Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

Achizitionare bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
volley3

volley3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.07.2007
Buna tuturor. Cum spune si titlul, as dori sa achizitionez o bicicleta in limita celor 1000 ron. Mergand prin oras, pe la mai multe magazine, am gasit ceva Kellys la cei de la Doua Roti, o Neuzer cam ca si in poza atasata la 960 roni, si o X-Fact in Hervis la 999 roni. Dintre toate acestea mi-a placut cel mai mult Neuzer-ul, de aceea vreau sa va cer parerea si voua. Baiatul zicea ca e echipata shimano, gume kenda, suspensie ceva cu S, etc.

P.S: in ultima vreme am fost deconectat de la fenomen si nu prea stiu care-i treaba cu marcile, stiu doar ca ar cam trebui sa evit DHS si unele FB-uri. Deci ma intereseaza in special despre Neuzer, sau daca credeti ca X-fact sau Kellys au ceva in plus, astept argumente.

P.P.S: am uitat sa precizez ca bicicleta o voi folosi in mare parte in oras, dar si la unele iesiri in afara, intr-o padure, ceva dealuri etc. :)

Attached Files


Edited by volley3, 02 June 2009 - 20:40.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La banii astia, cauta o bicicleta second hand.

#3
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
Sunt bune toate....atata timp cat sunt echipate shimano si nu sunt FB sau DHS......este ok!

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cu ce este mai buna o bicicleta Neutzer, X-fact au Kelly's decat un DHS sau First Bike la acelasi pret (sub 1.000 lei)? Poate argumentezi.

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Recomand un SH echipat shimano, decat ce ai zis tu acolo.

Uite, o de-astea te coafeaza foarte bine si o gaesti in acei bani: http://shop.raidextr...-trek-3900.html

#6
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006

 Seb, on 3rd June 2009, 10:39, said:

Cu ce este mai buna o bicicleta Neutzer, X-fact au Kelly's decat un DHS sau First Bike la acelasi pret (sub 1.000 lei)? Poate argumentezi.


dar poate argumentezi tu de ce nu sunt bune pentru ca m-ai facut curios in cele 100k de posturi in care spui direct second-hand.

oamenii spun direct ca nu se apuca de ciclism profesionist or sa mearga si ei 1-2 zile pe saptamana si gata.

eu mi-am luat un altrix nelson de 430 lei si e super. Am prieteni care au mers cu FB sau DHS si 2-3 ani si nu au avut nici o problema.

In plus pentru orice bicicleta noua ai 2 ani garantie

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
La ce anume ai garantie? Si in ce conditii?

La un DHS pedalele se duc in maxim 6 luni si nu cred ca se schimba pe garantie. Nu mai zic de ineficienta generala (greutate mare, frane butucanoase, componente de calitate indoielnica).

In plus, ia sa citesti matale in ce conditii se acorda garantia, asta in cazul in care ai un DHS si nu vorbesti.... vorbe.

#8
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
deci nu am DHS , cum am spus mai sus mi-am luat un Altrix. Dar cum poti tu sa spus ca la un DHS pica pedalele in 6 luni FIX? Adica daca imi iau un DHS si merg si eu in weekend , ma duc pana la magazin sa iau o paine dupa 6 luni pedalele se usuca si cad? In ce conditii de utilizare se rup? Toti care au cerut sfaturi de cumparare biciclete au spus CLAR ca or sa merga putin fara offroad, nu a spus unu ca anul viitor participa la Tour du France sau in vara asta planuiste sa coboare de la Babele pe bicicleta. E clar ca daca vrei performanta iti iei ceva mai scump dar pentru o plimbare in parc merge si un Tohan.

Referitor la garantie iti spun clar ca daca dupa 6 luni ti se usuca pedalele si cad ti le schimba pe garantie :P .

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 chummy, on 3rd June 2009, 12:01, said:

dar poate argumentezi tu de ce nu sunt bune
Eu nu am contrazis neaparat afirmatia respectiva, doar am cerut si argumente din partea celui ce a facut-o.

 chummy, on 3rd June 2009, 12:01, said:

m-ai facut curios in cele 100k de posturi in care spui direct second-hand.

Nu ai observat ca practic zilnic pune cineva aceeasi intrebare: ce bicicleta de maxim 1.000 lei sa isi cumpere (si apoi cei ce intreaba mai spun ca o vor folosi in oras si pe drumuri de tara, dealuri, prin padure, etc., dupa care adauga "nimic extrem" sau ceva de genul asta)? Sunt o gramada de posturi asa de asemanatoare, incat ai spune ca nici nu s-au obosit sa scrie (ca de citit forumul sigur nu au facut-o), ci au facut Copy-Paste. Chiar acum pe prima pagina a forumului de ciclism sunt cateva astfel de posturi. Daca intrebarea este aceeasi, de ce raspunsul ar fi diferit?

Edited by Seb, 03 June 2009 - 11:42.


#10
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006

 Seb, on 3rd June 2009, 12:33, said:

Daca intrebarea este aceeasi, de ce raspunsul ar fi diferit?

Aici ai mare dreptate...dar poate moderatorii ar sterge si ei topicurile duble...
Urmaresc aria asta de 2 saptamani de cand mi-am luat bicicleta si pe mine m-au exasperat raspunsurile voastre :D  .Eu cand mi-am luat bicla am sperat sa pot sa merg cu ea macar in weekend si nu avea rost sa fac o investitie serioasa..si sunt constient ca calitatea se cumpara doar cu bani multi.

#11
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
@ C.F.S. : ne explici si noua ce are in plus trek-ul ala fata de un altrix la 10 mil, ca sa merite sa dai 60% in plus?

De acord cu seb.... daca gasesti o bicicleta echipata cu deore, la 10-12 mil, care sa nu aiba 10 ani vechime si sa nu fi participat la 5 maratoane, ia-o.... insa la cat de bisnitarii sunt romanii, ma indoiesc. Am fost prin targ si am vazut biciclete de peste 10 ani, ruginite (probabil adunate de prin germania), echipate cu altus si tourney, si cereau 3-4 mil pe ele.... sa fim seriosi

XFact-ul ala de la hervis s-ar putea sa aiba deraiorul spate shimano deore, ceea ce e bine. In rest nu cred ca ar fi diferente prea mari intre ele, toate sunt la fel la banii astia.

Seb, fara suparare, dar vad ca recomanzi biciclete echipate cu deore pentru mers in oras.... lucru pe care nici macar shimano nu il face. E ca si cum ai recomanda un nissan patrol pentru mers la mall si gratare. Am fost si pe la nemti si prin alte parti si sincer nu am vazut prea multe biciclete "dotate", desi ei merg peste tot pe biciclete.

Sa iti raspund si la intrebarea referitor la care sunt diferentele intre un dhs si un altrix pana in 1000 ron: pe dhs sunt multe componente fabricate de ei (butuci, frane, cadru, foaie pedaliera, pedale, ghidon, jante etc) care au obiceiul sa pice destul de repede (asta o spun din experienta), si care nu se pot compara cu cele produse de suntour de exemplu pe care le gasesti pe altrixuri sau XFact. Totusi suntour e o companie veche, care a adus si inovatii in lumea ciclismului

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 claud20012, on 3rd June 2009, 13:16, said:

Seb, fara suparare, dar vad ca recomanzi biciclete echipate cu deore pentru mers in oras.... lucru pe care nici macar shimano nu il face. E ca si cum ai recomanda un nissan patrol pentru mers la mall si gratare. Am fost si pe la nemti si prin alte parti si sincer nu am vazut prea multe biciclete "dotate", desi ei merg peste tot pe biciclete.

Eu recomand minim Deore pentru Mountain Bike-uri. E o diferenta. Ca lumea cumpara Mountain Bike si dupa aia se plimba prin oras cu ea nu e vina mea.

Pentru mers prin oras (pe post de bicicleta de mers la lucru/scoala) la o adica este buna si o cazatura de 100 de lei. Macar nu e prea tentanta pentru hoti.

Edited by Seb, 03 June 2009 - 12:31.


#13
volley3

volley3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.07.2007
1. In primul rand vreau sa le raspund celor ce ziceau ca am deschis un nou thread cu aceeasi intrebare. Nu am vazut un thread unde sa ceara cineva detalii despre neuzer(eu am facut asta pentru ca nu stiam nimic de firma asta), un thread unde din start erau 3 biciclete expuse spre comparatie cu o favorita a cumparatorului, care cerea sfaturi. Am vazut doar thread-uri de genul: vreau bicla noua in 1000 roni, astept pareri.

2. Nu-mi mai recomandati biciclete second-hand, pentru ca pur si simplu nu vreau sh. Nu vreau sh pentru ca la una noua stiu de la inceput pe unde am umblat cu ea, ce am stricat, ce si unde am improvizat etc, pe cand la una sh habar nu am ce a facut fostul proprietar cu ea, cat de mult a ingrijit-o(am un fix cu asta, daca am ceva il ingrijesc), ce a stricat, ce a reparat, unde a reparat etc.

3. Am spus ca voi folosi bicicleta mai mult in oras, dar avand in vedere ca vine vara nu am cum sa exclud si o iesire din oras la gratar, la tara la bunici, la padure, etc.

P.S: un alt argument anti-SH ar fi si faptul ca majoritatea banilor vor veni de la parinti, adica bicicleta va fi un cadou de ziua mea mai bine-zis, si dupa cat de bine ii stiu nu ar fi de acord in veci sa dea 1000 roni pe ceva sh ;)

#14
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
era un topic depre Neuzer http://forum.softped...howtopic=541443
si mergea postul intr-un thread gen bicla noua la 1000 ron.

Cat de faptul ca nu vrei ceva SH te aprob 100%. Romania nu este inca tara de unde poti cumpara ceva SH cu sufletul impacat. posibilitatea de a lua teapa este extrem de ridicata ...

Edited by chummy, 03 June 2009 - 14:05.


#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
S-a nimerit sa fac remarca privind thread-urile cvasi-identice despre bicicleta de 1.000 de lei pe topicul deschis de tine. Nu o lua personal.

La ce vrei tu de la bicicleta, cred ca ti-ar fi buna de exemplu o bicicleta de genul Cube SL CROSS COMP (cu roti de 622 mm si cu furca rigida). Problema e ca nu se vinde cu 1.000 de lei.

#16
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
eu am un Altrix SH cumparat acum 2 ani cu 11 milioane lei. cred ca bicicleta are o vechime de cel putin 5 ani. merge si acum ca in prima zi in care am cumparat-o.



ce-i drept, este full Deore XT...

#17
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
Deci bicicletele Altrix sunt bune si fiabile. chiar daca unele sunt mai prost echipate si altele mai bine, in principiu fiabilitatea ar trebuii sa se gaseasca la toate. Chiar daca un A3 este mai slab echipat ca un A8 asta nu inseamna ca este mai putin fiabil, ci doar mai putin performant.

#18
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
altrix cougar xt

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate