Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Mai facem rodaj sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vlaicu4president

vlaicu4president

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2009
Care mai ii treaba cu rodajul? mai trebuie sa facem sau nu ? eu am luat acuma o masina noua si de la dealer nu mi.au spus nimic de rodaj sa am grija sau de o viteza pe care nu am voie sa o depasesc?
Pana la urma urmei ce se poate intampla o mai calci putin in prima mie de kilomentri. Eu am un viat Bravo Sport cu 150 CP si nu prea ma pot abtine sa nu o mai calc din cand in cand .....pana la urma urmei am 500.000 km garantie :P
Astept parerile voastre
Multumesc

#2
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Citeste in cartea tehnica, vezi acolo daca se recomanda sau nu. S-ar putea sa-ti scrie sa o "menajezi" in primii 2000km sa zicem. Vezi tu.

#3
Moxica

Moxica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.05.2009

View Postvlaicu4president, on 18th June 2009, 22:25, said:

Care mai ii treaba cu rodajul? mai trebuie sa facem sau nu ? eu am luat acuma o masina noua si de la dealer nu mi.au spus nimic de rodaj sa am grija sau de o viteza pe care nu am voie sa o depasesc?
Pana la urma urmei ce se poate intampla o mai calci putin in prima mie de kilomentri. Eu am un Fiat Bravo Sport cu 150 CP si nu prea ma pot abtine sa nu o mai calc din cand in cand .....pana la urma urmei am 500.000 km garantie :P
Astept parerile voastre
Multumesc
Motoarele sunt rodate "la rece" doar cu ulei  fara purjare de combustibil  un numar de ore apoi se schimba uleiul si se  monteaza pe masina. Bine este sa nu " te dai la ea" in primii 2000 de km sau sa faci "liniute" chiar daca are 150 CP si ai 500.000 km garantie. Dar daca esti "potent" din punct de vedere financiar atunci poti sa ai "talpa cit mai grea"

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
Sigur ca trebuie facut. De asemenea, inca mai trebuie incalzit motorul inainte de a-l forja, inca mai trebuie sa verificam nivelul uleiului si presiunea in anvelope, tot soiul de chestii d-astea care nu prea s-au schimbat.

#5
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

View PostKunzite, on 19th June 2009, 00:17, said:

inca mai trebuie incalzit motorul inainte de a-l forja

Cu atat mai mult in acest caz, tinand cont ca este motor turbo.

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
in afara de motor, mai sint si alte elemente ce au nevoie de rodaj :)

#7
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Si pana la urma mori daca astepti pana la 3000 km ? E pentru binele masinii .

Edited by ady_chesnoiu, 20 June 2009 - 13:45.


#8
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
nu-i vorba de asta, dar avem o herghelie de cai, si ii tinem pe loc? ce-i asta? Talpa tata, ia-uite cum fuge.....

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,767
  • Înscris: 21.08.2008
si mai sint unii care umbla pe la motor (turbo) in primii 1000km;evident ca fac ceva pe garantia aia cit o fi ea.
se recomanda minim 1000km cu moderatie dupa aia,fiecare dupa buzunar.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postvlaicu4president, on 18th June 2009, 22:25, said:

prima mie de kilomentri.


View Postandreidnc, on 18th June 2009, 23:34, said:

primii 2000km


View PostMoxica, on 19th June 2009, 00:17, said:

primii 2000 de km


View Postady_chesnoiu, on 20th June 2009, 14:45, said:

astepti pana la 3000 km
un verdict final, va rog ? :)

#11
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Sa se uite domnule in carte cum se face rodajul la motorul respectiv , si sa-l faca "ca la carte" :D .

#12
forbidden27

forbidden27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2008
Masina vine si cu o cartulie care trebuie citita, in ea afli ce zice producatorul. La masina pe care o am, in cartea tehnica se recomanda ca in primii 2500 Km sa nu se depaseasca 2500 RPM.

#13
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postvlaicu4president, on 18th June 2009, 22:25, said:

Care mai ii treaba cu rodajul? mai trebuie sa facem sau nu ? eu am luat acuma o masina noua si de la dealer nu mi.au spus nimic de rodaj sa am grija sau de o viteza pe care nu am voie sa o depasesc?
Pana la urma urmei ce se poate intampla o mai calci putin in prima mie de kilomentri. Eu am un viat Bravo Sport cu 150 CP si nu prea ma pot abtine sa nu o mai calc din cand in cand .....pana la urma urmei am 500.000 km garantie :P
Astept parerile voastre
Multumesc


Eu am mers civilizat cu masina mea pana la vreo 3000-4000 de kilometrii (benzinara aspirata) si acum am 15 000 cu ea si am completat doar 300 grame de ulei... este foarte putin pentru ca in mod normal la o masina se baga cam juma de litru pe la vreo 8000 de kilometrii... astea sunt valori pentru un motor pe benzina aspirat pentru ca la dieseluri turbo de exemplu se baga chiar si mai mult in primii 5000 de km (vezi carti tehnice la Skoda si VW sau altele)...
deci, merita ca la o masina noua cel putin in primii 2500 de km sa mergi mai cu mila si sa incerci sa nu stai cu pedala in podea sau motorul in 5000 de ture (la benzinara de exemplu)... totusi componentele masinii sunt noi si trebuie sa se rodeze unele cu altele si fortand risti sa te alegi cu probleme care chiar daca nu sunt vizibile imediat in timp pot afecta performantele... pentru linistea mea eu recomand aceasta perioada de stabilizare, ca sa-i zic asa...:)

View PostEvergreen, on 20th June 2009, 14:44, said:

in afara de motor, mai sint si alte elemente ce au nevoie de rodaj :)


corect... multa lume ignora asta... transmisia, cutia de viteze si alte subcomponente ar cam trebui protejate la inceput...

#14
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cutia de viteze nu are nevoie de rodaj. De fapt nu are nevoie nici de schimburi de consumabile pe toata durata de viata a masinii ;)

#15
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
La leon cand l-am luat mi-a fost recomandat sa nu o tin la turatii mai mari de 80% din turatia unde intra pe rosu pentru primii 1-2000km. Adica 80%din 6000.
Asta inseamna cam 4800 de ture.
Am respectat chestia asta si acum dupa 90.000 km masina se comporta exemplar.
Si am cam tras de ea dupa primii 2000km
Nu am completat niciodata cu ulei si nici nu a fost cazul sa o fac.

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007

View Postakajohn, on 23rd June 2009, 13:21, said:

Eu am mers civilizat cu masina mea pana la vreo 3000-4000 de kilometrii (benzinara aspirata) si acum am 15 000 cu ea si am completat doar 300 grame de ulei... este foarte putin pentru ca in mod normal la o masina se baga cam juma de litru pe la vreo 8000 de kilometrii... astea sunt valori pentru un motor pe benzina aspirat ......................................
Nu e regula pt toate benzinarele.
Mie mi se pare mult (daca ma uit la motorul mpi de Renault) 0,5 litri completati la 8-10000 km.
Dupa multa forja, mi-e mai mult de 300 grame la 15000 km nu mi-a mancat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate