Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Pc-ul se restarteaza din senin ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Cu ce soft sa fac ? Memtestul ?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
:wallbash: Memtest este SOFTUL.

Cel mai simplu vezi pe Softpedia la Downloads Ultimate Boot CD. E o imagine ISO bootabila - o scrii pe un CD si bootezi de pe el - are tot felul de tool-uri de teste. Inclusiv vre-o 6 teste de memorie cu Memtest, Memtest+, etc...

#21
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteiffel, on 12th August 2009, 17:13, said:

:wallbash: Memtest este SOFTUL.

Cel mai simplu vezi pe Softpedia la Downloads Ultimate Boot CD. E o imagine ISO bootabila - o scrii pe un CD si bootezi de pe el - are tot felul de tool-uri de teste. Inclusiv vre-o 6 teste de memorie cu Memtest, Memtest+, etc...
aa pai vezi eu gasisem unu MemTest: RAM reliability tester un exe nu imagine bootabila ..deaia intrebam de care Iso sau Exe.
PS: Revin cu rezultatele pentru o eventuala rezolvare a problemei.

Edited by DiSk, 12 August 2009 - 17:04.


#22
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Vreau sa va intreb si eu ceva serios in cazul in care s-au ars ramii cum imi dau seama ca s-au ars tot prin mem teste sau ce trebuie sa imi apara ?

#23
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Acestea sunt testele facute cu Ultimate Boot CD. Se pare ca nu am nici o eroare pe la Rami dar totusi de unde vine acea eroare si Restartul Pc-ului ? Da de gandit.Cu ramii stau ok din cate vad din testele acestea. :lol:
Am facut 3 teste cu Ramii.
As vrea neaparat sa scap de eroarea aceea cu PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA,care n-am avut-o niciodata pana acum si o intampin acum.
Probabil ca sursa nu raceste cum trebuie componetele sau cine stie...
Sau sa fie Windowsul XP de vina Vista e mai bun ?.Sa instalez Windows Vista ? sau nu are legatura cu acea eroare ?

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 11:15.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Ar ma ifi doua posibiliatti - driverele sa nu fie ok sau sursa sa nu scoata suficient curent. Dar la capitolul asta ai ramas dator cu informatii...

#25
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteiffel, on 13th August 2009, 12:53, said:

Ar ma ifi doua posibiliatti - driverele sa nu fie ok sau sursa sa nu scoata suficient curent. Dar la capitolul asta ai ramas dator cu informatii...
Da ramii sunt ok ?? Macar
Cred ca driverele video ATI Catalyst sau alea de sunet au probleme desi nu imi arata nici o eroare in XP ca ar avea eroare.
Pai la capitolul cu Sursa nu am cum sa vad cat curent scoate nu exista softuri si nu ai cum sa vezi..

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 12:42.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai ramas dator cu modelul placii video ( producator -cod ) - tu ai zis doar cata memorie are...
Si la sursa - brandul sursei si puterea scrisa pe ea. 9 Curentul e trecut de asemena pe sursa pe fiecare iesire, dar daca nu e Brand nu e o indicatie serioasa )

Memoriile par a fi ok, daca ai rulat testul aprox 30min macar fara eroare. E adevarat exista o marja de eroare si a programului dar in general se manifesta la memoriile bune dar incompatibiel cu palca de baza - trec testul dar nu poti instala sistemul pe ele -dau eroare.

#27
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteiffel, on 13th August 2009, 14:56, said:

Pai ai ramas dator cu modelul placii video ( producator -cod ) - tu ai zis doar cata memorie are...
Si la sursa - brandul sursei si puterea scrisa pe ea. 9 Curentul e trecut de asemena pe sursa pe fiecare iesire, dar daca nu e Brand nu e o indicatie serioasa )

Memoriile par a fi ok, daca ai rulat testul aprox 30min macar fara eroare. E adevarat exista o marja de eroare si a programului dar in general se manifesta la memoriile bune dar incompatibiel cu palca de baza - trec testul dar nu poti instala sistemul pe ele -dau eroare.
ATI Radeon HD 2400 Sursa LinkWorld 580 W cica are si Racire Pasiva.Drivere ATI Catalyst 9-7 nu stiu daca de la ele e eroarea Mai demult aveam Omega Drivers instalate.

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 14:14.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Poate placa video sa aiba racire pasiva, sursa nu cred mai ales ca sigur nu scoate 580 w. E cam no-name. Oricum placa video consuma destul de putin, deci ar trebui sa mearga ok. DAR daca palca video are racire pasiva ma gandesc la o posibilitate de supraincalzire.

#29
rossguide

rossguide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.06.2009

View PostDiSk, on 16th July 2009, 10:07, said:

Spuneti-mi si mie de ce mi se restarteaza brusc calculatorul stiu ca s-a mai discutat pe aici de treaba asta dar in zadar
Nu stiu daca s-ar putea sa fie de la placa video a mea sau de la vreun soft sau virus..Desi predecesoare mea placa consuma prea mult curent si dadeai erori atunci m-am decis sa o schimb cu una mai rentabila.
Acuma nu stiu sincer de unde s-ar putea sa fie.Ma trezesc cu pc-ul restartat.
E normal sa se restarteaze daca placa video este mai mica ca cea actuala ?
Ce ar putea sa fie ?
PS:Pe viitor dupa instalarea Windowsului ce programe sa instalez sau ce piese hardware sa configurez corect ? Ca sa il upgradez corect daca asta ar fi problema.
virus.
Remote Procedure Call (RPC) trebuie pus pe restart service
restarteaza in safemode, scrie in casuta run din start services.msc .In noua fereastra cauta Remote Procedure Call (RPC) si vezi ca re un tab numit recovery .acolo pune pe restart de service .aply ok restart si instalezati un antivirus

#30
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Rasturnare de situatie fratilor ia uitati ce mi-a aratat la Testul de memorie am facut din nou un test de memorie si uitati ce mi-a aratat ?
Este Incredibil dar adevarat.Mi-a dat eroare daca puteti sa credeti. :cursing:
De ce mi-a aratat eroare ? asa da la toate pc-urile sau ... ?

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 15:06.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cat timp l-a rulat prima data ?

#32
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteiffel, on 13th August 2009, 16:06, said:

Pai cat timp l-a rulat prima data ?
Pai vreo 15 minute iar acuma l-am rulat 25.
Ce pot sa fac cand primesc eroare la testul de memorie ?

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 15:15.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Schimbi memoriile. Eu ti-am zis mai sus ca trebuie rulat min 30 minute.
Oricum n-ar strica sa mai ii dai sa ruleze inca o data si tine-l asa vre-o ora. Inainte, sa vf daca memoriile stau bine in soclu - le scoti si le pui la loc.
Se poate intampla ca si la memorii bune sa mai dea erori - dar ocazional doar si numai dupa ce se incing zdravan - cam dupa 1-2 ore de test. De obicei e o singura eroare . Daca e sigur busita apar mai multe erori.

#34
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteiffel, on 13th August 2009, 16:11, said:

Schimbi memoriile. Eu ti-am zis mai sus ca trebuie rulat min 30 minute.
Oricum n-ar strica sa mai ii dai sa ruleze inca o data si tine-l asa vre-o ora. Inainte, sa vf daca memoriile stau bine in soclu - le scoti si le pui la loc.
Se poate intampla ca si la memorii bune sa mai dea erori - dar ocazional doar si numai dupa ce se incing zdravan - cam dupa 1-2 ore de test. De obicei e o singura eroare . Daca e sigur busita apar mai multe erori.
Ai spus 30 de minute dar dupa ce am facut testul ieri ai spus azi :) ieri le tinusem doar 15 iar acuma 25. Oricum eu nu inteleg un lucru daca a dat o eroare la memorii cum de se mai deschide windowsul daca au probleme ?

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 15:14.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,744
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e simplu  - daca eroarea e la o adresa, problemele apar doar in momentul in care se scrie/citeste din acea adresa. Ca sa-ti explic ma ipe intelesul tuturor - sa zicem ca memorie e ca un bloc de 10 etaje. Windows-ul ocupa 6 etaje. Adresa busita e un apartament de la etajul 8. Cand mai incarci programe care ajung si/sau trec de acea adresa apar problemele.

#36
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Am facut alt test de memorie si mi-au aparut cica 384000 de erori iar cifrele de jos se schimbau insumand tot odata aceste erori 384000 .Asta ce mai e oare ? chair atatea erori am la Rami ?
Cred ca e groasa treaba cu erorile la Rami nu e treaba usoara.Trebuie sa ii schimb cu altii de 4 GB

Edited by DiSk, 13 August 2009 - 16:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate