Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Vom ajunge pe Luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1418 replies to this topic

#1387
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbd_lotru, on 5th February 2012, 14:09, said:

Am construit rachetomodele dar cu combustibilii descrisi in cartea aia verde"Rachetomodele" si nu au prea dat rezultate. Dar stiu cum se face. Ma ami documentez de unde ai zis tu si te mai consult .





Auzi si Sorbitolul de unde l-ai luat?? Nu merge si zahar pudra??

Ba merge si zahar, dar eu prefer sorbitol pentru ca se topeste la temperatura mai mica, si nu se caramelizeaza. Sorbitol
eu cumpar din Kaufland, se numeste DIAMANT, si costa cam 12-13 RON / 500 g, are puritatea 99.8 %

#1388
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View PostMad_Me, on 5th February 2012, 14:11, said:

Ba merge si zahar, dar eu prefer sorbitol pentru ca se topeste la temperatura mai mica, si nu se caramelizeaza. Sorbitol
eu cumpar din Kaufland, se numeste DIAMANT, si costa cam 12-13 RON / 500 g, are puritatea 99.8 %


Mersi! Care e inaltimea maxima atinsa de tine cu o racheta din asta? Si crezi ca dc ai construi una mai mare ai putea ajunge la 7-8000 m??

#1389
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbd_lotru, on 5th February 2012, 14:44, said:

Mersi! Care e inaltimea maxima atinsa de tine cu o racheta din asta? Si crezi ca dc ai construi una mai mare ai putea ajunge la 7-8000 m??

Nu ma pot lauda decat cu cateva sute de metri altitudine, poate 1 Km (desi cred ca sunt subiectiv).

Abia acum mi-am cumparat un altimetru, ca sa pot inregistra altitudinea exacta. Cat despre
altitudini peste 5000 m, sunt putini cei care se pot lauda cu ele din randul amatorilor.

Cu motoare comerciale, desigur, lucrurile sunt simple, insa prin metodele de care dispun eu cel putin, va mai
dura destul de mult pana sa ma pot lauda cu asa ceva. Plus ca peste 5000 m cred ca ai nevoie de aprobare ca sa
lansezi, e voba de traficul aerian.... E complicat, si descurajant, in Romania, mai ales.

#1390
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006
voi va laudati ca ati lansat rachete la 1000m in atmosfera?

eu ma gandesc deja cum sa-mi lansez primul satelit de spionaj in spatiu' pe principiul acesta ........  :naughty:

rachetele sunt total ineficiente ...........

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gfgOYsWnisk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1391
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Postspyderman, on 5th February 2012, 16:14, said:

voi va laudati ca ati lansat rachete la 1000m in atmosfera?

eu ma gandesc deja cum sa-mi lansez primul satelit de spionaj in spatiu' pe principiul acesta ........  :naughty:

rachetele sunt total ineficiente ...........

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gfgOYsWnisk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Cine s-a laudat?
2. Ce legatura are videoclip-ul ala cu tine?

La fel de bine pot sa spun si eu ca in curand o sa trimit pe Marte o racheta cu propulsie ionica, si sa atasez un
filmulet de pe Discovery care descriew principiul de funcionare  :thumbdown:

#1392
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006
nu ai prins ideea

am vrut sa arat ca pentru a ajunge la altitudinii atat de mari poate chiar in spatiu sunt solutii mult mai simple si mai eficiente decat utilizarea rachetelor care pe langa faptul ca sunt foarte scumpe mai sunt si ineficiente, extrem de periculoase si de unica folosinta

am dat un exemplu

ca sa poti face asa ceva cu o racheta trebuie sa decartezi sume astronomice

Edited by spyderman, 05 February 2012 - 16:31.


#1393
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011

View Postspyderman, on 5th February 2012, 16:26, said:

nu ai prins ideea

am vrut sa arat ca sunt solutii mult mai simple si mai eficiente decat utilizarea rachetelor care pe langa faptul ca sunt foarte scumpe mai sunt si ineficiente si de unica folosinta

am dat un exemplu

ca sa poti face asa ceva cu o racheta trebuie sa decartezi sume astronomice

Pentru mine e decat un hobby, n-am de gand sa bat recorduri de altitudine sau sa plasez sateliti pe orbita. Mie pur si simplu
imi place sa construiesc si sa lansez rachete, si in special motoare. N-as cumpara niciodata un  motor gata facut, nu mai
vad nimic interesant in asta. :)
La fel ca si in cazul rachetelor, si baloanele prezinta multiple dezavantaje, cel mai important fiind faptul ca traiectoria lor este incontrolabila,
depinzand aproape 100% de conditiile meteo....

#1394
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMad_Me, on 5th February 2012, 16:32, said:

.......... baloanele prezinta multiple dezavantaje, cel mai important fiind faptul ca traiectoria lor este incontrolabila,

e discutabila treaba, pot fi controlate intr-o anumita masura cu anumite echipamente cat sa poata devenii utilizabile (vezi cazul dirijabilelor)

marele avantaj este acela ca nu au nevoie aproape deloc de energie pentru a ajunge in spatiu .........

#1395
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 5th February 2012, 16:26, said:

nu ai prins ideea

am vrut sa arat ca pentru a ajunge la altitudinii atat de mari poate chiar in spatiu sunt solutii mult mai simple si mai eficiente decat utilizarea rachetelor care pe langa faptul ca sunt foarte scumpe mai sunt si ineficiente, extrem de periculoase si de unica folosinta

am dat un exemplu

ca sa poti face asa ceva cu o racheta trebuie sa decartezi sume astronomice


anunta-ne cand faci ceva concret !!!

#1396
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 5th February 2012, 19:32, said:

anunta-ne cand faci ceva concret !!!


domeniul meu de activitate e cu totul altul insa daca m-as fi ocupat cu asa ceva, ilegal sau nu as fi avut pana acum ceva pe orbita terrei (satelit, radio releu, camera online, etc)


vad ca topicul a fost deschis in 2009! sunt curios ce s-au intamplat cu romanii care trebuiau sa ajunga pe luna si cu marele proiect  :thumbup:

Edited by spyderman, 11 February 2012 - 23:21.


#1397
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postspyderman, on 11th February 2012, 23:11, said:

vad ca topicul a fost deschis in 2009! sunt curios ce s-au intamplat cu romanii care trebuiau sa ajunga pe luna si cu marele proiect  :thumbup:
Dupa experimente cu baloane (solare si mai tarziu heliu), care in teorie ar fi ajuns la 38 km altitudine, s-au apucat de construit un hidroavion-racheta supersonic.

Explica-ne si noua teoria prin care pui pe orbita Pamantului un satelit (doar) cu ajutorul unui balon. Chiar si un microsatelit.
Poate s-au modificat legile fizicii si n-am aflat.

#1398
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View PostIxtl, on 12th February 2012, 01:43, said:

Dupa experimente cu baloane (solare si mai tarziu heliu), care in teorie ar fi ajuns la 38 km altitudine, s-au apucat de construit un hidroavion-racheta supersonic.

Explica-ne si noua teoria prin care pui pe orbita Pamantului un satelit (doar) cu ajutorul unui balon. Chiar si un microsatelit.
Poate s-au modificat legile fizicii si n-am aflat.

daca aceste baloane nu s-ar fi deteriorat datorita conditiilor extreme si ar fi reusit sa ramana pe orbita timp nelimitat, teorectic ar fi putut sa indeplineasca toate conditiile necesare, insa datorita acestori factori (inghet, presiune scazuta, aer rarefiat) aceste baloane au foarte mult de suferit si (pur si simplu ingheata si se sparg)

daca s-ar fi gasit un material extrem de rezistent si in acelasi timp flexibil  aceste lucruri s-ar fi putut realiza. se putea lansa un radio-releu pt retransmisii, o camera de rezolutie foarte mare conectata online spre ex, telescoape, etc.

altitudinea la care ajung baloanele este suficienta pentru indeplinirea acestor cerinte insa conditiile de mediu fac ca echipamentele sa cedeze.

dupa cum vezi nu trebuiesc incalcate legile fizicii ........... pentru a iesii in spatiu clar e nevoie de rachete puternice! chiar si in cazul utilizarii baloanelor

Arca trebuia sa inceapa cu pasi mici! nu poti face un pas atat de mare fara sa-i faci pe cei mici!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nojl3aiYBOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by spyderman, 12 February 2012 - 11:12.


#1399
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View Postspyderman, on 12th February 2012, 12:03, said:

Arca trebuia sa inceapa cu pasi mici! nu poti face un pas atat de mare fara sa-i faci pe cei mici!
ARCA le are pe astea cu capu' in fata. Cum vede o bariera/problema, simte asa o mancarime in crestetul capului si.. :D

#1400
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postspyderman, on 12th February 2012, 11:03, said:

altitudinea la care ajung baloanele este suficienta pentru indeplinirea acestor cerinte insa conditiile de mediu fac ca echipamentele sa cedeze.

Nu altitudinea e problema principala, insa e clar ca si ea conteaza: baloanele pot ajunge pana unde atmosfera are inca o densitate suficient de mare pentru a le sustine, iar aceasta inseamna ipso facto inaltimi improprii orbitarii (frecare cu aerul -> pierdere de energie rapida -> cadere pe Terra).

Quote

dupa cum vezi nu trebuiesc incalcate legile fizicii ........... pentru a iesii in spatiu clar e nevoie de rachete puternice! chiar si in cazul utilizarii baloanelor

Dupa cum vad, dumneata nu ai auzit niciodata de prima viteza cosmica. Pentru a "sta" in orbita, un satelit trebuie sa posede o viteza tangentiala (paralela cu suprafata Terrei) adecvata inaltimii la care orbiteaza, iar aceasta nu poate fi mai mica decat limita teoretica de la sol, cei circa 7,9 km/s ai primei viteze cosmice. Un balon nu poate imprima o astfel de viteza tangentiala, el vine cel mult cu viteza mostenita de la rotatia Terrei in jurul propriului ax (de ordinul catorva sute de metri pe secunda). Daca lasi liber un satelit din balon, la orice inaltime s-ar afla el, destinul sau inexorabil va fi caderea imediata catre suprafata globului.

#1401
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 11:03, said:

daca aceste baloane nu s-ar fi deteriorat datorita conditiilor extreme si ar fi reusit sa ramana pe orbita timp nelimitat, teorectic ar fi putut sa indeplineasca toate conditiile necesare, insa datorita acestori factori (inghet, presiune scazuta, aer rarefiat) aceste baloane au foarte mult de suferit si (pur si simplu ingheata si se sparg)

daca s-ar fi gasit un material extrem de rezistent si in acelasi timp flexibil  aceste lucruri s-ar fi putut realiza. se putea lansa un radio-releu pt retransmisii, o camera de rezolutie foarte mare conectata online spre ex, telescoape, etc.

altitudinea la care ajung baloanele este suficienta pentru indeplinirea acestor cerinte insa conditiile de mediu fac ca echipamentele sa cedeze.

dupa cum vezi nu trebuiesc incalcate legile fizicii ........... pentru a iesii in spatiu clar e nevoie de rachete puternice! chiar si in cazul utilizarii baloanelor

Arca trebuia sa inceapa cu pasi mici! nu poti face un pas atat de mare fara sa-i faci pe cei mici!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nojl3aiYBOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Stiti la ce ma mai gandesc!!! Ce ar fi daca am utiliza avioane cu elice care sa aiba motoare electrice care motoare electrice pot functiona si la altitudini foarte mari deoarece nu mai au nevoie de oxigen. Si pentru alimentare sa folosim acumulatoare Li- Ion.
Si urcam la 20000 m si acolo lansam rachetele cu satelitii pe orbia. Ce ziceti ar merge???
Uite un avion electric.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E4MNWusxq6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1402
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmdionis, on 12th February 2012, 13:33, said:

Dupa cum vad, dumneata nu ai auzit niciodata de prima viteza cosmica. Pentru a "sta" in orbita, un satelit trebuie sa posede o viteza tangentiala (paralela cu suprafata Terrei) adecvata inaltimii la care orbiteaza, iar aceasta nu poate fi mai mica decat limita teoretica de la sol, cei circa 7,9 km/s ai primei viteze cosmice. Un balon nu poate imprima o astfel de viteza tangentiala, el vine cel mult cu viteza mostenita de la rotatia Terrei in jurul propriului ax (de ordinul catorva sute de metri pe secunda). Daca lasi liber un satelit din balon, la orice inaltime s-ar afla el, destinul sau inexorabil va fi caderea imediata catre suprafata globului.

cu ajutorul motoraselor si panourilor fotovoltaice se pot compensa aceste neajunsuri cu conditia ca balonul sau baloanele respective sa nu se sparga

#1403
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 13:56, said:

cu ajutorul motoraselor si panourilor fotovoltaice se pot compensa aceste neajunsuri cu conditia ca balonul sau baloanele respective sa nu se sparga

Si pana la ce altitudine crezi ca putem ajunge cu motorasele electrice??

#1404
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 14:16, said:

Si pana la ce altitudine crezi ca putem ajunge cu motorasele electrice??

la altitudinea maxima la care poate ajunge un balon cu heliu respectiv 38km - 50km sau poate chiar mai mult :D

motorasele si panourile vor fi doar pt pozitionare

cu motorase nu se mai numeste balon ........  deja vb de dirijabil :coolspeak:

Edited by spyderman, 12 February 2012 - 14:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate