Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

singulair

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009
as avea nevoie de niste pareri legate de folosirea acestui medicament in combaterea astmului/alergiilor...va rog daca a mai folosit cineva sa dea de stire :)

multumesc

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din câte am vazut, e bun. Cam toți cei cu astm primesc și Singulair, iar la controalele periodice spun că se simt mai bine, și și probele funcționale sunt îmbunătățite (nu doar datorită Singulair-ului). Nu țin minte să fi venit vreun pacient ca să se plângă de efecte adverse.

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Montelukast, substanta din Singulair, e eficient in astmul usor sau moderat , pe termen lung, reducind nu doar simptomele ci si necesarul de b2 agonisti si crescind functia pulmonara. Merge si la pacientii care nu sunt controlati cu corticoizi inhalatori, la astmaticii la efort, la frig sau la aspirina. Are efecte antiinflamatoare, inhiba bronhoconstricita, toleranta foarte buna si efecte secundare practic inexistente.
In functie de cum ti l-a recomandat medicul ( in monoterapie sau asociat cu alte medicamente), nu poti avea decit beneficii de pe urmal lui :)

#4
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009
Este o anumita perioada dupa care ar trebui sa se simta efectele pozitive,de la inceperea tratementului (monoterapie) ? Eu am inceput sa iau de 4 zile...dar astmul indus de efort tot persista ,care uneori se 'prelungeste' cateva ore bune dupa efort.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu ți s-a dat și medicație de criză? Un bronhodilatator beta2-agonist cu acțiune rapidă?

Singulair-ul trebuie cel puțin 1 lună (mai degrabă 3).

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu am luat 3 luni singulair pe principiul "incearca-l si pe asta ca n-are cum sa-ti faca rau". N-a avut insa nici un efect.

#7
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009

 antigen, on 12th July 2009, 20:36, said:

Nu ți s-a dat și medicație de criză? Un bronhodilatator beta2-agonist cu acțiune rapidă?

Singulair-ul trebuie cel puțin 1 lună (mai degrabă 3).


ventolinul a zis ca o sa mi-l prescrie dupa ce observa evolutia progresiva/regresiva a astmului indus de efort folosind doar singulair.

Acum dupa aprox o sapt si ceva...s-au imbunatatit lucrurile...dar o problema ar fi faptul ca , ieri facand un set de analize am descoperit pe baza hemoleuocagramei, ca neutrofilele sunt mai scazute ( cantit 2.56 , interval 2-7  ;   neutrofile % 36, interval 40-75) , iar limfocitele crescute (% 53 , interval 20-40). Restul sunt in regula inclusiv wbc(total leucocite 7.13, interval 4-9.5)

Din ce-am gasit pe net s-ar parea ca , singulair-ul fiind un medicament 'anti-inflamator' pe langa scaderea leucotrienelor , scade si neutrofilele.

Daca mai are cineva detalii in legatura cu acest "tablou" va rog nu ezitati sa postati

#8
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,

Baietelul meu de 6 ani are manifestari alergice cam tot anul, se pare ca praful si mucegaiurile ne fac probleme, la fel si polenul. Problema apare atunci cand incepe sa ia Singulair, tusea seaca si somnul agitat nu ne dau pace, la doar 1 saptamana de la inceperea tratamentului. Suntem nevoiti sa intrerupem ori de cate ori incepem sa adminstram, nu stiu daca e in regula ceea ce facem. Pe de alta parte exista beneficii, manifestari ca nas infundat sau care curge, ochi iritati dispar ca prin minune cu Singulair. Ce ne sfatuiti sa facem?

Va multumesc,

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 sorinviz, on 23rd November 2010, 23:09, said:

Pe de alta parte exista beneficii, manifestari ca nas infundat sau care curge, ochi iritati dispar ca prin minune cu Singulair. Ce ne sfatuiti sa facem?
Pentru manifestările astea ați încercat un spray nazal  cu corticosteroid de genul Avamys sau Nasonex?

#10
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008

 sorinviz, on 23rd November 2010, 23:09, said:

Buna ziua,

Baietelul meu de 6 ani are manifestari alergice cam tot anul, se pare ca praful si mucegaiurile ne fac probleme, la fel si polenul. Problema apare atunci cand incepe sa ia Singulair, tusea seaca si somnul agitat nu ne dau pace, la doar 1 saptamana de la inceperea tratamentului. Suntem nevoiti sa intrerupem ori de cate ori incepem sa adminstram, nu stiu daca e in regula ceea ce facem. Pe de alta parte exista beneficii, manifestari ca nas infundat sau care curge, ochi iritati dispar ca prin minune cu Singulair. Ce ne sfatuiti sa facem?

Va multumesc,

Eventual Rinocort Aqua care este mai slab in prima faza...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate