Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 

Herpes la buza?!

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#73
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

 Tabu, on Oct 22 2006, 11:17, said:

De la alta persoana infectata. Virusul se transmite numai in perioada eruptiei cutanate. Cu alte cuvinte, daca X are o vezicula herpetica localizata perioral si tu il saruti pe X, ala esti. :)
Cu toate ca nu se vindeca, poti trai linistit cu el.
daca bea din sticla mea de suc tot fac? :)

#74
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
In armata puneam pasta de dinti pe herpes. Iti calma durerea si n cateva zile trecea, era mai naspa ca stateai cu chestia aia alba pe buza ...

#75
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 Bocacio Junior, on Oct 22 2006, 19:52, said:

daca bea din sticla mea de suc tot fac? :)
Vezicula herpetica e plina de virusuri asa ca ai foarte mari sanse sa iei.

 halford, on Oct 22 2006, 23:30, said:

In armata puneam pasta de dinti pe herpes. Iti calma durerea si n cateva zile trecea, era mai naspa ca stateai cu chestia aia alba pe buza ...
Pasta de dinti e buna pentru dinti. :D Calmeaza durerea, dar nu se compara cu aciclovirul.

#76
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

 Tzulica, on Oct 22 2006, 00:22, said:

multumesc mult pentru ideea cu tinctura si crema de echinacea, chiar functioneaza, s-a redus cu mult roseata, inca cateva zile si revine pielea la culoarea normala.
Dupa cum descrii tu, s-ar putea sa fie si o afta. Oricum, la un organism normal, se vindeca intr-o sapt, maxim doua. Si herpesul la fel. Daca zici ca ai mai avut si a durat f mult, eu zic sa te duci la control, la dermatolog sau la stomatolog (patologie orala mai exact) si sa-ti faci niste analize de singe. Are legatura foarte mare cu imunitatea si implicit ceea ce duce la scaderea ei : stres, fumat, alcool, alimentatie saraca, lipsa vitaminelor, igiena.
Nu te lua dupa sfaturi babesti cu spargere , aplicat creme aiurea, scrum, etc. de multe ori fac mai rau. Iar daca ai herpes, spargerea nu te ajuta cu nimic. Chiar perioada de vezicule este cea mai contagioasa. Prin spargere risti sa imprastii virusul si in alte zone.
Iar ca idee, zoviraxul e totuda cu aciclovirul (doar sunt denumiri comerciale diferite). Crema nu face mare lucru daca leziunea este deja instalata. Este facuta sa te dai pe piele cind ai senzatie de mincarime dinaintea aparitiei veziculei, caracteristic herpesului.

#77
alex2u

alex2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.09.2006
EU va zic ceva   :naughty:  Nu incercati cu spirt ca o sa va treziti cu niste buze ca ale lu Angelina Jolie. Daca ala e chiar herpes euvirox-ul ar trebuii sa rezolve tot in 2 - 3 zile dar cel mai bine ar fi sa consulti un dermatolog in cazul tau

#78
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006

 spare-me, on Oct 17 2006, 06:24, said:

parerea mea, daca vrei un sfat 100 % natural si eficient.
cand iti apare herpesul, spala-te bine pe maini, si 'dezinfecteaza-te' cu putin spirt,  si sparge-l, sparge basicutele alea, chiar daca te dor.
apoi, iei scrum, scrum de tigara, si aplici cu generozitate pe zona afectata.
preferabil este sa faci operatiunea seara, dar o sa vezi ca in doua zile maxim nu mai ai absolut nimic...
deci aplici in seara asta, maine te speli, il lasi normal (eventual maschezi cu putin fond de ten) si in seara urmatoare la fel. si gata.

asta cu o conditie...ala sa fie intr-adevar herpes

Am vazut cazuri in care persoana a spart respectivele basicute si s-a extins, asa ca nu stiu daca e o solutie.

Inainte existau niste fiole Rodilemid, dar am inteles ca nu se mai fabrica...dar mai bine intrebi la farmacie. Se tamponeaza locul ala cu respectivul lichid, cat mai des.

#79
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Bocacio Junior, on Oct 22 2006, 11:09, said:

de la ce naiba iei virusul asta? :|
Este un virus care seamana cu cel care provoaca varicela si zona zoster. Daca e epidemie de varicela, si tu a facut varicela, exista riscul sa faci herpes. Eu fac herpes in fiecare toamna, iar taica-meu face zona zoster cam o data la trei ani. Varianta cea mai bune e sa-ti intaresti sistemul imunitar. Echinaceea e sfanta. Mai exista un produs naturist, extract din mladite de nuc (Juglans Regia), facut de Plantextrakt, care da rezultate foarte bune in cazul infectiilor localizate pe piele, impiedicand si revenirea infectiei, dar tratamentul dureaza mai mult. Normal, discuta intai cu un dermatolog.

#80
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 adadoi, on Oct 27 2006, 10:43, said:

Este un virus care seamana cu cel care provoaca varicela si zona zoster. Daca e epidemie de varicela, si tu a facut varicela, exista riscul sa faci herpes.
HSV1 provoaca herpesul despre care am vorbit pana acum, iar varicela si zona zoster sunt provocate de virusul varicelo-zosterian. Cele doua virusuri fac parte din aceeasi superfamilie, insa sunt virusuri diferite.

#81
Tzulica

Tzulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.08.2006
multumesc pentru raspunsuri...asta seara simteam ca ma mananca iara buza in alta parte...am dat rpd cu aciclovir asa de disperat de bombe sunt...

#82
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Poti incerca o metoda naturista:culegi frunze de patlagina,le storci putin si tamponezi locul.Se zice ca ajuta,eu n-am incercat!Totusi e cam ciudat ca iti ies asa des,du-te pe la un medic!

#83
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 arab, on Oct 27 2006, 22:51, said:

Totusi e cam ciudat ca iti ies asa des,du-te pe la un medic!
Cat de des ii ies? Cred ca e mai mult speriat decat virusat.

#84
Tzulica

Tzulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.08.2006
hmm...a fost doar o alarma falsa, din fericire...

#85
martica

martica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2007
Stiu ca intrebarea mea de mai sus nu e tocmai in centrul discutiei,dar
ma roade curiozitatea. Vreau sa spun ca e cazul meu si al sotului. Cu
exceptia copilului,momentan!
Poate ar fi necesar sa fac si eu analize sa vad daca sunt purtatoare
fara simptome?!

Edited by martica, 08 March 2007 - 17:42.


#86
martica

martica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2007
[quote name='martica' date='Mar 8 2007, 18:30' post='2546335']
E prima oara cand ma pierd intr-un asemenea loc,asa ca probabil vede toata lumea
ce frumos calc in strachini! Astfel ca intrebarea de mai sus trebuia sa fie urmatoarea:
daca un barbat infectat cu herpes si o femeie neinfectata au un copil,exista vreun risc
de transmitere la copil sau la mama? Vreau sa spun,pt ca in cazul unei femei insarcinate
stiu ca e f periculos!
Stiu ca intrebarea mea de mai sus nu e tocmai in centrul discutiei,dar
ma roade curiozitatea. Vreau sa spun ca e cazul meu si al sotului. Cu
exceptia copilului,momentan!
Poate ar fi necesar sa fac si eu analize sa vad daca sunt purtatoare
fara simptome?!

#87
DJAx3L

DJAx3L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 18.11.2005
eu faceam des herpes.. nu am baut nimic dupa nimeni , nici dupa cei din familie , uneori cand mergi in verde sau pe la tara si ori nu sunt pahare ori sunt toate luate apoi n`ai ce face ... si bei .. eu dupa ce beam dupa careva faceam automat herpes .. si am luat ceva pastile pt ficat .. nu mai tin minte cum se numeau .. am luat vreo 2-3 luni ..si acum beau dupa oricine.. n`am treaba .. si nu mi se mai face.. dar sorry..nu mai tin minte numele pastilelor , intrebati`va doctorul de familie, 100% ca stiu denumirea ..

#88
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Dati-va cu tinctura de propolis ,pe oriunde aveti herpesul ,ustura dar trece .incepeti sa tamponati locul imediat cum aveti impresia ca acolo va fi un herpes .

#89
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
HELP !!  :worthy:

Mi-a iesit o chestie pe buza. La farmacie o intreb sa-mi dea ceva si ea zice ca e herpes, deci iau zovirax si niste pastile din 4 in 4 ore.  Acum, am tot cautat pe net informatii despre herpes si cica e insotit de febra, lipsa poftei de mancare, etc. Ei, eu n-am nimic din astea.  Si ma intreb..poate NU am herpes ? Da ma doare vai-vai.
Am pus usturoi, mi-a zis cineva sa dau cu usturoi pisat.
Rugamintea mea: aveti idee ce altceva poate fi ? exista vreo crema universala pt orice virus pe buza? In caz ca nu e herpes, zoviraxul asta ma va ajuta ?
va astept sa ma luminati si nu ma trimiteti la doctor ca n-am medic in bucuresti!

#90
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 ryky, on Oct 16 2006, 22:45, said:

Am si eu problema ta- identic.In cazul meu aciclovir nu face mare lucru. Am fost si la dermatologie iar dupa mai multe sfaturi( exista un vaccin dar nu prea se foloseste din cauza efectelor secundare-poate provoca cancer) si balbe mi-a spus ca si sotul doctoritei face herpes si nu prea il poate controla cu nimic. Sunt oameni la care aciclovirul nu da rezultate spectaculoase ( eu ma numar printre ei, ca si sotul doctoritei, ca si tine).
Asadar ce sfat mai vrei dupa ce am auzit asa ceva !!! :confuzzled:

  Cum sa provoace cancer ??? Si chiar daca ar fi asa , m-am saturat ca de fiecare date , la o simpla raceala sa-mi fac buzele varza. Va rod pe cei competenti , sau pe cei care au folosit , sa-mi recomandati  sus-numitul vaccin anti-herpes , CA NU MAI SUPORT !!!! Va multumesc .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate