Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Probleme display LCD - IBM ThinkPad T42!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salutare!
Am o problema la laptopul meu (e un IBM ThinkPad T42), si anume:
- nu se vede mai nimic pe display'ul LCD (ca si cum ar fi lampa display'ului defecta) ... practic se vede foarte, dar foarte, intunecat (de abia daca mai poti distinge ceva, asta daca te uiti foarte atent nu gluma).
Cineva mi-a spus cum ca ar fi defect circuitul de Backlight al display'ului.. sau ceva de genul asta.
Are cineva vreo idee? Se poate face ceva? ... Se poate repara? Cam cat m-ar costa? ...
Multumesc :)

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005
Se poate rezolva.
Este defect invertorul care alimenteaza CCFL-ul (lampa,neonul).
Deci acel cineva a avut (are) dreptate.
Mergi la un service.
Pretul depinde de mai multi factori: invertor nou sau sh ,cu factura sau fara factura,etc..

#3
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 22.04.2007
e super daca se poate rezolva ... merci frumos!
m-ar interesa ca pret (macar asa estimativ) - daca ai idee?
merci frumos inca odata! :)


Vizualizare mesajbit 61, pe May 9 2009, 18:55, a scris:

Se poate rezolva.
Este defect invertorul care alimenteaza CCFL-ul (lampa,neonul).
Deci acel cineva a avut (are) dreptate.
Mergi la un service.
Pretul depinde de mai multi factori: invertor nou sau sh ,cu factura sau fara factura,etc..


#4
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Nu stiu un pret exact dar este una dintre cele mai comune si banale defectiuni, nu o sa te coste o avere :) Suna la un service.

Editat de dcg, 11 mai 2009 - 13:07.


#5
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 22.04.2007
OK! Merci de pont..
Am trimis ceva mailuri la diverse service'uri.. dar unii ba nu imi raspund ba imi spun cum ca tre' sa vin neaparat cu laptop'ul la ei - O sa imi fac timp sa ajung pana la ei..
Merci inca odata!

Imi recomandati un service anume? Stiti de cineva anume? :)

Vizualizare mesajdcg, pe May 11 2009, 14:07, a scris:

Nu stiu un pret exact dar este una dintre cele mai comune si banale defectiuni, nu o sa te coste o avere :) Suna la un service.

Editat de thetraveler, 12 mai 2009 - 18:43.


#6
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Ca idee, acum multi multi ani, cand un Thinkpad Pentium III era laptop chiar folosibil, am platit 2.500.000 lei vechi pentru o problema identica si am fost rezolvat in 3 zile. In banii respectivi au intrat un invertor nou + manopera. Cred ca as avea dificultati de a regasi service-ul respectiv, intre timp s-au mutat deci - eu unul - o sa ma abtin de la recomandari.

PS: evident ca raspunsul standard este "vino cu laptopul la noi", e normal asa. Nu inteleg de ce nu vor sa-ti faca o estimare de pret ca sa te ajute sa alegi intre ei :) Mai trimite-le niste replayuri celor care ti-au raspuns si spune-le ca ai nevoie de o aproximare a cheltuielilor ca sa vezi daca are rost sa te bagi la o reparatie sau iti iei un laptop nou. In felul asta o sa fortezi cateva raspunsuri.

Editat de dcg, 31 mai 2009 - 09:33.


#7
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Merci frumos de sfat!

Intre timp am rezolvat problema ...

Merci inca odata, la toti! ;)

Vizualizare mesajdcg, pe 31st May 2009, 10:28, a scris:

Ca idee, acum multi multi ani, cand un Thinkpad Pentium III era laptop chiar folosibil, am platit 2.500.000 lei vechi pentru o problema identica si am fost rezolvat in 3 zile. In banii respectivi au intrat un invertor nou + manopera. Cred ca as avea dificultati de a regasi service-ul respectiv, intre timp s-au mutat deci - eu unul - o sa ma abtin de la recomandari.

PS: evident ca raspunsul standard este "vino cu laptopul la noi", e normal asa. Nu inteleg de ce nu vor sa-ti faca o estimare de pret ca sa te ajute sa alegi intre ei :) Mai trimite-le niste replayuri celor care ti-au raspuns si spune-le ca ai nevoie de o aproximare a cheltuielilor ca sa vezi daca are rost sa te bagi la o reparatie sau iti iei un laptop nou. In felul asta o sa fortezi cateva raspunsuri.


#8
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
Ok, vezi ca ti-am  raspuns in celalat topic :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate