Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#91
andras_kiss

andras_kiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2005
Uite un site zic eu folositor: http://www.tzplitvice.hr Eu am gasit numai cand ne-am intors in Romania :( In schimb la ora 18 am ajuns la parc sambata dar am gasit cazare fara probleme in Rastovaca 500 m de la intrarea in parc. Astfel am economisit in jur de 180 Kuna la parcare (20 Kn/ora) deoarece ne-am dus pe jos. Camera a fost 90 EUR pe doua zile pentru doi adulti si doi copii. Curat, elegant, prosoape, apa calda si curte pentru copii.

#92
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Lamuriti-ma va rog cu o chestiune, sunt ambarcatiuni private pe lac(uri) sau au permisiunea doar cele al administratiei Parcului ? Stiu ca-i Rezervatie, dar mai stii ?...
Multumesc !

#93
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Sunt ambarcaţiuni speciale, ale administraţiei parcului. Nu se pune problema să se intre cu alte ambarcaţiuni, ale turiştilor. Sunt porţiuni unde şi cărarea pe care mergi e reglementată strict, prin podeţe de lemn. Ei, spre deosebire de noi, ştiu să-şi protejeze rerezvaţia.

#94
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010
Am si eu nevoie de ajutorul celor care au vizitat parcul.
Duminica o sa ajung la Plitvice venind dinspre Dubrovnik. O sa stam 2 zile si luni dorim sa vizitam parcul. Problema mea este ca o sa fie si fiul meu de 2 ani si nu stiu cum o sa facem cu transportul sau. Se poate face vreun traseu cu caruciorul pentru copii sau trebuie sa-mi iau portbebe-ul cu mine?

#95
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdelziz, on 20th August 2010, 13:32, said:

Am si eu nevoie de ajutorul celor care au vizitat parcul.
Duminica o sa ajung la Plitvice venind dinspre Dubrovnik. O sa stam 2 zile si luni dorim sa vizitam parcul. Problema mea este ca o sa fie si fiul meu de 2 ani si nu stiu cum o sa facem cu transportul sau. Se poate face vreun traseu cu caruciorul pentru copii sau trebuie sa-mi iau portbebe-ul cu mine?
Can d am vizitat parcul, chiar am vazut o familie cu un copilas in carucior. Eu cred ca o sa poti sa il vizitezi impreuna cu copilul dar cu o singura mentiune, trebuie sa mergi cu inca o persoana care sa te ajute  (in special la urcat)

View PostPopybo, on 20th August 2010, 11:03, said:

Lamuriti-ma va rog cu o chestiune, sunt ambarcatiuni private pe lac(uri) sau au permisiunea doar cele al administratiei Parcului ? Stiu ca-i Rezervatie, dar mai stii ?...
Multumesc !

Sunt doar cele ale Admin istratie parcului si sunt construite special. Mai exact au motoare electrice (sa nu polueze apa). Din cate am inteles  de la '' capitanul'' vasul ca au acumulatori si se incarca pe timpul noptii.

#96
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmiticat, on 20th August 2010, 12:53, said:

Sunt ambarcaţiuni speciale, ale administraţiei parcului. Nu se pune problema să se intre cu alte ambarcaţiuni, ale turiştilor. Sunt porţiuni unde şi cărarea pe care mergi e reglementată strict, prin podeţe de lemn. Ei, spre deosebire de noi, ştiu să-şi protejeze rerezvaţia.

Mi-am inchipuit, sunt si la noi unele lacuri unde este interzisa lansarea la apa a barcilor motorizate (de orice fel).

View Postbranco_no, on 20th August 2010, 14:09, said:

Sunt doar cele ale Admin istratie parcului si sunt construite special. Mai exact au motoare electrice (sa nu polueze apa). Din cate am inteles  de la '' capitanul'' vasul ca au acumulatori si se incarca pe timpul noptii.

Multumesc amandurora !

Edited by Popybo, 20 August 2010 - 13:22.


#97
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postdelziz, on 20th August 2010, 13:32, said:

Am si eu nevoie de ajutorul celor care au vizitat parcul.
Duminica o sa ajung la Plitvice venind dinspre Dubrovnik. O sa stam 2 zile si luni dorim sa vizitam parcul. Problema mea este ca o sa fie si fiul meu de 2 ani si nu stiu cum o sa facem cu transportul sau. Se poate face vreun traseu cu caruciorul pentru copii sau trebuie sa-mi iau portbebe-ul cu mine?

Dacă portbebe-ul este unul comod pt tine, ar fi de preferat căruciorului. Depinde şi de câte kg are copilul comparativ cu sarcina pe care o suporti tu in spate timp de 4-6 ore...

#98
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010

View Postmiticat, on 20th August 2010, 18:17, said:

Dacă portbebe-ul este unul comod pt tine, ar fi de preferat căruciorului. Depinde şi de câte kg are copilul comparativ cu sarcina pe care o suporti tu in spate timp de 4-6 ore...
De preferat este caruciorul. Nu este vorba de mine, ci de copil. Sta mult mai comod in carucior.  L-as lua pe jos, dar este nastamparat si mai mult ca sigur mai mult o sa ma uit la el decat la parc.

Multumesc de raspunsuri.

#99
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Credeti ca merita sa vizitez Plitvice la sfirsitul lui octombrie sau e mai bine sa astept pin anul viitor in vara? Ma gindesc ca peisajele sint mult mai frumoase cind e totul verde

#100
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

View Postblue74lion, on 21st August 2010, 22:46, said:

Credeti ca merita sa vizitez Plitvice la sfirsitul lui octombrie sau e mai bine sa astept pin anul viitor in vara? Ma gindesc ca peisajele sint mult mai frumoase cind e totul verde
Cred ca este frumos oricand si 2 vizite in perioade diferite nu strica. Daca ai ocazie du-te.

#101
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postblue74lion, on 21st August 2010, 22:46, said:

Credeti ca merita sa vizitez Plitvice la sfirsitul lui octombrie sau e mai bine sa astept pin anul viitor in vara? Ma gindesc ca peisajele sint mult mai frumoase cind e totul verde

Ar fi păcat să nu te duci. Toamna pădurea are o mie de culori...

#102
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postblue74lion, on 21st August 2010, 22:46, said:

Credeti ca merita sa vizitez Plitvice la sfirsitul lui octombrie sau e mai bine sa astept pin anul viitor in vara? Ma gindesc ca peisajele sint mult mai frumoase cind e totul verde


Preferabil sa-l vizitezi vara deoarece in octombrie este deja sezon ploios si nu mai ai nicio placere sa stai sa vizitezi parcul cu umbrela in mana sau cu pelerina de ploaie pe tine!

#103
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010

View Postblue74lion, on 21st August 2010, 22:46, said:

Credeti ca merita sa vizitez Plitvice la sfirsitul lui octombrie sau e mai bine sa astept pin anul viitor in vara? Ma gindesc ca peisajele sint mult mai frumoase cind e totul verde
Viziteaza-l oricand, numai in sezonul turistic nu. Eu acum o ora am venit din parc si pot sa-ti spun ca sunt profund dezamagit. Nu am putut vedea nimic. Era plin de turisti nesimtiti, mai sa dea cu tine in lacuri. Eu asa ceva nu am vazut si nu credeam ca o sa vad cu toate ca am vizitat ceva din Europa. Si nu era vorba numai de italieni, ci si de nemti, rusi, spanioli..... Crede-ma ca nu m-am putut bucura de nimic si pot sa spun ca este cea mai cruda dezamagire in cele 3 saptamani in care am vizitat Croatia.
Concluzia este sa te duci in afara sezonului.

View PostPopybo, on 20th August 2010, 11:03, said:

Lamuriti-ma va rog cu o chestiune, sunt ambarcatiuni private pe lac(uri) sau au permisiunea doar cele al administratiei Parcului ? Stiu ca-i Rezervatie, dar mai stii ?...
Multumesc !
La statia a 2-a a autobuzului se pot inchiria barci cu vasle, cred ca la 90kn/h daca am vazut bine. Oricum erau pe lac barci cu turisti.

#104
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdelziz, on 23rd August 2010, 18:54, said:

...
Concluzia este sa te duci in afara sezonului.

....

Sau sa faci ca mine si sa te duci foarte devreme. Eu am ajuns acolo la ora 8 si a fost foarte bine.

Edited by klaus74, 27 August 2010 - 15:20.


#105
alfa&omega

alfa&omega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc pt toate informatiile citite deja.

Vroiam sa va intreb
1. daca are cineva Kuna de vanzare
2. cat costa parcarea la Plitvice? se poate parca la hotel si fara taxa/ fara amenda?
3. Inspre nord (exceptand Istria) ce este de vazut?

multumesc anticipat,
numai bine!

#106
narcisab1

narcisab1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.08.2008
Buna,
dupa experienta de anul asta in iunie la Plitvice eu personal NU RECOMAND NIMANUI sa mearga cu copii sub 5-6 ani la Plitvice. Cel putin noi am fost pe traseul F care a fost mult prea lung pentru copii (3-4 ore in teorie, dar au fost vreo 5 sau mai mult). Ce trebuie sa iti spun din experienta noastra - avem 2 copii : 3 respectv 1 an (care a fost in carucior)

- sa iti iei neaparat ceva de ploaie si echipament "sanatos" de munte - nu am vazut in timpul celor 3 ore de traseu decat 1 singur refugiu de ploaie si am prins o vreme tare nasoala

- NU EXISTA PROTECTIE langa apa (nu balustrada, gard, nimic), care parea destul de adanca - deci trebuie sa fii cu ochii in patru mai ales ca, asa cum spunea cineva, e plin de turisti nesimtiti care nici nu se uita unde se imping; si daca ai un copilas nazdravan e si mai greu, pentru ca in apa sunt pesti si ai mei vesnic se apropiau de margine; de asemenea podurile peste lac nu au proctie nimic - doar scadurile de lemn peste apa

- NU EXISTA INDICATOARE care sa iti spuna cat mai ai de facut - ceea ce iar a fost nasol cu un copilas obosit care tot intreba : cat mai este, cat mai este si nici nu stiai ce sa ii spui

- cel putin pe traseul ales de noi erau zone IMPRACTICABILE pentru carucioare - scari destul de lungi, zone de coasta pline de bolovani in mijlocul cararii si sotul meu a trebuit in multe locuri sa care caruciorul pe sus. Din punctul meu de vedere un portbebe e mai ok;
- exista trasee mai scurte, depinde de voi cat de obisnuiti sunteti cu mersul pe jos sau ce anume vreti sa vedeti; din pacate, de la bilete noua nu prea ne-au dat informatii CLARE care trasee ar fi mai accesibile cu caruciorul ci ni s-a spus "some people go with strollers", cam asta am scos de la ei
- caruciorul e destul de greu de pus si pe vaporas, daca traseul are si vaporas inclus. depinde si de numarul de turisti, care se inghesuie cam ca oile la sosirea vaporului
- un copil mic nu va retine nimic din peisaj :( - si daca si parintii sunt stresati - noi am fost din cauza ploii- chiar nu a fost nici o placere pentru nimeni

Sper sa te ajute informatiile - noi daca le-am fi stiut dinainte nu am mai fi mers cu copiii!

#107
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postalfa&omega, on 8th September 2010, 18:45, said:

multumesc pt toate informatiile citite deja.

Vroiam sa va intreb
1. daca are cineva Kuna de vanzare
2. cat costa parcarea la Plitvice? se poate parca la hotel si fara taxa/ fara amenda?
3. Inspre nord (exceptand Istria) ce este de vazut?

multumesc anticipat,
numai bine!

Parcarea costa 7 kuna pe ora  ( pana la 10 ore se taxeaza din ora in ora) si 70 kuna pe zi.
Se ia tichet la intrare iar la iesire pe baza tichetului se face plata, cu dovada platii se deblocheaza bariera.

Fotografii cu "potecile" amenajate prin parc :

Attached Files



#108
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

View Postnarcisab1, on 8th September 2010, 19:26, said:

Buna,
dupa experienta de anul asta in iunie la Plitvice eu personal NU RECOMAND NIMANUI sa mearga cu copii sub 5-6 ani la Plitvice. Cel putin noi am fost pe traseul F care a fost mult prea lung pentru copii (3-4 ore in teorie, dar au fost vreo 5 sau mai mult). Ce trebuie sa iti spun din experienta noastra - avem 2 copii : 3 respectv 1 an (care a fost in carucior)....


acum sincer, te asteptai sa mergi ca pe magheru?

am fost si eu anul asta in parcul Plitvice si am ramas impresionat de cat de frumos si bine pastrat este. chiar ma bucur ca nu sunt balustrade si astfel m-am simtit neingradit sa ma plimb peste tot, sa nu existe nimic intre mine si lacuri  :D

car depsre trasee, stiu ca sunt de la 2- 3 ore la 8 ore, depinde pe unde vrei sa ajungi. eu am ales sa fac traseul de 8 ore, care, si acela, este destul de simplu daca esti antrenat sa mergi macar putin. cele 8 ore sunt socotite cred cu tot cu pauzele pentru fotografii.

e drept ca nu prea am vazut copii mici, probabil ca erau toti pe traseul de 2 ore.

informatii despre rute ai la intrarea in parc, unde este o harta mare ce arata fiecare traseul cu timpul aferent, iar pe parcurs, la fiecare bifurcatie iti este aratat pe unde continua fiecare poteca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate