Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Visa Classic vs Visa Electron

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003
Buna seara, sunt diferente intre aceste 2 card-uri ? Daca da, cam care ar fi, si mai ales limitarile la Visa Electron. Nu ma trimiteti pe google, ca nu gasesc ce-mi trebuie. Se merita Visa Classic ?

#2
lucianh

lucianh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.09.2002
Depinde de banca....pachetul de beneficii variaza usor dar in principiu ar trebui sa fie in felul urmator:

Visa Electron - card de debit
cel mai raspandit
unele banci acorda si o linie de credit de cateva salarii
eventual asigurare gen xori suma de pe card in caz de accident sau deces
acceptanta destul de buna la comercianti, majoritatea operatiunilor vor fi PIN based - mai rar semnatura(dar nu exclus)
costuri mici de intretinere(comision anual)

Visa Classic
in general card de credit, dar poate fi si debit
in general are si un produs de asigurare atasat cardului (calatorie/medicala/cumparaturi), etc
acceptanta buna la comercianti si pe internet
costuri medii de intretinere

Visa Gold
card de credit
asigurare medicala/calatorie/bagaje/etc - taxi aeroport prin anumite companii si hotel platit in caz de pierdere conexiuni avion
acceptanta foarte buna - in sensul ca daca POS de la restaurant nu merge iti fac aia tranzactia la tel/pe hartie/fax etc.....NU INCERCA IN rRO...
beneficiezi de tot felul de exclusivitati (acces in anumite locuri la restaurante/aeroport/magazine)
sunt pe short list la VISA ceea ce le face mai greu fraudabile (in sensul ca daca exista suspiciuni  imediat se sesizeaza VISA si banca) - esti membru al unui club exclusivist
costuri destul de mari de intretinere -

Visa Platinium

tre sa ai ceva bani in cont sa obtii asa ceva....nu are sens sa mai dicutam avantajele

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003
Multumesc mult, asta vroiam sa stiu. Am acum un Visa Classic de debit de la Alpha Bank. Pot sa-l transform in credit ?

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostOClaudiu, on May 22 2009, 22:23, said:

Multumesc mult, asta vroiam sa stiu. Am acum un Visa Classic de debit de la Alpha Bank. Pot sa-l transform in credit ?

nu, nu poti sa "transformi" nimic.
poti sa-l inchizi si sa faci altul

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postlucianh, on May 22 2009, 00:54, said:

Visa Gold
card de credit
asigurare medicala/calatorie/bagaje/etc - taxi aeroport prin anumite companii si hotel platit in caz de pierdere conexiuni avion
acceptanta foarte buna - in sensul ca daca POS de la restaurant nu merge iti fac aia tranzactia la tel/pe hartie/fax etc.....NU INCERCA IN rRO...
beneficiezi de tot felul de exclusivitati (acces in anumite locuri la restaurante/aeroport/magazine)
sunt pe short list la VISA ceea ce le face mai greu fraudabile (in sensul ca daca exista suspiciuni  imediat se sesizeaza VISA si banca) - esti membru al unui club exclusivist
costuri destul de mari de intretinere -
In principiu sunt de acord cu tot ce spui mai sus in afara de short list la Gold. Mie un asemenea card mi-au fraudat si nu s-a sesizat nici naiba. Chiar am intrebat la banca de ce nu le-a sunat si lor un semnal de alarma: daca eu nu joc niciodata jocuri de noroc pe internet, atunci nu e ciudat ca ma apuc brusc de asta si mai ales ca-mi vine cheful s-o fac printr-un site din Nigeria?!
Asa ca: don't count on it! Parerea mea este ca bancile noastre au emis tot felul de carduri (aud ca dau si Platinum la greu) dar le administreaza dupa ureche.
Cu avantajele: teoretic poti sa intri la Business Lounge pe Otopeni, dar n-am fost niciodata. Ai o asigurare intr-adevar, dar ma bucur ca n-am avut nevoie de ea. Oricum imi fac una "normala" cand plec pe undeva, pentru ca, sincer, nu pun mare baza in asigurarea lor.
Iti dau teoretic niste bani cash daca ti se fura cardul, dar numai in limita disponibilului tau din cont (fara limita de credit). Pai la un card de credit cine sta sa-l mai alimenteze cu sute de EURO ca sa poata beneficia de clauza asta?!
Concluzia mea strict personala: intre un card de credit simplu si unul gold cu o limita de credit cat de cat similara as alege cardul simplu, avand in vedere diferenta de costuri (la emitere plus administrare anuala).

#6
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 17.09.2003
Totusi, cum se poate frauda un asemenea card ? Avand in vedere ca sunt o gramada de pasi de urmat cand faci o tranzactie acum pe internet ?

#7
lucianh

lucianh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.09.2002

View PostPitzifelnic, on May 23 2009, 09:05, said:


Chiar nu stiu in ce a constat experienta ta cu fraudarea, dar nu vad de ce banca sau VISA tre sa se sesizeze pt ca ai jucat la ruleta online de pe un site din Nigeria. Nu ma intelege gresit, dar chiar sunt oameni care fac asta!

Siguranta cardului depinde si de utilizator. Sa nu-l utilizeze in locuri care ar putea sa-ti compromita datele personale(site-uri fantoma, raspunda la email-uri si atacuri de tip pishing, plateasca cu cardul in locuri dubioase, etc)

Un alt lucru interesant, si care dupa mine cred ca e destul de specific romanului! Romanii tind sa achizioneze produsele cele mai scumpe chiar daca nu sunt de nasul lor si care satisfac nevoi nu tocmai primare (importante) pentru categoria sociala din care fac parte. De ex vad o multime de rromani care traiesc in niste cotete comuniste, dar au in parful si soarele din fata blocului cate o masina de 30.000-40.000E, pe care o folosesc cateva mii de km anual si apoi se plang ca benzina-i scumpa!

La fel si la carduri.

Daca folosesti cardul doar la aprozar, in nici un caz nu ai nevoie de VISA GOLD!
Pt cumparaturi uzuale si valori mici spre medii -> VISA ELECTRON e suficient si cel mai indicat

Faci cumparaturi de valori mai marisoare, mai faci si ceva calatorii/vacante in strainatate ceva shopping de electronice pe net-> OK mergi pe un VISA CLASSIC

Calatoresti mult, in scop personal sau de afaceri, mergi des la restaurant -> VISA GOLD e pt tine. Dar scuza-ma, cu acest card, nu cumperi apa minerala de la colt. Pt apa e mai bine sa platesti cu ELECTRON-UL!

Acum referitor la romania, doar la restaurante si hotele internationale vei beneficia cat de cat de statutul unui GOLD. Restul nu prea fac diferenta.
Cu ceva timp in urma a fost si o reclama la TV pt carduri gold, la care aratau aia cardul si sareau chelnerii cate 5 sa serveasca respectiva persoana. Asta ar trebui sa fie statutul care ti-l confera cardul respectiv, dar bineinteles ca la noi nu se aplica. Plus ca majoritatea telespectatorilor nu au inteles sensul reclamei. Uau ce fraieri fomisti in restaurantul ala. N-au mai vazut clienti!!!

Aaa si inca ceva. Bancile din romania nu gestioneaza serviciile card-uri in tara ci sunt externalizate. Nici o banca din romania nu are infrastructura informatica in tara! Aici se face doar operarea cererilor. Cumva la noi serviciile sunt la a 3 a mana.
Cu alte cuvinte...calitatea unor servicii sau avantajele cardurilor depind foarte mult de banca si cine e procesatorul lor.

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostOClaudiu, on May 20 2009, 21:40, said:

Buna seara, sunt diferente intre aceste 2 card-uri ? Daca da, cam care ar fi, si mai ales limitarile la Visa Electron. Nu ma trimiteti pe google, ca nu gasesc ce-mi trebuie. Se merita Visa Classic ?
visa classic, poate fi si embosat (adica are codul cardului si eventual numele in relief), putand fi folosit si pt. tranzactii offline (adica fara existenta vreunui pos), dar care nu stiu sa aiba loc in romanica ... visa electron nu poate fi embosat... in rest nu e nici o diferenta... ambele pot fi si de debit si de credit..

in rest, legat de gold, platinum & shit, e vorba de servicii adaugate contra cost unor carduri normale dealtfel... avantajele de regula sunt nule, deoarece taxele si comisioanele acestora depasesc cu mult contravaloarea avantajelor oferite (asigurari de 2 lei, reduceri la magazine sau hoteluri cu adaosuri ridicole, etc)...

Edited by gtk, 25 May 2009 - 13:22.


#9
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
@lucianh Mai informeaza-te. Te referi la banci mici probabil. Toate bancile mari au sistemul aici si infrastructura informatica a unora te-ar lasa paf. Zvonistica ne face mai putin informati.
@gtk tranzactii pe "imprinter" au loc si la noi si au fost mereu insa metoda este atat de invechita si nesigura incat n-a mai prins pe scara larga; acum se tinde spre securizarea cardurilor si a terminalelor, chip-card-ul fiind tinta curenta.
@pitzifelnic Probabil iti imaginezi bancile un fel de securisti care stau cu ochii pe tine avand pentru fiecare client fie cate un angajat care-l supravegheaza sa-i dea peste mana fie un sistem ultrasofisticat legat la toate siturile sau la toate politiile din lume; nu e asa iar cum oricine are grija ca din buzunarul lui sa nu plece o suma de bani nejustificat, asa are si grija cand da cardul pentru o plata sa nu-l scape din ochi ca sa poata fi copiat si utilizat ulterior; raspunderea bancii e una si cea a clientului este alta si este stipulata in contractul semnat de ambele parti (de cele mai multe ori). Si pe care putini se obosesc sa-l citeasca.

Edited by berserkr, 18 June 2009 - 14:20.


#10
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Eu am facut cerere la BRD pemtru un Visa Electron si m-a sunat cineva de la banca sa -mi fac  Visa classic mi-a zis ca nu sunt diferente de comisioane cu exceptia taxei de administrare care este de 20 lei in loc de 14. Mie imi trebuie pentru mici plati pe internet exceptional pe Amazon. Classic sau Electron? Daca doar asta ar diferenta as accpta si Classic. Mentionez ca nu calatoresc im afara tarii



#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Visa Clasic este acceptat peste tot de catre comerciantii care folosesc POS-uri in timp ce Visa Electron nu este acceptat la fel de mult ca si Clasic.Taxa de administrare pentru Electron este mai mica si ca cea pentru Clasic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate