Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#1
paulvm

paulvm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2008
Are cineva idee,la terminarea leasingului la Octavia de ex.,se mai plateste taxa de prima inmatriculare?Mentionez ca masina in momentul de fata are nr. B-123456.
Am emotii mari sa nu ma trezesc ca pe langa rata reziduala sa mai imi vina si pocinogul pe cap.A auzit/patit cineva ceva de genul?

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Sigur nu stiu, dar logic gandind, vei plati si taxa de prima inmatriculare. Pentru ca, tu practic vrei sa inmatriculezi o masina pe numele tau, nu cred ca ar conta ca in momentul in care ai facut tu leasing`ul nu se platea aceasta taxa.

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postpaulvm, on 26th August 2009, 10:47, said:

Are cineva idee,la terminarea leasingului la Octavia de ex.,se mai plateste taxa de prima inmatriculare?Mentionez ca masina in momentul de fata are nr. B-123456.
Am emotii mari sa nu ma trezesc ca pe langa rata reziduala sa mai imi vina si pocinogul pe cap.A auzit/patit cineva ceva de genul?


Pai cum sa mai platesti taxa de prima inmatriculare ?
N-a fost inmatriculata deja ? Nu se mai plateste taxa de prima inmatriculare.

Stai linistit ca ai platit-o prin ratele de leasing si serviciile conexe.

#4
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Eu unul nu platesc taxa asta de inmatriculare, masina e in leasing si a fost inmatriculata in ianuarie.
Stiu ca a fost scutita de taxa si ca atare nu cred sa o platesc cand voi face inmatricularea definitiva.Daca era cazul presupun ca imi factura firma de leasing taxa.

Edited by moki, 26 August 2009 - 11:13.


#5
paulvm

paulvm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2008

View PostSirLaurentiu, on 26th August 2009, 11:22, said:

Pentru ca, tu practic vrei sa inmatriculezi o masina pe numele tau, nu cred ca ar conta ca in momentul in care ai facut tu leasing`ul nu se platea aceasta taxa.
pai,tocmai, aceasta taxa se plateste pentru prima inmatriculare in Ro,or masina a fost deja inmatriculata,sau nu?-are certificat de inmatriculare si carte de identitate cu proprietar roman.Ce spui tu ar insemna ca la orice tranzactie auto ar trebui platita taxa

#6
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
masina ta, chiar daca este proprietatea firmei de leasing este inmatriculata in RO, in momentul terminarii contractului de leasing tu devii proprietarul unei masini deja inmatriculate
tu practic doar o reinmatriculezi pe numele tau, nu ai de ce sa mai platesti taxa

#7
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Nu se plateste. Stiu cateva persoane in situatia ta care nu au fost nevoiti sa scoata bani.

#8
paulvm

paulvm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2008
Merci.O sa va anunt peste vreo 2 luni daca am scapat sau nu

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Din cate stiu eu - este posibil sa gresesc - masinile cu numar de forma B-123456 sunt inmatriculate provizoriu in Romania, pe durata leasingului, proprietarul nefiind roman.

Daca este asa, eventuala taxa depinde de interpretarea legii.

#10
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postbarboso, on 26th August 2009, 17:57, said:

Din cate stiu eu - este posibil sa gresesc - masinile cu numar de forma B-123456 sunt inmatriculate provizoriu in Romania, pe durata leasingului, proprietarul nefiind roman.
E gresit, daca firma de leasing are sediul in Romania, atunci NU mai trebuie platita nici o taxa de poluare a vietii.

Se muta la Legis.

#11
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
cum sa platesti taxa de poluare la masina de leasing

pai masina aceea e inmatriculata in romania pe numele firmei

chiar daca firma e straina, poate sa aiba sediul si in insulele cayman, masina trebuie sa o inmatriculeze prima data in Romania.

taxa de poluare platesti la masinile ce nu au fost inmatriculate in romania niciodata
exceptie fac cele cu EURO5 si hibride

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Exista leasing intern si leasing extern.

Quote

Leasingul extern sau leasingul cross-border este operațiunea de leasing desfășurată de o persoană juridică (societate de leasing) ce își are domiciliul (sediul) în străinătate sau în teritorii asimilate acestui statut, în timp ce leasingul intern este derulat de societăți ce își au sediul pe teritoriul României.


Articolul complet este aici; n-am stat sa caut prea mult, se pot gasi mai multe detalii.

Eu ma refeream la situatia leasingului extern, cand masina apartine firmei mama, din afara tarii, chiar daca firma respectiva are o filiala in Romania.
In aceasta situatie masina este inmatriculata in Romania provizoriu (cu numere de forma B-123456), strict pe durata contractului.
Mai departe, plata sau neplata taxei de prima inmatriculare si momentul platii (la inmatricularea provizorie sau la cea definitiva) tin de interpretarea legii (nu am studiat-o).


P.S.  Nu sustin nici ca se plateste taxa, nici ca nu se plateste, in cazul de fata, am vrut doar sa precizez la ce m-am referit eu ieri.

P.P.S.  Exceptie de la plata taxei fac (momentan) si masinile noi pana-n 2.000 cm3.

Edited by barboso, 27 August 2009 - 13:07.


#13
Grozy

Grozy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2007
Din pacate va spun 100% ca se plateste taxa de prima inmatriculare la toate masinile cu numere de leasing B-1234 deoarece acele masini sunt inmatriculate provizoriu( de aceea numerele acelea au o data la care expira si sunt echivalente numerelor rosii). Eu am avut 2 masini luate pe leasing cu numere B-1234 care au terminat leasingul in 2008,respectiv 2009 si am platit taxa la ambele. La masinile care au numere B-xx-ABC nu se mai plateste taxa dupa terminarea leasingului pt ca acelea sunt inmatriculate definitiv in Romania si la majoritatea s-a platit taxa la inmatriculare.

P.S Inainte de anul 2006 se inmatriculau cu numere gen B-1234 masinile care nu aveau platita vama si deci dupa terminarea leasingului erai obligat sa platesti vama ca sa o poti inmatricula pe numele tau.

#14
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Buna ziua,
Pentru o masina din 1996,care varianta din calculator se ia in considerare :
12-13 ani inclusiv;
13-14 ani inclusiv;
14-15 ani inclusiv.
Ma intereseaza cat e taxa exacta pt.un Golf 3 de 1,6-101CP,din anul de mai sus.Cred ca e euro 2.Am auzit la cineva vorbindu-se de aproximativ 600 euro cu tot cu depreciere.Ce inseamna asta?Ca nu obtin suma asta in nicio varianta.
Multumesc.

#15
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Uita-te la data primei inmatriculari si apoi calculezi pana in ziua de azi cat timp a trecut si o sa afli exact unde te incadrezi.

#16
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Nu am vazut inca actele.In conditiile in care masina e cu data primei inmatriculari 1996,cat e taxa?Ca m-a blocat termenul ala de ''depreciere''.Pe mine ma intereseaza cat trebuie sa platesc exact,nu cat zice vanzatorul.Apoi va voi mai adresa si alte intrebari...
Multumesc.

#17
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostEL-GABRY, on 27th September 2009, 13:37, said:

Nu am vazut inca actele.In conditiile in care masina e cu data primei inmatriculari 1996,cat e taxa?Ca m-a blocat termenul ala de ''depreciere''.Pe mine ma intereseaza cat trebuie sa platesc exact,nu cat zice vanzatorul.Apoi va voi mai adresa si alte intrebari...
Multumesc.
Tu esti mai greu de cap de felul tau asa este?
Mai citeste inca o data ce am zis mai sus.
Cel mai probabil ca se incadreaza in perioada 13-14 inclusiv.

#18
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Ce ar fi sa nu te mai dai atotcunoscator?Imi sta pe buze o aroganta,dar sunt pe forum...Nu mai jigni lumea,da raspunsuri detaliate,nu evazive...daca tot vrei sa le dai.
Nelamurirea mea este ce inseamna acel termen de depreciere.Ca vanzatorul zicea de acei 600 euro ca ar fi taxa si nu imi iese nicaieri din calculatorul online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate