Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#37
estefan21

estefan21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2009

View Postbossake, on 18th October 2009, 22:43, said:

Nu se stie nimic. Sunt sanse spre 0 sa se scoata  in urmatoarele 6 luni-1 an.
     bine daca afli ceva tinema la curent te rog eu am un Passat din 1999 cu motor de 1,9 tdi

#38
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Nu va fi nici un impozit pe poluare in 2010 vel putin. Au anuntat deja, dar mi-e lene sa caut acum link-ul.
E buna si criza asta la ceva.

#39
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
vesti proaste

#40
ela_dana37

ela_dana37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2009

View Postopen_road, on 14th October 2009, 18:31, said:

http://www.finantene...7_2009_v11.htmlAici poti calcula si deprecierea.Intrebarea mea e daca a reusit cineva sa optina reducerea taxei si cum (concret).
Da,eu tocmai am platit taxa de mediu la un LRdin 98.Initial ar fi trebuit sa platesc cam 9300 si dupa ce am dus certificatul de depreciere de la RAR a scazut muuuuult de tot.Deci se poate si este cat se poate de legal.Important este sa sti ce,cui si de unde sa ceri. :coolspeak:

#41
Tetsuzan

Tetsuzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008
Aha, deci in alta ordine de idei sa anuntat clar ca taxa ramane valabila si chestia cu poluatorul plateste va fi aplicata din 2011. E bine ca toata lumea sa fie informata de chestia asta. Ce vreau eu sa cumpar este un BMW E39 ( model 2000-2003 ) care majoritatea sunt Euro 3. Cel putin ce am gasit eu ca sa-mi convina ca pret si ca dotari, Euro 4 sunt foarte putine dar din pacate va trebuii sa caut mai mult pana gasesc una ca sa o pot inmatricula in tara. In Germania dif intre Euro 3 si 4 este foarte mica ca bani ma refer. Daca mai are cineva noutati, stiri despre taxa, scade/creste/se inlocuieste orice rog sa poseze aici. Multumesc

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Mai exista si alte marci de masini, nu numai bemve :deadtongue:
Taxa se va aplica si la cele Euro 4 de anul viitor asa ca mai bine cauti o masina asemanatoare la dotari dar euro 4 (si gasesti la 8k euro). Binenteles, banii tai, jocul tau.

#43
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTetsuzan, on 21st October 2009, 15:14, said:

r. Daca mai are cineva noutati, stiri despre taxa, scade/creste/se inlocuieste orice rog sa poseze aici. Multumesc
nu e nicio stire despre nimic, despre niciun impozit.

Insa un lucru este concret :taxa de poluare  o sa creasca ! Anul asta inca se calculeaza la un curs de  3.7364 lei/euro  iar de la 1 ian 2010 se va calcula la o valoare de 4,2688 lei /euro
Taxa de poluare va fi cu 15% mai scumpa !

Quote

Nu scot astia nici o taxa, stai calm. Ori ii dai in judecata, ori o inscrii la bulgari. Simple as that.

imi statea pe limba sa zic acelasi lucru noroc ca  am citit mai sus.

Edited by cosmin_miu, 21 October 2009 - 18:57.


#44
Tetsuzan

Tetsuzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008
intradevar exista multe masini bune, am incercat si Audi si Woltzvagen si Skoda si din toate cel mai mult mi-a placut BMW-ul ca mod de condus e o placere sa conduci masina aia nici o alta masina nu mi-a dat asa o  satisfcatie la condus. Am sa am rabdare pana gasesc una cum imi place si Euro 4. Impozitul pe poluare din 2011 din cate am inteles ( daca s-o introduce) pana atunci mai e valabila taxa de poluare. De cand exact intra noul curs 4.26 ? eu stiam ca de la 1 Noiembrie, daca e de la 1 Ianuarie e bine ca apuc sa-mi aduc si eu masina pana atunci.

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTetsuzan, on 21st October 2009, 21:08, said:

 De cand exact intra noul curs 4.26 ? eu stiam ca de la 1 Noiembrie, daca e de la 1 Ianuarie e bine ca apuc sa-mi aduc si eu masina pana atunci.
Accizele vor fi calculate în 2010 la un curs de 4,26 lei/euro
De anul viitor, românii vor plăti scump pentru devalorizarea monedei naționale. Carburanții, țigările, băuturile alcolice și energia electrică se vor scumpi din 2010. Prețurile vor crește cu peste 14%, din cauza diferenței dintre cursul la care s-a calculat acciza anul acesta și cursul luat în calcul anul viitor.
Banca Centrală Europeană a afișat un curs euro de 4,26 lei, cotația în funcție de care vor fi calculate accizele de la 1 ianuarie 2010. Cursul este cu 14% mai mare decât cel față de care s-au calculat accizele anul acesta, de 3,73 lei................................................

Și taxa de poluare auto, plătită la prima înmatriculare a mașinii va fi calculată anul viitor tot în funcție de cursul leu-euro stabilit de Banca Central Europeană.
Pentru un autoturism vechi de cel mult un an de zile, cu motor euro 4, de 1,4 litri, în prezent taxa de poluare auto este de aproximativ 1.800 de lei. Din 2010 însă, calculată după noul curs, taxa de poluare auto ar urma să depășească 2.000 de lei pentru același autoturism.

http://www.realitate...uro_630447.html

P.S. la cursul  din 1 octombrie  se calculeaza accizele si taxele ptr anul urmator. 

Edited by cosmin_miu, 21 October 2009 - 20:59.


#46
Tetsuzan

Tetsuzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008
Am inteles, mersi mult, inseamna ca eu voi prinde cu 3.8 cam in 2 saptamani ma duc dupa masina am gasit una insa caut alta ca nu-mi place culoarea la asta daca insa in 2 saptamani nu gasesc altceva o voi lua pe asta. E interesant cum la noi in Romania toate se scumpesc in alte tari scad preturile, si e si mai interesant ca salariile abia daca crescu cu, cateva sute de mii odata pe an.

#47
open_road

open_road

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.10.2008

View Postela_dana37, on 20th October 2009, 20:08, said:

Important este sa sti ce,cui si de unde sa ceri. :coolspeak:

Pai asta vreau sa stiu..ce , cui si de unde sa cer.

#48
ela_dana37

ela_dana37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2009

View Postopen_road, on 23rd October 2009, 23:24, said:

Pai asta vreau sa stiu..ce , cui si de unde sa cer.
Lasa nr de telefon.

#49
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Am auzit ca la Taxa auto primesti reducere daca masina care vrei sa o inmatriculezi nu are ABS , airbag , aer conditionat.
E adevarat ? stie cineva unde faci cerere pt. reducerea asta ?



JOS TAXA AUTO

#50
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
NU e adevarat!

#51
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
nu e adevarat ...dece? ai incercat tu si nu ai reusit ...sau doar ai auzit ca nu`i adevarat ? eu unu am auzit ca`i adevarat

#52
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Taxa auto e o taxa ptr poluare ... nu vad ce are a face cu ABS-ul sau cu airbag-urile.
Oricum in Romania e posibil orice.

#53
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Intr-adevar, exista o reducere, din cate am inteles daca masina nu are AC, ABS si AiRBAG-uri - mi-a spus un inginer de la R.A.R.

#54
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ia calculeaz-o AICI si vezi ce reducere obtii pentru lipsa ABS !

@Martius3k si a obtinut cineva aceasta reducere? Cum o obtii?

Edited by dan84, 25 October 2009 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate