Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Ati vrea ca Romania sa aiba alta capitala?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
297 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Ati vrea ca Romania sa aiba alta capitala? (366 membri au votat)

Ati vrea ca Romania sa aiba alta capitala?

  1. Da (200 voturi [54.64%])

    Procentaj al voturilor: 54.64%

  2. Nu (166 voturi [45.36%])

    Procentaj al voturilor: 45.36%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#289
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu trebuie sa fi Nostradamus. UE din start ne-a cerut infiintarea unor regiuni. Bucurestiul, balcanic cum e, a "fentat" chestia cu regiuni infiintate pe hartie. Rezultatul il vedem la impartirea fondurilor UE. Altii primesc bani, noi "the middle finger". Asta-i diferenta intre destepti si prosti.

Editat de alalaltu, 07 iulie 2009 - 18:01.


#290
PainGiver

PainGiver

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 08.03.2006

 alalaltu, on 7th July 2009, 18:00, said:

Nu trebuie sa fi Nostradamus. UE din start ne-a cerut infiintarea unor regiuni. Bucurestiul, balcanic cum e, a "fentat" chestia cu regiuni infiintate pe hartie. Rezultatul il vedem la impartirea fondurilor UE. Altii primesc bani, noi "the middle finger". Asta-i diferenta intre destepti si prosti.

Eu cred ca UE ne-a cerut infiintarea unor EURO-regiuni. Doar nu o fi prosti sa plateasca 41 de aparate birocratice.

Exact ce ar trebui sa face si pentru noi. Dar nu sa ajungem pana la parlamente locale si prostii din astea, ci necesarul pentru indeplinirea descentralizarii.

Editat de PainGiver, 07 iulie 2009 - 20:33.


#291
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.139
  • Înscris: 07.06.2005

 PainGiver, on 7th July 2009, 13:42, said:

Federalizarea e solutia cea mai buna pentru uninunea politica a unor tari cu populatii asemanatoare sau nu etnic, cu scopul de a optimiza utilizarea resurselor prin utilizarea lor in comun. Armata, transporturi, politica externa, legislatie economica, etc.
Sa federalizezi POLITIC o tara unitara inseamna sa te indrepti in directia opusa Germaniei.

Sa eliberezi provinciile de centralismul in primul rand fiscal e o alta mancare de peste.
Federalismul e mult mai mult decat administrare descentralizata.

Provinciile istorice romanesti au sarit peste etapa federala direct la statul unitar intr-un context in care se cerea prima varianta. Discutiile pe care le purtam astazi nu ar exista daca toata lumea ar vrea stat unitar centralizat. Comunistii care au redactat actuala
Constitutie au stiut foarte bine treburile astea si de aia avem astazi acel articol pe care l-ai precizat tu mai sus.

#292
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007

 alalaltu, on 7th July 2009, 19:00, said:

Nu trebuie sa fi Nostradamus. UE din start ne-a cerut infiintarea unor regiuni. Bucurestiul, balcanic cum e, a "fentat" chestia cu regiuni infiintate pe hartie. Rezultatul il vedem la impartirea fondurilor UE. Altii primesc bani, noi "the middle finger". Asta-i diferenta intre destepti si prosti.

iar pui placa. parca te invarte cineva cu cheita.
vezi ce am subliniat acolo, despre ce vorbeam. sunteti penibili, bre.

#293
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007

 alalaltu, on 7th July 2009, 19:00, said:

Nu trebuie sa fi Nostradamus. UE din start ne-a cerut infiintarea unor regiuni. Bucurestiul, balcanic cum e, a "fentat" chestia cu regiuni infiintate pe hartie. Rezultatul il vedem la impartirea fondurilor UE. Altii primesc bani, noi "the middle finger". Asta-i diferenta intre destepti si prosti.

faci doua confuzii mari si late.

1. ue-ul nu  a cerut infiintarea de federatii, ci de regiuni, pentru o mai buna monitorizare , gestionare si audit ale activitatilor economice din acea zona. deci nu mai cereti federalizare ca nu-i cazul. cate state din ue sunt pana la urma federale?;) iar aruncam cu vorbe mari.
2. vorbind de fonduri, nu au miticii (sau altii) nici  o vina ca nu le primiti, pentru ca de fapt acestea nu se 'primesc' ci se absorb, in functie de programele si proiectele la nivel de individ, grupuri de indivizi, institutie, primarie. concluzia este ca sunteti prosti de bubuiti, de vreme ce nemtenii , sucevenii, prahovenii, au reusit sa castige sume prin phare si voi nu. comisia europeana acorda bani in functie de calitatea si veridicitatea proiectelor, a realizarii lor, si daca nu-i asa, ori tu, ca pers fizica ce vrei sa pui pe picioare o afacere, ori primaria , ca nu stie sa te ghideze sa faci dosarul, aveti probleme si sunteti incapabili. daca tu crezi ca europa arunca cu bani 'fara numar fara numar' , fara a avea in fata un anteproiect, dosar , ceva, te inseli amarnic, deoarece nu noi am inventat frauda, s-a facut mult si pe la altii (spanioli, portughezi, italieni), si comisia acum (foarte sensibila la fenomenul de coruptie) casca bine ochii inainte de a  face o pomana. deci, poate o fi coruptie mare rau di tat pe la voi.  :rolleyes:
si da, "asta-i diferenta dintre destepti si prosti".

Editat de irinuca8082, 08 iulie 2009 - 19:25.


#294
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 02.01.2007

 irinuca8082, on 8th July 2009, 20:23, said:

faci doua confuzii mari si late.

1. ue-ul nu  a cerut infiintarea de federatii, ci de regiuni, pentru o mai buna monitorizare , gestionare si audit ale activitatilor economice din acea zona. deci nu mai cereti federalizare ca nu-i cazul. cate state din ue sunt pana la urma federale?;) iar aruncam cu vorbe mari.
2. vorbind de fonduri, nu au miticii (sau altii) nici  o vina ca nu le primiti, pentru ca de fapt acestea nu se 'primesc' ci se absorb, in functie de programele si proiectele la nivel de individ, grupuri de indivizi, institutie, primarie. concluzia este ca sunteti prosti de bubuiti, de vreme ce nemtenii , sucevenii, prahovenii, au reusit sa castige sume prin phare si voi nu. comisia europeana acorda bani in functie de calitatea si veridicitatea proiectelor, a realizarii lor, si daca nu-i asa, ori tu, ca pers fizica ce vrei sa pui pe picioare o afacere, ori primaria , ca nu stie sa te ghideze sa faci dosarul, aveti probleme si sunteti incapabili. daca tu crezi ca europa arunca cu bani 'fara numar fara numar' , fara a avea in fata un anteproiect, dosar , ceva, te inseli amarnic, deoarece nu noi am inventat frauda, s-a facut mult si pe la altii (spanioli, portughezi, italieni), si comisia acum (foarte sensibila la fenomenul de coruptie) casca bine ochii inainte de a  face o pomana. deci, poate o fi coruptie mare rau di tat pe la voi.  :rolleyes:
si da, "asta-i diferenta dintre destepti si prosti".

Din nefericire, sunt de acord cu tine. Si va spun si de ce:
Am locuit in Oltenia, Bucuresti, iar acum in Timisoara si vad care e diferenta.

Spre deosebire de sudul tarii, aici nici nu stiu ce cumpar cand merg la magazin, fiindca pe toate scrie in germana si maghiara. Sunt magazine mari (Novatim, Etti si altele) aproape specializate pe marfa maghiara si germana. In vest nu stiu pentru ce se cer fonduri europene, ca eu nu vad nimic in afara de pensiuni, Si alea in oras. Acuma, poate sunt eu mai prost, dar nu consider ca "orasul" Buzias are nevoie de 17 pensiuni. Ce mama dracului sa vad eu acolo? Trei ape, Valiug si alte foste statiuni s-au dus dracului, ti-e si frica sa te aventurezi, ca poate da o ploaie si ramai inamolit trei zile. In schimb, se cotizeaza catre Ungaria non-stop: turism, importuri, it&c.

Ce bani vreti fratilor cand ii cereti de la Bucuresti ca sa-i aruncati la bozgori?

#295
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007

 Infinitty, on 7th July 2009, 18:52, said:

Daca te referi la viitoarea criza energetica, atunci iti spun ca ma bazez pe faptul ca Economia Mondiala este bazata pe o societate de consum si pe crestere infinita, ORI noi nu mai avem resurse energetice teoretic infinite cum aveam in sec. 20 !!!

ADICA daca nu creste si energia, nu mai creste nici economia deoarece economia merge cu energie (industrie, agricultura, transporturi, constructii, ...).

In mod evident astazi ENERGIA nu mai creste de vreo 10-20 de ani si se cunostea acest aspect de vreo 30-40 de ani.

Energia nu doar stagneaza, DAR din moment ce Economia creste caci nu stie sa traiasca altfel, ea face ca Energia nu doar sa stagneze din cauze proprii, dar face ca aceasta sa scada devenind din ce in ce mai scumpa si ineficienta din acest motiv in a sustine procesele economice.

Daca doresti explicatii detaliate poti cauta pe NET.

Cica o cauza majora a bunastarii lumii este dezvoltarea Chinei si a Indiei, DAR este si o pricina a dezastrului ce creste, deoarece aceste tari dezvoltandu-se cumpara energie mai multa si deci energia devine mai scumpa si mai putina pt. toata lumea.

nu te-am intrebat pentru ca nu stiu si tre sa caut pe net, ci pentru ca stiu si eram curioasa in legatura cu ce ai prin capsor. doar trei 'amanunte':
1. nu se stie care ste nivelul si cantitatea de petrol de pe planeta, se poate doar aproxima, deoarece OPEC-ul fenteaza si dezinformeaza piata energetica, pentru a nu dezechilibra bursa  titeiului si a nu pierde din pret (bine, se fenteaza si intre ei, in cadrul organizatiei, ba dau sauditii drumu la robinet, ba venezuelenii, dupa caz).
2. numai rusia are gaze naturale pentru urmatorii 180 de ani, si din cate stiu, concesioneaza la greu terenurri pri bolivia, yemen, nigeria. momentan, exporta gaze din turkmenistan, ca nu detine tehnologie adecvata sa poata extrage gazul de sub gheturile siberiei, asa ca rezervele alea cele mai grase, raman ingropate. deci, rezervele pot fi mai mari.
3. nu ai de unde sti ce noi tehnologii se tin sub cheie, sunt in derulare sau or sa apara. n-or sa moara de foame americanii sau japonezii cu atatea creiere bine platite.

de spus sunt foarte multe. nu e topicul potrivit insa.
da mai intereseaza-te.

Editat de irinuca8082, 08 iulie 2009 - 20:03.


#296
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.401
  • Înscris: 14.12.2008

 irinuca8082, on 8th July 2009, 20:57, said:

nu te-am intrebat pentru ca nu stiu si tre sa caut pe net, ci pentru ca stiu si eram curioasa in legatura cu ce ai prin capsor. doar trei 'amanunte':
1. nu se stie care ste nivelul si cantitatea de petrol de pe planeta, se poate doar aproxima, deoarece OPEC-ul fenteaza si dezinformeaza piata energetica, pentru a nu dezechilibra bursa  titeiului si a nu pierde din pret (bine, se fenteaza si intre ei, in cadrul organizatiei, ba dau sauditii drumu la robinet, ba venezuelenii, dupa caz).
2. numai rusia are gaze naturale pentru urmatorii 180 de ani, si din cate stiu, concesioneaza la greu terenurri pri bolivia, yemen, nigeria. momentan, exporta gaze din turkmenistan, ca nu detine tehnologie adecvata sa poata extrage gazul de sub gheturile siberiei, asa ca rezervele alea cele mai grase, raman ingropate. deci, rezervele pot fi mai mari.
3. nu ai de unde sti ce noi tehnologii se tin sub cheie, sunt in derulare sau or sa apara. n-or sa moara de foame americanii sau japonezii cu atatea creiere bine platite.

de spus sunt foarte multe. nu e topicul potrivit insa.
da mai intereseaza-te.
sunt off topic, dar inchei astfel:

Nimeni nu va muri de foame, dar lumea se va ruraliza, iar comunicatiile vor fi aproape exclusiv digitale, fara a mai exista o societate de consum.

Ai dreptate cu privire la smecheriile OPEC, dar calculat din sec. XX pana azi, tot rezulta o scadere a productiei de petrol si energie in general, cauza majora fiind dezvoltarea Chinei, Indiei si a altor tari din fosta lume a 3-a.

#297
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008
Alba Iulia ....ar fi perfecta  si nu neaparat centrul orasului ...ci langa oras ...in continuarea orasului s`ar putea constru un cartier cu cladiri administrative.

Dar pt. asta trebuie facut prima data descentralizarea si anume cerinta numarul unu :

Nici o firma sau persoana fizica sa nu fie nevoita sa se deplaseze in capitala pt. orice fel de document sau orice fel de situatie. Adica toate problemele si absolut toate sa poata fi rezolvate la nivel local sau de judet.

Fara conditia asta ....egal cu zero.

#298
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Helloo Budapest!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate