Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Pestera Muierilor/Polovragi

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mulțumesc!
Deci nu este foarte rău...
Anul trecut și cel de dinainte am urcat cam 5 km maxim de la peștera Polovraci și am aflat de la localnici că drumul este rău, dar că poți ajunge, trecînd printr-un pas situat cam la 1600 m, în partea cealaltă, în bazinul Lotrului...
Un lucru ciudat am constatat anul trecut față de anul precedent și anume, în amonte de peșteră, albia Oltețului era uscată.... uscată... de abia în apropiere de peșteră, în albie a reapărut râul!!!
Să fie din cauza secetei? Toată apa râului să fie captată și transportată în localitățile din aval???

#20
valentynmoise

valentynmoise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.08.2008
Se poate monta cortul in zona?

#21
yohny

yohny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.03.2007
Drumul spre Pestera Muierii , destul de bun in sept anul trecut
:Attached File  IMG_3675.JPG   1.09MB   147 downloads Attached File  IMG_3676.JPG   1.87MB   144 downloads

si drumul spre pestera Polovragi :Attached File  IMG_3678.JPG   1.4MB   101 downloadsAttached File  IMG_3679.JPG   1.38MB   95 downloads Attached File  IMG_3680.JPG   1.75MB   98 downloads

prin cheile Oltetului: Attached File  IMG_3681.JPG   1.77MB   104 downloads Attached File  IMG_3682.JPG   1.83MB   109 downloadsAttached File  IMG_3683.JPG   1.47MB   86 downloads Attached File  IMG_3684.JPG   1.56MB   93 downloads Attached File  IMG_3685.JPG   1.43MB   117 downloads Attached File  IMG_3686.JPG   1.82MB   71 downloadsAttached File  IMG_3693.JPG   1.63MB   87 downloads


si dincolo de cheile Oltetului (doar putin ) : Attached File  IMG_3697.JPG   1.24MB   123 downloads Attached File  IMG_3699.JPG   1.44MB   123 downloads

#22
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Se poate monta cortul în zonă?




Da! Doar pe riscul tău!

#23
valentynmoise

valentynmoise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.08.2008
Multumesc.Sa inteleg ca mai bine ma orientez spre a inchiria o camera prin zona.Multam mult :)

#24
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mulțumesc. Să înteleg că mai bine mă orientez spre a închiria o camera prin zonă. Mulțam mult!





Normal!!!
Altfel te vedem la știrile de la ora 5 !!! :naughty:

#25
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Pai? Vine ursul? Nu stiam! Eu am dormit ca fraieru' si ursu' da tarcoale cortului!?

#26
valentynmoise

valentynmoise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.08.2008
Pana acum decat la Cabana Trei brazi m-a "vizitat" ursul,era la vreo 100-150 de metri de corturi.Nu a avut placerea sa faca cunostinta cu noi :)

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Până acum decât la Cabana Trei Brazi m-a "vizitat" ursul, era la vreo 100-150 de metri de corturi. Nu a avut plăcerea s facă cunoștință cu noi.



Dacă pe la 3 Brazi, unde zona este mai populată de oameni, ursul nu a avut nici o jenă în a vă vizita, îți dai seama cum vor proceda rudele lui de pe Valea Oltețului, unde singurii oameni prin zonă trec doar ziua???

#28
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Eu sunt din zona de acolo..din Baia De Fier mai exact. Am fost in zona respectiva de f multe ori si nu m-am intalnit o data cu ursache.Din cate am inteles de la prietenii care au avut astfel de experiente...ursul se cam sperie de oameni si-i cam evita...nu au fost cazuri in care sa-i atace....dar cine stie...mai bine te pazesti.Luati la voi petarde, lanterne, ceva care sa faca zgomot sau lumina care-i sperie.
Merita zona de vizitat iar locuri de campat sunt destule.
Distractie placuta si vreau sa citesc pararile voastre cand va intoarceti de acolo !

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poate sa-mi spuna si mie cineva cum este drumul intre craiova si horezu? sau un traseu intre craiova si targu jiu. multumesc anticipat!

#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
poate să-mi spună și mie cineva cum este drumul între craiova și horezu? sau un traseu între craiova și târgu jiu. mulțumesc anticipat!



Pe vremuri (acum 4-5 ani) era destul de bun!
De atunci nu am mai fost prin zonă!
Traseul este pus mai jos...

Attached Files



#31
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Acum 2 ore am venit din zona, drumul e in lucru, multe portiuni terminate, multe cu semafoare, te cam enervezi/plictisesti, dar merge!
drum bun

#32
andrei_666

andrei_666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2005

View Postrich1974, on 12th June 2009, 22:43, said:

poate sa-mi spuna si mie cineva cum este drumul intre craiova si horezu? sau un traseu intre craiova si targu jiu. multumesc anticipat!
Pentru Craiova - Târgu Jiu recomand traseul: Craiova - Filiași - Tânțăreni și apoi spre Târgu Cărbunești. Pe harta din posturile anterioare nu apare acest drum, dar este cel mai bun din punct de vedere al asfaltului(este turnat acum maxim 1 an). Singurul inconvenient: sunt multe localități și vreo 4 treceri de cale ferată unde nu a fost refăcut asfaltul.

#33
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru Craiova - Târgu Jiu recomand traseul: Craiova - Filiași - Tânțăreni și apoi spre Târgu Cărbunești. Pe harta din posturile anterioare nu apare acest drum, dar este cel mai bun din punct de vedere al asfaltului(este turnat acum maxim 1 an). Singurul inconvenient: sunt multe localități și vreo 4 treceri de cale ferată unde nu a fost refăcut asfaltul.





Singurul avantaj ar fi calitatea drumului!

#34
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Peisajul este de nota 10,drumul pana in comuna Polovragi este aproape impecabil,iar pana la pestera este vorba de un drum forestier care este foarte practicabil si fara probleme.Va recomand neaparat sa coborati si in Cheile Oltetului si eventual sa mergeti mai departe de podul care traverseaza Oltetul.De vizitat ar mai fi si Manastirea Polovragi iar dupa aceea va puteti asterne la drum inspre Pestera Muierii.Un peisaj absolut salbatic si care merita toti banii iar ca pensiune recomand "Cheile Oltetului".Daca vreti puteti descarca de aici o joaca de prezentare a drumului si a peisajului Cheilor Oltetului.
http://rapidshare.co...AL_TRAILER.divx

(Divx-70 sec.)

:photo:

Edited by jamesbond007.5, 05 July 2009 - 13:41.


#35
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View Postcopjob2000, on 15th June 2009, 12:49, said:

Singurul avantaj ar fi calitatea drumului!
De la acest avantaj rezulta cel putin o ora mai putin,6-7Km in minus si un rand de pivoti si bucsi salvate la buget...e ceva ! Recomand drumul prin Tantareni-Turburea-Jupanesti-Tg.Carbunesti-Tg.Jiu...asfalt proaspat turnat (atentie la trecerile de cale ferata care sunt inca nefinalizate)

Edited by dragospas, 05 July 2009 - 13:58.


#36
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcopjob2000, on 4th June 2009, 21:28, said:

Un lucru ciudat am constatat anul trecut față de anul precedent și anume, în amonte de peșteră, albia Oltețului era uscată.... uscată... de abia în apropiere de peșteră, în albie a reapărut râul!!!
Să fie din cauza secetei? Toată apa râului să fie captată și transportată în localitățile din aval???

Apa e captata in subteran, in sistemul carstic, curge prin pestera. Probabil in functie de ploi curge si prin exterior sau numai prin subteran. Izbucul este chiar in zona intrarii in pestera.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate