune risipei.

#2392
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Da...noua contributie e o taxa de fraier! Adica se ia de la multi sa se dea la putini...gen pensii speciale.Sa vii cu povesti gen poluare si siguranta traficului cand tu tai paduri la greu si furi banii de autostrazi e nesimtire din partea guvernantilor si prostie din partea votantilor.

#2393
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,705
  • Înscris: 22.11.2007
pe langa motivatia de a strange bani la buget taxa asta apare si din dorinta unora (aia cu multi bani snobi) care isi doresc ca amaratul cu masina veche sa dispara de pe strada ca ii ocupa lui strada si nu este normal ca toata lumea sa aiba o masina. sa aiba numa bogatanii masini nu saracii.

#2394
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Da,in loc sa-si doreasca strazi mai multe...asta e...capra vecinului e sport national...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate