Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ce facem dupa ce renuntam la fumat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007

Quote

Vreau sa-i icurajez pe ci care renunta dar si sa facem o statistica a avantajelor si dezavantajelor renuntarii la fumat.
  Incep eu , m-am lasat in martie cu ajutorul unui doctor de plamani reprezentantul unui program national antifumat pe baza unor pastile ce nu contin nicotina Zynban, am 28 ani de cand fumez ,cam 2 pachete pe zi asa ca stiu cam tot despre acest obicei si daca dorinta de a te lasa nu e dublata de o vointa imensa nu cred ca sunt sanse sa scapi.
Am renuntat la fumat dupa o pregatire mentala de aproape un an, impreuna cu un prieten iar ajutorul dat de doctor prin sfaturi si explicatii a fost foarte bun ,dupa doua saptamani nivelul oxigenului in sange crescuse de 7 ori la o singura inspirare, apoi la o luna au reaparut mirosul si gustul (fumatori cred ca au aceste simturi dar ele sunt false),ele pot disparea sau atrofia grav, doar cei care au fost fumatori INRAITI si sau lasat pot intelege.
Mai dparte de o luna totul este mult mai usor abia dupa un an se elimina jumatate din efecte si dupa cinci -zece ani dispar semnele ca ai fost un PROST cand ai hotararat sa fumezi.
Pentru cei care s-au lasat exista o singura lege : ORICE TIGARE APRINSA, INDIFERENT DE MOTIV , INSEAMNA REVENIREA LA FUMAT .
MULT SUCCES TUTUROR RSPECTUL MEU CELOR CE REUSESC.
(aceasta parte am postat pe alt topic care m-a si decis sa continui :Visit Website pg 61
DUPA O LUNA: - am luat in grutate 10-12 kg
                       - eram nervos si obosit tot timpul dormeam 12-14 ore pe zi
                       - nu aveam chef de nimic inclusiv sex
  Ca solutie dupa multe tentative am ales drumetiile montane (ma avantajaza mult si zona unde locuiesc ) pe care le practic saptamanal si rezultatele au inceput sa apara dupa inca doa luni am revenit la greutatea initiala +2-3 kg ( inca ) , dorm normal sunt calm si foarte interesant trec prin viata altfel la ...o turatie mai mica... adica cand fumam cam 30 ani eram foarte repezit,agitat viata se derula accelerat. alte avantaje observate o mai buna sustinere mentala ,miros si gust mult imbunatatite,etc mai tanar cu 10 (acum cam 45)   ,etc .
  Alte avanaje :  - 2pac tigari/zi*365zile/an*7,5 lei=5475 ron/1300euro e ceva nu .
                         - nici cafea nu prea mai beau
                         -respiratia clar imbunatatita , hainele nu mai miros,casa birul nu mai miros infect ( lucruri pe care nici        nu le sesizam inainte)
                         -sotia fumeaza cam jumate fata de cand fumam impreuna
                         - ETC ETC ETC
  Dezavantaj-singurul pana acum - nu exista pentru momentele speciale ale vietii cu ce sa inlocuiesti  ACUM  MERIT O TIGARE .
Astept ca si voi sa postati pareri , sfaturi ,avantaje si dezavantaje pentu a sti ce ne asteapta , pentru a nu reincepe sa fumam si pentru ai determina si pe altii sa renunte.

Edited by sonnik, 12 July 2009 - 06:51.


#2
Gabystelistu95

Gabystelistu95

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.07.2009
sa stii ca tigara dauneaza grav sanatatii

#3
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 Gabystelistu95, on 12th July 2009, 10:08, said:

sa stii ca tigara dauneaza grav sanatatii


no shit,sherlock

#4
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

 sonnik, on 12th July 2009, 07:22, said:

Astept ca si voi sa postati pareri , sfaturi ,avantaje si dezavantaje pentu a sti ce ne asteapta , pentru a nu reincepe sa fumam si pentru ai determina si pe altii sa renunte.

În primul rând gândeşte-te la sănătatea ta. Imaginează-ţi cum arată un plămân găurit şi ars, şi că poţi să mori prin asfixiere,cancer, etc. A fost un documentar interesant, nu mai ştiu exact pe ce canal, o femeie mai în varstă care a fumat majoritatea vieţii ei. Era să moară. A scăpat ca printr-un miracol.
Ce avantaje poţi să ai, fumând???? :mellow: Dai un ban azi, mâine altul, contribuind încet şi sigur la moartea ta.
E greu să nu reîncepi, de exemplu tatăl meu, după aproximativ un an, s-a reapucat. Apoi s-a lăsat din nou. Are vreo 3 ani şi ceva de când nu a mai pus ţigarea în gură.  Totul depinde de tine, nu de altcineva. Dacă ai voinţă este IMPOSIBIL să nu poţi să te laşi.

#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 klaw_godly, on 14th July 2009, 13:06, said:

... Dacă ai voinţă este IMPOSIBIL să nu poţi să te laşi.

Mai cum le stii pe toate - ca un om mare !!!

Din experienta proprie pot spune ca nu ai cu ce sa inlocuiesti tigara in anumite momente.
Am mai spus pe undeva - cel mai greu este de acceptat lipsa PAUZEI DE TIGARA.
Bine, depinde si de specificul muncii fiecaruia, dar pentru mine asta a fost criminala.
Pentru altii, poate fi ”tigara de dupa”; la unii cafeaua nu are gust fara tutun sau spritzul nu aluneca ....

Lipsa fumatului, ca atare a motivatiei pentru pauza de tigara si, prin urmare, a pauzei in sine, dupa mai bine de o luna, mi-a indus urmatoarele simptome:
- oboseala accentuata;
- stare permanenta de nervozitate si/sau apatie;
- nu aveam chef de nimic, nu ma putea concentra la ceea ce aveam de facut;

Cele de mai sus, aveau deja semnele incipiente cu dezvoltare accelerata a urmatoarelor aspecte negative:
- lipsa de randament la firma = pierderea clientilor si implicit a veniturilor (desi nu am pus niciodata problema renuntarii la fumat ca si o economie, ce luam pe pere dadeam pe mere - înmiit !);
- stare de tensiune cvasipermanenta in familie = probleme ce se puteau agrava nepermis de mult;

Deci, problema s-a pus la modul urmator: accept un risc potential sau unul cert ???

Asta e o dilema din care cu greu putem iesi ....

#6
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007

Quote

Lipsa fumatului, ca atare a motivatiei pentru pauza de tigara si, prin urmare, a pauzei in sine, dupa mai bine de o luna, mi-a indus urmatoarele simptome:
- oboseala accentuata;
- stare permanenta de nervozitate si/sau apatie;
- nu aveam chef de nimic, nu ma putea concentra la ceea ce aveam de facut;

Daca nu se poate si lipsa fumatuli produce dezechilibre majore eu cred ca cea mai buna optiune este e-tigarea   macar asa ramane nicotina dar dispare restul efectelor nocive.

Edited by sonnik, 16 July 2009 - 03:43.


#7
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007
Din experienta proprie pot spune ca nu ai cu ce sa inlocuiesti tigara in anumite momente.
Am mai spus pe undeva - cel mai greu este de acceptat lipsa PAUZEI DE TIGARA.
Bine, depinde si de specificul muncii fiecaruia, dar pentru mine asta a fost criminala.
Pentru altii, poate fi "tigara de dupa"; la unii cafeaua nu are gust fara tutun sau spritzul nu aluneca ....

Lipsa fumatului, ca atare a motivatiei pentru pauza de tigara si, prin urmare, a pauzei in sine, dupa mai bine de o luna, mi-a indus urmatoarele simptome:
- oboseala accentuata;
- stare permanenta de nervozitate si/sau apatie;
- nu aveam chef de nimic, nu ma putea concentra la ceea ce aveam de facut;

Cele de mai sus, aveau deja semnele incipiente cu dezvoltare accelerata a urmatoarelor aspecte negative:
- lipsa de randament la firma = pierderea clientilor si implicit a veniturilor (desi nu am pus niciodata problema renuntarii la fumat ca si o economie, ce luam pe pere dadeam pe mere - înmiit !);
- stare de tensiune cvasipermanenta in familie = probleme ce se puteau agrava nepermis de mult;

Deci, problema s-a pus la modul urmator: accept un risc potential sau unul cert ???

Asta e o dilema din care cu greu putem iesi ....
Ai dreptate dar sunt multi oameni nefumatori care dau randament,sunt altii fosti fumatori care acum au un randament mai bun(eu).
Dupa o perioada mai lunga de abstinenta nu cred ca se mai pune problema strict fizic ci mental .

Edited by sonnik, 19 July 2009 - 09:33.


#8
malankas

malankas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.03.2008
Am o intrebare.. eu sunt mai slab de felul meu, daca ma las de fumat o sa iau in greutate?

#9
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007

 malankas, on 19th July 2009, 23:04, said:

Am o intrebare.. eu sunt mai slab de felul meu, daca ma las de fumat o sa iau in greutate?
Cam asa ceva : Corpul pastreaza memorat necesarul de calorii consumate cu fumatul si timp de 2-3 luni stocheaza aceste calorii, prin urmare te poti ingrasa lejer 8-15Kg (eu cam 12Kg) in doua luni apoi incet, incet revii la normal sau pe aproape.
Mai trbuie sa tii cont si de nevoia imensa de a baga ceva in gura tot timpul in special dulciuri sau seminte ceea ce accelereaza mult ritmul ingrasarii.
Parerea mea personala este ca mai bine car 5KG in plus (acum dupa 4luni) si ma simt mult mai bine si usor decat inainte, intre timp am fost nevoit sa-mi inoiesc putin si garderoba in special la capitolul pantaloni.

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 sonnik, on 16th July 2009, 04:42, said:

Daca nu se poate si lipsa fumatuli produce dezechilibre majore eu cred ca cea mai buna optiune este e-tigarea   macar asa ramane nicotina dar dispare restul efectelor nocive.

Sincer, nu-s convins ca maglavaisul ala lichid e mai putin nociv decat fumul de tigara. N-o mai contine el microparticule, dar e 90% chimic...

#11
sonnik

sonnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.06.2007

 richelieu, on 20th July 2009, 09:48, said:

Sincer, nu-s convins ca maglavaisul ala lichid e mai putin nociv decat fumul de tigara. N-o mai contine el microparticule, dar e 90% chimic...
Pai cum nu e nicotina naturala?

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nicotina o fi ea naturala...dar amalgamul ala lichid in care e bagata....numai natural nu e.

#13
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ce sa faceti? va apucati de baut si poate uitati de fumat :) (nu m-am gandit totusi la o solutie pt. cei care beau de pe vremea cand fumau :lol:)

ziceati ceva de chestii naturale... pai si ciupercile otravitoare sunt naturale... insa eu cred ca as prefera si cele mai "pline de chimicale" produse comestibile din supermarketuri

#14
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009
ce intrebare usoara  : ce faci dupa ce te lasi de fumat??? <_<

poi e simplu ca buna ziua. Te reprofilezi.
Te apuci de droguri :naughty:

#15
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 sonnik, on 12th July 2009, 07:22, said:

DUPA O LUNA: - am luat in grutate 10-12 kg
                       - eram nervos si obosit tot timpul dormeam 12-14 ore pe zi
                       - nu aveam chef de nimic inclusiv sex
  Ca solutie dupa multe tentative am ales drumetiile montane (ma avantajaza mult si zona unde locuiesc ) pe care le practic saptamanal si rezultatele au inceput sa apara dupa inca doa luni am revenit la greutatea initiala +2-3 kg ( inca ) , dorm normal sunt calm si foarte interesant trec prin viata altfel la ...o turatie mai mica... adica cand fumam cam 30 ani eram foarte repezit,agitat viata se derula accelerat. alte avantaje observate o mai buna sustinere mentala ,miros si gust mult imbunatatite,etc mai tanar cu 10 (acum cam 45)   ,etc .
  Alte avanaje :  - 2pac tigari/zi*365zile/an*7,5 lei=5475 ron/1300euro e ceva nu .
                         - nici cafea nu prea mai beau
                         -respiratia clar imbunatatita , hainele nu mai miros,casa birul nu mai miros infect ( lucruri pe care nici        nu le sesizam inainte)
                         -sotia fumeaza cam jumate fata de cand fumam impreuna
                         - ETC ETC ETC
  Dezavantaj-singurul pana acum - nu exista pentru momentele speciale ale vietii cu ce sa inlocuiesti  ACUM  MERIT O TIGARE .
Astept ca si voi sa postati pareri , sfaturi ,avantaje si dezavantaje pentu a sti ce ne asteapta , pentru a nu reincepe sa fumam si pentru ai determina si pe altii sa renunte.
1 - Nu am observat nici cea mai mica diferenta în momentul în care am renuntat la fumat
2 - Ma lasi, 12 kilograme într-o singura luna? Sigur nu rotunjesti cam mult
3 - Daca te speli pe dinti poti sa fumezi ceapa
4 - Din experienta daca nu îi dai pe tigarii se duc pe altceva
5 - Cafea beau foarte rar si nici aicea nu observ vrea-o diferenta
Foarte bine ca te-ai lasat dar am impresia ca pui prea multe lucruri în spatele "lasatului de fumat" "
În viata se zice ca la anumite vârste ai anumite "revelatii"
Adica:
- Descoperi religia
- Renunti la religie
- Te lasi de fumat
- Te lasi de baut
- Descoperi femeia
- Etc...
La fiecare pas mare facute vei avea impresia pe termen scurt ca s-a întâmplat ceva incredibil, am trecut prin multe în viata asta dar nu am reusit sa atribui nimica unei revelati divine gen "ma las de fumat si se schimba viata"
În mare conteaza ca te simti foarte bine fara tigarii si ca ai reusit sa faci pasul asta, sa te lasi de tigarii este de doua orii mai greu decât sa te lasi de bautura

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 23 July 2009 - 14:00.


#16
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 PHOENIX_GUARDIAN, on 23rd July 2009, 14:58, said:

4 - Din experienta daca nu îi dai pe tigarii se duc pe altceva

Exact. Daca nu ii dai pe tigari se duc pe altceva. Asta ar trebui sa fie un lucru bun.

#17
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
hai ca m ati obosit deja...............
ma duc sa bag o tigare.............
:smoke:

#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 GTFMIOFE, on 23rd July 2009, 15:28, said:

ma duc sa bag o tigare.............
:smoke:

Unde?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate