Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

euri si nebiouri

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Stimati comeseni care va hraniti rational si sanatos, fara euri si doar bio, io sunt curios ce mancati voi si de unde va faceti cumparaturile. V-as intreba si cam cat va costa pe voi cumparaturile destinate hranitului, pe luna (evident, daca nu e secret).

#2
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Hai, curaj!

#3
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Banuiam io. Doar da bine sa zici ca cumperi numa' produse bio. Ca tot e la moda.

O fi oare si fier bio?

#4
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

 iordake_nl, on 4th August 2009, 19:21, said:

Stimati comeseni care va hraniti rational si sanatos, fara euri si doar bio, io sunt curios ce mancati voi si de unde va faceti cumparaturile. V-as intreba si cam cat va costa pe voi cumparaturile destinate hranitului, pe luna (evident, daca nu e secret).
eu una nu indraznesc sa declar ca ma hranesc total fara e-uri si doar cu produse bio. Dar fac eforturi sa limitez cantitatea de artificial din farfurie. Masuri in acest sens:
1. consum cat mai multe alimente conservate home-made (suc de rosii, zarzavaturi in diverse forme, dulceturi etc). Materia prima vine de la mama din gradina (familia mea crede cu tarie in lipsa ierbicidelor, pesticidelor si a altor minuni, pe principiul "daunatorii au existat inainte de DDT, deci si remediul trebuie sa fi fost la fel de vechi"). Singurul conservant admis - aspirina.
2. la gatit, putem renunta la diverse adaosuri pline de e-uri. Stiati ca in magazinele tip plafar exista condimente naturale tip "vegeta", fara sare, fara e-uri?!
3. pe cat posibil (deh, Bucurestiul e Bucuresti) incerc sa fac cumparaturi de la piata. Si imi aleg furnizorii dupa criteriul .... mainilor. Nu garantez succesul, dar e un criteriu: manichiura perfecta ma face sa ma indoiesc de calitatea de producator agricol adevarat (ok, poate sunt subiectiva, dar stiu cum aratau mainile bunicii mele si cum arata mainile mamei, sau ale mele dupa o saptamana de ajutor in gospodarie).
4. incerc sa gatesc in casa, cat imi permite timpul
5. ma uit pe etichete, inainte de a cumpara un produs. Si din cand in cand caut pe net informatii despre rolul, rostul si riscurile diverselor e-uri.
Deci, nu ma laud cu un regim naturist de viata, dar macar fac ceva in sensul asta.

#5
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Eh, iata ca s-a spart gheata. Chapeau!

#6
natalia2009

natalia2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2009
Si eu incerc sa ma hranesc si sa-mi hranesc familia cat mai sanatos. Daca spun ca sunt o mare consumatoare de produse bio, putini m-ar crede. Dar este adevarat. Nu reusesc in totalitate, dar fac eforturi.
Acum pe timpul verii cumpar cat mai multe legume proaspete bio, si le consumam in variate salate, asezonate bineinteles cu ulei de masline sau de porumb. Cumpar lapte, oua, cascaval, tartine de branza , toate bio.
In general citesc etichete produselor ca sa ma asigur ca iau ceea ce trebuie. Fug pe cat pot de E-uri, de cele care stiu ca nu sunt permise in UE, ca la noi inca mai sunt cateva permise.
Legat de cheltuieli acum pe perioada verii nu sunt mari, pentru ca langa o salata merge un gratar de pui, de curcan , chiar si peste , apoi pepene, sau porumb fiert, si rezolv rapid cu masa principala.
Dimineata mancam in general cereale (bio!) cu lapte si cafea, un ou fiert romanesc (in apa clocotita cu putina sare si zeama de lamaie se sparge un ou si se fierbe pana cand capata consistenta) cu un strop de unt , cascaval, branza.
Am renuntat la mezeluri, salamuri. De multe ori prefer sa fac un gratar de piep de pui decat sunca, diferite mezeluri.

Intr-adevar cheltuielile cu mancarea sunt un pic mai mari, dar punand in cumpana sanatatea noastra, cred ca merita.
Noi am inceput incet, intai am luat un ulei de masline bio, apoi paste, nectaruri, si pe masura ce au inceput sa se gaseasca din ce in ce mai multe produse bio, mai variate, am realizat ca le cautam.

#7
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
2 persoane au raspuns pana acum, dar nu stiu daca stiu ca intre produsele naturale si cele bio-organice exista diferente majore. Cele bio-organice au preturi substantial mai mari decat cele naturale si nu stiu unde gasiti voi in Romania magazine care vand astfel de produse. Eu doar "afara" am vazut si aveau de 3x preturile fata de cele normale.

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 natalia2009, on 5th August 2009, 23:11, said:

Si eu incerc sa ma hranesc si sa-mi hranesc familia cat mai sanatos. Daca spun ca sunt o mare consumatoare de produse bio, putini m-ar crede. Dar este adevarat. Nu reusesc in totalitate, dar fac eforturi.
Acum pe timpul verii cumpar cat mai multe legume proaspete bio, si le consumam in variate salate, asezonate bineinteles cu ulei de masline sau de porumb. Cumpar lapte, oua, cascaval, tartine de branza , toate bio.
In general citesc etichete produselor ca sa ma asigur ca iau ceea ce trebuie. Fug pe cat pot de E-uri, de cele care stiu ca nu sunt permise in UE, ca la noi inca mai sunt cateva permise.
Legat de cheltuieli acum pe perioada verii nu sunt mari, pentru ca langa o salata merge un gratar de pui, de curcan , chiar si peste , apoi pepene, sau porumb fiert, si rezolv rapid cu masa principala.
Dimineata mancam in general cereale (bio!) cu lapte si cafea, un ou fiert romanesc (in apa clocotita cu putina sare si zeama de lamaie se sparge un ou si se fierbe pana cand capata consistenta) cu un strop de unt , cascaval, branza.
Am renuntat la mezeluri, salamuri. De multe ori prefer sa fac un gratar de piep de pui decat sunca, diferite mezeluri.

Intr-adevar cheltuielile cu mancarea sunt un pic mai mari, dar punand in cumpana sanatatea noastra, cred ca merita.
Noi am inceput incet, intai am luat un ulei de masline bio, apoi paste, nectaruri, si pe masura ce au inceput sa se gaseasca din ce in ce mai multe produse bio, mai variate, am realizat ca le cautam.

puiul e bio?

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 natalia2009, on 5th August 2009, 22:11, said:

Intr-adevar cheltuielile cu mancarea sunt un pic mai mari, dar punand in cumpana sanatatea noastra, cred ca merita.

e amuzant cind aud chestii dintr-astea, desi pina acum nu exista nici macar un caz dovedit de imbolnavire de la mincare non bio si, evident, non alterata :lol:

mi se pare cea mai tare jmecherie de facut bani, sa-l pui pe om sa plateasca dublu haleala ca sa fie sanatos. "ah, intr-adevar, pentru sanatate merita" :lol:

nu am auzit nici un caz in care cineva sa zica "inainte cumparam mincare de unde apucam si nu stiam de ce ma simt atit de rau. toata ziua imi venea sa borasc, eram obosit, ametit si imi venea sa ma sinucid. norocul meu este ca am descoperit alimentele BIO. viata mi s-a schimbat, sint vesel, activ, zimbitor si lumea in general mi se pare de vis. dzeu sa bine cuvinteze bioul si satana sa trazneasca eurile. amin"

prin urmare, toti care cumpara bio, o fac pentru ca

1) au auzit ca :lol: cercetatorii americani :lol: au descoperit ca absolut orice POATE face cancer, in afara de bio (si au pus botul) :yawn:
2) chiar cred ca daca pe eticheta scrie bio, produsul ala e musai sa fie bio (deci pun botul)
3) au prea multi bani de dat la jmecheri (le place sa puna botul)

go bio! :roflmao:

#10
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

 edmund.chevul, on 5th August 2009, 23:20, said:

... nu stiu daca stiu ca intre produsele naturale si cele bio-organice exista diferente majore.
De fapt chiar asta inseamna Bio, ca sint naturale.
Doar ca termenul Bio  e reglementat prin lege pe cand natural poti sa-l folosesti cum vrei, chiar daca alimentul nu e "chiar natural".

Quote

Cele bio-organice au preturi substantial mai mari decat cele naturale si nu stiu unde gasiti voi in Romania magazine care vand astfel de produse.
Nu neaparat se vand in magazine, in Ro multe produse respecta normele Bio prin faptul ca producatorii nu au nuvelul tehnologic pentru a produce altcumva.
Acum 300 de ani sa zicem, totul era Bio :coolspaeak:

Asta nu inseamna ca tot ce e produs la țară, in gospodarie e si Bio, din pacate sint multe exemple contrare  -_-

Edited by Morosanul, 06 August 2009 - 09:07.


#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Produsele bio sunt o "inventie" a unor tipi isteti,care profita de pe urma altora care nu mai sunt asa de isteti.Sunt de acord ca produsele obtinute fara ajutorul diverselor chimicale(cele de gradina de tara,dar doar a caror provenienta o cunosti sigur,nu cele din piata) sunt mai sanatoase si mai gustoase.Dar de aici si pana la bio e cale lunga.Nu cred  ca produsele bio sunt un factor determinant al duratei de viata sau un garant al unei sanatati de fier.
Da' poate au un efect placebo. :D

#12
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Măi ce enigma mai e si asta ! :D
Normal ca e mai sanatos sa maninci fara chimicale, modificari genetice, conservanti, coloranti si de toate astea. E un lucru firesc !
Omul e o parte a naturii nu a industriei chimice :D
Cine nu crede poate merge la o unitate de industrie alimentarra sa bage cateva lingurite se conservanti, coloranti sau ce-si alege :lol:

Edited by Morosanul, 06 August 2009 - 09:15.


#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da mah, dar din copilaria mea tin minte de exemplu ca bunica ne trimitea sa adunam gandacii de colorado de pe cartofi si dura asta juma de zi...acuma se rezolva in 10 minute cu Decis...da' cartofii nu mai sunt bio...

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Sunt de acord ca produsele obtinute fara ajutorul diverselor chimicale(cele de gradina de tara,dar doar a caror provenienta o cunosti sigur,nu cele din piata) sunt mai sanatoase si mai gustoase.

eu sint sigur ca nu sint nici mai sanatoase, nici mai nesanatoase. deja mincam de prea mult timp aditivi si ingrasaminte pentru a nu fi crapat in numar mare, DACA ar fi fost ceva in neregula cu ele. simplul motiv pentru ca nu cred ca eurile ar fi nesanatoase este ca n-am auzit nicaieri IN CE FEL sint nesanatoase. de exemplu, daca ma duc sa citesc despre o otrava, sa zicem cianura, gasesc asa

"The cyanide anion is an inhibitor of the enzyme cytochrome c oxidase (also known as aa3) in the fourth complex of the electron transport chain (found in the membrane of the mitochondria of eukaryotic cells). It attaches to the iron within this protein. The binding of cyanide to this cytochrome prevents transport of electrons from cytochrome c oxidase to oxygen. As a result, the electron transport chain is disrupted, meaning that the cell can no longer aerobically produce ATP for energy. Tissues that mainly depend on aerobic respiration, such as the central nervous system and the heart, are particularly affected. Antidotes to cyanide poisoning include hydroxocobalamin and sodium nitrite which release the cyanide from the cytochrome system, and rhodanase, which is an enzyme occurring naturally in mammals that combines serum cyanide with thiosulfate, producing comparatively harmless thiocyanate."

pretty fucking explanatory, as zice io. la euri, tot ce auzi este "cercetatorii americani / chineji / etc au descoperit ca ". ce / unde / cind / cum / de ce?

referitor la gust, iar e o vrajeala a biofricarilor. gustul e printre altele o problema de soi. daca unu mai ciudat cumpara o rosie si nu e buna, imediat urla ca rosiile astea nenorocite nu mai sint ca la bunicu in gradina, pentru ca sint tratate si injectate cu chestii malefice. nici macar o clipa nu-si pune intrebarea daca macar e acelasi tip de rosie :lol:

eu pot sa zic c-am cumparat rosii din piata ca dracu si rosii aduse de la dracu care erau "ca la bunica". si viceversa. la fel cu orice altceva. nu pot sa zic "acum o sa iau niste rosii minunate, pentru ca sint de la tara, de la mama lor", pentru ca mi-e frica sa nu patesc fix pe dos :w00t:

dar poate cel mai si cel mai comic e cind auzi eurile invinuite pentru obezitate. sint dispus sa fac pariu cu oricine pe 1 milion de euro, ca numai mincind produse superbio pot ajunge flexat la 150 de kile. vorba aia, stop eating and start moving, bitch :death: :lol:

#15
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Bunica mea, in schimb avea mania DDT, folosea mai ales contra ganganiilor care atacau capsunii. A tinut ceva ani de predici, sabotaj (inlocuiam ddt-ul cu alte prafuri, albe, inofensive), doua cazuri de cancer, pana a inteles ca de fapt e o proasta.

Acum, convertita la "bio", are recolte mai mari si mai gustoase, probabil cu mai putine chestii direct cancerigene decat pana acum.

#16
anaix3l

anaix3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.09.2007
Eu trebuie sa recunosc acum ca pun botul la orice e nou pentru mine si atractiv ambalat si imi pare ca s-ar incadra in categoria lucrurilor care imi plac (si nu e vorba doar de-ale gurii). Si trebuie sa incerc o data (rar, rar de tot imi mai trebuie ceva si a doua oara, chiar daca mi-a placut, tot e mai tentant ceva necunoscut care e posibil sa-mi placa decat ceva cunoscut care stiu ca mi-a placut mult). Asa ca am incercat 2 dracii bio si am avut o reactie alergica la ambele. Si, da, sunt sigura ca asta a fost cauza, ca m-a scarpinat intre cornite sa incerc si a doua oara special ca sa vad daca iar imi apar iar bubitele alea. Si cum mi-au aparut iar... => m-am cam lecuit de bio.

Oricum nu mananc altceva decat carne de peste/pui fara absolut nimic altceva la ele, fructe, lapte dulce si inghetata + incercat o multime de feluri de ciocolata care mi se par interesante (si incercat inseamna doar satisfacerea curiozitatii, adica iau o patratica din tableta/ o bomboana de 1 fel din cutie, restul ramanand liber la servire pentru cine vine pe la mine)... => ma consolez cu gandul ca probabil totusi nu intra in mine prea multe chestii daunatoare in cantitati prea mari...

 Mosotti, on 6th August 2009, 10:21, said:

eu sint sigur ca nu sint nici mai sanatoase, nici mai nesanatoase. deja mincam de prea mult timp aditivi si ingrasaminte pentru a nu fi crapat in numar mare, DACA ar fi fost ceva in neregula cu ele.
...
referitor la gust, iar e o vrajeala a biofricarilor. gustul e printre altele o problema de soi. daca unu mai ciudat cumpara o rosie si nu e buna, imediat urla ca rosiile astea nenorocite nu mai sint ca la bunicu in gradina, pentru ca sint tratate si injectate cu chestii malefice. nici macar o clipa nu-si pune intrebarea daca macar e acelasi tip de rosie :lol:

eu pot sa zic c-am cumparat rosii din piata ca dracu si rosii aduse de la dracu care erau "ca la bunica". si viceversa. la fel cu orice altceva. nu pot sa zic "acum o sa iau niste rosii minunate, pentru ca sint de la tara, de la mama lor", pentru ca mi-e frica sa nu patesc fix pe dos :w00t:

dar poate cel mai si cel mai comic e cind auzi eurile invinuite pentru obezitate. sint dispus sa fac pariu cu oricine pe 1 milion de euro, ca numai mincind produse superbio pot ajunge flexat la 150 de kile. vorba aia, stop eating and start moving, bitch :death: :lol:
+1

patit exact la fel cu struguri, pere - gust excelent si in cazul in care veneau de la mama dracului si in cazul in care erau din gradina unui cunoscut, iar alteori nici un gust si din nou indiferent de provenienta :|

Edited by anaix3l, 06 August 2009 - 09:45.


#17
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

 anaix3l, on 6th August 2009, 09:38, said:

am incercat 2 dracii bio si am avut o reactie alergica la ambele. Si, da, sunt sigura ca asta a fost cauza, ca m-a scarpinat intre cornite sa incerc si a doua oara special ca sa vad daca iar imi apar iar bubitele alea. Si cum mi-au aparut iar... => m-am cam lecuit de bio.

Chestia cu reactia alergica nu cred ca a venit de la "bio" ci de la produsul/produsele respective. Mai ales ca reactia a aparut si a doua oara cand ai mancat acelasi lucru.

In locul tau m-as duce la doftor la o analiza pentru alergii. Macar sa stii la ce ai alergie.

Va ca discutia a luat avant si ma bucur. Asa ca o sa intru si io in hora si o sa dau si io o strigatura doo.

Cand discutam despre "bio" este bine sa stim, mai intai, ce e si, mai ales, ce nu e "bio".

mac sa fumez si continui dupaia.

#18
anaix3l

anaix3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.09.2007
Ideea era ca am incercat varintele nebio ale produselor si n-am patit nimic. In schimb, cu varianta bio organismul nu s-a inteles.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate