Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Despre vulgaritate 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Buna ziua!

Informatiile de mai jos sunt  adevarate si, incepand de azi, ele sunt publicate pe site-ul www.vier-pfoten.ro si vom incerca sa le updatam cu informatii si fotografii de la fata locului.
Conturile in care puteti face donatii pentru campania Vier-Pfoten de salvare a animalelor sunt:

-la HVB Romania, in lei: RO 41BACX 0000 0000 310 90 310

-la HVB Romania, in euro: RO 41BACX 0000 0000 310 90 140



Fundatia VIER PFOTEN Romania va folosi aceste fonduri exclusiv in interesul animalelor.

Incerc sa va descriu ce se intampla in Jud. Timis, intr-una din zonele inundate. Am fost acolo cu Ioana Tomescu (prieten al meu si director executiv al Vier-Pfoten Romania), sa vedem cum putem fi de folos. Inundatiile sunt pe arii foarte mari, fiindca digurile de la raurile Bega si Timis sunt rupte. Noi am fost in satele Otelec si Ionel, la 60 km vest de Timisoara, aproape de granita cu Serbia.
Pana la Otelec se ajunge cu masina, pe sosea. Aici au ramas neinundate doar 3-4 gospodarii, dintr-un sat maricel. Cele inundate sunt in ruina. Ionel este izolat si inundat complet. Nu se ajunge aici decat cu barca iar distanta fata de uscat e de 1,5 - 2 ore de mers cu barca cu motor, chiar mai mult daca bate vantul tare. Nivelul mediu al apei in aceasta zona de campie este de 2 metri. Au izbutit sa ajunga de vreo trei ori cu un soi de tren, dar locomotiva se defecteaza des, din cauza apei si nu sunt piese de schimb. Oricum, mecanicul locomotivei este erou: chiar si-asa, a izbutit sa evacueze zeci de animale mari. Apele se vor retrage foarte greu, cel mai devreme peste 30 de zile dupa estimarea autoritatilor, asta daca nu va mai ploua, dar acum apa continua sa creasca iar eu cred ca de-abia peste 3 luni vor izbuti sa repare digurile rupte si sa inceapa reconstructia.

Problemele celor de-acolo sunt uriase. Presa relateaza de multe ori inexact si in orice caz subiectele de presa mizeaza pe suferinta umana, tipul si nevoia de ajutor pe termen lung pentru acesti oameni fiind, se pare, un subiect neinteresant.

Autoritatile, civile sau militare, actioneaza dezlanat: nu exista comandanti locali de operatiuni, in consecinta actiunile armatei, pompierilor sau voluntarilor nu sunt coordonate de catre un comandant unic. Inchipuiti-va ca la Inspectoratul de Politie al Judetului Timis nu stiau vreun numar de telefon al vreunui soi de comandament al situatiei de urgenta! In conditiile in care in zonele inundate autoritatile au instituit inca de-acum o saptamana stare de urgenta! De fapt, fiecare face ce-l taie capul.

Pana la Ionel este apa cat vezi cu ochii. Oamenii au fost evacuati in localitatile sigure din jur sau in corturi, la fel animalele mari, dar cainii, pisicile si o parte din pasarile domestice au fost abandonate in sat. Putini din proprietari isi recupereaza aceste animale, majoritatea fiind preocupata mai curand de mobilier sau electrocasnice. Astfel, scene ingrozitoare se petrec in fiecare zi: cainii inoata o vreme dupa stapanii lor, aflati pe barjele armatei, salvandu-si frigiderul sau butelia dar se intorc la Ionel, fiindca nu pot inota pana la uscat, cale de kilometri. Nu sunt luati de stapani nici macar in barcile de asalt ale armatei, mai mici, barci care vineri seara s-au intors goale de la Ionel, din cauza proastei organizari a autoritatilor...

Multi caini sunt izolati pe mormane de coceni sau paie, fara hrana, iar pisicile pe ruinele caselor. Seara e sinistru, pentru ca toate aceste animale incep sa urle, a pustiire si a moarte. Cred ca in Ionel (ce are cam 300 de gospodarii) au ramas abandonati sute de caini si pisici, animalele mari si pasarile sunt in curs de evacuare. In seara dinaintea Invierii, fiindca doi porci au cazut din barja si au fost sfasiati de niste caini hamesiti ce erau izolati pe ruinele unei case, cativa sateni din Otelec au ucis cainii cu rangile, inainte ca pompierii sa-i poata opri...

Concluzia este ca in aceasta zona se intampla urmatoarele: oamenii sunt asistati de autoritati civile, militare si organizatii umanitare, dar animalele nu, sau prin animale ei inteleg doar cai, porci, vaci si capre.

Problema e ca pisicile si cainii ce vor muri vor infesta zona. Cei care vor trai se vor salbatici, abandonati fiind in zonele izolate. Majoritatea animalelor salbatice au murit. De altfel, am vazut in zona neinundata ciudat de multe animale salbatice, dezorientate si in locuri atipice, in apropierea localitatilor sau a drumului: palcuri de caprioare, multi fazani; probabil cele care au izbutit sa se salveze. Singurii care se ocupa si de animale sunt presedintele firmei BGS, Bogdan Oprea, si fiul lui, Andrei, care are 12 ani. (BGS este o firma privata de protectie si paza din Bucuresti). Cei doi actioneaza ca voluntari de doua saptamani in zona inundata, cu mai multe barci cu motor; noi i-am gasit cu una singura si doar pe ei, celelalte s-au stricat si au fost trimise la reparat iar echipajele acasa, temporar. Pastele si l-au petrecut acolo si sunt decisi sa ramana in zona pana se va stabiliza cat de cat situatia. Ne-au primit in echipa lor si am izbutit, impreuna, sa salvam vreo 15 caini, o pisica, vreo 20 de pasari.

Ei doi, singuri, au evacuat mai multi oameni si animale, pana sa venim si noi, chiar si animale salbatice: Bogdan si Andrei au salvat niste iepuri de camp; iepurii au stat sa fie prinsi si au fost foarte cuminti in barca. Au fost pusi in libertate in zona sigura.

V-am scris toate astea pentru ca in doua-trei zile Vier-Pfoten (www.vier-pfoten.ro), organizatie internationala de protectie a animalelor, la care eu sunt voluntar) trimite o echipa de interventie in zona, pentru salvarea animalelor. Va fi trimisa o clinica mobila (un spital veterinar pe roti), dar este nevoie de unul sau doi doctori veterinari, de voluntari care sa salveze animalele izolate, de vaccinuri, medicamente si echipament. BGS ne va pune la dispozitie barci, cu si fara motor, pentru a putea salva animalele izolate in sate. Campania de salvare a animalelor include: vaccinari (inclusiv pentru animalele mari, vite, cai, etc.), evacuarea animalelor domestice si salbatice izolate, constructia de adaposturi pentru animalele domestice.Comandantul pompierilor ne-a promis ca pompierii militari ne ajuta la constructia adaposturilor, cu forta de munca, BGS cu barci, armata este de asemeni cooperanta, dar pentru toate ce trebuie facute e nevoie de multi bani si de voluntari.

Puteti participa si voi la aceasta actiune: donand bani, ca voluntari, sau punand la dispozitia voluntarilor sau autoritatilor: barci, veste de salvare, pelerine de ploaie, lanterne mari, cizme inalte de cauciuc - daca aveti in proprietate asa ceva.

Cred ca intelegeti ca situatia este cu-adevarat disperata. Va rog sa trimiteti acest mail tuturor prietenilor vostri...

Va multumim pentru sprijinul pe care il acordati Fundatiei VIER PFOTEN Romania.

Nicoleta RADOI
VIER PFOTEN Romania

#20
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
cspot, din pacate aici nu avem antispam ... si, care-i legatura cu vulgaritatea? Poate asta se nimerea la Pet World !

#21
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

Ana_Karr, on May 5 2005, 23:27, said:

cspot, din pacate aici nu avem antispam ... si, care-i legatura cu vulgaritatea? Poate asta se nimerea la Pet World !

<{POST_SNAPBACK}>


Probabil a ascultat recomandarea lui Nozavi si nu vorbeste despre ... you know who :)

#22
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Ana_Karr, on May 5 2005, 22:27, said:

cspot, din pacate aici nu avem antispam ... si, care-i legatura cu vulgaritatea? Poate asta se nimerea la Pet World !

<{POST_SNAPBACK}>


cspot a urmat sfatul lui Nozavi!
edit: evilone a fost cu o sec. mai rapid!!!

Edited by TIC, 05 May 2005 - 22:31.


#23
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
:lol: Dar totusi... WTF? Nici eu nu intelege care este faza, care este :huh:

#24
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Cred ca a vazut ceva animatie pe-aici, si s-a gandit sa aiba audienta in problema animalelor. Cred ca nu s-a prins inca, ca nimeni nu citeste ceva mai lung de 5 linii, in nici un caz ceva atat de plictisitor.

#25
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

Multi caini sunt izolati pe mormane de coceni sau paie, fara hrana, iar pisicile pe ruinele caselor. Seara e sinistru, pentru ca toate aceste animale incep sa urle, a pustiire si a moarte. Cred ca in Ionel (ce are cam 300 de gospodarii) au ramas abandonati sute de caini si pisici, animalele mari si pasarile sunt in curs de evacuare. In seara dinaintea Invierii, fiindca doi porci au cazut din barja si au fost sfasiati de niste caini hamesiti ce erau izolati pe ruinele unei case, cativa sateni din Otelec au ucis cainii cu rangile, inainte ca pompierii sa-i poata opri...

... tu nu intelegi drama care se petrece acolo? asta e plictisitor? :notangel:

adevarul e ca e tragic... radem noi aici, dar totusi...

#26
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

Radu161, on May 5 2005, 22:04, said:

Singura chestie majoră care nu-mi place (plăcea) la mosotti e (era) faptul că avea o ură desăvârșită pentr țara în care trăiește, respectiv România. Pentru el e țară de kkt, suntem ultimile lepre, etc. Dacă nu-i convine, de ce n-a luat atitudine într-un mod mai constructiv (și după o informare serioasă asupra istoriei României, nerecomandându-i manualul de istorie).
Cât despre aparentul aer de superioritate, fiecare are dreptul la ideile lui, dar ar trebui să accepți și faptul că alții sunt diferiți.

<{POST_SNAPBACK}>


io zic ca lu moso nu ii place prostia, cu care tara noastra e dotata din belsug.
sunt de aceeasi parere.
daca ai lasa deoparte artificiile de pamfletar ale lui, ai vedea ca e un tip coerent in idei.

#27
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002

Nozavi, on May 5 2005, 22:34, said:

Va rog sa purtati o discutie generica, caci orice discutie despre Moso NU isi mai are rostul. Am spus clar ca discutia este incheiata in cazul lui. Intelegeti odata plz!

<{POST_SNAPBACK}>



Si de ce , ma rog nu se mai poate discuta despre Mosoti ?

Dar despre Ceausescu se poate discuta, ca si el a fost executat, sau despre Hitler, ca se spune ca a omorit evrei, ceea ce nu e adevarat.
Nu el i-a omorit...
Altii care vroiau sa-i faca pe plac.

#28
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
O doamne cat am putu s amai rad.. auzi.. Free Mosotti ! :D:D:D Jeeeeeeeeeez...
Si Burvi cu "tortionarul lui" din semnatura... NU SUNTETI NORMALI  :w00t:

E funny dar tot nu vad absolut DELOC rostul acestui thread AICI la EDITORIALE!!! Sorry!  :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate