Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

gazon cu pete

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
catant

catant

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 22.07.2009
Buna ziua,

AM o suprafata de cca 320 mp pe care anul trecut am insamantat gazon. In primavara am bagat sacrificatorul in el, l-am curat  si anul acesta in mai am avut un gazon superb si f des.
Pb este ca de vro 3 saptamani la baza lui a inceput sa se usuce, iar acum am un gazon in care am portiuni cu iarba uscata.Am actionat din nou cu sacrificatorul pentru a indeparta iarba uscata.
Mentionez ca ii asigur irigare zilnica ( nu se pune pb lipsei de apa pamantul fiind in permnaneta umed), iar ca ingrasamant am folosit cel granulat care se gaseste in mag de specialitate, inclusiv solutie de inverzire a gazonului procurata din acelasi loc.

Astept cu interes parerile si solutiile voastre.
Multumesc.

#2
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postcatant, on 22nd July 2009, 12:34, said:

Buna ziua,

AM o suprafata de cca 320 mp pe care anul trecut am insamantat gazon. In primavara am bagat sacrificatorul in el, l-am curat  si anul acesta in mai am avut un gazon superb si f des.
Pb este ca de vro 3 saptamani la baza lui a inceput sa se usuce, iar acum am un gazon in care am portiuni cu iarba uscata.Am actionat din nou cu sacrificatorul pentru a indeparta iarba uscata.
Mentionez ca ii asigur irigare zilnica ( nu se pune pb lipsei de apa pamantul fiind in permnaneta umed), iar ca ingrasamant am folosit cel granulat care se gaseste in mag de specialitate, inclusiv solutie de inverzire a gazonului procurata din acelasi loc.

Astept cu interes parerile si solutiile voastre.
Multumesc.

Cam tarziu dar...

S-ar putea sa fie vorba de permeabilitatea solului ! Apa din irigatie sau ploaie nu trebuie sa balteasca la radacina ierbii pt ca se formeaza un fel de muschi verde prin care iarba nu va ma creste. In acest fel iarba va fi obligata sa creasca in smocuri nu "covor" asa cum ne dorim. Daca e asta, trebuie sa imprastii nisip fin pe toata suprafata gazonului ( mai ales pe zonele afectate), sa zicem 1-2cm grosime. Poate trebuie sa fi atent si la cat irigi, gazonul vrea apa des dar, nu mult...
O alta cauza poate fi dozarea ingrasamantului...poate l-ai ars cu solutia de "inverzire" ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate