Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

verificare teren cota indiviza

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am cumparat de curand un apartament intr-un bloc si ma intereseaza sa stiu daca pot verifica in vreun fel sau altul care este terenul liber al constructiei din care s-a facut impartirea cotei indivize.

Vreau sa verific acest lucru pentru ca am senzatia ca pe terenul respectiv apare o constructie suplimentara neautorizata al proprietarului de la parter.

Apropo, daca cineva care sta la parter vrea sa construiasca ceva pe terenul din fata lui (o boxa, un garaj, etc.) de ce are nevoie ca sa obtina autorizarea de construire? Se schimba in vreun fel actele de proprietate ale celorlati locatari?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la "terenul liber al constructiei", nu-mi dau seama la ce teren te referi. Asupra terenului de sub constructie, proprietarii au un drept de superficie (drept real, asemanator dreptului de proprietate, comun) pe toata durata existentei constructiei. Gradina si restul terenului, coproprietate fortata si perpetua, afectate folosintei normale a cladirii.
Cladirea neautorizata poate fi demolata. Terenul din fata blocului nu poate fi impartit intre copropriatari, el este destinat folosintei proprii permanente a imobilului de catre toti locatarii. Nu-si face unul cotet/hambar ca asa vrea muschii lui.
Garaje se pot construi cu autorizatie, respectand normele de protectie a mediului, urbanism etc. Este bine sa respecti fiecare virgula din lege, altfel oricand te poti trezi cu amenda si ordin de demolare. Iar daca unul din vecini face plangere...se compara pilele...

Edited by clara_spiele, 10 August 2009 - 19:28.


#3
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Mda ... nu prea stiu cum sa explic. Am sa incerc sa plec de la oful pe care il am.

Apartamentul cumparat este intr-un imobil nou construit de catre un particular. Acesta a cumparat un teren si a costruit un bloc cu 5 nivele. A dezmembrat apartamentele si a inceput sa le vanda. Deci fiecare proprietar, pe langa suprafata apartamentului cumparat mai are o cota indiviza din partile comune ale imobilului cat si teren aferent apartamentului in suprafata indiviza din suprafata totala a terenului.

Initial s-a facut antecontract de vanzare-cumparare dupa care tranzactia s-a finalizat cu un contract de vanzare-cumparare. Dupa  momentul semnarii contractului final de vanzare-cumparare am observat ca particularul/vanzatorul care a ramas in continuare proprietar pe anumite apartamente din imobil a inceput constructia unei anexe (cred ca o boxa) care este langa imobil, pe terenul constructiei.

Ce ma intereseaza pe mine este sa stiu daca mi se greveaza in vreun fel dreptul de proprietate si cum pot verifica acest lucru. In fond, daca sunt co-proprietar pe un teren nu mi se pare normal ca oricine (chiar daca este tot un co-proprietar) sa vina si sa-si construiasca ce vrea dupa bunul plac.

Evident ca as vrea sa fac aceste verificari fara sa-mi stric relatiile de vecinatate si sa-mi fac mea-culpa daca rationamentul meu nu este unul corect.

Totodata incerc sa-mi dau seama cum ar fi putut constructorul/proprietarul/vanzatorul sa obtina o autorizare de construire pentru o astfel de anexa fara sa apara nimic modificat in actele de proprietate ale celorlati co-proprietari si fara sa-i intrebe pe acestia. Fac aceste supozitii intrucat nu s-a modificat nimic in istoricul actelor teren+imobil nici de la momentul semnarii antecontractului si nici inainte.

#4
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005

 taurash, on 11th August 2009, 00:08, said:

Mda ... nu prea stiu cum sa explic. Am sa incerc sa plec de la oful pe care il am.

Apartamentul cumparat este intr-un imobil nou construit de catre un particular. Acesta a cumparat un teren si a costruit un bloc cu 5 nivele. A dezmembrat apartamentele si a inceput sa le vanda. Deci fiecare proprietar, pe langa suprafata apartamentului cumparat mai are o cota indiviza din partile comune ale imobilului cat si teren aferent apartamentului in suprafata indiviza din suprafata totala a terenului.

Initial s-a facut antecontract de vanzare-cumparare dupa care tranzactia s-a finalizat cu un contract de vanzare-cumparare. Dupa  momentul semnarii contractului final de vanzare-cumparare am observat ca particularul/vanzatorul care a ramas in continuare proprietar pe anumite apartamente din imobil a inceput constructia unei anexe (cred ca o boxa) care este langa imobil, pe terenul constructiei.

Ce ma intereseaza pe mine este sa stiu daca mi se greveaza in vreun fel dreptul de proprietate si cum pot verifica acest lucru. In fond, daca sunt co-proprietar pe un teren nu mi se pare normal ca oricine (chiar daca este tot un co-proprietar) sa vina si sa-si construiasca ce vrea dupa bunul plac.

Evident ca as vrea sa fac aceste verificari fara sa-mi stric relatiile de vecinatate si sa-mi fac mea-culpa daca rationamentul meu nu este unul corect.

Totodata incerc sa-mi dau seama cum ar fi putut constructorul/proprietarul/vanzatorul sa obtina o autorizare de construire pentru o astfel de anexa fara sa apara nimic modificat in actele de proprietate ale celorlati co-proprietari si fara sa-i intrebe pe acestia. Fac aceste supozitii intrucat nu s-a modificat nimic in istoricul actelor teren+imobil nici de la momentul semnarii antecontractului si nici inainte.


cind intabulezi un condominiu , fiecarui apartament ii revine cota indiviza de teren pe care se afla imobilul. Deci doar terenul acoperit de cladire. In afara cladirii, pe teren , propr-constructor poate face ce vrea dc respecta legea si are , in caz de constructii, autorizatie.

Deci dreptul tau NU este grevat de vreo constructie noua realizata in afara blocului tau.
Si repet, oricit de proprietar ar fi, orice constructie fara autorizatie poate fi demolata de autoritati, fiind necesara doar o simpla ............ adresata Inspectiei in Constructii.

#5
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Tot nu-mi este clar.

Terenul are o suprafata totala de 250 mp. Constructia are o amprenta la sol (adica terenul de sub cladire) de 170 mp.
In actul de vanzare-cumparare se specifica suprafetele apartamentului, cota indiviza din partile comune ale imobilului si teren aferent apartamentului in suprafata indiviza din suprafata totala a terenului care este sub forma de procent din suprafata, clar mentionata de 250mp.

#6
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005

 taurash, on 12th August 2009, 23:15, said:

Tot nu-mi este clar.

Terenul are o suprafata totala de 250 mp. Constructia are o amprenta la sol (adica terenul de sub cladire) de 170 mp.
In actul de vanzare-cumparare se specifica suprafetele apartamentului, cota indiviza din partile comune ale imobilului si teren aferent apartamentului in suprafata indiviza din suprafata totala a terenului care este sub forma de procent din suprafata, clar mentionata de 250mp.


in cazul asta pot intelege ca ai cumparat nu doar apartament+teren aferent ci si cota din curte. In caz de condominii restul de teren se considera si se zevidentiaza cadastral ca si curti. In acest caz esti proprietar de cota parte ideala teren si trebuie SI acordul tau pt orice lucrare. Certamente

dc aveai doar cota asupra 170 mp, restul era la proprietarul constructor. Oricum mi se pare ciudata situatia pt ca la condominii cum am spus cumperi terenul pe care stai cu casa si atit. Ciudat , dar in cistigul tau

#7
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 sashamiha, on 13th August 2009, 09:44, said:

in cazul asta pot intelege ca ai cumparat nu doar apartament+teren aferent ci si cota din curte. In caz de condominii restul de teren se considera si se zevidentiaza cadastral ca si curti. In acest caz esti proprietar de cota parte ideala teren si trebuie SI acordul tau pt orice lucrare. Certamente

dc aveai doar cota asupra 170 mp, restul era la proprietarul constructor. Oricum mi se pare ciudata situatia pt ca la condominii cum am spus cumperi terenul pe care stai cu casa si atit. Ciudat , dar in cistigul tau

oki, m-am mai uitat pe acte sa vad sa nu-mi fi scapat ceva legat de teren dar nu e cazul. Oricum, diferenta de teren care a ramas ca si curte este una foarte mica si probabil de aceea nu s-a mai incurcat constructorul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate