Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Lacul Rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Am ales sa imi petrec o parte din concediu in zona Lacul Rosu. Nu am mai fost niciodata aici si de aceea vrea sa aflu parerea celor care au vizitat lacul.
In primul rand ma intereseaza cazarea, astept pareri despre pensiuni, vile...( distanta fata de lac, facilitati etc ).
Ca orice turist dornic sa cunoasca noi locuri as vrea sa aflu si alte atractii turistice (pesteri, cascade, chei, trasee turistice) care pot fi vizitate din imprejurimea lacului.

Multi care trec pe la Lacul Rosu se duc si la Cheile Bicazului. Nici aici nu am fost niciodata si vreau sa aflu mai multe despre acest loc.

Astept raspunsurile voastre...pareri, sugestii, poze ;)

Edited by picu022, 02 July 2009 - 21:10.


#2
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
E o zona foarte frumoasa. Am fost de 2 ori pe acolo.
Cazare - iti recomand Pensiunea Floare de Colt - chiar daca pe exterior e cam "jumulit", in interior e impecabil.
Vezi ca e o vila - vila 5 parca- undeva in stanga lui... acolo sa NU te cazezi! E imputita vila aia. Deosebit de jegoasa :D
In rest nu stiu.. ca am stat doar o noapte acolo. Eram in trecere.

Edited by OitaNeagra, 02 July 2009 - 21:20.


#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
este si hotelul Lacu Rosu, de 3 stele si chiar e de 3 stele. sunt pensiuni, daca vrei preturi mici,  60-80 lei pe noapte 2 paturi, dar daca vrei gasesti si mai ieftin, dar cu baia pe hol.

Statiunea este mica, pe cateva sute de metri patrati langa lac. din pacate multe foste vile si pensiuni sunt parasite, asta e. in 15 minute o traversezi in pas de plimbare.

ca sa vezi cheile bicazului, depinde de unde vii. daca vii dinspre Piatra Neamt - Bicaz, vei trece prin chei. daca vii din Ardeal, de la Gheorghieni, nu vei trece prin Chei. ca sa le vezi, cobori catre Bicaz un pic. peisajul este superb, munti, poti sa te si urci, sunt poteci turistice marcate, este splendid. e si o manastire pe acolo. dar pesteri si alte alea nu stiu.

zona este superba, dar nu e valorificata la adevarata ei valoare.

#4
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Merci pentru sugestii. Am fost acum un an in arieseni si am ramas placut impresionat, am stat acolo 4 zile si nu am putut sta locului sunt prea multe locuri de vizitat, zona este fantastica ;) O recomand cu caldura
Asa as vrea sa plec si de la Lacul Rosu. Tot 4 zile cred ca voi petrece.
Dari@ dinspre Gheorghieni vin asa ca nu voi trece prin Chei. Oricum nu voi ezita si voi vizita si Cheile Bicazului !

Momentan ma uit pe mai multe siteuri in legatura cu cazarea. Pensiunea Floare de colt pare ok.

Astept si parerile altor turisti care au trecut prin zona Lacul Rosu si/ sau Cheile Bicazului.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Sa te pregatesti de distrugerea masinii...
Drumul este foarte prost (la fel ca si cel de la Lacul Sf.Ana): gropi de toate marimile si de toate adancimile, lipsa parapetilor, bucati de stanca sau de busteni si alte "chestii" aventuriere.
Bafta!

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Zona e intr-adevar superba.De cazare nu stiu ce sa-ti spun,nu am ramas peste noapte.Nici Cheile Bicazului nu trebuie ratate.Attached File  Cheile_Bicazului_50.JPG   2.25MB   115 downloads
Attached File  Cheile_Bicazului_44.JPG   2.42MB   112 downloads
Attached File  Cheile_Bicazului_19.JPG   2.36MB   113 downloads
Attached File  Lacul_Rosu_13.JPG   2.44MB   104 downloads
Attached File  Lacul_Rosu_06.JPG   2.4MB   100 downloads
Attached File  Lacul_Rosu_29.JPG   2.4MB   125 downloads

#7
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008

 florinbad, on 2nd July 2009, 22:53, said:

Sa te pregatesti de distrugerea masinii...
Drumul este foarte prost (la fel ca si cel de la Lacul Sf.Ana): gropi de toate marimile si de toate adancimile, lipsa parapetilor, bucati de stanca sau de busteni si alte "chestii" aventuriere.
Bafta!
Merci pentru incurajare :D Sunt obisnuit cu astfel de drumuri ca doar sunt roman.
Zuv, pozele arata foarte bine. Nu trebuie ratat nici un obiectiv ca nu se stie ca mai ajung pe aici.
Sa inteleg ca toata statiunea e ce se vede in ultima poza. Nu e mare dar pare concentrat  :P

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 picu022, on 2nd July 2009, 22:50, said:

Dari@ dinspre Gheorghieni vin asa ca nu voi trece prin Chei. Oricum nu voi ezita si voi vizita si Cheile Bicazului !

nu e problema, daca stai cateva zile, poti face o plimbare pe jos de o ora-doua. Cheile incep chiar de la LR in jos, catre Bicaz.
:)) nu, statiunea nu e chiar asa de mica precum se vede in poza aia, dar nu este mare, de exemplu Sovata e de 2-3 ori mai mare.

#9
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Am mai gasit cateva trasee turistice:
- Circuitul Lacului Roșu (durata 1 1/2 oră; marcaj: cruce roșie)
- Vârful Suhardu Mic (durata 2-3 ore dus-întors, diferența de nivel 370 m, marcaj; triunghi albastru)
- Vârful Suhardu Mare (durata 3 ore dus-întors, diferența de nivel 524 m, marcaj: triunghi albastru până la Șaua Suhardului, mai departe fără marcaj).
- Vârful Ucigașu (durata 3 ore dus-întors, diferența de nivel 401 m, marcaj: bandă galbenă și triunghi roșu).

As merge si la Cetatea Neamtului insa nu cunosc distanta si daca drumul e accesibil :( (nici nu am gasit-o pe harta)
Inca mai astept pareri fie ele bune sau rele referitoare la cazare si alte atractii turistice.

#10
ronyn

ronyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.10.2005
apropo de drumuri eu merg des acolo ca sunt din jud neamt , drumul e prost doar in orasul gheorghieni adica tot orasul cand il traversezi , apoi ai max 5-7 km mai cu gropi dar circulabil fara probleme , in lacul rosu si cheile bicazului pana la piatra drumul e impecabil , merita sa vezi cheile , barajul bicaz lacul izvorul muntelui , o plimbare cu vaporasul pe lac , ai multe de vazut , iti trebuie cam 3-4 zile . ca sa le iei pe rand , intereseazate la fata locului sunt multe de vazut mai ales la pas nu cu masina ...bafta ...si statiunea nu e asa de mica cum zic unii

in legatura cu cetatea neamtului ,, e superba, a fost renovata in totalitate  ....si se ajunge f usor si pe drum f bun ..de la lacu rosu mergi spre bicaz urci spre baraj traversezi barajul si inconjori lacul izvorul muntelui in jur de 42 de km pana la coada lacului de aici mergi spre tirgu neamt pe traseu ai manstirea secu sihastria si manastirea neamtului ..f frumoase si drumul e f frumos si mai ales cand inconjori lacul vei avea niste privelisti superbe, ajuns in tg neamt ai semne peste tot pana la cetate , masina se lasa jos este parcare si urci pe un drum asfaltat pana la cetate f curata si intretinuta  zona , din tg neamt mai poti vizita manstirea agapiasi varatec , rezervatia de zimbri de langa manastirea neamtului ...
lacu rosu --tirgu neamt pe traseul de mai sus e 115 km dus dar un traseu SUPERB

#11
Mandelu

Mandelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.08.2004
incearca sa ajungi si la manastirea petru voda daca tot ajungi pe langa lacul bicaz (mai ales ca in statiunea cu lacul rosu nu prea e mare lucru de facut). merita petru-voda. e si un parinte extraordinar acolo, Iustin Parvu.

#12
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009

 picu022, on 2nd July 2009, 22:50, said:

Merci pentru sugestii. Am fost acum un an in arieseni si am ramas placut impresionat, am stat acolo 4 zile si nu am putut sta locului sunt prea multe locuri de vizitat, zona este fantastica ;) O recomand cu caldura
Dupa parerea mea, Arieseniul nu prea se compara cu Lacul Rosu. Fiecare are frumusetile sale, dar in Arieseni sunt alti oameni, e mai linistit, mai verde... Din astea 2 as alege Arieseni :D

#13
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Parerea mea este ca daca te limitezi la Lacul Rosu si Cheile Bicazului o sa te plictisesti. Zona este frumoasa , insa statiunea Lacul Rosu este mica si nu prea ai ce face acolo decat sa te plimbi prin ea cateva ore, iar prin chei faci o ora cu masina si cateva ore daca le zizitezi pe jos. Zona Arieseni este muuult mai ofertanta, ai multe lucruri de vizitat, de facut. Nu se compara din punctul asta de vedere.
In locul tau mi-as programa sa vizitez si ce e de vazut prin judetul Neamt, sau ma rog , ce este pe o anumita raza, poate sa te duci la izvorul Muntelui si Stana de Vale.
Daca te limitezi la Lacul Rosu...o sa fi dezamagit, statiunea e destul de cazuta si nu sunt la fel de multe vile ca in Arieseni.

#14
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Dupa ce am citit posturile voastre si ce am mai aflat si de pe alte forumuri am ramas cu un gust usor amar :(
Zona este frumoasa intr-adevar, numai ca statiunea nu este prea ingrijita.
Tocmai de aceea m-as orienta spre alta locatie de unde am si mai multe de vizitat cum ar fi statiunea Durau sau la Bicaz langa lac.

De aici sunt si mai multe posibilitati de a vizita manastirile Sucevita, Varatec, Agapia, Voronet etc, este si o cascada "Duruitoarea", Cetatea Neamtului si multe altele, si desigur ca voi vizita si Lacul Rosu numai in trecere ^_^

L.E.  Observ ca sunt o gramada de oferte de cazare in zonele astea mult mai multe decat la Lacul Rosu.

Edited by picu022, 03 July 2009 - 14:13.


#15
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Asa da. Sunt multe alte locuri pe care chiar merita sa le vizitezi. Nu stiu, mie la Lacul Rosu mi se pare si tiganeala asa... nu e deloc pe gustul meu. Iar peisaje, sunt muuulte frumoase in tara asta. Pacat ca nu le-am pastrat cum a trebuit, iar acum Pasul Prislop de exemplu imi aduce aminte de munti cu iarba uscata. Cam asa a ajuns.
Manastirile sunt superbe! Daca nu le-ai vazut, mergi si viziteaza-le. Cu siguranta iti vei gasi o relaxare si o liniste sufleteasca mult mai profunda decat la lac.
Poti merge si la Tusnad, in zona aia.. Lacul Sfanta Ana... E frumos acolo, aer curat, liniste...
La Borsa - poti sa iti petreci cateva zile, vizitand Cascada Cailor si altele
Balea Lac din nou un loc superb. Cascada, lacul si vederea de care ai parte din varful muntelui sunt mirifice.

#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 picu022, on 3rd July 2009, 10:20, said:

As merge si la Cetatea Neamtului insa nu cunosc distanta si daca drumul e accesibil :( (nici nu am gasit-o pe harta)
Inca mai astept pareri fie ele bune sau rele referitoare la cazare si alte atractii turistice.
  Nu merita Lacul Rosu. Am stat 3 zile in extrasezon la o vila, cazare ok dar plictiseala cat cuprinde. Daca vii dinspre Ardeal opreste la Praid si vezi salina, stai o noapte la Sovata, poti sa ramai inca o noapte la Lacul Rosu, cazarea e sub 100/ron pe noapte, daca vei comanda pastrav sa pe precizezi ca nu-l vrei crud, apoi barajul e super, poti veni pana in Targu neamt sa vezi cetatea (si atat ;) ) apoi prin coada lacului Poiana Largului spre Vatra Dornei. Daca nu te pasioneaza manastirile si obiectele de artizanat te alegi doar cu niste poze superbe din Cheile Bicazului, Cetatea Neamtului. In Suceava nu-i nimic de vazut, Gura Humorului si Campulung sunt chiar mai plicticoase decat Lacul Rosu.

Attached Files



#17
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Avand in vedere ca sunt din Iasi poti sa ti dau cateva informatii cu privire la locurile care te intereseaza.
Intradevar la Lacul Rosu nu prea ai ce sa faci doar sa vezi lacul si cheile Bicazului care sunt cam la o ora de mers pe jos.Insa poti vizita Barajul de la Bicaz ca mai apoi sa ajungi la Durau (staiunea e mult mai mare ca Lacul Rosu) de unde poti vizita cascada Duruitoarea sau poti urca pana sus pe Cheahlau la vf Toaca. De asemenea daca te intereseaza manastirile iti recomand manastirea Neamt si rezervatia de zimbri "Dragos Voda" din apropiere,Manastirea Sihastria , shitul Sihla (daca ai o masina care se descurca cat de cat pe drumuri forestiere, desi vara nu cred ca sunt probleme) sau manastirile Varatec si Agapia.De asemenea de vizitat ar mai fi si cetatea Nematului sau daca ai drum chiar si orasul Piatra Neamt sau chiar Iasul.
Poti de asemenea de la Poiana Largului sa mergi pe valea Bistritei pana la Vatra Dornei.Atasez niste poze ca sa fiu un pic mai clar cu ce am scris eu aici

Pozele sunt in ordine:
lacul Rosu, Barajul de la Bicaz, cheile bicazului, cascada duritoarea, manastirea Sihastria si varatec,Cetatea Nemtului, schitul Sihla ultima poza
Sper ca iti folosesc informatiile mele.Vacanta Placuta!!

Attached Files


Edited by yonut_a, 04 July 2009 - 10:33.


#18
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 picu022, on 3rd July 2009, 10:20, said:

As merge si la Cetatea Neamtului insa nu cunosc distanta si daca drumul e accesibil :( (nici nu am gasit-o pe harta)
Inca mai astept pareri fie ele bune sau rele referitoare la cazare si alte atractii turistice.

Cetatea Neamtului e in orasul Targu Neamt.

Tocmai s-a restaurat , e foarte frumos, iar  intre 3 -5 iulie are loc un festival medieval pentru "redeschiderea" oficiala pentru turism.

De la Lacul Rosu , mergi prin Cheile Bicazului si ajungi la Bicaz.
De aici ai 2 variante pentru a ajunge la Targul Neamt, ambele cu privelisti frumoase si locuri incantatoare , pline de istorie.
Despre toate obiectivele turistice din zona ai informatii ample pe Neamt.ro

varianta 1
Bicaz - Piatra Neamt - Targu Neamt ( Cetatea Neamtului)

varianta 2
Bicaz - Poiana Largului - Targu Neamt ( Cetatea Neamtului)

Eu iti propun varianta 1 ...caci starea drumului pe cealalta varianta nu e prea buna

Deci traseul  Bicaz - Piatra Neamt - Targu Neamt ( Cetatea Neamtului)
Pe acest traseu, ca turist eu iti recomand sa vizitezi urmatoarele zone si obiective.

In orasul Bicaz poti sa urci la Barajul Bicaz ( priveliste frumoasa) la cca 5 km de oras pe drumul care duce spre Poiana Largului.
Tot timpul o sa vezi la apus silueata masiva a muntelui Ceahlau.
Langa barajul Bicaz , te poti opri la "portul" Bicaz ( sau la debarcader cum mai este cunoscut).
Aici poti innopta, poti manca bine , este si o terasa plutitoare ce iti da senzatia ca stai pe vapor si maninci. mancarea e buna si serviciile acceptabile. despre cazare nu stiu cum e ...dar la pret e in jur de 100 ron. Tot de aici se fac croaziere de placere pe Lacul Bicaz ( lacul Izvorul Muntelui) cu vaporasul.
mai multe informatii la Complexul turistic naval Bicaz Lac

Pe drumul Bicaz - Piatra Neamt (25 km) DN15 ( drum bun, fara gropi , doar cateva denivelari ) treci printr-o zona cu o salba de lacuri de acumulare mai mici, munti impaduriti, valea Bistritei,  si o zona plina de istorie si ctitorii monahale.
Cele mai importante manastiri de vizitat ( drumul de acces este asfaltat si bun ...maxim 3 -5 km din soseaua principala) sunt :

* Manastirea Pangarati ( o minunatie ... si ne e prea cunoscuta sau "batuta" de turisti)     vezi detalii  la Manastirea Pangarati sau aici
* Manastirea Bistrita ( veche ctitorie a domnitorului Alexandru cel Bun) - la 7 km de Piatra Neamt ...vezi detalii Manastirea Bistrita

Ajungi apoi la Piatra Neamt, oras care isi dezvolta foarte mult in prezent latura turistica, care nu i-a lipsit insa niciodata. Sunt multiple spatii de cazare, pensiuni, hoteluri. Aici ai monumente istorice de vizitat ... ruinele Curtii domnesti ale lui Stefan cel Mare, Biserica si Turnul clopotnita din aceeasi vreme, o colectie unicat de ceramica Cucuteni si imprejurimile. Muntele Cozla si telegondola care te duce pana in varf, strandul care are o zona de recreere padure+plaja+piscina si terenuri de sport  si cazare la casute moderne dar totodata rustice.
Mai multe detalii la Piatra Neamt - obiective turistice sau la Obiective turistice

Apoi urmezi drumul spre Targul Neamt (45 km) care traverseaza o zona cu vechi si cunoscute lacase monahale.
Din soseaua principla , cu drum de acces asfaltat, max 7 km sunt  Manastirea Agapia si Manastirea Varatic. astea sunt cele mai cunoscute .... in zona existand circa 10 -15 lacase monahale cu rang de manastire.
Detalii la zona Piatra Neamt - Targu Neamt

Cand  ajungi la Targu Neamt, chiar inainte de a intra in oras, treci prin Humulesti, satul natal al lui Ion Creanga, inde se afla si o frumoasa casa memoriala a scriitorului. Muzeul Memorial Ion Creangă
Apoi in Targu Neamt obiectivul turistic principla este Cetatea Neamtului . detalii la Cetatea Neamtului .
Si langa Cetatea Neamtului gasesti o pensiune foarte buna, curata, cazare ieftina si mai ales unde se maninca excelent,   :rolleyes:  .... Pensiunea se numeste ...cum altfel "La Cetate"   :P  ...detalii aici Pensiunea "La Cetate"

Edited by eb2e2, 04 July 2009 - 18:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate