Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Ce se intampla cu Google?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008
Salut. dupa o problema care am rezolvat-o, si anume am avut probleme ca am schimbat descrierea si keyword-urile, o perioada de timp nu mai intra nimeni de pe google... ulterior am rezolvat problema, ajunsesem sa am iar cam 6-700 de vizitatori unici pe zi.
problema este urmatoarea, aseara in jur de ora 00 am constatat ca vizitele s-au oprit brusc, nu intelegeam de ce, verificasem cu vreo 10 minute inainte si site-ul era acolo la locul lui (pagina 2-3), dupa ora 00 cand am vazut ca nu mai erau vizite am verificat pe google dupa un cuvant cheie de pe care stiam ca se intra.. si surpriza, site-ul nu mai aparea.. am verificat pentru toate cuvintele cheie si la fel, am introdus direct adresa site-ului (exemplu, site.com) si doar asa mai apare in google, in rest nu este de gasit..

Oare sa fi luat penalizare? dar ma gandesc ca daca era penalizat site-ul de catre google, nu mai apaream nici cand scriam site.com, nu? nu pot sa inteleg de ce nu mai apare dupa nici un cuvant cheie.

Daca aveti vreo idee....

Edited by adryan3011, 11 June 2009 - 08:37.


#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
tu urmaresti aria asta? mai citesti si alte topicuri? daca nu, fa-ti un amare de bine si mai citeste. doar asa puteai sa observi ca gogu asta cam lucreaza de o vreme pe mai multe fronturi si sunt schimbari radicale in perioade scurte de timp. tot ce putem noi spune este: mai asteapta un pic si o sa revina.

asta daca nu ai facut iarasi nu stiu ce schimbari

#3
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 ciuly, on 11th June 2009, 09:55, said:

tu urmaresti aria asta? mai citesti si alte topicuri? daca nu, fa-ti un amare de bine si mai citeste. doar asa puteai sa observi ca gogu asta cam lucreaza de o vreme pe mai multe fronturi si sunt schimbari radicale in perioade scurte de timp. tot ce putem noi spune este: mai asteapta un pic si o sa revina.

asta daca nu ai facut iarasi nu stiu ce schimbari

Schimbari nu am mai facut deloc. am citit topicurile care au subiecte asemanatoare, dar nu erau exact ca la problema mea si am zis daca poate cineva sa imi dea un sfat... oricum eu voi astepta sa vad cum mai evolueaza.

Edited by adryan3011, 11 June 2009 - 09:02.


#4
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 adryan3011, on 11th June 2009, 10:00, said:

Schimbari nu am mai facut deloc. am citit topicurile care au subiecte asemanatoare, dar nu erau exact ca la problema mea si am zis daca poate cineva sa imi dea un sfat... oricum eu voi astepta sa vad cum mai evolueaza.

Am un site destul de cunoscut (nu ii dau numele) care are indexate 100.000 pagini. De cateva zile, vad indexate numai 14.000 de pagini, ca acum sa vad ca a sarit la 200.000 indexate. Sunt schimbari mari la google, probabil o sincronizare a bazelor de date. Asteapta, isi va reveni.

#5
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008
haideti ca vreau sa va prezint situatia exact cum se intampla, pentru ca nu stiu ce sa mai cred:

Ma gandesc, oare google penalizeaza si doar o singura pagina? de ce spun asta: eu am o pagina care se numeste "sectiunea download" unde apar toate link-urile melodiilor, care google le gaseste si in prezent foarte bine si chiar pe prima pagina in capul listei.. ma intreb de ce index-ul nu mai este gasit pe google decat atunci cand scriu la search siteulmeu.com, in rest dupa cuvintele cheie care inainte aparea pe pagina a 2-a, acum nu mai apare pe nici o pagina, ba aseara am gasit site-ul la un singur cuvant cheie pe pagina 38.. ma gandesc asa, oare sa fie penalizat index-ul? se poate asa ceva? si de ce pentru ca nu am gresit cu nimic... tot ce tine de index si cuvinte cheie nu mai apare pe google decat cand accesez direct siteulmeu.com... iar sectiunea download apare pe prima pagina si primul site   :huh:  nu mai inteleg ce se intampla...

Am inteles in privinta la google ca se lucreaza sau etc. ce fac ei acolo... dar se poate asa ceva? a mai patit cineva asa ceva?

P.S.: Am uitat sa spun ca site-ul are PR1 pe index, in rest are PR0... PR-ul nu a scazut, tot 1 a ramas.

Edited by adryan3011, 12 June 2009 - 12:29.


#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Au mai patit-o si altii.
Google nu-ti evalueaza domeniul ci fiecare pagina in parte relativ individual.

#7
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 lord_ice, on 12th June 2009, 15:12, said:

Au mai patit-o si altii.
Google nu-ti evalueaza domeniul ci fiecare pagina in parte relativ individual.

E posibil sa isi mai revina?

#8
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008
Au trecut 3 zile de cand a disparut prima pagina de pe google (nu mai este gasita dupa cuvintele cheie) , si nu o mai gasesc decat cand scriu direct site.com, am sperat ca o sa isi revina, dar nu mai vad nici o schimbare. mai mult de atat la un cuvant cheie care inainte era foarte popular, acum gasesc site-ul pe pagina 223... Incep sa cred ca este ceva de la site-ul meu.. am sa scriu adresa aici ca sa va uitati si voi si poate ma sfatuiti pentru ca nu stiu ce sa ii mai fac!! :(

Site-ul este www.fiestaklub.com sper sa nu am probleme ca am pus link-ul.

Edited by adryan3011, 13 June 2009 - 21:24.


#9
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 adryan3011, on 13th June 2009, 22:23, said:

Au trecut 3 zile de cand a disparut prima pagina de pe google (nu mai este gasita dupa cuvintele cheie) , si nu o mai gasesc decat cand scriu direct site.com, am sperat ca o sa isi revina, dar nu mai vad nici o schimbare. mai mult de atat la un cuvant cheie care inainte era foarte popular, acum gasesc site-ul pe pagina 223... Incep sa cred ca este ceva de la site-ul meu.. am sa scriu adresa aici ca sa va uitati si voi si poate ma sfatuiti pentru ca nu stiu ce sa ii mai fac!! :(

Site-ul este www.fiestaklub.com sper sa nu am probleme ca am pus link-ul.

Revin cu o completare:
Am gasit pe net mai devreme tot asa o persoana a avut o problema similara ca a mea, doar ca nu a specificat si cauza..

Se pare ca problema mea este:
Pagina index nu mai este gasita deloc pe google, sub nici o forma, decat cand accesez site.com

Daca a mai auzit cineva de aceasta problema sau stie cum o pot rezolva, va rog sa ma ajutati si pe mine, pentru ca nu mai am nici o idee. :(

Edited by adryan3011, 14 June 2009 - 01:49.


#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ia vezi...e dublu indexata cu si fara www. ?
Daca da, fa un redirect 301.

#11
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 lord_ice, on 15th June 2009, 03:00, said:

Ia vezi...e dublu indexata cu si fara www. ?
Daca da, fa un redirect 301.

Mi se pare ca da, este o problema asta?

#12
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 lord_ice, on 15th June 2009, 03:00, said:

Ia vezi...e dublu indexata cu si fara www. ?
Daca da, fa un redirect 301.

Am facut acest lucru si imi spune:

Quote

Buclă de redirijări
      

Firefox a detectat că serverul redirijează cererea pentru această adresă într-un așa mod încât nu se va termina niciodată.

Navigatorul a încetat să încerce aducerea conținutului de la adresa cerută. Saitul redirijează cererea astfel încât aceasta nu se va termina niciodată.

    * Ați dezactivat sau blocat cookie-urile pentru acest sait?
    * NOTĂ: Dacă acceptați cookie-uri de la acest sait și totuși problema persistă, este cel mai probabil o problemă de configurație a serverului și nu a calculatorului dumneavoastră.

Edited by adryan3011, 15 June 2009 - 09:51.


#13
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008
In sfarsit s-a rezolvat problema, se pare ca a fost de la google, si-a revenit. Eu va multumesc frumos pentru ajutor si la randul meu voi incerca sa ajut si eu cu ce voi putea pe aici.

#14
vinde-ma

vinde-ma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.05.2009

 adryan3011, on 12th June 2009, 12:25, said:

haideti ca vreau sa va prezint situatia exact cum se intampla, pentru ca nu stiu ce sa mai cred:

Ma gandesc, oare google penalizeaza si doar o singura pagina? de ce spun asta: eu am o pagina care se numeste "sectiunea download" unde apar toate link-urile melodiilor, care google le gaseste si in prezent foarte bine si chiar pe prima pagina in capul listei.. ma intreb de ce index-ul nu mai este gasit pe google decat atunci cand scriu la search siteulmeu.com, in rest dupa cuvintele cheie care inainte aparea pe pagina a 2-a, acum nu mai apare pe nici o pagina, ba aseara am gasit site-ul la un singur cuvant cheie pe pagina 38.. ma gandesc asa, oare sa fie penalizat index-ul? se poate asa ceva? si de ce pentru ca nu am gresit cu nimic... tot ce tine de index si cuvinte cheie nu mai apare pe google decat cand accesez direct siteulmeu.com... iar sectiunea download apare pe prima pagina si primul site   :huh:  nu mai inteleg ce se intampla...

Am inteles in privinta la google ca se lucreaza sau etc. ce fac ei acolo... dar se poate asa ceva? a mai patit cineva asa ceva?

P.S.: Am uitat sa spun ca site-ul are PR1 pe index, in rest are PR0... PR-ul nu a scazut, tot 1 a ramas.


Cum pot verifica si eu cate pagini am indexate pe google  ???!!!

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
site:www.domeniultau.ro

#16
adryan3011

adryan3011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2008

 vinde-ma, on 25th June 2009, 05:56, said:

Cum pot verifica si eu cate pagini am indexate pe google  ???!!!

Si eu as vrea sa imi verific cate pagini sunt indexate pe google... dar nu prea imi dau seama cum. Pentru cei care cunosc mai bine, poate ma ajuta si pe mine..

#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,785
  • Înscris: 09.05.2005

 adryan3011, on 10th July 2009, 17:37, said:

Si eu as vrea sa imi verific cate pagini sunt indexate pe google... dar nu prea imi dau seama cum. Pentru cei care cunosc mai bine, poate ma ajuta si pe mine..

Google Webmaster Tools ...

#18
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Verifica-l cu google webmastertools, este acolo o optiune pentru verificarea siteului fie printr-un fiser html fie printr-un <meta>. Apare in scurt timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate