Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Torturi, prajituri, placinte, cozonac

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006

View Postadd, on May 8 2006, 10:18, said:

Let me see... Iei 2 blaturi d-alea (2 ca-s prea subtiri), faci o crema de ecler (lapte faina  in ploaie zahar etc...) jumate o lasi alba jumate amesteci cu o lingura de cacao, apoi faci apa cu miere sau cu zahar, insiropezi dracia (bine dar nu prea mult ca se lasa) pui un strat alb, unu negru FOR (i=1; i<=nr_straturi; i++ ) ...  iei un spray de ala cu frisca sau Hulala sau o faci tu si pui deasupra, niste visine din compot pt ornare. (vezi nu consumi toata frisca pe tort ca are si intrebuintari mai fun)

et voila.
ții neapărat să-i vezi certați?
încearcă totuși o carte de bucate și anume un tort de fructe.

#38
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Sora mea îmi făcea tort cu cremă de banane. Le tăia cubuleţe, le punea frişcă şi ananas şi le amesteca. Crema e relativ simplă, blatul îl iei din comerţ. ;)

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
neaparat tort de inghetata:) yumm

#40
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

View PostLoveDemon, on May 8 2006, 10:21, said:

Frumoasa idee. Dar etc.-ul ala de la crema ma incurca.

damn...  sper ca n-are pretentii la sarmale sau cozonaci :D

Crema aia functioneaza asa: se fierbe laptele (cu destul zahar) apoi se presara faina (cu cratila la foc mic) dar cu atentie sa nu faci cocolosi ca o strici... se presara in ploaie, cate putina mestecand continuu, dupa ce ajunge la consistenta dorita tre s-o lasi la racit, timp in care insiropezi blatul.

Bineinteles poti sa pui fructe prin crema aia ca sa iasa mai "misterios" asa...

PS: vezi sa nu se prinda de fundul creatitei si sa se arda  ca prinde f repede un gust nasol de arsura.

Mai poti incerca si o crema de Margarina, dar mie personal nu-mi place plus ca ai deosebit de multe sanse sa ti se taie.

#41
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Merci mult :). Dar sa se noteze ca am facut si sarmale, si ardei umpluti, si chec fac aproape in fiecare saptamana. Dar, intr-adevar, dulciurile nu m-au pasionat niciodata (in special prepararea lor, cu exceptia checului care e chiar foarte simplu de facut), si de-aia-s mai handicapatica, asa.

#42
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
lasa ma... sa vezi cand or sa te bata copii la cap sa le faci aia si aia inveti...  eu asa am facut, am batut-o pe maicamea la cap sa-mi faca si m-a pus sa fac langa ea sa vad cum e.

#43
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View PostLoveDemon, on May 8 2006, 13:10, said:

Merci mult :) . Dar sa se noteze ca am facut si sarmale, si ardei umpluti, si chec fac aproape in fiecare saptamana. Dar, intr-adevar, dulciurile nu m-au pasionat niciodata (in special prepararea lor, cu exceptia checului care e chiar foarte simplu de facut), si de-aia-s mai handicapatica, asa.
Când mai vii pe aici, mă inviți la o masă! :D

Fă-l pe ăsta cu cremă de banane. Nu ai cu ce să greșești. E și mai sănătos! ;)

#44
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
La mulți ani!

Mâncarăți tortu'?

#45
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumim de urare si de interes. Mancaram, dar au trebuit aduse intariri pentru desavarsirea actului creator (o prietena mai versata, care s-a sacrificat pe altarul operei colective pret de vreo cinci ore), iar in final, cand sa rasturnam creatia din forma pe platou, minunea s-a... rupt, asa ca masurile de urgenta au impus servirea direct (d)in forma de aluminiu. Dar, per ansamblu, ne declaram satisfacuti.
Multam oficial tuturor care s-au aplecat asupra delicatei dileme.

#46
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Se da problema urmatoare: vreau sa acopar niste biscuitei cu o glazura gen fondant, adica vreau o glazura care sa se faca la cald si sa ramana tare fara sa ma oblige sa tin rezultatul muncii exclusiv la frigider.
Are cineva idei si retete?
Multumesc anticipat

#47
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Incearca serbetul. Incalzeste borcanul pe baie de aburi pana se subtiaza.
Daca e prea tare serbetul, faci un sirop din zahar cu putina apa pe care il incorporezi in serbet.

#48
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Daca mai e de actualitate intrebarea ta, exista o tehnica simpla si rapida pt fondantul cu care sa acoperi biscuitii si nu numai. E super si reteta cu serbetul, in care adaugi putin unt atunci cand il incalzesti pe baia de aburi. (Pui serbetul intr-o craticioara si pe aceasta o pui cu fundul in alta, mai mare, in care fierbe apa...pe aragaz, desigur).
Asadar pui zahar intr-un vas emailat sau inox, mult zahar, nu am o cantitate, asta depinde de cata glazura iti trebuie. Peste zaharul respectiv pui incet apa, doar atat cat sa ajunga apa la nivelul zaharului. Lasi sa fiarba direct pe foc pana vezi ca face clabuci mari si incepe sa se albeasca compozitia. Iei de pe foc si adaugi unt, amestecand rapid, eventual, daca se intareste prea repede, mai pui putin pe foc. Daca vrei sa faci glazura cu cacao, pui si cacao, atunci cand ai pus untul. La fel procedezi si daca vrei sa fie o glazura cu alta aroma, colorantul si aroele le pui atunci cand ai luat de pe foc, in acelasi timp cu untul.

#49
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Daca stie cineva reteta aceste prajituri, va rog s-o postati aici pentru mine!!

Merci :)

#50
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
up :)









Ca sa nu ma uitati, nu de alta :P

#51
babydoll_eco

babydoll_eco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.12.2006
Cautand printre topicurile mai vechi, n`am gasit nimic care sa`mi atraga interesul...ma intereseaza de mult timp cateva Mari Prajituri :P..Poate ma puteti ajuta cu niste retete...in 1rand, tortu` diplomat, apoi prajiturele`alea de se gasesc peste tot prin comert, blat subtire`n multe straturi si crema, iar` pe deasupra glazura marmorata (N`am inteles niciodata cum se face blatu`ala delicios!); cred c`ar mai fi mini`pandispanurile`alea, daca stiti sa`mi spuneti sfat cum sa`mi iasa`atat de fraged.....
Cam atat momentan ;) Pls, I need help!!!!!

#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postbabydoll_eco, on May 24 2007, 23:09, said:

Cautand printre topicurile mai vechi, n`am gasit nimic care sa`mi atraga interesul...ma intereseaza de mult timp cateva Mari Prajituri :P..Poate ma puteti ajuta cu niste retete...in 1rand, tortu` diplomat, apoi prajiturele`alea de se gasesc peste tot prin comert, blat subtire`n multe straturi si crema, iar` pe deasupra glazura marmorata (N`am inteles niciodata cum se face blatu`ala delicios!); cred c`ar mai fi mini`pandispanurile`alea, daca stiti sa`mi spuneti sfat cum sa`mi iasa`atat de fraged.....
Cam atat momentan ;) Pls, I need help!!!!!

Poti cauta pe siteul culinar.ro. Eu de-acolo am facut o reteta de eclere si au iesit excelent ....Spor si trimite-ne si noua cate o praji., dupa ce le faci ... :dribbledrool: :rolleyes:

#53
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostMosotti, on Apr 21 2005, 22:37, said:

din memoria fantastica, folderul retete  :death:

120 ml apa
500g lapte praf
600g zahar
200g margarina
cacao cita vrei
nuci sau alune sau amindoua
Caut si eu o reteta de ciocolata, dar fara margarina si fara zahar obisnuit. Asa ca intrebarea este: se poate pune unt in loc de margarina si zahar brun in loc de zahar alb? Stiu ca raspunsul este "poti sa pui si sare in loc de zahar daca asa vrei tu", dar eu vreau sa stiu daca se mai pastreaza gustul dupa inlocuirile astea.
Chestia e ca fiica-mea ma enerveaza cu ciocolata de la magazin si vreau sa incerc ceva mai sanatos facut in casa, poate o sa-i placa.

#54
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Tiramisu.    :OK:  Foarte rapid de pregatit. Ai nevoie de piscoturi, branza mascarpone, vreo 3-4 oua, zahar si cafea. Dap, si cacao de presurat peste. O tii de preferat 3 ore la frigider si e gata. Nu tu copt, nu tu riscuri cu aluatul, nimic.
Si... e delicos!   :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate