Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Pestera Muierilor/Polovragi

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
vad ca nimeni nu pomeneste ca la polovragi la pestera se intra doar la si jumatate, din ora in ora, iar amanuntul cel mai picant e ca are un ghid care face toti banii....o sa postez pe youtube inregistrarea cand ajung acasa si o sa am timp. deci merita acea pestera

la pestera muierii traseul e contra timp, 45 min, se intra pe o parte se iasa pe cealalta se merge un km prin sat ca sa ajungeti iar la masini. se intra din ora in ora. la intrarea in pestera parca sunt 2 campinguri. dar cazare excelenta am gasit si la novaci cu 60 lei camera cu tot ce trebuie.

zonele sunt superbe.

#56
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Văd că n-ai fost atent...

 silviu_n, on 14th August 2010, 00:27, said:

[...] Intrarea în peșteră tot din oră în oră, în perioada asta era la și jumătate, prețul 4,8 lei. Am ajuns la intrare cu 10 minute mai târziu însă ne-a lăsat să intrăm, am mers repejor și am ajuns grupul din urmă [...]


#57
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
revin si eu la acest topic
am fost acum o saptamana
drumul este perfect.
chiar cand te abati de la soseaua principala VAlcea-Tg jiu parca intri in alta tra.
asfalt proaspat, marcat, casute frumoasa , totul e de basm.

intrarea la pestera parca a fost 6 lei dar face toti banii.
doar ca 1/3 din lungimea ei trebuie sa mergi aplecat pt ca tavanul coboara foarte jos.

pe urma am continuat la polovragi,
superb si acolo, doar ca nu are poteca  marcata pe mijloc cu balustrada pe unde sa mergi, mergi de capul tau te tii de pereti, poti sa pui mana, sa distrugi si asta nu e ok.
acolo e o femeie ghid exceptionala, prima data am crezut ca e bauta, pe urma am ajus la concluzia ca i lipseste ceva la cap.
pune atata pasiune, topaie cand explica;;; m a amuzat.
ce sa mai , e superb, drumul e ok, preturile sunt ok, puteti merge cu incredere;

#58
Michelangelo10

Michelangelo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.03.2009
Salutare tuturor,
Postez si eu aici din cel putin doua motive: 1. deoarece am ramas impresionat de pitorescul locului (Polovraci) si ospitalitatea oamenilor si 2. poate ca relatarea mea ii va ajuta si pe altii.
Fiind o iesire de week-end n-am putut acoperi decat o mica parte din obiectivele zonei dar au fost suficiente pentru a ma determina sa-mi programez urmatoarea deplasare, tot aici.
Drumul din Bucuresti a decurs fara incidente. Am mers pe A1 apoi Ramnicul Valcea (peste Dealul Negru) si stanga spre Horezu pe DN67. Ar fi totusi de mentionat aici ca drumul (indicat de GPS) m-a dus pe o scurtatura (Dj 649) care trece prin Baile Govora si care este destul de rupt, cu gropi si denivelari, mai ales la traversarea padurii dinainte de a reveni in DN67(la plecare am ignorat indicatia GPS-ului de a o lua pe acelasi drum si am mers inainte ocolind statiunea).
Pensiunea la care ne-am cazat se numeste Castania, este deschisa de anul trecut si ne-a asigurat tot confortul pe care-l doream. In plus este pozitionata chiar la marginea padurii in spatele pensiunii Cheile Oltetului asa ca daca va rezervati camere cu vedere spre padure o sa va bucurati de o priveliste superba. Gazdele deosebit de primitoare au fost extrem de receptive la orice solicitare a noastra. La parterul pensiunii au restaurant cu preturi decente la mancare si bautura. Nu ratati pastravul care e gatit demential. Singurul minus pentru viciosi ar fi ca nu au tigari acolo de vanzare. Oricum, camerele si interioarele in general sunt aerisite si amenajate cu gust. Camerele au bai cu dus si sunt spatioase. Parca au si TV LCD dar cine naiba a avut timp sa se uite la el :). E ultima pensiune inainte de a intra in padure.
Obiective atinse:
1. Pestera Polovraci - aici am stat ceva deoarece, pe langa galeria principala luminata, am descoperit mai multe galerii laterale, mai mici care se desprind din ea. Asa ca, daca aveti ceva experienta, mergeti echipati cu casti, lanterne, combinezoane deorece o sa va foloseasca.
2. Manastirea Polovraci.
3. Crucea lui Ursache. Traseu este de cca o ora, o ora si jumate, si se intra in el de pe drumul spre Pestera urmand bulina rosie. De retinut ca la vreo 10min de mers dupa ce se intra in traseu se trece peste albia unui paraias si drumul se bifurca in 3. Pe un copac exista o sageata alba care te indruma spre stanga. Pentru cine n-o zareste pateste ca noi si merge inainte lungind traseul cu inca o ora cel putin. Desi este un traseu scurt, este spectaculos si merita.
4. Dupa pestera, drumul continua prin chei si in functie de timp se poate ajunge sus la Petrimanu. Din pacate, prea multe masini care spulbera frumusetea locului. Cred ca o taxa suficient de mare si o bariera le-ar mai taia elanul si cheful de mers cu masina. E pacat sa nu te bucuri de ce-ti ofera natura mergand pur si simplu cu rucsacul in spate. La primul pod dupa pestera, la cca 100m cred, exista o scara metalica de care s-a mai vorbit, pe care se poate cobora chiar intre peretii de stanca, langa firul apei.

Edited by Michelangelo10, 20 September 2010 - 13:58.


#59
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
M-ati convins! In weekend ma duc la Polovraci. Intrebarea mea este: as vrea sa merg sambata pana in Hunedoara la castel. Se circula ok pe targu-jiu -hunedoara? Ca am tot auzit ca e rupt drumul ala.

Edited by sidewinder, 20 September 2010 - 15:09.


#60
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai ajuns in zona?
Cum mai este drumul?
Pana unde ai urcat?

#61
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
am fost si eu la polovragi si cel putin in perioada asta este foarte frumos acolo. e liniste, turisti foarte putini.
am vizitat cheile si pestera polovragi, manastirea polovragi si pestera muierii.
per total, toate merita vizitate, fiecare loc avand istoria lui.
intrarea in pesteri parca e 7RON/pers. Mai putin pentru elevi/studenti, dar nu stiu cat, ca noi nu mai suntem... :/
manastirea este in faza de restaurare, deci nu se poate intra. se pot vizita doar imprejurimile si micuta biserica. se poate cumpara miere de la manastire - foarte buna. e miere facuta acolo :)


ne-am cazat la o pensiune - pensiunea SARADAVY, cu baie in camera, cu tot ce trebuie. in camere era cald si bine :) gazdele foarte primitoare. ne-am simtit exceptional.
pretul a fost de 80Ron/camera. ne-au oferit tuica, muraturi foarte bune si au incercat sa ne faca sa ne simtim ca acasa. cu siguranta vom reveni si cu alte ocazii.

dupa o noapte petrecuta in polovragi, am plecat catre apuseni... dar asta e o alta poveste.

Edited by vladc, 12 November 2010 - 13:08.


#62
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Da am fost. Locul e foarte frumos. Am mers si la Hunedoara si in afara de o portiune de vreo 20 de km dupa Targu-Jiu spre intrarea in defileu, drumul e foarte bun. Si in portiunea respectiva nu este foarte grav. Superb defileul Jiului. SI cand am fost am urcat si pe Transalpina. Ce drum!!! DE VIS!

#63
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
eu anul trecut am ajuns doar la pestera muierilor, foarte frumoasa, ghidul de acolo e tare simpatic si vorbeste foarte tare :) e binisor amenajata, sunt portiuni unde mergi in mersul piticului, asa ca aveti grija sa nu va luati vreun rucsac prea mare cu voi.
anul asta am planuita o excursie pe transalpina, si vreau de data asta sa merg la pestera polovragi, revin cu pareri dupa ce trec si pe acolo :)

#64
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Am vizitat si eu in saptamana ce a trecut ambele pesteri . Polovragi nu este protejata si se merge haotic, intrarea in pestera se face incepand cu 10.30 din juma de ora in juma de ora  .Muierii este protejata, dar intrarea in pestera se face din ora in ora . Pentru Polovragi un plus este ghida , iar pentru Muierii frumusetea si modul de amenajare. Minus pentru Muierii: nu ti se spune ca iesi pe partea cealalta la o distanta de ~1 km  si ghidul care te streseaza ( sa nu faci poze in interior daca nu ai taxa platita ), iar pentru Polovragi ca se merge haotic pe unde vrea fiecare.Zona merita vizitata dar este prost semnalizata din punct de vedere al traseelor ce le poti face in zona .Eu am gasit aceea scara la podul de langa pestera Polovragi intamplator . As fi mers mai departe dar nu stiam unde se ajunge . Nu este prezenta nicio harta a zonei. Un plus pentru zona:  drumurile foarte bune .Recomand zona .

#65
s3aeyes

s3aeyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2009

 SDN, on 22nd July 2012, 17:44, said:

Un plus pentru zona:  drumurile foarte bune .Recomand zona .

Salut,

Sa inteleg ca s-au asfaltat Cheile Oltetului? Stie cineva care e starea drumurilor pe acolo? Am un Ford Focus cam lung si jos, si acum cativa ani era un drum forestier impracticabil pentru masina mea :(

 SDN, on 22nd July 2012, 17:44, said:

Un plus pentru zona:  drumurile foarte bune .Recomand zona .

Salut,

Sa inteleg ca s-au asfaltat Cheile Oltetului? Stie cineva care e starea drumurilor pe acolo? Am un Ford Focus cam lung si jos, si acum cativa ani era un drum forestier impracticabil pentru masina mea :(

#66
jonyy

jonyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2008
Acu un an nu era asfaltat in Cheile Oltetului...dar drumul era destul de accesibil.

#67
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008
[quote name='s3aeyes' date='4th August 2012, 17:54' post='11825236']
Salut,

Sa inteleg ca s-au asfaltat Cheile Oltetului? Stie cineva care e starea drumurilor pe acolo? Am un Ford Focus cam lung si jos, si acum cativa ani era un drum forestier impracticabil pentru masina mea :(



Puii mei....nu se fac autostrazi si drumuri nationale si unii vor drumuri asfaltate pana in mijlocul naturii (nici o aluzie la tine, s3aeyes). Soseaua asfaltata merge pana in fata Mrii Polovragi...apoi un drum forestier acceptabil traverseaza Cheile Oltetului. Se poate merge cu orice fel de masina pana intr-un fel de parcare la 100 m de pestera ori sunt cateva locuri de parcare langa intrarea in pestea (nu in adevaratul sens al cuvantului, masinile se insira langa versant). Mai bine se lasa masina la 100 m de pestera, mai trec camioane care nu prea au loc :rolleyes:
Dar natura se savureaza la pas, adica mergand pe jos macar 1 km. Atat ar fi pana la podul peste raul din chei...unde pe niste scari se poate cobori pana la apa.

Edited by tata123, 04 August 2012 - 21:00.


#68
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut! Aveti idee daca pestera Polovragi este deschisa in noiembrie si, daca da, care ar fi orarul de vizitare? Nu am gasit nimic sigur pe net! Multumiri anticipate.

#69
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 12.11.2003

 SDN, on 22 iulie 2012 - 16:44, said:

Am vizitat si eu in saptamana ce a trecut ambele pesteri . Polovragi nu este protejata si se merge haotic, intrarea in pestera se face incepand cu 10.30 din juma de ora in juma de ora  .Muierii este protejata, dar intrarea in pestera se face din ora in ora . Pentru Polovragi un plus este ghida , iar pentru Muierii frumusetea si modul de amenajare. Minus pentru Muierii: nu ti se spune ca iesi pe partea cealalta la o distanta de ~1 km  si ghidul care te streseaza ( sa nu faci poze in interior daca nu ai taxa platita ), iar pentru Polovragi ca se merge haotic pe unde vrea fiecare.Zona merita vizitata dar este prost semnalizata din punct de vedere al traseelor ce le poti face in zona .Eu am gasit aceea scara la podul de langa pestera Polovragi intamplator . As fi mers mai departe dar nu stiam unde se ajunge . Nu este prezenta nicio harta a zonei. Un plus pentru zona:  drumurile foarte bune .Recomand zona .

Nu stiu daca despre scara din poza de mai jos este vorba, insa sa stii ca nu duce nicaieri.
Am coborat si am mers prin albia Oltetului cu speranta ca va fi o scara care sa urce la pestera Polovragi. Teapa! Posted Image.Am mers juma' de ora si a trebuit sa fac cale intoarsa intrucat la un moment dat trebuia sa merg numai prin apa.

Attached Files



#70
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Da , despre aceasta scara era vorba .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate