Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Nikon D5000

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostAlecsandre, on Apr 21 2009, 15:45, said:

daca nu are AF...atunci nu ma mai gandesc sa strang bani pt el :)
Ce obiective non-AF-S ai vrea sa-ti iei pentru D90 si actualul D40 sau D5000 nu te lasa?

#38
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
O problema mai mare decat autofocusul doar cu obiective AF-S si AF-I e vizorul mic (magnificare 0.78x), comparabil cu al D50-ului/D70-ului (0.75x), dar mai mic chiar decat cele de la: 300D (0.88x), 500D (0.87x), D40/D40x/D60/350D/400D (0.8x), sa nu mai zic de D80/D90 (0.94x) sau 40D (0.95x).
La toate acoperirea cadrului e de ~95%. Cu exceptia lui D300 (acoperire 100%, magnificare 0.94x).
Asa ca adio focalizare manuala (usoara, sa o dam la pace) cu nenea D5000.
Dar na, nimic nu e gratis, mai ales ecranul ala oscilo-batant, functia de filmare si bracketingul....
La 3400 de ron -D5000+18-55- se mai gandeste cineva sa-si ia D90+18-55 la 3350? Sau D90 body la 3200? Blasfemie, dom`le...

#39
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Nu-i chiar asa decit cind compari in cadrul aceluiasi sistem: vezi comparatie vizoare DSLR. In plus se simte si diferenta "pentamirror" vs "pentaprism", deci n-are sens sa comparam cu alta clasa gen Canon x0D sau Nikon D80/D90.
Dar in fond ai dreptate, la un DSLR vizorul reprezinta si pentru mine unul dintre cele mai importante elemente. Mai slabe sunt doar vechile modele Nikon D50/D70, Canon 350D/400D/1000D, Fiji S2  si Sony 300/350. De 4/3 n-are sens sa mai amintim...

#40
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Ai dreptate, n-am luat in considerare factorul de crop si diferenta pentaoglinda-pentaprisma.
Experienta personala ma face sa cred ca, desi intre marimea efectiva a vizorului lui 40D (0.593) si 400D (0.5) se simte destul de bine diferenta - cel putin nu mai lacrimam cand trageam cu 40D-ul - , diferenta dimensiunilor vizoarelor lui D5000 si 400D (0.52 fata de 0.5) nu e asa usor perceptibila, asa incat nu as prefera D5000-ul lui 400D din punctul asta de vedere. Si din altele, nu il consider un aparat mai prost ca D5000-ul, dar intram in alta discutie.
De amoru` artei, hai sa comparam preturile lu` D5000 cu 40D, chit ca nu vor fi in veci aceeasi mancare de peste, iar Canonul in speta e la sfarsit de cariera. Dar se mai gaseste in stocul unui magazin care il vinde impreuna cu un obiectiv pe care, daca l-as vinde, as iesi cu body-ul 40D la acelasi pret cu D5000+18-55.
Sa ne-ntelegem: departe de mine intentia de a convinge pe cineva sa nu-si cumpere D5000. Doar ca, la pretul asta (sper sa mai scada... rapid), exista alternative. Foarte interesante.

#41
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdpar, on Apr 21 2009, 19:41, said:

Doar ca, la pretul asta (sper sa mai scada... rapid), exista alternative. Foarte interesante.
Asta asa este, am avut 40D si e altceva decit D5000 (pe care nu l-am avut :) ) Si mai exista si Pentax pentru bugetari inteligenti.

#42
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu sunt f curios ce succes de piata o sa aiba D5000. In opinia mea asta este cea mai proasta mutare facuta de nikon:

- multe briz-brizuri pt amatori de genul live view, filmare, ecran lcd mobil
- lipsa motor AF
- pret f mare pt amatori (are acelasi pret ca D90!)
- lipsa motor AF
- vizor naspa
- lipsa motor AF, am mai zis? :D

Cineva care ar vrea sa faca upgrade de la D40/D60 ar avea putine motive sa nu faca direct la D90. Nu cred ca un ecran mobil e atat de important pt cineva care deja s-a lamurit care e treaba cu DSLR-ul in defavoarea motorului de AF (stiu, am o obsesie!).

Iar pt un utilizator nou in lumea DSLR pretul e prohibitiv.

In fine, om trai si-om vedea... dar nu-mi place directia in care o iau aparatele foto :(

#43
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Aparatul nu se adreseaza celor care vor sa upgradeze de la D40/D60, ci se doreste o atractie pentru cei care abia cauta un DSLR. Adica un vesnic raspuns la oferta concurentei. Desigur, deocamdata pretul il asasineaza din fasa (D90 e altceva) insa sa-l vedem pe raft intii.

Ecranul lcd mobil este un accesoriu vital live-view iar live-view este uneori, desi rareori, extrem de util si nu trebuie subestimat nici pentru utilizatorul avansat, care altfel recurge uneori la right angle viewer sau la pozitii din ce in ce mai incompatibile cu virsta si cu performantele masinii de spalat. Cine fotografiaza macro stilul contorsionist sau in timpul noptii n-o sa se plinga niciodata de live-view!

Comparativ cu 5 ani in urma, paleta obiectivelor Nikon AF-S s-a mai extins si pentru majoritatea incepatorilor, motorul AF nu este vital, ei oricum necunoscind obiectivele vechi si bune pe care le-ar putea achizitiona la preturi modice. Zoom-urile de buget sunt relativ mai bune decit oferta Canon si exista acum un 35mm f/1.8G si un 60mm f/2.8G micro pentru pretentiosi.

In Romania, unde Nikon a stiut sa-si faca mai bine piata, o sa prinda. Iar directia aparatelor foto este de cele mai multe ori dictata de cerere. Si din pacate noul deselerist cauta rezolutie, imagine pe ecran si specificatii cit mai mullte, ca nu se stie cind o sa foloseasca.

Cine a stat suficient pe softpedia e deja suprasaturat de noua generatie de pozari, asa ca n-are sens sa acuzam producatorii.

#44
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004
mie imi place aparatul. nu ma omor cu focus manual - am incercat pe k10d cu vizor bun - si mi s-a parut destul de greu sa verifici daca e in focus. plus ca nu fac peisaje. am avut si k100d si am comparat cu k10d la vizor. la lumina buna nu ai nici o treaba nici cu k100d.  ce nu imi place la d5000 si vad ca nimeni nu a zis nimic desi am mai postat asta aici e mettering-ul. daca te uiti la dpreview sau image resource are niste compensari de te omoara. ce m-a omorat pentax cu subexpunerea dar pare copil pe langa d5000. compensari de +2 si -2 ? pai asta e aleator nu mettering.

#45
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
.............obiectivele vechi si bune pe care le-ar putea achizitiona la preturi modice.....

Dezvolta putin D.

#46
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
N-are sens sa dezvolt, ca nu-s atit de cunoscator in nikoane. Pentru body-uri noi prefer si eu obiective noi, n-am curaj sa ma avint in necunoscut.

Dar pentru "budget-conscious" exista oricind o sursa de neegalat pentru vechituri, anume (NU, NU E KEN!!!) Bjorn Rorslett:
wide
normal
medium tele
Sau "zabest"

Si poti sapa prin:
http://www.nikonlink...ses_general.htm
http://home.zonnet.n...tedbylens01.htm
http://www.momentcor...view/index.html

Date tehnice si imagini ale "rablelor": gasesti aici

#47
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

#48
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
A aparut strotu-camila  :lol:  http://www.f64.ro/de...id=412&pid=9785

#49
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postvladcosmin, on Apr 29 2009, 16:21, said:

A aparut strotu-camila  :lol:  http://www.f64.ro/de...id=412&pid=9785

OOPSS ! 3400 RON  :huh:  cand un D90 cu acelasi obiectiv costa 3350 http://www.f64.ro/de...id=412&pid=9787

#50
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Mda, am zis ca pretul deocamdata il asasineaza, Nici nu stiam ca D90-kit a ajuns la pretul ala.

Numai un tolomac va lua un D5000 in loc de D90, probabil pe considerentul ca are mai multe zerouri  :P

#51
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007

View Postphotolover, on May 2 2009, 08:07, said:

OOPSS ! 3400 RON  :huh:  cand un D90 cu acelasi obiectiv costa 3350

Oferta la D5000 e cu 18-55VR fata de D90 cu 18-55 simplu.  :P

Edited by Cayn, 02 May 2009 - 20:40.


#52
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
pai diferenta dintre 18-55VR / 18-55  crezi ca se compara cu diferenta dintre D5000 /D90 ??????????????????????

.....sa dea Domnu  sa fie apropiate la iso.....si atunci o parte din pretul ala imens va fi justificat.

eu unul admir acel display al D5000`ului..tilt/swivel LCD......au dat un nou sens , cu adevarat util ,  Live view`ului , mai ales cand facem macro`uri la firu` ierbii...


multi se asteptau la un aparat care sa umple golul dintre D60 si D90....in nici un caz D5000`ul nu face asta....cel putin la pretul actual.


RIP D40  :blush:

Edited by aditzuBA, 02 May 2009 - 21:03.


#53
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In mod sigur pretul va scadea, ala este pret de "lansare" ca sa ii dea "prestigiu". Nu ii inteleg pe aia care fac marketingul, au niste idei cretine rau... la toate firmele, parca au fost toti la aceeasi scoala.
In rest... nu imi place modul de rabatare al LCD-ului. Total inutil dupa mine.
Lipsa motorului de AF nu este nici o problema, toate obiectivele moderne au motoare incorporate. Mi se pare o solutie mai buna tehnic vorbind.
Filmarea ma lasa rece, atata timp cat nu face AF in timpul filmarii este zero barat. Ca era "numai 720p/24fps nu ar fi fost o problema, arata superbine pe un TV de pana la 40". Dar un senzor CMOS cu "rolling shuter" este o pacoste. Mai bine fara.
Vizorul mic? Treziti-va, a trecut vremea lor, acum este vremea vizarii LCD directe :)

#54
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
.....acel dispaly + live view + o lentila de close`up +4/+5............OK  :clapping: , parerea mea.....cat de placut e sa te intinzi in iarba uda ca sa prinzi o gaza in roua dimineti??????


....ca nu are motor de focus.......................eeee....................pai uite de ce nu acopera golul dintre D60 si D90/80..
ca noile obiective au motor de focus.....hmm , sa vedem cati isi vor vinde 35mm f/2 `urile ca sa cumpere noile f/1.8 cu motor de focus.....

din pacate  nu e concurentul perfect pt GH1......multi asa sperau , poate daca in bani astia puneau  si 18-200`le    :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate