Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

achizitie flota scutere

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
egf

egf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2006
Salutare la toata lumea!
Rog pe cunoscatori sa mi dea ceva idei in achizitia de  scutere pentru livrari  intr un oras destul de aglomerat.
Vreau sa fac zilnic livrari de pizza astfel ca am nevoie de fiabilitate si de posibilitatea de a monta o cutie pe ele. Vreau sa le iau pana in 50 de cm3 pentru a nu necesita permis. In total intentionez sa cumpar 7-10 bucati deci ar cam conta si pretul.
Sa le iau noi sau rulate? In Cluj stie cineva ceva service-uri pt scutere?
Mentionez ca nu stiu nimic despre aceste mijloace de transport si nici nu m am urcat vreodata pe unul. :confuzzled:
Astept parerile voastre!
Multumesc!

#2
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Daca cumperi rulate o sa ai sigur probleme cu unul sau doua scutere prin simplu fapt ca ai cumparat mai multe second-hand simultan. Statistic trebuie sa apara ceva la ele. In general nu sunt probleme mari dar in business conteaza timpul. Daca ai un service in care ai incredere nu o sa fie probleme.
Daca cumperi noi poate primesti discount la cantitate mare de la vanzator dar in mod sigur va fi mai scump decat sa cumperi scutere rulate.

Chiar daca cumperi noi rezerva bani sa poti cumpara inca un scuter in plus in caz ca va fi nevoie. Poate se buleste unul sau ai nevoie rapid de un inlocuitor.

Esti in Cluj? Intreaba un posesor de scuter de 50cc cum se descurca cu dealurile pentru ca in Cluj nu e de glumit cu ele. Panta mare inseamna consum in plus.

Nu uita ca va trebui sa le cumperi casti curierilor tai (casti de scuter simple).
Ai 2 motive pentru asta:
- cere legea: orice amenda o vei plati tu ca patron
- in caz de accident curierul te va da in judecata ca nu asiguri echipament corespunzator daca nu avea casca

Daca vrei sa vorbesti cu curierii tai cand sunt in teren trebuie sa le cumperi handsfree. Nu pot vorbi cu telefonul la ureche in timp ce merg pe scuter decat daca vrei sa puna pizza ta pe sosea.


Nu in ultimul rand incearca sa mergi si tu pe unul. Sa cunosti cu ce se mananca. Daca sti sa mergi pe bicla nu o sa ai nici o problema ca scuterele sunt usoare fata de motociclete.

Edited by Trumo, 21 June 2009 - 11:50.


#3
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Da, bine pusa problema dealurilor. Eu am la casa o panta ceva mai serioasa(~30 grade) si lungime ~15 metri, iar scuterul de 50cc 4T nu o urca decat cu avant si pe sfarsit abia mai trage. Cele in 2T nu ar avea problema aceasta, dar nu sunt potrivite ca si vehicul de distributie dpdv al fiabilitatii.

Edited by Kcuf_di, 22 June 2009 - 16:59.


#4
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
nu lua chinezisem pentru ca o sa te saturi de cate ori se strica. O sa stai mai mult cu ele pe bara. Baga bani in niste scutere bune si n-o sa ai probleme. Peugeot Ludix e destul de ieftin si fiabil.

In fiecare zi vad prin Bucuresti cate un baiat d-asta de impinge la o chinezarie ordinara. Mi-e mila de ei..

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
decat unu chinezesc nou , in majoritatea cazurilor iesi mai bine cu unu italian  SH .. (chiar stiu ce vorbesc , din experientele multor prieteni)

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Si care o sa fie nava amiral a flotei tale? ;)

#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
iti recomand kymco agility, au motoare Honda in 4 timpi deci foarte fiabile, se poate monta foarte usor o cutie in spate in locul scaunului pasagerului, iar pretul e destul de rezonabil.

#8
calin_pirotehnistul

calin_pirotehnistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2009
Probabil ca iesi mai bine cu niste chinezarii noi cu garantie, avand in vedere ca sunt in 4 timpi consuma mai putin si teoretic sunt mai fiabile (la chinezarii nu stiu daca se aplica). Costa cam 2500 ron un scuter dinasta nou si cam tot atat costa un italian SH in stare buna dar cum zicea cineva mai sus...statistic ceva tot se strica la ele. Ar fi bine daca ai gasi geva gen Kymco Agility care daca au motoare Honda si sunt si 4 timpi sunt numai bune. sau ar mai fi piaggio liberty 50 modelele mai noi sunt in 4 timpi la fel si aprilia scarabeo. Dupa parerea mea sunt scutere bune de facut curierat.
Numa' bine si bafta!!! :peacefingers:

#9
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Eu mi-as lua Linhai-uri. Linhai este crema scuterelor chinezesti, produce din 1960 (cred), au traditie, au motoare si multe piese Yamaha, au licenta Yamaha (pe multe piese scrie chiar Yamaha sau Linhai-Yamaha).  Dupa parerea mea nu se compara cu alte scutere chinezesti de genul Huatian, Baotian etc. Preturile sunt asemanatoare. Scuterul lor de 49 cc costa 700 eur (tva inclus). Daca ai dubii despre marca, utilizeaza google search-ul. Vei vedea ca exista o comunitate mare de detinatori de ATV-uri Linhai in Romania. Este cel mai bun raport intre calitate si pret.

#10
maryus70

maryus70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.07.2009
eu as sugera: scuter Motowell Magnet Sport-1000Euro (sau Magnet RS) in 2T cu Top Case Vinci Gigant-50Euro (foarte incapator, poate ca este cel mai mare de pe piata) si casca Motowell FU7B-175Euro, care este Flip-Up (ca cele de politie) si cu ochelari de soare si sistem Bluetooth incorporate...total 1225Euro/pachet

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate