Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

probleme conectare router wireles asus rt-g32

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
157 răspunsuri în acest subiect

#55
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
problema/bug de afisare a gui. cel mai bine folosesti ie6/7 ptr astfel de operatiuni.

#56
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004
cum fac s blochez accesu la router din exterior.din internet
am incercat sa folosesc virtual nat server .dar nu merge...am pus de exemplu portul 8080 pe ip static de la LAN si merge..

vreo idee?

sper sa fi postat unde trebuie

#57
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004
ufff..nimeni..am tot cauta dar nu gasesc,,,

#58
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.272
  • Înscris: 24.02.2007
Multe routere au o setare simpla care permite blocarea accesului la interfata de administrare de pe WAN. Daca nu ai asa ceva, pui un rule in firewall.

#59
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004
mda...pai cred ca am luat teapa cu routeru asta nu m-am documentat inainte..e cam slabut..la firewall nu pot sa pun nici o regula..:(

#60
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004

View Postchitziman, on 11th July 2010, 17:28, said:

mda...pai cred ca am luat teapa cu routeru asta nu m-am documentat inainte..e cam slabut..la firewall nu pot sa pun nici o regula..:(


asa...deci:  am facut cu virtual nat server prot forward pe 80 pe un ip din lan....cand accesez din alta retea..alt provider   e ok...cand acces ip vizible la net de pe un calc din retea locala..ajung tot pe pagina routerului...

#61
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.272
  • Înscris: 24.02.2007
Asa se intampla. Din reteaua locala il accesezi folosind IP'ul local.

#62
andutzu28

andutzu28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 13.11.2007
poate cineva sa fie mult mai explicit...si sa expuna pe pasi exact setarile ce trebuie facute? am 2 laptop, unul cu vista si unul cu xp. imi doresc doar sa mearga wireless si atat, momentan isp e RDS

revin cu mentiunea ca le facusem sa mearga pentru scurt timp. numai ca pe niciunul nu mergea mess-ul.

#63
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
pune aici print screen cu meniurile de pe router si apoi te putem ajuta.

#64
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 25.03.2005
FYI
Am avut si eu probleme cu un astfel de router cumparat recent. Se deconencta wireles-ul f. des. v 2.0.0.5
Nu am reusit sa folosesc firware-ul folosit de voi pentru simplul motiv (copil_cuminte m-a lamurit) ca router-ele mai noi se bazeaza pe alt chipset. de fapt pe eticheta lui scria mic un B1 dar cine l-a bagat in seamna :P

cu versiunea
http://uk.asus.com/p...EbdYWdf5mjkJUKc
se pare ca nu mai face probleme (dupa 3 zile)

Numa' bine

#65
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.137
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcipm66, on 20th October 2010, 12:10, said:

FYI
Am avut si eu probleme cu un astfel de router cumparat recent. Se deconencta wireles-ul f. des. v 2.0.0.5
Nu am reusit sa folosesc firware-ul folosit de voi pentru simplul motiv (copil_cuminte m-a lamurit) ca router-ele mai noi se bazeaza pe alt chipset. de fapt pe eticheta lui scria mic un B1 dar cine l-a bagat in seamna :P

cu versiunea
http://uk.asus.com/p...EbdYWdf5mjkJUKc
se pare ca nu mai face probleme (dupa 3 zile)

Numa' bine

se pare ca router-ele acestea au o problema. Mi-am luat si eu unul, totul perfect pe laptop, dar cand ma conectam si cu desktopul la el, nu mai aveam conexiune la laptop. dupa dpoua zile sa dus de tot. am fost si l-am schimbat, iar cu al doilea exact aceeasi problema versiunea lui e aceeasi 2.0.0.5.. el e picat de tot. am incercat variantele cu firmware restore, dar ceva ce fac eu nu merge pentru ca nu reusesc deloc. poate sa imi spuna cineva unde gresesc. si sa nu uit mai nou, cu toate ca nu raspunde la nici o comanda netul merge pe desktop prin el, dar la setarile ip de la retea imi arata datele providerului si nu ale routerului.

Editat de simplul, 24 octombrie 2010 - 09:52.


#66
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 23.11.2007
Si eu am o buba tot cu un GT32. Providerul e RDS si din cand in cand imi pica netul, el imi arata ca e conectat dar imi spune "Authentication process hasn't been started". Deci cred ca e o problema cu comunicarea intre laptop si router. Am conexiunea parolata. Ciudat este ca a mers o perioada lunga de timp fara nici un fel de probleme si acum a inceput sa faca asa.

#67
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
incearca cu un hard reset si refa setarile de la zero. see if it helps

#68
efijy

efijy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 12.12.2009
Am postat si eu un topic fara sa vad ca deja exista unul despre routerul asus rt-g32.

Am reusit sa instalez routerul datorita celor de la asistenta clicknet.Este un numar taxabil, cam 6.2 euro si m-am gandit ca sa impartasesc aceste informatii ca sa nu mai fie nevoie ca si altcineva sa dea bani pe aceasta convorbire care intr-adevar a meritat.

Inainte de toate, cei care au modem-ul de la clicknet acela alb cu portocaliu pe care l-am specificat la un topic facut astazi, sa stiti ca modelul de modem si acest router asus rt-g32 au aceeasi clasa de ip si din aceasta cauza nu s-a instalat asa usor pentru cei care au clicknet.Orice alt router ai fi luat ar fi mers cu acest modem. Sa incepem instalarea propriu-zisa.

Pentru cei cu modemul pe care l-am specificat de la clicknet, efectuati urmatorii pasi:

1.Nu conectati momentan routerul.Conectati modemul normal la calculator ca si cum ati dori sa intrati pe net.

2.Intrati pe IE si in pagina de link scrieti 10.0.0.1 dati enter iar la user si parola scrieti admin.

3.Intrati la BASIC--->LAN SETTING si faceti astfel:

Main IP Address  10.0.0.1
Main Subnet Mask  255.255.255.0

4.Dati SUBMIT si asteptati ca modemul sa isi schimbe clasa de ip. Cand nu mai incarca si apare "Done" in stanga jos inseamna ca routerul a fost gasit.

5. Tastati la link 192.168.1.1 . Ar trebui sa va apara pagina ASUS RT-G32. Selectati meniul "WAN" de pe stanga si completati urmatoarele:

WAN Connection Type: Static IP

IP Address: 10.0.0.4

Subnet Mask: 255.0.0.0

Default Gateway: 10.0.0.1

DNS Server1: 193.231.100.130

DNS Server2: 193.231.100.134

Dati Apply.

6. Tot la pagina cu ASUS dati la meniul "Wireless". Acolo o sa va apara prima casuta SSID: Aici scrieti numele conexiunii wireless (puneti ce nume doriti), iar mai jos este casuta WPA Pre-Shared Key:, unde scrieti parola care va va fi ceruta atunci cand veti intra de pe laptop sau de pe telefon pe aceasta retea. Dati Apply.

7. Deschideti o pagina de google sau yahoo ca sa vedeti daca merge net-ul de pe desktop.Daca aveti si laptop-ul sau telefonul la indemana incercati sa va conectati si pe reteaua careia tocmai i-ati dat nume, si veti fi intrebat de parola.

Cam asta e tot, sper ca am fost de ajutor.

#69
h3x_your_nightmare

h3x_your_nightmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 07.11.2009
salut...azi am achizitionat un router la fel ca asta despre care se vorbeste...l-am cam luat la repezeala. am zis ca gasesc ceva accesibil ca pret si de calitate cat de cat. intr-un fel am mers si pe sfatu' tipului de la magazin, mai ales ca asta e si primul router. scopul pt care l-am luat?... pt pc, laptop si telefon. problema e ca nu prea inteleg ce setari sa-i fac. de la ora 18  pana acum(ora 23) l-am tot incercat cu toate setarile care-mi veneau prin cap, m-am uitat si pe forum si nu prea imi dau seama ce sa-i mai fac. vreau sa-i fac niste setari ca sa pot accesa wi-fi-ul si cu laptopul(Toshiba Satellite L670) si cu telefonul(Sony Ericsson Elm j10i). i-am facut mai devreme o chestie, ca sa zic asa, si am reusit sa ma conectez cu telefonul la youtube si sa urmaresc niste clipuri. i-am mai facut altceva, puteam sa intru pe net cu laptopu, pe cablu, dar wifiul apare ca fiind activ, telefonul sau laptopul se conecteaza...dar nu se poate naviga pe net. ce sa-i fac? ce setari sa-i fac?(daca va oferiti sa ma ajutati, v-as ruga sa-mi dati indicatii precise despre campurile care trebuie completate.) Va multumesc mult! Bft

#70
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 792
  • Înscris: 11.09.2005
mai intai ar fi indicat sa pui aici print screen cu setarile facute pana acuma.

#71
h3x_your_nightmare

h3x_your_nightmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 07.11.2009

View PostBlackhat, on 29th October 2010, 03:13, said:

mai intai ar fi indicat sa pui aici print screen cu setarile facute pana acuma.

OK! Uite aici...
Fișier atașat  Wireless_General.jpg   300,68K   68 download-uri
Fișier atașat  WAN_Internet_Connection.jpg   298,37K   56 download-uri
Fișier atașat  LAN_DHCP_Server.jpg   295,05K   45 download-uri
Fișier atașat  LAN_Route.jpg   292,94K   49 download-uri

sper doar sa fie utile...daca mai trebuie alte informatii, va sunt la dispozitie, numai sa ma vad cu wirelessu' functional :D mersi:)

#72
h3x_your_nightmare

h3x_your_nightmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 07.11.2009
ma ajuta si pe mine cineva, totusi?... daca ma apuc sa deschid topic nou nu e bine si imi iau avertisment...va rog frumos...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate