Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

A plasat Coreea de Nord un satelit pe orbita?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

Poll: A plasat Coreea de Nord un satelit pe orbita in data de 5 Apr. 2009? (41 member(s) have cast votes)

A plasat Coreea de Nord un satelit pe orbita in data de 5 Apr. 2009?

  1. Cred ca DA (10 votes [24.39%])

    Percentage of vote: 24.39%

  2. Cred ca NU (19 votes [46.34%])

    Percentage of vote: 46.34%

  3. Nu stiu (12 votes [29.27%])

    Percentage of vote: 29.27%

Vote Guests cannot vote

#37
studimec

studimec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.02.2009
Pina acum toate dovezile (nu vorbele) prezentate de siturile de stiri demonstreaza ca satelitul a fost lansat. Se pare ca racheta avea doua trepte care au functionat perfect. Nedesprinderea capului de ultima este un eveniment greu de conceput. Aceasta separare era cel mai usor lucru de pe toata durata lansarii.
Attached File  iphoto_1239038505036_3_0jpg.jpg   82.62K   15 downloadsAttached File  iphoto_1239101842079_1_0jpg.jpg   96.02K   18 downloadsg.jpg]Attached File  btre5360ufq00btre5360ufq00i39101820.jpg   68.5K   12 downloadsAttached File  mtfh61110sin603i39101700.jpg   35.81K   9 downloads101700.jpg]

Edited by studimec, 07 April 2009 - 14:35.


#38
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

 studimec, on Apr 7 2009, 15:32, said:

Pina acum toate dovezile (nu vorbele) prezentate de siturile de stiri demonstreaza ca satelitul a fost lansat. Se pare ca racheta avea doua trepte care au functionat perfect. Nedesprinderea capului de ultima este un eveniment greu de conceput. Aceasta separare era cel mai usor lucru de pe toata durata lansarii.

Vad ca nu-mi raspunzi la intrebarea legata de fizica de clasa a 9-a. Nu poti sa admiti ca ai gresit grosolan?

Racheta respectiva are trei trepte. Primele doua trebuie sa cada, a treia trebuie sa ramana in orbita. Au cazut toate trei. Probabil ca vei spune ca americanii mint. Dar rusii? Pana acum, americanii, rusii si Corea de Sud spun ca nu au reusit sa plaseze satelitul pe orbita. In afara de Coreea de Nord, confirma cineva ca au reusit?

Edited by blitz09, 07 April 2009 - 15:29.


#39
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

 blitz09, on Apr 7 2009, 16:28, said:

Vad ca nu-mi raspunzi la intrebarea legata de fizica de clasa a 9-a. Nu poti sa admiti ca ai gresit grosolan?

Racheta respectiva are trei trepte. Primele doua trebuie sa cada, a treia trebuie sa ramana in orbita. Au cazut toate trei. Probabil ca vei spune ca americanii mint. Dar rusii? Pana acum, americanii, rusii si Corea de Sud spun ca nu au reusit sa plaseze satelitul pe orbita. In afara de Coreea de Nord, confirma cineva ca au reusit?

poate au scos coreeni o noua generatie de rachete cu doo trepte care face cat una cu trei na` :lol:

#40
studimec

studimec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.02.2009
1) Poza cu schema indica clar o racheta cu doua trepte!

2) Nu am citit pe internet ca Americanii ar fi detectat mai mult de doua caderi, ceea ce corespunde treptei 1 si 2, lucru normal.

3) Cel care vorbeste de trei trepte probabil se refera la motorul de manevre orbitale al capului. Aia nu este treapta.

#41
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

 studimec, on Apr 7 2009, 19:47, said:

1) Poza cu schema indica clar o racheta cu doua trepte!

2) Nu am citit pe internet ca Americanii ar fi detectat mai mult de doua caderi, ceea ce corespunde treptei 1 si 2, lucru normal.

3) Cel care vorbeste de trei trepte probabil se refera la motorul de manevre orbitale al capului. Aia nu este treapta.

Tot nu-mi raspunzi la intrebarea de fizica....

1) Poza aia ti separe o sursa serioasa??? Tipul respectiv de racheta poate avea doua sau trei trepte.

2) Americanii si rusii au detectat doua caderi si atat. Daca ar fi reusit, ar mai fi fost "ceva" vizibil pe radar dupa separarea celei de-a doua trepte. Cum nu a fost, rezulta ca impreuna cu treapta a doua a cazut si restul. Fie treapta a doua nu s-a separat, fie s-a separat dar treapta a treia nu a functionat. Citeste mai atent comunicatul americanilor " The remaining stages along with the payload itself landed in the Pacific Ocean."

3) De ce ultimul motor nu este treapta? Pentru ca asa decizi tu? Eu peste tot am citit ca si ultimul motor este denumit tot treapta ( "stage" ).  Nu vorbim de eventualele motoare de manevra ale satelitului.

Daca au reusit, de ce oare China nu a confirmat lansarea satelitului? Sunt sigur ca au posibilitatea de a determina succesut sau insuccesul lansarii independent de rusi sau americani. Toti mint, numai nord-coreeni spun adevarul, nu?

#42
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009
a plasat pe masa... aia si o cauta cu lumanarea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate