Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Pestera Muierilor/Polovragi

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
salut

vreau sa trag o fuga de week end pana la pestera muierilor si polovragi.
Va rog pe cei care ati fost de curand sa mi spuneti cum e atmosfera acolo.
Adica cum e drumul... ca peste tot in romania? gropi de rupi masina?
Si pe acolo cum e intrarea...la ore fixe, in grupuri?
Ce pret?

Multumesc

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am fost acum 2 ani. Drumul e OK, nu-ti rupi masina.
Intrarea se face la ore fixe, cu ghidul pesterii si grupul care se strange la intrare. Dupa ora 17-18 nu se mai prea intra,
Pret nu mai stiu dar nu mi s-a parut extrordinar de mare.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Drumul este bun până aproape de peșteri, după care începe drumul forestier, dar este pavat cu piatră... așa că poți merge ușor...
Programul de vizitare este de la 10 la 17 și se formează grupuri de 15-20 persoane.
La peștera Muierii intrarea este diferită de ieșire, dar la Polovraci, intrarea coincide cu ieșirea....

#4
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 copjob2000, on May 25 2009, 11:18, said:

Drumul este bun până aproape de peșteri, după care începe drumul forestier, dar este pavat cu piatră... așa că poți merge ușor...
Programul de vizitare este de la 10 la 17 și se formează grupuri de 15-20 persoane.
La peștera Muierii intrarea este diferită de ieșire, dar la Polovraci, intrarea coincide cu ieșirea....

Corecte toate aceste amanunte.
Mai trebuie spus ca la Pestera Muierilor trebuie sa fii atent sa nu dai cu capul in tavanul pesterii, sunt destule locuri unde mergi ghemuit si cand te ridici poti lovi cu fruntea tavanul.
La Polovraci poti sa mergi cu masina mai departe prin cheile Oltetului, pe langa pestera, sunt tot felul de peisaje frumoase, iar o apa mai limpede ca a Oltetului nu am vazut nicaieri in Romania.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Corecte toate aceste amănunte.
Mai trebuie spus că la Peștera Muierilor trebuie să fii atent să nu dai cu capul în tavanul peșterii, sunt destule locuri unde mergi ghemuit și când te ridici poți lovi cu fruntea tavanul.
La Polovraci poți să mergi cu mașina mai departe prin cheile Oltețului, pe lângă peșteră, sunt tot felul de peisaje frumoase, iar o apa mai limpede ca a Oltețului nu am văzut nicăieri în România.






Și la Polovraci există unele locuri joase, dar din lungimea totală a peșterii, nu se vizitează o bună parte...
Dacă urci pe cheile Oltețului (unde s-au filmat unele scene de urmărire călare a unor filme românești),, după ce treci un pas la peste 1600m altitudine, ajungi la Mălaia, pe un traseu mirific...
În altă ordine de idei, la cheile Oltețului, unde se află cei mai apropiați doi gemeni din Europa, în fața peșterii Polovraci, apa curge la 50 metri mai jos față de drum, iar vârful muntelui se înalță pe verticală cu 400 metri față de altitudinea drumului...

#6
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Zona Baia De Fier - Polovragi...este foarte frumoasa...aveti ce vizita. Drumul este destul de bun, stati linistiti...nu va rupeti masinile.Va recomand o pensiune unde puteti sa va cazati ; pensiunea Andreea din Baia De Fier. Cel mai bine e sa va cazati acolo si sa inchiriati cate un ATV sa vizitati zona.
http://www.cazarevac...ia-de-fier-gorj
Va urez distractie placuta si sa vizitati cat mai multe !

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am auzit lucruri cam nasoale despre pensiunea Andrea!
Mai repede recomand pensiunea Cheile Oltețului!!!

#8
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

 copjob2000, on 29th May 2009, 00:07, said:

Am auzit lucruri cam nasoale despre pensiunea Andrea!
Mai repede recomand pensiunea Cheile Oltețului!!!

nu stiu ce ai auzit si de unde insa mergi si te convinge ca nu e asa. Omule...sunt conditii de 4 margarete...ai tot ce-ti poti dori...si in plus gazdele si servirea sunt ireprosabile...iar cu mancarea si cazarea se poate negocia in functie de meniu si de cat stai . Mergi si o sa te simti minunat...mai cauta si pe net si vezi parerile oamenilor care au stat acolo... ;)

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu știu ce ai auzit și de unde însă mergi și te convinge că nu e așa. Omule... sunt condiții de 4 margarete... ai tot ce-ți poți dori... și în plus gazdele și servirea sunt ireproșabile... iar cu mâncarea și cazarea se poate negocia în funcție de meniu și de cât stai. Mergi și o să te simți minunat... mai caută și pe net și vezi părerile oamenilor care au stat acolo...





De unde să aud? Tot de pe net am citit ce și cum... și culmea este că au fost mai multe păreri proaste decât cele bune...
Eu nu te contrazic, pentru că nu am ajuns...  până atunci, vorbesc din auzite!!!

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Fost iarna asta la PM, dar era zapada, n-am mers direct pe asfalt. Drumul era rezonabil in configuratia respectiva, cazare daca nu gasesti fix acolo ai Ranca si Novaci la mica distanta cu destule variante, dar si la intrarea in pestera era un motel/cabana si un fel de pasune cu cabanute.

#11
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

 copjob2000, on 30th May 2009, 13:01, said:

De unde să aud? Tot de pe net am citit ce și cum... și culmea este că au fost mai multe păreri proaste decât cele bune...
Eu nu te contrazic, pentru că nu am ajuns...  până atunci, vorbesc din auzite!!!


Pai eu am fost acolo de mai multe ori si crede-ma ca este la superlativ totul...si nu vorbesc din "auzite" !
Chiar iti recomand sa mergi si o sa-mi multumesti....experimenteaza si vei vedea !
;)

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pai eu am fost acolo de mai multe ori si crede-ma ca este la superlativ totul...si nu vorbesc din "auzite"!
Chiar iti recomand sa mergi si o sa-mi multumesti....experimenteaza si vei vedea!





Sincer, îți mulțumesc dar nu am curiozitatea să experimentez după ce am citit!  :confuzzled:
Distracție plăcută în continuare!

#13
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

 copjob2000, on 2nd June 2009, 23:58, said:

Sincer, îți mulțumesc dar nu am curiozitatea să experimentez după ce am citit!  :confuzzled:
Distracție plăcută în continuare!

pai ce ai citit ? zi-mi exact ce ai citit...si unde ai citit....posteaza link-ul...!
eu insa am o groaza de pareri de bine . Uite si un link...citeste comentariile oamenilor care au fost acolo :
http://www.cazarevac...ia-de-fier-gorj
si pe softpedia mai e un link cu "Ranca, sinaia oltenilor " citeste si acolo comentariile celor care au fost acolo .Sunt la superlativ.
Ce ai "auzit" tu (sau citit...hotaraste-te )...sunt povesti ....!
Pensiunea este superba...conditii de 4 stele acolo...!

#14
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

 Pistolescu, on 3rd June 2009, 10:02, said:

pai ce ai citit ? zi-mi exact ce ai citit...si unde ai citit....posteaza link-ul...!
eu insa am o groaza de pareri de bine . Uite si un link...citeste comentariile oamenilor care au fost acolo :
http://www.cazarevac...ia-de-fier-gorj
si pe softpedia mai e un link cu "Ranca, sinaia oltenilor " citeste si acolo comentariile celor care au fost acolo .Sunt la superlativ.
Ce ai "auzit" tu (sau citit...hotaraste-te )...sunt povesti ....!
Pensiunea este superba...conditii de 4 stele acolo...!



Omul are dreptate...nu inseamna ca daca citesti o parere mai putin favorabila pe Net trebuie sa si crezi. Pensiunea e exceptionala .... am fost anul asta de 2 ori de de Ziua Indragostitilor si de 1 mai. Totul a fost f.f.f. ok....mancare buna, pe alese, gustoasa....camere spatioase si cu bun gust, curatenie exemplara, o gazda primitoare.....noi o sa revenim in vara acolo....

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Omul are dreptate...nu înseamnă că dacăă citești o părere mai puțin favorabilă pe Net trebuie să și crezi. Pensiunea e excepțională.... am fost anul ăsta de 2 ori de de Ziua Îndrăgostiților și de 1 mai. Totul a fost f.f.f. ok....mâncare bună, pe alese, gustoasă.... camere spațioase și cu bun gust, curățenie exemplară, o gazdă primitoare.....noi o să revenim în vară acolo....





Deci dacă citesc o părere mai puțin favorabilă, nu trebuie să și o cred... dar dacă citesc păreri favorabile??? Așa, trebuie să le cred, nu??
Tare raționament!

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 Pistolescu, on 29th May 2009, 08:27, said:

.. Omule...sunt conditii de 4 margarete...ai tot ce-ti poti dori...si in plus gazdele si servirea sunt ireprosabile...iar cu mancarea si cazarea se poate negocia in functie de meniu si de cat stai


 Pistolescu, on 3rd June 2009, 10:02, said:

pai ce ai citit ? zi-mi exact ce ai citit...si unde ai citit....posteaza link-ul...!
......
Pensiunea este superba...conditii de 4 stele acolo...!


 tata123, on 3rd June 2009, 10:28, said:

Omul are dreptate...nu inseamna ca daca citesti o parere mai putin favorabila pe Net trebuie sa si crezi. Pensiunea e exceptionala ....

Mie imi cam miroase a reclama si offtopic!
Intru si eu sa vad ce se mai scrie de pestera Muierii si pestera Polovraci si vad numai o disputa despre nu stiu ce pensiune, ca este frumoasă, ..lăptoasa si devreme acasă! Mai rasfirat!

Revenind ontopic: Zona este foarte frumoasa, ar trebuie sa mergeti si in amonte, pe cheile celor 2 rîuri, Galbenu si Oltet, aveti ce vedea. Pe Oltet se poate merge chiar mai mult, eu am ajuns la Voineasa, chiar de 2 ori, dar drumul este mai prost spre foarte prost, totusi cam 15 -20km se poate merge relativ usor.
Pentru cei care n-au vazut-o (inca!), pestera Muierii este mai interesanta, vizitarea ei se face intr-un cadru mai organizat, la ore fixe, cu ghid. Pestera Polovraci(cea accesibila publicului obisnuit) este mult mai mica si nu prea sunt multe de vazut.

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pe Olteț se poate merge chiar mai mult, eu am ajuns la Voineasa, chiar de 2 ori, dar drumul este mai prost spre foarte prost, totuși cam 15 -20km se poate merge relativ ușor.





Cât de prost este drumul spre Voineasa și cât de lung este sectorul prost? Drum prost în ce sens? Gropi, stânci, denivelări?

#18
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 copjob2000, on 4th June 2009, 10:42, said:

Cât de prost este drumul spre Voineasa și cât de lung este sectorul prost? Drum prost în ce sens? Gropi, stânci, denivelări?

Nu stiu cum e la altii, insa eu, cand merg pe drumuri de munte cu masina, pot sa ma insel cu mult la distante (un drum de 20 km il fac intr-o ora mergand cu 20 km/h insa de mers, merg o ora, ceea ce mi se pare mult!)
Plecand de la pestera Polovraci, primii 10 - 15 km sunt relativ ok, drum de munte, mers pe firul apei, poienite marginite de apa si padure, mult verde si multa apa foarte limpede. Apoi incepe o urcare unde drumului cu indulgenta i se poate spune drum, mai bine albie de rau sau grohotis dar nu este mult, cam 5 - 6 km, pana treci peste o trecere, parca Curmatura ii zice, la o altitudine destul de mare.
Coborarea trebuie facuta cu atentie, sunt multe pietre pe drum, cei care taie lemne pe acolo au stricat si mai rau drumul. Dupa cam 5 - 10 km, coborarea se termina brusc la intersectia cu alt drum mai mare care merge pe malul unui rau. In stanga, in amonte pe rau (Latorita se pare ca-l cheama), cam la 3 km este barajul de la lacul Galbenu, la dreapta, in aval, cam la 1 km incepe lacul Petrimanu iar de acolo mai sunt cam 15 km pana Ciunget. Drumul de la Petrimanu la Ciunget a fost odata asfaltat, acum este spart peste tot, nu ai sanse sa lovesti masina pe dedesupt, da' trebuie sa mergi cu atentie si incet (20 - 30 km/h).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate