Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Programe pt generice

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Salut,
Stie cineva ce programe sunt folosite pentru a face generice in genul celor folosite la inceputul filmarilor?
Multumesc.

#2
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Li se spune credits si gasesti in Vegas

#3
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 642
  • Înscris: 28.04.2004

danilo, on Apr 5 2005, 16:11, said:

Li se spune credits si gasesti in Vegas

<{POST_SNAPBACK}>

Programele se numesc generatoare de caractere. Uite cateva exemple: Cayman Graphics Power CG, Title Motion Inscriber, DFCG (Digital Fusion Character Generator). Probabil orice program de compozitie poate genera si caractere... doar ca mai complexe si intr-un mod mai complex.

#4
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 12.06.2004
As vrea sa stiu si eu cu care program poti face sigle sau sa acoperi o sigla ,sa pui o fotgrafie mica peste imagine intr-un anumit colt...

#5
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 642
  • Înscris: 28.04.2004

lheloo, on Apr 6 2005, 11:18, said:

As vrea sa stiu si eu cu care program poti face sigle sau sa acoperi o sigla ,sa pui o fotgrafie mica peste imagine intr-un anumit colt...

<{POST_SNAPBACK}>

In primul rand iti trebuie un program cu care sa faci sigla propriuzisa (daca e statica probabil ca un fisier TGA cu canal alfa poate fi facut in mai toate programele de grafica: Photoshop, Corel, etc.. ----- daca e animatie atunci cu programele de animatie: 3D Max, Lightwave, Maya, etc..)
Apoi un program de editare neliniara, sau compozitie mai simplu, ca sa suprapui fisierul de mai sus peste imaginea ta. Editare neliniara: Liquid, Adobe Premiere, Vegas. Compozitie: After Effects, Digital Fusion, Combustion, etc.

#6
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 25.03.2005

wiz26, on Apr 5 2005, 13:47, said:

Salut,
Stie cineva ce programe sunt folosite pentru a face generice in genul celor folosite la inceputul filmarilor?
Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

cel mai spectaculos este pentru titluri Heroglyph 2.0, iar ca efecte Adorage Magic
exista plug-in pentru programele uzuale de editare, de la cele mai simpe , gen pinnacle studio 9.4 pana la liquid edition 6.1 si adobe premiere pro.
se pot realiza generice de orice gen
pentru alte detalii contacteaza-ma

#7
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.976
  • Înscris: 04.08.2004

iora, on Apr 7 2005, 11:32, said:

cel mai spectaculos este pentru titluri Heroglyph 2.0, iar ca efecte Adorage Magic
exista plug-in pentru programele uzuale de editare, de la cele mai simpe , gen pinnacle studio 9.4 pana la liquid edition 6.1 si adobe premiere pro.
se pot realiza generice de orice gen
pentru alte detalii contacteaza-ma

<{POST_SNAPBACK}>

   Stai putin......el nu stie ce sunt alea genericele si cum se fac, si tu ii spui de liquid si premiere pro?...... :lol: ....si daca te contacteaza ce faci??

....il inveti editare si postproductie pe forum? :lol:
.....poate in vreo 10 ani o sa inteleaga ce e ala un canal alpha.....

...asta ca sa vezi de ce nimeni altcineva nu-i va raspunde la topic


Enjoy!

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.291
  • Înscris: 18.01.2002
Ankh, exagerezi. In general e bine ca userii sa inteleaga (si eu de multe ori ii iau peste picior in acest sens) ca nu poti intreba ce bisturiu ai nevoie sa-ti cumperi ca sa devii chirurg. Dar asta e ceva la modul figurat. Metaforic, ironic etc

Sigur, fara studiu individual, iti trebuie o carutza de bani sa gasesti pe cineva sa te mediteze in meseria asta. Mai ales cu orgoliile si snobismul caracteristic. Si tu, parca tin minte ca te-ai bagat peste mine pe un thread mai vechi de-al meu de la publicitate, sa te lauzi cu o coperta de la o filmare de nunta....deci hai daca nu ajutam deloc, macar sa nu ne dam doctori cand unii poate de-abia aspira la stadiul de asistenti.

Ca fapt divers, toata lumea poate sta linistita. Zilnic, zeci de persoane se trezesc ca vor sa faca un intreg film, nu numai un generic. Daca ar fi asa simplu si usor sa aflii de pe un forum tot ce-ti trebuie, altii si-ar pierde painea castigata in ani multi de transpiratie si experienta.

#9
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Multumesc mult pt raspunsuri.Intr-adevar cu o floare nu se face primavara;dar reprezinta inceputul.Nu trebuie inteles ca daca cineva intreaba de un bisturiu bun chiar vrea sa devina chirurg(am luar exemplu asta la nimereala).

#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.976
  • Înscris: 04.08.2004

GunX, on Apr 14 2005, 11:01, said:

Ankh, exagerezi. In general e bine ca userii sa inteleaga (si eu de multe ori ii iau peste picior in acest sens) ca nu poti intreba ce bisturiu ai nevoie sa-ti cumperi ca sa devii chirurg. Dar asta e ceva la modul figurat. Metaforic, ironic etc

Sigur, fara studiu individual, iti trebuie o carutza de bani sa gasesti pe cineva sa te mediteze in meseria asta. Mai ales cu orgoliile si snobismul caracteristic. Si tu, parca tin minte ca te-ai bagat peste mine pe un thread mai vechi de-al meu de la publicitate, sa te lauzi cu o coperta de la o filmare de nunta....deci hai daca nu ajutam deloc, macar sa nu ne dam doctori cand unii poate de-abia aspira la stadiul de asistenti.

Ca fapt divers, toata lumea poate sta linistita. Zilnic, zeci de persoane se trezesc ca vor sa faca un intreg film, nu numai un generic. Daca ar fi asa simplu si usor sa aflii de pe un forum tot ce-ti trebuie, altii si-ar pierde painea castigata in ani multi de transpiratie si experienta.

<{POST_SNAPBACK}>

     Ai perfecta dreptate,dar...cel care a cerut ajutor ,chiar nu poate fi ajutat. In momentul in care deschizi un thread asa de general (si sunt o gramada care fac chestia asta)....de multe ori nu merita sa le raspunzi pentru ca nu ii poti ajuta cu nimic.Nu poti invata de pe un forum asa ceva...
     Inca ceva .... nu am vrut sa ma bag peste tine, ....in schimb eu sunt cam acrit de anunturi gen filmari PROFESIONALE ....date de oameni care nu prea stiu sa tina camera in mana (nu ma refer la tine...daca ar fi toti ca tine m-as bucura...as fi probabil mai stimulat de competitie).....

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.291
  • Înscris: 18.01.2002
hehe..iti dai seama cat sunt si eu de acord cu tine dupa mai bine de 3-5 ani de moderat sectiunile de video de pe cele mai mari forumuri de la noi :)

#12
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 25.03.2005

GunX, on Apr 20 2005, 09:38, said:

hehe..iti dai seama cat sunt si eu de acord cu tine dupa mai bine de 3-5 ani de moderat sectiunile de video de pe cele mai mari forumuri de la noi :)

<{POST_SNAPBACK}>

cel mai simplu de utilizat si care are si o parte de help interactiva este cel de la pinnacle, versiunea Studio 9xx;este dedicat in special celor incepatori in domeniu , dar care totusi au habar de ce inseamna o captura video sau un transfer dv. este folosit de amatori pe scara larga , iar uneori, chiar daca nu vor sa recunoasca si de cei care editeaza nunti pentru rapiditatea oferita si calitatea decenta . facand abstractie de instabilitatea lui. de cautat versiunea 9.4.27 eventual pentru facilitati in plus si o mai buna stabilitate. se pot realiza din cativa pasi generice simple si de efect, fara prea mare bataie de cap( mai ales daca se achizitioneaza si pachetele premium).este in comert si se livreaza si cu o placa DV pentru camere digitale sau versiuni imbunatatite cu captura analogica. detalii la www.pinnaclesys.com  sau pentru update-uri la ftp.pinnaclesys.com sau ftp.truevision.com
bafta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate