Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Mama buna si femeie de succes

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
224 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
E cineva de-aici de acord ca, si bunicii pot creste copii?
-------
pe mine m-au crescut bunicii, asa era la moda. acum asa legaturi strinse am cu parintii incit ma duc acasa de 2 ori pe an, la 200 de km. am un prieten care merge aproape saptaminal. n-a fost crescut de bunici.

#38
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

shumilica, on Apr 12 2005, 17:53, said:

ia explica tu trotineto cum sta treaba in viziunea ta? lumineaza-ma !  :cursing:
nu m-as fii enervat daca ai fi adus argumente pentru a sustine ideea de ( ca sa rezum tot postul tau imens ): "lasa-ne"!

<{POST_SNAPBACK}>


Mie postul in sine mi se pare caraghios, ca sa fiu eleganta in exprimare, pentru ca nu este nici o sfaraiala sa iti cladesti si cariera si sa ai si o familie frumoasa. Cate femei nu fac asta? Este ceva iesit din comun? Iar daca nu te simti in stare, desigur, renunti la una din ele.
O femeie care nu poate mai mult si alege doar cariera, nu inseamna ca este barbata, ci doar o biata femeie care nu poate mai mult si nu are nici o legatura cu homo- sau heterosexualitatea.
Sa faci cariera nu inseamna doar o implinire a unui orgoliu, ar fi jalnic sa fie asa. Si chiar nu inteleg de ce ar fi rusinos sa iti doresti o cariera frumoasa atunci cand iubesti meseria pe care ai ales-o.
"stiai ca atunci cand te-ai decis sa dai admiterea pentru stomatologie, ti-ai semnat contractul conform caruia tu renunti la 5-10 ani din viata ta pentru ati indeplini un orgoliu ?"   Asta de unde ai scos-o? Apropo, daca ai sa scrii asa la bacalaureat, te pica aia de nu te vezi...In general, cand dai la umf, nu semnezi niciun contract cu nimeni, iar in cei 6+3-5-7 ani nu trebuie sa renunti deloc la viata ta. Ca in orice alta meserie, poti sa iti vezi si de invatat si de viata. Si repet, inveti o meserie, nu implinesti un orgoliu.
Viata unui medicinist si apoi a unui medic nu este nici ruinata si nici decimata. Este o viata la fel cu a tuturor, adica asa cum vrei si poti sa ti-o faci. Si sa inteleg din ce scrii tu ca medicina nu ar fi o indeletnicire de femeie??? De cand?
Apropo, cealalta categorie de neruinate pe ce se pot baza la batranete, ca nu am inteles?
Repet, mie mi se pare ca ai scris numai bazaconii.

Si imi cer scuze pentru "lasa-neeee", dar nu m-am putut abtine. :D

#39
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Mossoti, daca ai simti lipsa lor te-ai duce. Fac pariu ca nici bunicii nu ti-i vizitezi. Oricum la varsta asta , deja sunt alte prioritati, nu mesele in familie . Dar revin : cum tie ti-e bine asa , nu-i vizitezi. Chiar daca te-ar fi crescut ei, ai fi facut la fel.

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Ana_Karr, on Apr 12 2005, 18:19, said:

Mossoti, daca ai simti lipsa lor te-ai duce. Fac pariu ca nici bunicii nu ti-i vizitezi. Oricum la varsta asta , deja sunt alte prioritati, nu mesele in familie . Dar revin : cum tie ti-e bine asa , nu-i vizitezi. Chiar daca te-ar fi crescut ei, ai fi facut la fel.

<{POST_SNAPBACK}>


sper sa nu fiu nevoie sa-mi vizitez bunicii. RIP. crede-ma ca m-au crescut bine, insa aia 6 ani pe care i-am petrecut departe de mamica  :crybaby:  au contat. un lucru bun, nu-s mamos  :death:

#41
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
mersi frumos pentru argumente, vezi ca se poate ?
In mare iti dau dreptate!
Am fost asa rastit caci nu imi placea tonul si mesajul lui Ana_karr, si mi se pare ca avea tendinta sa dea vina pe barbati pentru neimplinirea ei pe ambele planuri ! ca deh, suntem noi misogini si d-aia nu poate ea sa aiba si copil si cariera, cam asta era tonul !
N-am zis ca fetele nu sunt bune ca medic, never, chiar sunt excelente, dar as vrea sa te uiti la copilul unei femei medic... ! psihic vorbind!
Voi nu realizati ca e ESENTIAL si FUNDAMENTAL sa stati cu copilul pe care l-ati nascut, sa-i asigurati educatia asa cum stiti voi mai bine, poate sa ii dea doica o educati de milioane daca nu e data de TINE ca mama, degeaba ? nu sa-l pasati doicei sau bunicilor ( au si ei rolul lor... ), in scopul de a avea avantaje pe termen scurt ( timp liber mai mult, etc )!
si uite de aici o sa se nasca un nou tip de copil, care apoi va deveni om, si ma intreb... oare ce comportament o avea ?

#42
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

shumilica, on Apr 12 2005, 17:25, said:

Voi nu realizati ca e ESENTIAL si FUNDAMENTAL sa stati cu copilul pe care l-ati nascut, sa-i asigurati educatia asa cum stiti voi mai bine, poate sa ii dea doica o educati de milioane daca nu e data de TINE ca mama, degeaba ? nu sa-l pasati doicei sau bunicilor ( au si ei rolul lor... ), in scopul de a avea avantaje pe termen scurt ( timp liber mai mult, etc )!
si uite de aici o sa se nasca un nou tip de copil, care apoi va deveni om, si ma intreb... oare ce comportament o avea ?

<{POST_SNAPBACK}>



Ai perfecta dreptate!
Mai greu este cu unele femei sa inteleaga si ele!

P.S. : Tipul ala nou de copil, de care vorbesti si care a devenit om, este o realitate, in persoanele multor useri de pe acest forum...

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu cred ca are vreo legatura crescutul de mama sau de bunica cu comportamentul in societate al copilului. dar influenteaza legatura afectiva dintre mama si copil. cine nu crede poate sa verifice

#44
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
care-i legatura dintre misoginism, pe de-o parte, si mama buna si femeie de succes pe cealalta?

dati niste repere pentru "mama buna" si "femeie de succes", ca sa stim pe unde stam, ca de la aparitia conceptului de emancipare a femeii s-a creat o varza generala.

#45
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ba da mosotti este o legatura !
nefiind crescut de mama, ti-ai ascuns sensibilitatea intr-un loc foarte greu de ajuns ( iti dai seama, daca nici maica-ta nu poate, cat de greu e de ajuns acolo ), si de aceea esti privit altfel de societate (in bine, in rau... nu se stie.. )
hmm.. si sa fii crescut de mama e chiar un avantaj la agatzat fete :)  :naughty:  stiu eu ce zic :)
ma declar mamos inrait ! pentru mine, mama este fiinta suprema si de care nu pot sa trec! cand va muri mama va muri si o parte din mine! pana atunci sper sa nu-mi ia cablu de la calculator :))

#46
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

shumilica, on Apr 12 2005, 18:25, said:

mersi frumos pentru argumente, vezi ca se poate ?
In mare iti dau dreptate!
Am fost asa rastit caci nu imi placea tonul si mesajul lui Ana_karr, si mi se pare ca avea tendinta sa dea vina pe barbati pentru neimplinirea ei pe ambele planuri ! ca deh, suntem noi misogini si d-aia nu poate ea sa aiba si copil si cariera, cam asta era tonul !
N-am zis ca fetele nu sunt bune ca medic, never, chiar sunt excelente, dar as vrea sa te uiti la copilul unei femei medic... ! psihic vorbind! Voi nu realizati ca e ESENTIAL si FUNDAMENTAL sa stati cu copilul pe care l-ati nascut, sa-i asigurati educatia asa cum stiti voi mai bine, poate sa ii dea doica o educati de milioane daca nu e data de TINE ca mama, degeaba ? nu sa-l pasati doicei sau bunicilor ( au si ei rolul lor... ), in scopul de a avea avantaje pe termen scurt ( timp liber mai mult, etc )!
si uite de aici o sa se nasca un nou tip de copil, care apoi va deveni om, si ma intreb... oare ce comportament o avea ?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, ma uit, caci ma uit zilnic in oglinda. Si te asigur ca nu vad decat un om normal. Si fizic si psihic. M-a crescut mama printre atlase si tratate, invatand ba pentru secundariat, ba pentru primariat. Si nu a fost nici o problema, din contra: am vazut cum trebuie sa lupti cand iti doresti ceva din tot sufletul, am vazut cum e sa rupi cartea leganandu-ti pruncul in brate, am invatat ca viata este o lupta pe care e musai sa o castigi. Si daca ea a putut sa o faca, noi de ce sa nu putem?

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cu ce te-a ajutat faptul ca ai stat pe linga fustele lu mami la cucerirea gadjicilor?  :w00t: si care e diferenta dintre fustele lu mami si fustele bunicii din perspectiva unui copil de 2-3-4-5-6 ani? nici una. io ii spuneam lu bunica-mea mama, asta e singura deosebire. daca pe copil il creste aceeasi doica citiva ani o sa tina la ea mai mult decit la m-sa si asta se stie inca de pe vremea lui pazvanti, de exemplu la nobilime, unde femeile n-aveau timp de copii, trebuiau sa faca alte chestii de protocol

#48
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

shumilica, on Apr 12 2005, 18:25, said:

N-am zis ca fetele nu sunt bune ca medic, never, chiar sunt excelente, dar as vrea sa te uiti la copilul unei femei medic... ! psihic vorbind!
Voi nu realizati ca e ESENTIAL si FUNDAMENTAL sa stati cu copilul pe care l-ati nascut, sa-i asigurati educatia asa cum stiti voi mai bine, poate sa ii dea doica o educati de milioane daca nu e data de TINE ca mama, degeaba ? nu sa-l pasati doicei sau bunicilor ( au si ei rolul lor... ), in scopul de a avea avantaje pe termen scurt ( timp liber mai mult, etc )!
si uite de aici o sa se nasca un nou tip de copil, care apoi va deveni om, si ma intreb... oare ce comportament o avea ?

<{POST_SNAPBACK}>


nu vorbi fara sa stii....
era mai bine daca mamica ta lucra in schimburi?si seara,cand venea obosita si transpirata,nu-ti aducea nici o ciocolata/guma,fie ea si Baltazar/turbo? (si alte prostii care se aduceau  pe vremea raposatului din bulgaria/turcia?)

#49
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ok, ma depasiti numeric, vreau ajutoare :help: :)
mosotti te-ai exprimat mult prea superficial, comportamentul ei ca persoana m-a determinat sa observ sa analizez si sa sintetizez anumite lucruri de la ea!
cu ce ma ajuta in agatarea fetelor? prin comportarea mea care e rezultatul comportarii mamei mele asupra copilului shumi !
nu intelegi? nici eu... :) dar simt asta, n-ai cum sa intelegi...
hmm d-aia pe vremea lu pazvanti,cum zici tu, trebuia sa se organizeze tot felul de intruniri oficiale pentru ca baiatul crescut de doici sa aiba curajul sa vorbeasca cu o fata!
Trotineta, tot respectul, dar eu nu as fi niciodata cu o fata ca tine! prea ambitioasa pentru mine, prea ancorata in realitate, in concret si in sfortzarile societatii! Asta nu inseamna ca nu admir tipul vostru de fata, dar doar fac comparatia cu mine, si ajung la concluzia asta: INCOMPATIBILITATE !

#50
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ip-xcentric!
mamu a fost casnica mult timp, acum nu mai  e ( casnica ) !
si rolul de a-mi aduce ceva bun il avea tata, cand venea cu cate o inghetata EVGA ( doamne.. le mai tineti minte ? era peste ORICE delta actuala...! parca asa se numea nu ? ) pentru fiecare!
Tot ce vreau sa va zic voua, femeilor cu cariera in retina, este ca axandu-va pe cariera cred ca veti avea tendinta de a trata superficial cresterea copilului, nu o sa aveti puterea de a depune acelasi efort pe care l-ati fi depus daca erati axate pe cresterea copilului ( caci stiu ca simtiti la fel ca mamele casnice )!

#51
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

shumilica, on Apr 12 2005, 18:57, said:

ok, ma depasiti numeric, vreau ajutoare :help: :)
mosotti te-ai exprimat mult prea superficial, comportamentul ei ca persoana m-a determinat sa observ sa analizez si sa sintetizez anumite lucruri de la ea!
cu ce ma ajuta in agatarea fetelor? prin comportarea mea care e rezultatul comportarii mamei mele asupra copilului shumi !
nu intelegi? nici eu... :) dar simt asta, n-ai cum sa intelegi...
hmm d-aia pe vremea lu pazvanti,cum zici tu, trebuia sa se organizeze tot felul de intruniri oficiale pentru ca baiatul crescut de doici sa aiba curajul sa vorbeasca cu o fata!
Trotineta, tot respectul, dar eu nu as fi niciodata cu o fata ca tine! prea ambitioasa pentru mine, prea ancorata in realitate, in concret si in sfortzarile societatii! Asta nu inseamna ca nu admir tipul vostru de fata, dar doar fac comparatia cu mine, si ajung la concluzia asta: INCOMPATIBILITATE !

<{POST_SNAPBACK}>


Incearca, te rog, sa privesti lucrurile si din alt unghi de vedere, decat cel al compatibilitatii. Si ai sa ramai uimit de ce ai sa vezi, te asigur...

#52
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
la ce te referi ? cand am zis incompatibilitate ma refeream strict la imcompatibilitatea mea cu tine intr-o relatie, din punct de vedere al luptei ! eu nu vad viata ca pe o lupta, cat ca pe un amalgam de sentimente pe care trebuie sa ai puterea sa le vezi lucid si sa stii cand e momentul sa iei o decizie! ( am facut un sinopsis al definitiei mele asupra vietii ) !

#53
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005
"Tot ce vreau sa va zic voua, femeilor cu cariera in retina, este ca axandu-va pe cariera cred ca veti avea tendinta de a trata superficial cresterea copilului, nu o sa aveti puterea de a depune acelasi efort pe care l-ati fi depus daca erati axate pe cresterea copilului ( caci stiu ca simtiti la fel ca mamele casnice )! "


Eu continui sa zic ca tu crezi prost si mai cred ca nici o femeie nu isi poate trata superficial pruncul. Au fost femei care si-au crescut copiii in lagare, in razboaie, in conditii inumane, cu mult mai stresante decat cele produse de o meserie. Crezi tu ca i-au crescut superficial? Sau i-au iubit mai putin?

Edited by trotineta, 12 April 2005 - 18:13.


#54
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
bullshit! ori faci una din 2 calumea ori nu reusesti sa faci niciuna... stiti voi cu ala care alearga dupa doi iepuri!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate