Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#10711
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Tot in descriere scrie ca membrana nu se inlocuieste. Cand se deterioreaza, se schimba vasul.

#10712
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

View Postdanvlas, on 23 noiembrie 2021 - 23:08, said:

Tot in descriere scrie ca membrana nu se inlocuieste. Cand se deterioreaza, se schimba vasul.
...merci. Acum am vazut si eu ca e de unica folosinta. Insa as dori sa inteleg ce este in interior. Este impartit rezervorul in doua camere cu acea membrana?
Scrie in descriere ca o camera este incarcata din fabrica cu azot. Asta inseamna ca verific presiunea din cand in cand si, daca scade, trebuie completat tot cu azot?

#10713
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Exista posibilitatea de a verifica perna de azot ?
Daca NU atunci......

#10714
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007

View Postgushpi, on 23 noiembrie 2021 - 19:47, said:


deoarece tragi apă din pârâu, mai degrabă e bună una din astea:

https://recenzee.ro/...oamorsanta.html

cu submersibila-n pârâu te complici

cât despre cablu: la un motor de 2 kw dacă-ntinzi un cablu din cupru solid, nu lițat de 3x2,5mm2 ești în regulă.

Am inteles ideea, dar tot ar trebui amplasata aproape de sursa. Poate e chiar mai complicat, deoarece trebuie sa o feresc de ploaie, sa ii construiesc un adapost separat.
Totusi, tot nu imi este clar: nu am specificat, dar este vorba de un parau de munte, o pompa (submersibila sau de suprafata) ar putea trage apa care ar avea inevitabil nisip / pietris?
Multumesc!

#10715
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 31.12.2006

View Postiahim_namor, on 23 noiembrie 2021 - 23:44, said:

...merci. Acum am vazut si eu ca e de unica folosinta. Insa as dori sa inteleg ce este in interior. Este impartit rezervorul in doua camere cu acea membrana?
Scrie in descriere ca o camera este incarcata din fabrica cu azot. Asta inseamna ca verific presiunea din cand in cand si, daca scade, trebuie completat tot cu azot?

Nu e azot, e aer, si se baga la presiune cu 0.1 - 0.2 bar sub presiunea minima reglata, la fel ca la orice hidrofor.

Quote

Rezervoarele GT-H au o diafragmă netoxică din
cauciuc butil, care împarte camera rezervorului în două
compartimente. Compartimentul superior conţine aer
atmosferic comprimat. Compartimentul inferior prezintă
o căptuşeală din polipropilenă (PP) şi este umplut cu
apă de la pompă.
Rezervoarele GT-D au o diafragmă dublă.
Rezervoarele GT-U au un balon interschimbabil, din
cauciuc butil netoxic, înconjurat de ayot comprimat.
Balonul este singura componentă în contact cu lichidul.

Apropos de firma asta, la care eu am alergie din cauza ca sunt mai mult scumpi decat buni, practica in mod curent mizerii de luat banii clientilor, si au componente in mod evident facute sa nu tina prea mult.

Din propria lor documentatie:

Quote

2.2 Utilizare preconizată
• GT - U este un rezervor vertical folosit in sisteme
de apa rece.
• GT - H este un rezervor orizontal folosit in sisteme
de apa calda. Rezervorul are o placă de bază
pentru montarea unei pompe.
• GT - HR se foloseste in sistemele de racire sau
incalzire.

Si ce vedem? Un hidrofor facut tot de ei, cu vas care e de fapt destinat sa fie vas de expansiune in instalatii de incalzire.

De ce e asta o mizerie?
  • variatiile volumului de apa sunt mult mai mici si mai lente in cazul unui vas de expansiune intr-o instalatie de incalzire decat in cazul unui vas de hidrofor. Solutia cu membrana este mai ieftina, si suficient de rezistenta pentru incalzire. Nu este suficient de rezistenta si pentru hidrofor, in sensul ca va avea durata de viata mai scurta.
  • Forma membranei reduce din volumul util al vasului, fata de balon.
  • Membrana nu se poate schimba, si diferenta de pret intre un vas si o basica e semnificativa. Daca nu e facut sau tinut in bataie de joc, vasul rezista zeci de ani fara probleme. Cauciucul nu are cum sa tina tot atat, si trebuie schimbat la 5-10 ani. Sigur, nu-i un cap de tara cheltuiala, dar nu suport lucrurile facute sa se strice ireparabil doar ca sa-mi ia banii, fara nicio justificare tehnica.

View Postwicked100, on 24 noiembrie 2021 - 11:19, said:


Am inteles ideea, dar tot ar trebui amplasata aproape de sursa. Poate e chiar mai complicat, deoarece trebuie sa o feresc de ploaie, sa ii construiesc un adapost separat.
Totusi, tot nu imi este clar: nu am specificat, dar este vorba de un parau de munte, o pompa (submersibila sau de suprafata) ar putea trage apa care ar avea inevitabil nisip / pietris?
Multumesc!

Daca tragi nisip (pietris nu va trece de sita ei/sorbului), orice fel de pompa nu va avea viata lunga. Pentru a reduce asta, trebuie sa faci o groapa langa parau, in care ingropi unul sau doua segmente de fantana de 1 m diametru, sau folosesti orice alta metoda de a obtine un volum similar. Sapi un sant care sa aduca apa din parau in groapa, facut cu gura in jos, sa nu ti-o umple cu nisip.
Pompa o fixezi cumva (si legata de un par batut merge) in mijloc, mai aproape de suprafata decat de fund.

Intrucat ceva nisip tot o sa mai fie, si avand in vedere riscul ca pompa sa "plece", iti recomand sa folosesti o pompa cu surub ieftina (gasesti pe la 300 de lei, Dawer de ex). Un cablu 2x2.5 mmp e suficient. Pune si diferentiala. Impamantarea o faci dintr-un tarus (se gasesc speciali pt asta) batut la fata locului.

#10716
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

View Postketa, on 24 noiembrie 2021 - 00:45, said:

Exista posibilitatea de a verifica perna de azot ?
Daca NU atunci......
In partea din spate-sus are un ventil unde se verifica ceva presiune -> se vede la minutul 1:41 in clipul de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FeeWA2QCesA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar posibil sa nu fie azot la modelul orizontal (GT-H), dupa cum a citat @_bcristian_ din specificatii.

Ok, imi iau gandul de la el, mai ales ca nu se gaseste in magazinele "frecventate" de mine, ci doar la firme specializate, care oricum nu se vor obosi sa iti aduca un vas de rezerva prea repede; ma indoiesc ca tin pe stoc asa ceva.
O sa ma orientez catre alte optiuni.

#10717
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007

View Post_bcristian_, on 24 noiembrie 2021 - 12:38, said:



Daca tragi nisip (pietris nu va trece de sita ei/sorbului), orice fel de pompa nu va avea viata lunga. Pentru a reduce asta, trebuie sa faci o groapa langa parau, in care ingropi unul sau doua segmente de fantana de 1 m diametru, sau folosesti orice alta metoda de a obtine un volum similar. Sapi un sant care sa aduca apa din parau in groapa, facut cu gura in jos, sa nu ti-o umple cu nisip.
Pompa o fixezi cumva (si legata de un par batut merge) in mijloc, mai aproape de suprafata decat de fund.

Intrucat ceva nisip tot o sa mai fie, si avand in vedere riscul ca pompa sa "plece", iti recomand sa folosesti o pompa cu surub ieftina (gasesti pe la 300 de lei, Dawer de ex). Un cablu 2x2.5 mmp e suficient. Pune si diferentiala. Impamantarea o faci dintr-un tarus (se gasesc speciali pt asta) batut la fata locului.

Multumesc! Incep sa inteleg cum ar trebui sa fac, explicat clar si la obiect.

#10718
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
...hihi...„clar și la obiect”? zici?
păi ție-ți era greu să faci o coșmelie pompei...
acum tre să sapi 2 metri, să bagi 2 tuburi de beton, să ancorezi pompa, să montezi un diferențial

(nu te supăra pe sarcasmul meu, dar nu era clar că trebuie să protejezi pompa de nisip? )

#10719
maxmaia

maxmaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.05.2004
As dori un sfat de la cei care aveti deja montat sau ati vazut o configuratie ca cea descrisa mai jos.

Doresc sa montez o pompa de genul asta pentru alimentarea casei cu apa potabila. Diferenta de nivel e cam 25m dintre panza de apa si etajul1 al casei, si distanta pana la fantana e de 50m.
Va face fata pompa pentru un consum normal: alimentare masina de spalat rufe, dus, etc?
Sa aleg o configuratie cu presostat mecanic si vas de expansiune sau un presostat electronic care ar comanda direct pompa?
Multumesc frumos pentru orice recomandare.

PS. Pun si  o poza cu graficul de functionare al pompei.

Attached Files



#10720
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,623
  • Înscris: 18.01.2010
Pompa din link nu e ce trebuie.
Ai nevoie de o pompa care să facă minim 7 bari.
Minim!

Îți recomand varianta cu vas expansiune.

Edited by noxious30, 26 November 2021 - 07:38.


#10721
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
explicit:
-tu ai pierdere de presiune de cel puțin 3-4 bari (25 metri + pierderi hidraulice prin conducte, robineți, filtre)
-pt a funcționa bine o mașină de spălat ar fi bine să ai la intrare în ea 2 bari
-pompa 'ceea face 4,5 bar
-deci, cum zise colegu': una de 7 minus 4 pierderi = 3 utili

#10722
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 31.12.2006
25 diferenta inaltime + 5-10 pierderi hidraulice + 20 (2 bar) pe care ii vrei la robinet = 50-55 metri (5 - 5.5 bar)
Ai nevoie de o pompa ca sa poata vreo 2 m3/h la presiunea asta.
Mai adauga 25% pentru specificatii optimiste, tensiune mai mica, uzura in timp.
De ex WKM5600-95/3.5.

#10723
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
:)

#10724
maxmaia

maxmaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.05.2004
Multumesc frumos, toata stima pentru raspunsuri, o sa ma reorientez spre o pompa mai puternica. Asta de care ziceam deja o aveam de ceva vreme si ma gandeam ca poate ajuta, dar se pare ca nu :).

#10725
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcdan, on 11 noiembrie 2021 - 19:37, said:

E termenul in care vanzatorul pune la posta coletul. Inca 2 luni pe vas, inca 1 luna la noi, taxe de platit si daca totul merge snur, dupa 4-5 luni aveti produsele. Partea buna e ca daca nu ajung veti putea sa o luati de la capat pt ca vi se intorc banii.

View Post_bcristian_, on 16 noiembrie 2021 - 21:40, said:

Tine minte trei litere: BSI
Din partea mea sper sa ai noroc, dar la mine de cativa ani 1 luna se puna ca termen rapid la astia, verificat pe cateva zeci de trimiteri Posted Image
Doresc sa-mi cer scuze de off topic dar trebie sa finalizez o discutie. Coletul comandat pe 05.11.2021 a ajuns la oficiul din cartier in 31 de zile. Probabil azi il aduce postasul sau primesc aviz. Am inchis aceasta discutie pe langa subiect.

Attached Files



#10726
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Felicitari. Eu din 10.10 astept... dar e de bine ca are statusul Departed country of origin. Ma gadesc ca, cu noroc, pana la sfarsitul lui Ian voi avea coletul. Zic cu noroc pt ca la BSI am altul din 19.11 si nu da semne de viata.

#10727
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Va salut.
Ma pueti ajuta va rog cu un sfat?

Pompa de la hidrofor face un zgomot teribil.
Mrntionez ca am schimbat vasul de ex0asiune si bucsa (preswtupa) de la pompa.
Unde sa fie buba?
Perna de aer e ok in vas.
Astept un sfat.
Va multumesc.

Attached Files



#10728
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
N-ai fost suficient de atent la demontare si nu ai mai pus toate distantierele la locul lor. Freaca ceva ingrozitor. Asta e concluzia si dupa oprirea instantanee.

Edited by camsonat, 29 December 2021 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate