Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#73
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postyuppy, on 30th July 2010, 09:07, said:

BUna,

In luna august vom merge si noi in vacata in Croatia (prima oara), la Opatija. De acolo am dori sa cautam o excursie catre Plitvice. Pe cei care ati fostt acolo vreau sa va intreb daca e ok sa am o excursie de o zi la Plitvice (plecat dimineata din Opatija si intors seara) sau necesita mai multe zile?


Daca mergeti in Croatia cu masina proprie, aveti 2 variante:

1) Plecati in jurul orei 08:00 dimineata astfel incat sa ajungeti pe la 11:00 la Plitvicka Jezera (sunt in jur de 200 km) si sa apucati sa faceti traseul cel mare de 6 ore ca sa vizitati cat mai mult dupa care va intoarceti in Opatija in jurul orei 20:00.

2) La intoarcerea catre tara va cazati 2 nopti la o pensiune din zona, astfel incat sa aveti la dispozitie o zi intreaga sa va plimbati prin parc.

In cazul in care la Opatija va deplasati cu un autocar, excursia la Plitvicka Jezera cu autocarul se va face pe fuga deoarece se pierde mai mult timp pe drum.

#74
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007

View Postmdt, on 30th July 2010, 10:45, said:

Eu cred ca e OK, din Opatija cred ca faci vreo 2-3 ore pana la Plitvice, e ca si cum ai aloca o zi intreaga.
Mergeti cu masina proprie?


Merci de raspuns. Da, in Croatia mergem cu masina noatra, insa am vrea mai degraba sa cautam excursii din Opatija catre Plitvice (sa nu ne ma complicam noi cu masina)

#75
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu inteleg deloc chestia asta cu "sa nu ne complicam cu masina". Daca mergi cu masina esti independent, pleci dimineata la ce ora vrei, stai cat vrei, te opresti unde ai chef. Cu autocarul esti la dispozitia lor, astepti pana se aduna toti turistii, in mod clar merge mai incet decat masina, apoi la intoarcere ai o ora fixa la care trebuie sa te intorci la autocar... brrr! Eu sunt de principiu ca cine stie cand mai ajung intr-un loc, m-a costat sa ajung acolo, apoi macar sa stau cat imi face placere, pana ma plictisesc eu, nu pana la ora fixata de altii.

De exemplu restaurantele din parc sunt cam scumpe, daca sunteti cu masina voastra dupa ce terminati de vizitat parcul va puteti opri intr-unul din satele din jur sa mancati. Sau la ducere, la fel, va puteti opri la un magazin sa va aprovizionati cu cate ceva. E mult mai comod si mai confortabil cu masina, ai alta senzatie de libertate.

#76
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmadalina2008, on 30th July 2010, 10:57, said:

Salutare!
Noi am fost acolo, este la marginea satului Smiljan, este chiar casa in care s-a nascut Tesla facuta muzeu si mai sunt 2 cladiri. ....

Merci de detalii !
Acum ramane pe data viitoare, sper sa ajung si eu sa-l vad :)

#77
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salutare.

In seara de 14aug plec si eu spre Croatia, si as avea avea nevoie de un sfat. Ziua de 15, duminica, e rezervata pentru Plitvice, si vroiam sa va intreb daca duminica e mai aglomerat decat de obicei si, daca da, pe la ce ora ar trebui sa fiu la intrarea in parc pentru a scapa de cozi.


Multam.

#78
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Pai eu am scris destul de clar mai sus (eu chiar Duminica am fost): la ora 08:00 am fost acolo si era super lejer, inclusiv parcare am gasit chiar langa intrare. Spre 10:30-11:00 deja incepuse sa se aglomereze bine, iar cand am ajuns la parcare (in jur de 12:30) era nebunie ce era pe acolo.
Ce spun eu e valabil pentru intrarea 2, tu daca te duci la dus, vii probabil dinspre Zagreb si vei intra pe la intrarea 1, dar banuiesc ca e aceeasi chestie.

#79
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Cu cât mergi mai devreme, cu atât mai bine. Parcul se deschide la ora 8 și, dacă îmi aduc bine aminte, au o limită de 9000 de vizitatori care pot intra într-o zi. Dacă nu ai intrat în primii 9000, poți să-l vezi a doua zi sau altdată...
Probabil, daca vei fi în jurul orei 8.15 acolo nu vei sta prea mult la coadă, până atunci toți cei care au fost acolo înainte de ora 8 vor fi deja înăuntru.
Să aveți la voi apă (dacă crezi că e cazul poate fi ținută rece în termos), fructe, ciocolată și biscuiți (sau alte chestii care să vă aline foamea), pentru că e mult de umblat și e păcat să vă grăbiți să ieșiți doar pentru a mânca.
Poți obține mai multe informații de pe site-ul lor (http://www.np-plitvi...r/eng/index.php), astfel încât atunci când ajungi acolo să nu pierzi timpul studiind traseele și posibilitățile de vizitare. Noi am făcut de fiecare dată traseul H, e mai greu, dar merită. Cu cât mergi mai de dimineață e mai bine, pt. că e mai puțin aglomerat dar și pentru că faci o parte din parc pe răcoare.
Dacă ai nevoie îți pot recomanda o cazare în Rakovica, la 6 km.
Vacanță plăcută!

Edited by miticat, 04 August 2010 - 08:53.


#80
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postklaus74, on 4th August 2010, 09:41, said:

Pai eu am scris destul de clar mai sus (eu chiar Duminica am fost): la ora 08:00 am fost acolo si era super lejer, inclusiv parcare am gasit chiar langa intrare. Spre 10:30-11:00 deja incepuse sa se aglomereze bine, iar cand am ajuns la parcare (in jur de 12:30) era nebunie ce era pe acolo.
Ce spun eu e valabil pentru intrarea 2, tu daca te duci la dus, vii probabil dinspre Zagreb si vei intra pe la intrarea 1, dar banuiesc ca e aceeasi chestie.

Merci, nu imi dadusem seama ca si tu ai fost tot duminica. Da, o sa ajung pe ruta Budapesta - Zagreb, si continui luni spre Split - Podgora.

View Postmiticat, on 4th August 2010, 09:42, said:

Cu cât mergi mai devreme, cu atât mai bine. Parcul se deschide la ora 8 și, dacă îmi aduc bine aminte, au o limită de 9000 de vizitatori care pot intra într-o zi. Dacă nu ai intrat în primii 9000, poți să-l vezi a doua zi sau altdată...
Probabil, daca vei fi în jurul orei 8.15 acolo nu vei sta prea mult la coadă, până atunci toți cei care au fost acolo înainte de ora 8 vor fi deja înăuntru.
Să aveți la voi apă (dacă crezi că e cazul poate fi ținută rece în termos), fructe, ciocolată și biscuiți (sau alte chestii care să vă aline foamea), pentru că e mult de umblat și e păcat să vă grăbiți să ieșiți doar pentru a mânca.
Poți obține mai multe informații de pe site-ul lor (http://www.np-plitvi...r/eng/index.php), astfel încât atunci când ajungi acolo să nu pierzi timpul studiind traseele și posibilitățile de vizitare. Noi am făcut de fiecare dată traseul H, e mai greu, dar merită. Cu cât mergi mai de dimineață e mai bine, pt. că e mai puțin aglomerat dar și pentru că faci o parte din parc pe răcoare.
Dacă ai nevoie îți pot recomanda o cazare în Rakovica, la 6 km.
Vacanță plăcută!

Merci frumos.

La traseul H ne oprisem si noi, si am citit cam tot ce era de citit, si la ei pe site si aici.

Recomandarea de cazare ar fi extraordinar de binevenita, merg la plezneala :)

#81
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
eu am fost sambata la ora 13.parcare am gasit la 50 de m fata de bariera si fata de pasarela aia de lemn.aglomeratie era doar in preajma cascadei si la intrarea 2 eu intrand pe la 1
deci si chestia asta e relativa..
mancare gasesti si de unde pleaca vaporasul P3 dar si la capatul de unde pleaca autobusul ala St4. e mai scumpa dar nu are rost sa te incarci aiurea...apa sa iei la tine
iar cu cazarea...pe km intregi vezi numai Sobe...toata lumea are acolo cazare.recomand sa nu iei chiar langa sosea pt ca va fi cam galagie...eu am luat la Smoljanac, vreo 3 km de parc cu 28 euro pe noapte
nu-ti fa griji, totul e ok acolo..mergi pe unde te taie capul si va fi frumos..toata lumea se inghesuie intre intrarea 1 si 2 in rest e mult mai lejer
distractie

#82
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Merci frumos, nu-mi fac griji, singurul meu stress era ca fiind duminica sa nu fie super aglomerat parcul. In rest, numar deja zilele pana plec :)

#83
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postchris_t, on 4th August 2010, 10:03, said:

Recomandarea de cazare ar fi extraordinar de binevenita, merg la plezneala :)

E vorba de pensiunea Vokovic din Rakovica: http://www.adriatic-...ent/Vukovi-6045
Sunt oameni de treabă, acceptă cazare și doar pentru o noapte.
Vacanță plăcută! Așteptăm impresii la întoarcere.

#84
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Am vorbit cu gospodin Vokovic. Vrea 40eur pe camera dubla, mi se pare un pic cam mult. Cred ca raman pe varianta de cazare direct la fata locului.

#85
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postchris_t, on 9th August 2010, 08:21, said:

Am vorbit cu gospodin Vokovic. Vrea 40eur pe camera dubla, mi se pare un pic cam mult. Cred ca raman pe varianta de cazare direct la fata locului.

Întradevăr, e cam multișor, însă e vorba de sâmbătă seara. Noi cred că am plătit 20 EUR pe cameră, dar nu era week-end.
În măsura în care ajungi la o oră rezonabilă acolo poți căuta la fața locului, pensiuni găsești destule, deși fiind week-end e putin riscant. Dacă ajungi după ora 20 însă, nu prea mai ai timp de căutare...

Edited by miticat, 09 August 2010 - 09:00.


#86
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Daca aveti legitimatii de student sau aveti copii, biletele sunt la reducere in parc: student=70kuna si copii=50kuna
Acolo nu va spune nimeni si platiti in plus cand puteti sa aveti reducere
Se mananca f bine la statia de vaporas, jumatate de pui=30kuna +10kuna garnitura de cartofi

#87
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postmiticat, on 9th August 2010, 09:56, said:

Întradevăr, e cam multișor, însă e vorba de sâmbătă seara. Noi cred că am plătit 20 EUR pe cameră, dar nu era week-end.
În măsura în care ajungi la o oră rezonabilă acolo poți căuta la fața locului, pensiuni găsești destule, deși fiind week-end e putin riscant. Dacă ajungi după ora 20 însă, nu prea mai ai timp de căutare...

E duminica seara;) Noi ajungem duminica dimineata pe la 8 la Plitvice, si cazare am nevoie seara de duminica spre luni, asa ca o sa am timp suficient sa caut ceva.

Merci tare mult de sfaturi si ajutor.

#88
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postchris_t, on 9th August 2010, 17:35, said:

E duminica seara;) Noi ajungem duminica dimineata pe la 8 la Plitvice, si cazare am nevoie seara de duminica spre luni, asa ca o sa am timp suficient sa caut ceva.

Merci tare mult de sfaturi si ajutor.

Să înțeleg că, după ce conduci toată noaptea vrei să faci traseul H la Plitvice? Sau îmi scapă ceva...

#89
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, cam asa ceva:) Doar ca din Nyregihaza pana in Zagreb nu se numeste condus...cruise controlul pe 135km/h si gata. Am mai facut de-astea, asa ca nu-i un stres pt mine. Daca ajung dimineata la croati, nu mai mi-e somn pana spre seara, chiar si cu noaptea nedormita:)

#90
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
sa ai grija de la Karlovac spre parc.drumul care este foarte bun are o sumedenie de curbe stranse, urcusuri si trece prin multe localitati cu limitarile de rigoare...si cam umbla politia pe acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate