Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Somnul si contributia lui la o viata sanatoasa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#37
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008
pentru toate posturile cu daca/cand visez - refresh your memory, ca parca se-nvata in scoala primara: sunteti constienti c-ati vrut sa ziceti "cand imi amintesc ce visez" da' ati facut nitica economie de cuvinte, nu?

pies: dupa adaugiri, mi-e si mai mila de catel  :P

#38
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007
Mai, da ce-ti mai place sa ma tachinezi! Ce crezi ca am cu bietul catel? Il las si pe gazon si unde vrea el in curte dar sunt atent pe cat posibil sa nu faca pipi la brazi sau pomi ca cica nu e bine, ii usuca. Nu sta ca alti caini in tarc. Si nu-i arat oase, ii arat poze cu mine cand eram mic... :lol: Si gata cu offtopicul ca ne scot moderatorii la tabla si nu mi-am invatat lectia azi! :)
Legat de somn, mie imi ajung 6-7 ore. Cateodata(cand sunt foarte obosit) mai trag un somnic mic pe la pranz, d-ala de 15 min cum spunea si amonra, care e cel mai odihnitor.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.515
  • Înscris: 04.05.2006

 adybmw, on May 15 2009, 18:03, said:

Esti de la vier pfoten, 4x4 canin, organizatia lui Brigitte Bardot?

Nop..face parte din grupul: "i know it best and if you disagree i'll become agressive" :lol: Nu te contrazice c-o faci degeaba.

Ontopic: Ma culc pe la 00:00-1:00 noaptea si ma trezesc invariabil intre 7:50 - 8:10 dimineata. Desteptatorul meu este  pensionarul care vine si imi scoate catelul la plimbare dimineata..cam la ora aia ajunge. Programul la birou incepe la 9:00, ora la care ma urnesc si eu de acasa :lol:. Mi-am format un reflex prost, de pe vremea cand fumam si savuram o cafea ....vreme de 3 tigari dimineata. Acum nu mai fumez, cafea beau doua guri, dar stau ca prostu' si ma uit la stiri :D..si tot la 9:00 plec de acasa.

#40
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.498
  • Înscris: 08.07.2008
Eu sincer de 4 ani in nu pot dormi mai mult de 6 ore:)

Si nu am vaut nici un bai nici probleme de sanatate... daca incerc sa dorm mai mult cand ma trezesc ma simt obosit:)))

#41
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.663
  • Înscris: 30.07.2005
Eu în timpul săptămânii mă culc în jur de 12 - 12.30 noaptea, în week-end se întâmplă să ma prindă 2-3 noaptea uitându-mă la documentare pe Discovery. Culmea este că indiferent la ce oră m-aș culca, mă trezesc automat, fără ceas deșteptător, în jur de 6. Oricum mai mult de 6 ore pe noapte nu dorm, dar probabil compensez week-endurile când bag somn la greu după-masa :D

Mi-e teamă că am intrat într-un cerc vicios, din cauza cafelei. Și spun asta având în vedere că dimineața beau o cană mare de cafea neagră care mă droghează bine pentru următoarele ore. Am tot încercat să mă las de cafea și să trec eventual pe ceai verde, în ideea că ar avea mai puțină cofeină ca și cafeaua și eventual aș putea dormi mai bine noaptea. Știți careva vreun produs naturist care combate surmenajul și te face să dormi mai bine? Am încercat cu ceai de tei îndulcit cu miere, dar n-a prea dat rezultate :huh:

Și încă o chestie observată: dacă seara beau ceva, chiar și o bere două, inițial ma fură somnul repede, dar mă trezesc în jur de 2 noaptea și apoi de-abia adorm, cu un somn agitat și neodihnitor. Concluzia: fără alcool seara dacă vreți un somn liniștit și odihnitor.

#42
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 21.04.2009
eu am o problema cu trezirea. ma culc tarziu pentru ca tot mai raman sa mai lucrez cate ceva, incerc sa termin inainte de culcare, si ma lungesc. dimineata, avand ceasul la cap il inchideam automat, prin somn, si nici nu tineam minte ca a sunat. am zis atunci, ok.. hai sa'l pun in coltul celalalt al camerei, ca zgomot groaznic oricum facea si il auzeam, ca sa fiu nevoit sa ma ridic. n'a mers nici asta.. dupa vreo 2 luni ma sculam prin somn, descoperisem cum sa fac un singur pas pentru a ajunge la el, il inchidem, si adormeam la loc fara sa tin minte ca a sunat si l'am oprit.

acum, daca tot nu tin minte cand suna si n'are efect decat pentru o secunda, l'am mutat la loc, pe noptiera la cap :D

#43
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.792
  • Înscris: 31.03.2008
Cică ceapa face bine. Dormi ca un bebel.

#44
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005

 amonra_71, on May 18 2009, 13:41, said:

Cică ceapa face bine. Dormi ca un bebel.

Așa și băutura. Dormi de n-ai treabă dacă tragi la măsea.
A se înțelege cu măsură, nu beat pulbere.

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.515
  • Înscris: 04.05.2006
Pe naiba. Dormi lemn dar deloc odihnitor. O parte din perioada de somn, creierul tau o va petrece luptandu-se cu alcoolul :).

#46
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 07.03.2009
niste carbs(lapte,miere,etc) merg inainte de culcare sa ridice putin seratonina.... alta metoda este melatonina inainte de somn...sau magneziu si niste zinc tot asa....

#47
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Conteaza f. mult ce si cat mancati inainte de culcare. Sa nu credeti ca daca dati mult de lucru stomacului sau ficatului (in schimbul trei) ei o sa va lase sa va odihniti ... O sa aveti insomnii si cosmaruri si o sa va ia somnul dimineata pe la 5-6 ...

Si referitor la oboseala nervoasa: cel mai bun remediu este terapia prin somn. Somn la greu, dupa examene si stress-uri. Chiar si 24 de ore in continuu. Nu strica. Repara.

#48
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 26.11.2005
pe mine ma ia somnul cam pe la 22.30 - 23.00, daca ma culc atunci parca-i mai bine dimineata la 06.45 cand trebuie sa ma trezesc in timpul saptamanii. Daca nu ma culc cand imi vine somnul pot s-o lungesc pana pe la 24.00 - 00.30, pe urma simt ca-mi vine iar somnul. In acest caz dimineata e cam greu. Sambata si Duminica o lungesc mai mult dimineata si poate chiar si seara, reusesc sa dorm intre 8-9 ore si ma simt mai bine. Daca in timpul zilei imi vine somnul si reusesc sa ma opresc chiar si cateva minute recuperez energie si ma simt mult mai bine.
Am auzit demult o persoana ce vorbea de un ceas biologic a fiecaruia dintre noi. Daca am sti sa-l descoperim si sa mergem la culcare la ora cand organismul nostru ar avea nevoie, ar fi suficiente mai putine ore de somn ca sa ne simtim odihniti. Cum reusim sa descoperim ora bilogica a somnului?.
Si tot din auzite am inteles ca nu exista o regula sau un numar minim de ore de somn, pentru-ca fiecare persoana are ritmul ei, unul poate sa se odihneasca la fel de bine in 5 ore ca si altul in 9 ore.

#49
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.659
  • Înscris: 10.06.2008
Păi eu în weekend dorm și 12-13 ore. :D  În timpul săptămânii dorm puțin, iar in weekend se recupereză. :)

#50
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 21.04.2009
puteti adormi cand vreti ?

#51
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu nu, cateodata adorm si dupa vreo 2 ore dupa ce m-am bagat in pat. In tot timpul asta, ba ma uit pe pereti, ba ma gandesc la diverse chestii.

#52
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.659
  • Înscris: 10.06.2008

 SundanceKid, on 29th May 2009, 09:00, said:

puteti adormi cand vreti ?

Nu înțeleg cum vine asta. Dacă ești obosit, dormi, dacă nu,nu.

#53
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 klaw_godly, on 29th May 2009, 19:42, said:

Nu înțeleg cum vine asta. Dacă ești obosit, dormi, dacă nu,nu.
pai citeste postul lui Jaq. poti sa ai probleme cu somnul si daca esti mult prea obosit, daca esti stresat/etc
tine de sitemul nervos..

Editat de SundanceKid, 29 mai 2009 - 18:51.


#54
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.659
  • Înscris: 10.06.2008

 SundanceKid, on 29th May 2009, 19:51, said:

pai citeste postul lui Jaq. poti sa ai probleme cu somnul si daca esti mult prea obosit, daca esti stresat/etc
tine de sitemul nervos..

Cel puțin eu nu am pațit să fiu foarte obosit și să nu pot să dorm. Legat de stres, nuștiu ce să zic, poate fi o cauză a insomniilor, dar, până la urmă se poate rezolva și aia. :)

Editat de klaw_godly, 29 mai 2009 - 19:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate