Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#55
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postalexxxh86, on 6th July 2010, 12:31, said:

duminica in 4 iulie am vizitat si eu parcul. cazare am luat in localitatea Jezerce la 5km de intrarea II. am platit pentru cazare 12E/pers in camera dubla. micul dejun costa 5E/pers si e foarte consistent. recomand cu caldura pensiunea unde am stat(nr. 77 loc. Jezerce) deoarece are conditii bune, personal foarte amabil, aproape de intrarea in parc si pret bun. referitor la parc noi am urmat traseul recomandat de gazda noastra: intrarea II -> trenulet de la st2 la st4 -> coborat pe poteci pana la p2 -> de la p2 la p3 cu vaporasul -> la cascada de 78m -> st1 si de aici tot cu trenuletul pana la st2 si apoi iesirea. la iesire am vazut ca era chiar traseul H. noi l-am parcurs in 6h cu tot cu drumul pana la masina. recomand acest traseu pentru ca se viziteaza tot parcul, nu este foare dificil deoarece la deal (st2->st4) urcati cu trenuletul si daca nu este aglomerat va incadrati in 6h.

sa va cumparati apa din timp si ceva de rontait. noi la intrarea in parc am dat 27kn pe o sticla de 1.5l de apa. la p3 puteti sa umpleti sticla cu apa de la un robinet cu apa potabila.

daca aveti intrebari va pot ajuta cu ce stiu.
Daca ai si vreo 2 3 poze cu penisiunea si un nr de telefon ar fi super.
trebuie sa ii gasesc la un amic rezervare, ajunge destul de tarziu si din aceasta cauza

Edited by branco_no, 09 July 2010 - 14:59.


#56
alexxxh86

alexxxh86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2008

View Postbranco_no, on 9th July 2010, 14:59, said:

Daca ai si vreo 2 3 poze cu penisiunea si un nr de telefon ar fi super.
trebuie sa ii gasesc la un amic rezervare, ajunge destul de tarziu si din aceasta cauza
asta e poza... daca are gps baga adresa(Jezerce NR. 77) si il duce direct acolo. cartea de vizita o am acasa dar acum sunt plecat, daca nu e tarziu pot sa iti dau nr. de tel duminica seara sau luni.

Attached Files



#57
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postalexxxh86, on 9th July 2010, 22:42, said:

asta e poza... daca are gps baga adresa(Jezerce NR. 77) si il duce direct acolo. cartea de vizita o am acasa dar acum sunt plecat, daca nu e tarziu pot sa iti dau nr. de tel duminica seara sau luni.

mersi f mult

#58
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
asa, niste poze la repezeala
oricum absolut superb...

Attached Files


Edited by Buhani73, 18 July 2010 - 20:25.


#59
petzre

petzre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.04.2007

View Postalexxxh86, on 9th July 2010, 22:42, said:

asta e poza... daca are gps baga adresa(Jezerce NR. 77) si il duce direct acolo. cartea de vizita o am acasa dar acum sunt plecat, daca nu e tarziu pot sa iti dau nr. de tel duminica seara sau luni.

Salut,

Eu plec sambata la Plitvice si vroiam sa te intreb cat de departe de Zagreb este respectiva localitate? De asemenea un contact daca m-ai putea ajuta as ramane recunoscator...

#60
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Plitvice e cam la 130 km de Zagreb daca mai tin bine minte. In max 2 ore esti acolo, a 2-a parte a drumului este prin orase si mai aglomerata.

#61
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
atentie cu parcarea...cand se intra se ia tichetul de la automatul ala dar la iesire treci mai intai pe la casa si platesti iar abia apoi cu tichetul mergi la bariera ca sa poti iesi.altfel nu se ridica si am vazut destui care nu stiau de asta....si se fac niste cozi de se bucura franele masinii ;)

#62
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Am fost la Plitvice acum cateva zile.
Coada la bilete, (probabil din cauza ca era si sambata), cand sa platesc cu cardul, nu se poate - sa ma duc la alt ghiseu.
La fel ca peste tot in Croatia incearca sa te fure cat mai mult.
Personalul intelege vag engleza si iti dau raspunsuri evazive. Indicatoare in parc mai mult lipsa. Am intrebat de iesirea 1 m-au indrumat la iesirea 2 (la 1,8 km distanta).
Am asteptat aproape 1/2 h un trenulet, dupa ce precedentul a plecat, chiar daca i-am facut semn sa ma astepte. eram la 10 m distanta.
La parcare nu se putea plati cu cardul, am schimbat euro suma fixa (i-am aratat biletul casieritei de acolo), cand sa platesc nu se poate, mi-au mai adaugat 1h. iar schimba kuna.  pentru 4h 50 min am platit ca pentru 6h. Am cerut sa fac reclamatie si m-au indumat unde afara.
Am preferat sa platesc si sa scap de ei.

In rest parcul mi s-a parut un kitch. Poate si pentru faptul ca a fost laudat foarte mult pe acest forum si am avut asteptari mari.
Au amenajat cateva lacuri pe cursul unui rau. Au profitat de faptul ca terenul este stancos cu un strat foarte subtire de pamant -> apa limpede.
Iar pestisorii aia stau acolo ca la acvariu, si sunt asa multi pentru faptul ca ii hranesc seara.
Si in rest publicitate cat incape.

Sunt locuri mult mai frumoase in lume, dar carora nu li se face asa mare publicitate si nu sunt asa amenajate.


La noi din pacate se distruge tot ce inca mai avem.

#63
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
imi pare rau ca asa ti-a iesit tie excursia acolo...
da-mi voie sa nu fiu chiar de acord cu tine(chiar cu totul...)
ai si dreptate-publicitatea e imensa si multi vin acolo ca asa au auzit ei..am vazut parinti cu carucioare, ,,pitzi"' cu sandale cu toc si cu buzicile bosumflate, americani care citeau reviste pe poteca si cireasa pe tort o trupa de romanasi get-beget care ziceau ca unde-s cascadele alea mari si ca poate sunt doar in poze(dar ei mergeau in directia opusa...)
apoi sunt locuri si la noi absolut superbe dar lumea nu prea stie de ele.si in plus nu prea ai cum sa ajungi la ele.dar aici cine e de vina???!!!
in rest eu in Croatia nu m-am simtit deloc inselat.ba din contra-peste tot primesti bon, iti afiseaza cursul de schimb si eventual daca e comision.nu e mare branza sa schimbi o suma de bani mica(50-100 euro) ca sa ai pt orice eventualitate si ca sa nu depinzi total de card
iar in parc sincer nu am avut nevoie de indrumari.inclusiv pe bilet ai harta pe care am folosit-o fara probleme.si am mers de la intrarea 1 pana la statia 4 de autobus si inapoi.asta e si farmecul-umbla cum ai tu chef pe acolo

#64
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

Am fost la Plitvice acum cateva zile.
Coada la bilete, (probabil din cauza ca era si sambata), cand sa platesc cu cardul, nu se poate - sa ma duc la alt ghiseu.
La fel ca peste tot in Croatia incearca sa te fure cat mai mult.
Personalul intelege vag engleza si iti dau raspunsuri evazive. Indicatoare in parc mai mult lipsa. Am intrebat de iesirea 1 m-au indrumat la iesirea 2 (la 1,8 km distanta).
Am asteptat aproape 1/2 h un trenulet, dupa ce precedentul a plecat, chiar daca i-am facut semn sa ma astepte. eram la 10 m distanta.
La parcare nu se putea plati cu cardul, am schimbat euro suma fixa (i-am aratat biletul casieritei de acolo), cand sa platesc nu se poate, mi-au mai adaugat 1h. iar schimba kuna.  pentru 4h 50 min am platit ca pentru 6h. Am cerut sa fac reclamatie si m-au indumat unde afara.
Am preferat sa platesc si sa scap de ei.

In rest parcul mi s-a parut un kitch. Poate si pentru faptul ca a fost laudat foarte mult pe acest forum si am avut asteptari mari.
Au amenajat cateva lacuri pe cursul unui rau. Au profitat de faptul ca terenul este stancos cu un strat foarte subtire de pamant -> apa limpede.
Iar pestisorii aia stau acolo ca la acvariu, si sunt asa multi pentru faptul ca ii hranesc seara.
Si in rest publicitate cat incape.

Sunt locuri mult mai frumoase in lume, dar carora nu li se face asa mare publicitate si nu sunt asa amenajate.


La noi din pacate se distruge tot ce inca mai avem.
Sincer m-ai dat pe spate cu postul tau, pt ca nu ti-a iesit bine excursia si nu ai mers pregatit cu kuna la tine spui ca parcul e un kitch. Daca parcul respectiv nu are un ATM sau instalat un POS, gata nu e ok, e un kitch. Spune-mi la noi la Babele sau Vulcanii noroiosi gasesti asa ceva ? (ATM sau POS) Nu gasesti pentru ca nu o sa gasesti absolut nimic amenajat. La noi turismul e la pamant. Uita-te ce infrastructura au ei si ce avem noi. La noi in Romania e un proverb: ''Inainte sa vezi paiul din ochiul altuia vezi-ti de barna din ochiul tau''. Vorbeai de furat. Cand ai fost ultima data la noi la mare? Nu de alta, doar asa ca si termen de comparatie. Cand ai schimbat ultima data valuta la noi la mare? Pe pancarda ai un pret cand ajungi la casa te alegi cu jumate din suma ( a patit-o un prieten venit din Austria).
Daca dai un search pe google o sa vezi ca parcul e in patrimoniul Unesco''Plitvice patrimoniu Unesco'' Pentru a deveni patrimoniu Unesco a trebuit sa treaca niste criterii:Unesco
Ca sa fiu mai explicit parcul e vizitat  anual de aproape 1 milion turiști, Pune tu un anunt pe net ca anual 1 milion de oameni sunt pacaliti de croati cu un parc care l-au facut ei (nu e facut pe cale naturala) citez ''Au amenajat cateva lacuri pe cursul unui rau''. Parcul Plitvice reprezinta cea mai veche rezervație naturală din sud-estul Europei.
De ce nu mergi la madam Udrea sa ii spui sa amenajeze si ea un parc Unesco sa aducem si noi milioane de euro pe un kitch asemanator.
Pana si sloganul cu ''land of choice'' la copiat de la croatii.
In postul pe care l-ai pus cu un singur lucru sunt de acord :''La noi din pacate se distruge tot ce inca mai avem''

Cred ca si colegul Buhani 73 a fost destul de explicit

Edited by branco_no, 19 July 2010 - 22:19.


#65
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

Am fost la Plitvice acum cateva zile.
Coada la bilete, (probabil din cauza ca era si sambata), cand sa platesc cu cardul, nu se poate - sa ma duc la alt ghiseu.
...

Daca ai impresia ca peste tot se plateste cu cardul te inseli! Oricum la faza cu posibilitatea de a plati cu cardul in Croatia fata de Romania, ei au mai multe locatii care asigura acest avantaj chiar daca au facut parte din "blocul comunist" ca si Romania!

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

...La fel ca peste tot in Croatia incearca sa te fure cat mai mult...

Nu cumva confunzi Romania, Bulgaria si Turcia cu Croatia?

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

...Personalul intelege vag engleza si iti dau raspunsuri evazive. Indicatoare in parc mai mult lipsa. Am intrebat de iesirea 1 m-au indrumat la iesirea 2 (la 1,8 km distanta)....

Avand in vedere ca tinutul Croatiei a apartinut de-a lungul timpului de Imperiul Roman si apoi de Imperiul Austro-Ungar e si normal ca la ei sa fie mai cunoscute italiana si germana. Daca te duci in Romanica nu cred ca te vei descurca in prea multe locuri cu engleza (magazine, parcuri de distractii, rezervatii naturale etc.).
Indicatoarele in parc apar atat la cele 2 intrari (panouri mari cu traseele din parc numerotate cu litere mari) cat si in interiorul parcului la intersectiile intre trasee exista sageti cu directia fiecarui traseu pt. a putea urma traseul dorit! In plus, la o scara mai mica, exista pe spatele tichetului de intrare harta cu traseele existente in parc!

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

...Am asteptat aproape 1/2 h un trenulet, dupa ce precedentul a plecat, chiar daca i-am facut semn sa ma astepte. eram la 10 m distanta...

E posibil ca soferul sa nu te fi vazut sau a crezut ca faci cuiva semn care este pe jos. Daca te-ar fi observat ca alergi catre autobuz in timp ce ii faci semn, te-ar fi asteptat sigur!
Autobuzele acelea au si ele un anumit orar nu sunt taxiuri! E normal sa treaca 20-30 minute intre curse pt. a putea sa se stranga cat mai multi vizitatori!

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

...La parcare nu se putea plati cu cardul, am schimbat euro suma fixa (i-am aratat biletul casieritei de acolo), cand sa platesc nu se poate, mi-au mai adaugat 1h. iar schimba kuna.  pentru 4h 50 min am platit ca pentru 6h. Am cerut sa fac reclamatie si m-au indumat unde afara.
Am preferat sa platesc si sa scap de ei....

In cate parcari ai vazut ca exista posibilitatea de a plati cu cardul? S-ar face prea mare coada la casierie in acest caz! Exista in anumite tari aceasta posibilitate unde exista automate de eliberare a chitantei pt. intervale orare dar autoritatile evitata acest lucru deoarece tranzactiile se fac off-line si poate apare posibilitatea ca pe anumite carduri sa nu existe numerar in momentul decontarii tranzactiei! Daca e sa compari cu Romanica cred ca nu ar mai fi cazul....!

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

In rest parcul mi s-a parut un kitch. Poate si pentru faptul ca a fost laudat foarte mult pe acest forum si am avut asteptari mari.
Au amenajat cateva lacuri pe cursul unui rau. Au profitat de faptul ca terenul este stancos cu un strat foarte subtire de pamant -> apa limpede.
Iar pestisorii aia stau acolo ca la acvariu, si sunt asa multi pentru faptul ca ii hranesc seara.
Si in rest publicitate cat incape.

Parcul National "Plitvicka Jezera" este un parc natural si nicidecum artificial. In acest parc au fost filmate multe scene din filmele cu Winnetou! Singurele amenajari din partea lor sunt podetele, potecile si drumurile de acces! In general croatii au mers pe conservarea naturii, chiar si atunci cand au amenajat autostrazile. Au preferat sa faca tuneluri decat sa detoneze stancile in anumite zone, ca sa poata pastra relieful natural in zona!

View Postmyx9, on 19th July 2010, 17:06, said:

...La noi din pacate se distruge tot ce inca mai avem....

Fata de cele exprimate mai sus, aici pot spune ca ai tras o concluzie justa!

#66
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Am ajuns si eu aseara din Croatia.
Evident am vizitat si Plitvice.
Nu o sa insist pe ce am vazut pe acolo, pentru ca s-a tot discutat.
Am sa punctez doar cateva lucruri:
1. O chestiune care nu am gasit-o aici si care pe noi ne-a luat putin prin surprindere (probabil pentru ca e ceva mai rar) a fost urmatorul lucru: Cand am ajuns acolo era foarte frig !!!! Veniti direct de la mare (noi l-am vizitat la intoarcere), unde erau peste 30 grade, am avut un soc acolo cand am coborat seara din masina si am constatat ca erau 16 grade. Toata lumea era la geci, trening etc, noi eram in maneca scurta :) Aveam noi ceva prin bagaje, dar erau in geamantanul mare (in conditiile in care aveam unul mic pentru o seara la Plitvice sa nu mai trebuiasca sa scoatem tot bagajul). Deci atentie si la acest aspect.
2. Nu uitati sa va luati ceva de incaltat "bun de mers". Nu stiu cum or fi traseele mai usoare, noi am luat H, unde se merge destul de mult pe jos si e important cum esti incaltat. M-am felicitat pentru ca i-am spus sotiei ca vreau sa iau si adidasii cu mine, nu numai sandalele de "plimbare"
3. Referitor la sfatul cu ramasul la Slunj, unde eram tentat sa raman si eu pentru ca fusese mult laudat. Acest aspect e util daca vizitati la dus, adica atunci cand veniti dinspre Zagreb. Daca faceti ca mine, sa vizitati la intoarcere, atunci nu e util, pentru ca e la cca 30 km dupa ce treci de Plitvice. Eu am luat cazare la vreo 19 km inainte de parc, postez aici si scan dupa cartea de vizita. Tipul vorbeste foarte bine engleza. Oricum, sfatul meu e sa nu va faceti probleme, eu am gasit foarte repede cazare, iar ofertele abia dupa aceea incepeau sa apara mai des. Costul a fost de 50 Euro pentru o camera tripla, plus eventual 5 Euro de persoana pentru micul dejun daca doreai.

In rest, mii de multumiri persoanei care a dat sfatul sa se mearga devreme. La 8 am fost acolo, am gasit loc de parcare chiar la intrare, iar pe la 12:30 deja terminasem traseul H. Conform celor spuse, deja spre orele 11:00 se aglomerase serios in parc, iar cand am plecat in parcare veneau grupuri intregi.

Cat despre criticile de mai sus, vreau sa spun doar atat: persoanele dinaintea mea au platit cu cardul (intrarea 2 din parc), iar eu am discutat cu tipa de la ghiseu in engleza (alta limba straina nici nu stiu) si ne-am inteles foarte bine.

Attached Files



#67
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Si inca o chestie, pe care mie mi-ar fi placut s-o vad dat fiind profesia mea: conform unor pliante gasite la pensiune, se pare ca undeva in zona este centrul memorial Nikola Tesla. Din pacate gazda nu a stiut sa-mi dea prea multe detalii, tot ce am retinut de prin pliant e ca se afla pe langa o localitate Smiljan.

#68
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
:) la puctul 1 confirm, asa am patit si noi cand am vizitat Plitvice, veneam de pe coasta si eram imbracati subtire, urgent dupa ce ne-am cazat seara am trecut la pulover si pantaloni lungi. Acolo totusi e la munte, chiar daca la miezul zilei e cald, seara si dimineata e racoare.

#69
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007
BUna,

In luna august vom merge si noi in vacata in Croatia (prima oara), la Opatija. De acolo am dori sa cautam o excursie catre Plitvice. Pe cei care ati fostt acolo vreau sa va intreb daca e ok sa am o excursie de o zi la Plitvice (plecat dimineata din Opatija si intors seara) sau necesita mai multe zile?

#70
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mai bine aloci o zi separat pt Plitvice

#71
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cred ca e OK, din Opatija cred ca faci vreo 2-3 ore pana la Plitvice, e ca si cum ai aloca o zi intreaga.
Mergeti cu masina proprie?

#72
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postklaus74, on 28th July 2010, 10:33, said:

Si inca o chestie, pe care mie mi-ar fi placut s-o vad dat fiind profesia mea: conform unor pliante gasite la pensiune, se pare ca undeva in zona este centrul memorial Nikola Tesla. Din pacate gazda nu a stiut sa-mi dea prea multe detalii, tot ce am retinut de prin pliant e ca se afla pe langa o localitate Smiljan.
Salutare!
Noi am fost acolo, este la marginea satului Smiljan, este chiar casa in care s-a nascut Tesla facuta muzeu si mai sunt 2 cladiri. Intr-una se vizioneaza un film despre Tesla si este si un magazin de suveniruri, iar in cealalta se face la anumite ore afisate acolo, o demonstratie cu bobina care dezvolta 1.000.000 V si care aprinde neoanele pe care le tii tu in mina nelegate la absolut nimic!!! Asta ca sa mai spuna cineva ca nu exista energie libera peste tot. Tesla chiar asta a vrut sa faca sa dea energie gratis. Dar ce sa te faci cu industriasii care au miros acest lucru... Muzeul este pe 2 nivele si sunt expune diferite inventii ale genialului inventator inclusiv primul submarin in miniatura telecomandat!! Ca reper pe harta trebuie sa luati Gospic, noi asa am facut, cind vii pe autostrada dinspre Zagreb spre Dubrovnik urmaresti indicatorul cu Gospic si linga la vreo 10-15Km este satul Smiljan, treci prin el si la iesire din sat vei vedea undeva o intrare cu multe steaguri. Intrarea este 50 Kuna/persoana. Eu cel putin am fost impresionat de ce am vazut acolo, mai ales ca am citit si despre viata si inventiile lui si am vrut sa vad neaparat acest muzeu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate