Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

Conexiune calculator - 4 plasme (live internet broadcast)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Vreau sa fac o conexine dintre un calculator care va face live broadcast de pe net la un program tv calitate relativ slaba (Bitrate: 282 Kbps, 320 x 240) pe 4 plasme LG FULL HD si m-am gandit sa folosesc urmatorul echipament avand in vedere faptul ca pe viitor voi gasi si altceva la o rezolutie mai buna. Pozitia TV-urilor fata de calculator: 2 dintre ele 5 metri (luat in calcul 50 cm pentru eventuale inconveniente) celelalte 2 aproximativ 15 metri (luat in calcul si 1-2 metri pentru eventuale inconveniente :) )

Multiplicator HDMI 1-4 AVSPLIT25 Full HD1080 HQ - pentru amplificarea semnalului video - pentru cele situate la 15 m in special ( http://www.elfast.ro...-hd1080-hq.html )
2 cabluri HDMI la HDMI 20m gold HQSS5550/20 (pentru TV situate la >10m distanta )
2 cabluri HDMI la HDMI 5m (pentru cele situate in apropiere <5m distanta )
1 cablu DVI - HDMI 1.5m ( pentru legatura placa video cu port DVI si multiplicatorul HDMI )

1. Acum as dori o parere de la cineva care se ocupa cu asa ceva sau a montat un sitem de genul acesta. Am facut o alegere buna avan in vedere ca pe viitor ma gandesc sa bag si altceva la o rezolutie mai mare ?
2. Voi pierde semnal pe drum ( fapt pe care nu mi-l permit avand in vedere ca rezolutia e deja slaba ).
3. Exista un alt echipament pe care cineva ar putea sa mi-l recomande dar care sa imi pastreze macar rezolutia aia slaba sa nu mai pierd din ea?
4. Avand in vedere rezolutia care imi este oferita de site-ul respectiv cum se va vedea pe acele plasme ? Voi obtine o imagine cat de cat - fara sa stai sa ghicesti ce e de fapt pe ecran :) ? ( pe desktop la un monitor de 22' wide se vede chiar bine )
Multumesc de interes si daca ar putea cineva sa imi dea cateva hint-uri sunt deschis catre orice varianta ... numai bine sa iasa.

Edited by mariusblk, 08 April 2009 - 03:27.


#2
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
Se poate face live broadcast la programe tv cu un  PC - tunner tv in PC - dvb viewer soft - LAN - si un popcorn Hour . Insa nu stiu cum sa splituiesti semnalul scos din popcorn A110 ? Eu am facut acest lucru numai pe 2 plsame / lcd-uri ... unu legat la PC si celalalt din alta camera ( cel putin 20 metrii de cablu LAN ) ....La distante mai mari de 5 metrii semnalul este pierdut , exista cabluri insa mai destepte care si 15 metrii nu pierd semnal dar te duci la 500 ron / cablu ... Apropos ... eu vorbesc de streaming HD .... cu bitrate zdravan ... nu poor quality...Vad ca ai un multimplicator de Hdmi ... poate din Popcorn sa multiplici semnalul scos ....

#3
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcristakke, on Apr 8 2009, 11:55, said:

Se poate face live broadcast la programe tv cu un  PC - tunner tv in PC - dvb viewer soft - LAN - si un popcorn Hour . Insa nu stiu cum sa splituiesti semnalul scos din popcorn A110 ? Eu am facut acest lucru numai pe 2 plsame / lcd-uri ... unu legat la PC si celalalt din alta camera ( cel putin 20 metrii de cablu LAN ) ....La distante mai mari de 5 metrii semnalul este pierdut , exista cabluri insa mai destepte care si 15 metrii nu pierd semnal dar te duci la 500 ron / cablu ... Apropos ... eu vorbesc de streaming HD .... cu bitrate zdravan ... nu poor quality...Vad ca ai un multimplicator de Hdmi ... poate din Popcorn sa multiplici semnalul scos ....

Poate m-am exprimat gresit cand m-am referit la live broadcast, am recurs la aceasta solutie pentru ca respectivul canal se prinde doar pe net, TV-tunneru imi e nefolositor in cazul acesta.

#4
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
Ai verificat atunci daca Popcorn A110 il are in lista de programe ?

Video : YouTube, Google Video, MetaCafe, VideoCast, DL.TV, Cranky Geeks
Audio : iPodcast, Radiobox, ABC News, Jamendo
Photo : Flickr, Picasa
RSS feed : Yahoo! Weather, Yahoo! Traffic alerts, Yahoo! Stock, Cinecast, Traffic Conditions.
Peer-to-peer TV : SayaTV
Internet Radio : Shoutcast
Media files supported

Edited by cristakke, 08 April 2009 - 18:14.


#5
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Totusi nu inteleg cu ce ma poate ajuta asa ceva :) Calculatorul il am restu de echipamant sunt gata sa il cumpar daca asta e solutia, site-ul care face broadcast la ceea ce ma intereseaza pe mine e online 24/24 am cont platit pe el deci ....

#6
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
Atunci inhama-te la treaba ... risca .... cumpara spilterul HDMI si un cablu de 5 metrii si vezi cum ti-e semnalul ....Repet insa la distante mai mari de 15 metrii iti trebuie un cablu HDMI special care se gaseste la dvdplanet.ro si costa destul de scump dar stiu de la cineva care l-a cumparat ca nu a avut nevoie de nici o amplificare ulterioara .... Insa nu imi dau seama cum prin splituire nu pierzi semnal .... ar trebui sa fie si amplificat ....

#7
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Tocmai de asta caut o alternativa la ceea ce m-am gandit eu. Avand in vedere rezolutia la care se vor transmite imaginile catre plasme ceva la nivel HDMI mi se pare totusi destul si dupa cum am mentionat pe viitor voi incerca ceva de rozolutie mai mare si de calitate. Deocamdata ceea ce ma intereseaza pe mine este sa transmit acest live broadcast. O sa ma duc maine sa cumpar echipamentul si voi reveni cu un feedback sper eu pozitiv.

#8
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Inca nu am avut timp sa pun cap la cap sistemul, am fost plecat cu treburi din oras si am revenit. Pe drum m-am m'ai documentat insa nu am inteles care e treaba cu sunetul. Trebuie facuta legatura speciala pentru a avea sunetul sau acesta vine prin cablurile hdmi si volumul prin difuzoarele plasmelor ?

#9
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Poti incerca cu un multiplicator VGA care transmite semnalul A/V prin cablu Ethernet si in cazul asta nu mai ai problema distantei. Rezolutia este minim 1024x768 deci o sa poti proiecta orice semnal de intrare la calitate buna. Asemenea echipamente ofera firma Mikro atlas http://www.mikroatlas.ro Sunt mai multe module: Un multiplicator central cu conexiune Ethernet si cate un modul la fiecare display, pretul insa s-ar putea sa sara mult fata de estimarile tale initiale.

Edited by raduci, 14 April 2009 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate