Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Somnul si contributia lui la o viata sanatoasa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#19
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postamonra_71, on May 14 2009, 08:45, said:

E, toate sunt trecătoare.
Problema e că avem reacții diferite la stimuli. Unii suntem mai emotivi  :rolleyes: și punem mai mult la suflet, ne frământăm poate mai mult decât e cazul. :D
Problema nașpa a fost când mi-am renovat casa și aproape două luni m-am războit cu meșterii. Când totul a fost gata și bioritmul meu era dat complet peste cap. Până mi-am intrat în normal a durat ceva. Mă rog, la genul acesta de situații mă refeream, pe care nu ai cum să le ocolești și care îți creează disconfort pe termen mult mai lung decât situația în sine.

Mda, asta e o problema care tine de firea fiecaruia cu pusul la suflet, dar viata m-a invatat ca daca pun la suflet tot mie imi fac rau si pt ce? Asa ca am mai invatat in multe situatii sa stau calm si sa nu ma mai enervez(guuuusfrabaaaa :lol: ) dar la muncitorii din constructii ma opresc, pt ca as umple 50 de pagini. Acolo ori stai bine cu creierul, ori turbezi!



Soluții generale?
Eu am recomandat o anume rutină înainte de culcare incluzând lucruri plăcute, relaxante înainte de somn. Să te desprindă din cotidian și să te reconforteze. Acuma, de vrei să alergi și apoi să bei un pahar de vin roșu cum recomandă Ady e în regulă. Eu prefer un duș și o baie caldă la picioare, o carte și o cană cu lapte. Și 19 grade în dormitor.

Este foarte in regula si cum spui tu si cu o carte si o cana cu lapte, nu e nimic nociv si e foarte bine.
Eu ma refeream la cazurile in care seara se devalizeaza frigiderul, alcool, fumat, calculator etc.

Pana la urma, cum iti asterni asa dormi si la propriu si la figurat :)

Spare-me, de la 10-11 la 7 dim sunt cam 8-9 ore, nu-i cam mult? Acum depinde si de programul zilnic, unii dorm mai mult, altii mai putin, important e dimineata cand ne dam jos din pat sa tragem aer in piept si sa zicem:" Azi ma simt excelent, abia astept sa merg la munca si sa ma apuc de treaba!" :lol:

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
cum sa fie mult ?
la 7.30 plec la birou si ma intorc cel mai bine la 19.30
sigur, nu dau cu sapa, dau cu creierul...dar scazand ora de pranz, hai doua...ramane destul

si da, ideea e ca in ciuda unui astfel de program, la 7 dimineata ma trezesc super ok :)

#21
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005

View Postspare-me, on May 14 2009, 17:34, said:

cum sa fie mult ?
la 7.30 plec la birou si ma intorc cel mai bine la 19.30
sigur, nu dau cu sapa, dau cu creierul...dar scazand ora de pranz, hai doua...ramane destul

si da, ideea e ca in ciuda unui astfel de program, la 7 dimineata ma trezesc super ok :)

Nu înțeleg cum pot unii să fie gata în 30 minute de plecare, imediat după ce se trezesc. Aveți vlagă-n voi, nu glumă.

O întrebare: fumul de țigară dintr-o cameră poate afecta somnul?

Editat de Al1, 14 mai 2009 - 16:48.


#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
buda 10 min.
spalat 10 min.
imbracat 10 min.

desigur, cu variatii...nu-s mereu FIX 30 de minute ca plec cu masina nu cu acceleratul la ora fixa :)
dar de regula, cam asa e

#23
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007
Eu in 30 min, dus, imbracat, sculat copii, pachet pt scoala, pus cereale cu lapte pt mancat dimineata(copii), cafeluta sotiei si ies si cu catelul! Fara caterinca!

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
pai fara caterinca si eu. doar ca n-am copii, nu pun pachetele, deci consider chiar ca ma destrabalez :)
cert e ca in clipa in care suna ceasul ma ridic, ma dau jos din pat si intru-n baie.
aproape niciodata nu mai lenevesc dupa.
ies din buda, usurat si curat, ma imbrac si valea :)

Editat de spare-me, 14 mai 2009 - 17:27.


#25
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postspare-me, on May 14 2009, 18:20, said:

ies din buda, usurat si curat, ma imbrac si valea :)
nu mananci ?

v'ati gandit cand va odihniti mai bine, sau daca e vreo diferenta intre somnul cu vise si somnul "blank" ?

Editat de SundanceKid, 14 mai 2009 - 18:30.


#26
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005
Mă speriați dragilor.
Eu, ca să plec la 7:20 spre muncă, asta când munceam, zi de zi, mă trezeam la 6.
Mă mișc foarte greu dimineața.

#27
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postadybmw, on May 14 2009, 15:15, said:

Pana la urma, cum iti asterni asa dormi si la propriu si la figurat :)
:lol: Corect.

View PostAl1, on May 14 2009, 15:47, said:

O întrebare: fumul de țigară dintr-o cameră poate afecta somnul?
Tu ce crezi?

View PostSundanceKid, on May 14 2009, 17:30, said:

v'ati gandit cand va odihniti mai bine, sau daca e vreo diferenta intre somnul cu vise si somnul "blank" ?

La un moment dat am dormit într-o pauză de învățat. A fost un somn de 15 minute, poate cel mai odihnitor somn din viața mea, nu am prins mecanismul nici resortul lui. Dar a fost sigur fără vise.

View Postspare-me, on May 14 2009, 16:12, said:

buda 10 min.
spalat 10 min.
imbracat 10 min.

În cazul în care ai timp de micul dejun la muncă e ok, de nu fă rost de încă 10 minute cumva. Știi ce se spune, mănâncă dimineața ca un rege, la prânz ca un prinț iar seara ca un cerșetor.

#28
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005

View Postamonra_71, on May 14 2009, 20:41, said:

Tu ce crezi?

Eu cred că da, dar speram să aud că nu. Ori nu mai fumez seara, ori mă las, că alte variante n-am.
Iar eu dimineața nu mănânc.

#29
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostAl1, on May 14 2009, 18:56, said:

Eu cred că da, dar speram să aud că nu. Ori nu mai fumez seara, ori mă las, că alte variante n-am.
Iar eu dimineața nu mănânc.
Ori aerisești bine înainte de culcare.
Nici eu nu mâncam, preferam să mă tândălesc în plus 10 minute. Până s-a supărat domnul stomac. De-i mai dai și pe nemâncate să fumeze, chiar nu e bine. Încearcă, măcar un biscuite, o pâine prăjită. Te asigur că e doar chestie de voință.

#30
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postamonra_71, on May 14 2009, 20:41, said:

La un moment dat am dormit într-o pauză de învățat. A fost un somn de 15 minute, poate cel mai odihnitor somn din viața mea, nu am prins mecanismul nici resortul lui. Dar a fost sigur fără vise.


S-au facut studii care au dezvaluit ca un somn de cate 15 minute maxim 30 este mult mai odihnitor decat unul de o ora sau 2 atunci cand suntem foarte obositi.

Eu am un program tare haotic singura constanta fiind cele 2 nopti pe saptamana in care dorm 2 ore. Odata am ajuns acasa istovita dupa 32 de ore in care am dormit doar 2 si am reusit sa dorm doar 20 de minute dar a fost un somn atat de odihnitor incat nu am mai putut adormi decat dupa alte 5 ore.


Ca si Al1 nu sunt o persoana matinala! Imi ia cel putin o ora sa ma pregatesc. Dintre care 40 de minute insumeaza doar baia :lol:. Daca e sa ma tresesc la 4 dimineata, prefer sa nu dorm! Iar zilele in care sunt obligata sa ma trezesc mai devreme de 9 sunt criminale. De regula adorm pe la 2 - 3 dimineata si sunt foarte activa noaptea! Atunci ma apuca curatenia, mancarea etc.

Cica momentul in care te-ai nascut este cel mai activ in ceea ce te priveste


A da, despre mancare e alta socoteala! Nu pot dormi neam daca mi-e foame! Si de cele mai multe ori fix noaptea pe la 11 12 fac ravagii in frigider :)

Editat de geo13ana, 14 mai 2009 - 20:17.


#31
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadybmw, on May 14 2009, 18:18, said:

Eu in 30 min, dus, imbracat, sculat copii, pachet pt scoala, pus cereale cu lapte pt mancat dimineata(copii), cafeluta sotiei si ies si cu catelul! Fara caterinca!


voiam doar sa spun ca mi-e mila de bietu' catel, asa pe fuga :)

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru toti cei care m-au intrebat, DA breakfast si cafea la birou, in fiecare dimineata, fara exceptie.
on : eu sunt o persoana super matinala. ma trezesc super fresh, cant in baie...soarele rasarind/t pe geam...super atmosfera
plus ca trezitul la ora aia are avantajele sale. daca e si o zi mai plina la birou seara dormi bustean :)

#33
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu sunt deloc o persoana matinala, dar tot termin pregatirile de dimineata in 30 de minute (cam aceleasi etape ca spare-me, plus niste rimel). Ma grabesc asa tocmai ca sa pot dormi mai mult. Nu pot sa mananc nimic dimineata, nici nu pot mesteca pana pe la 10-11. Noaptea nu pot adormi inainte de ora 1, oricat de obosita as fi. Ma tarai pana pe la 8 seara, dupa care ma trezesc brusc si sunt fresh.

View PostSundanceKid, on May 14 2009, 19:30, said:

v'ati gandit cand va odihniti mai bine, sau daca e vreo diferenta intre somnul cu vise si somnul "blank" ?
Hmm... cand visez ma trezesc bine dispusa, dar un pic rupta.

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
eu visez balarii aproape in fiecare noapte.
f. rar cosmar, f. rar vise super
si f. rar blank...
dar ma simt la fel de odihnit.
doar cand sar de 12 ma simt mai obosit dimineata sau cand ma trezesc inainte de 6 si nu mai pot adormi

#35
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.183
  • Înscris: 26.06.2008
Dimineața mă trezesc la 6, ca să plec la 7:45 la școală. Sunt foarte foarte foarte lent. Duc foarte greu mâncarea la gură, mă gândesc ce mă așteaptă în ziua respectivă, stau vreo 30 de minute în baie, completez agenda după ce mă cântăresc, îmi fac rugăciunile pentru prosperitate...

Când am un test un ziua respectivă, mă trezesc la ora 5:30. Nu glumesc...îmi place să îmi repet dimineața, îmi aduc aminte mult mai ușor, seara cad lat. :w00t:

De obicei somnul meu nu depășește 7 ore.

#36
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postcharme, on May 14 2009, 21:36, said:

voiam doar sa spun ca mi-e mila de bietu' catel, asa pe fuga :)
Sa nu-ti fie mila, pt ca stau cu el cam 10 min, dupa care iese sotia, la vreo ora, doua, asa ca...in plus mai are si curtea la dispozitie dar nu-l las ca-mi usuca vegetatia... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate