Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

tv plasma

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
asa e ca nu prea ati inteles mare lucru din titlu?!

ce vreau eu; as vrea sa-mi iau o plasma si nu stiu ce avantaje si dezavantaje are! stiu ca se cam duce in cativa ani da' asta nu prea ma intereseaza! am auzit ca daca merge mai mult de 10 ore pe un singur post ramane "imprimata" pe ecran sigla postului... sau ceva de genu asta! dar am auzit ca are un contrast f bun, ca se vede mai bine decat la LCD ca una si alta!

acum, am si eu cateva intrebari care ma tot framanta!
am vazut la alte persoane care au plasma sau LCD wide si daca se uita la un post de televiziune se vede imaginea f turtita iar pe mine nu ma incanta absolut deloc asta! trebuie sa se vada cu dungi negre in stanga si in dreapta!:| asa cred eu ca-i bine pentru ca e tare enervant sa vezi imaginea turtia!
stiu ca exista posturi care emit si HD dar pe langa faptul ca iti trebuie nu stiu ce abonament mai trebuie inca o chestie pe care s-o conectezi la televizor care costa peste 7-8 milioane lei vechi... am auzit bine? si ar mai fi ceva; as mai vrea sa dau din calculator filme pe televizor, filme hd! de ce am nevoie, cabluri etc? costa mult aceste cabluri si tot ce mai trebuie?

nu stiu care este diferenta intre HDready si fullHD, cam banuiesc ce ar fi da' nu prea stiu bine asa ca e astept pe cineva care stie f bine sa-mi explice! stiu, este penibil din partea mea, da' asta e!

multumesc anticipat!

o zi buna! :)

#2
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008
http://forum.softped...t...3&hl=plasma

Era asa greu?

Si pentru "a o folosii", iti mai recomand asta.

#3
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
nici nu stii cat de mult m-ai putut ajuta kayman! ai fost un domn cu postul asta, da' ce zic eu domn, un mare cavaler! :|


mai lasati frate ironiile astea si ajutati pe cineva daca are nevoie de o indrumare! cati smecheri sunt pe forumul asta domne'... e ceva de speriat!

ma poate ajuta si pe cineva cu ceea ce am scris mai sus? (cei cu simtul umorului dus la extrem sunt rugati sa nu mai posteze doar de dragul de a posta)

multumesc

#4
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
bogdane, de curiozitate m-am uitat si peste alte intrebari de-ale tale si majoritatea suna asa: "fratilor eu sunt incepator si nu stiu nimic. Nu puteti voi sa ma iluminati fara sa depun eu nici un efort?"
Raspuns: nu se poate. Nu mai fi atat de lenes, pune-te de citeste vreo 30 de pagini legate de plasme, lcd-uri, televiziune hd sau ce te mai intereseaza si apoi sa vezi cum te iluminezi singur. Apoi pune intrebari. Nimeni nu scoate o carte speciala pt tine.

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postbogdans22, on Apr 2 2009, 01:54, said:

nici nu stii cat de mult m-ai putut ajuta kayman! ai fost un domn cu postul asta, da' ce zic eu domn, un mare cavaler! :|


.... cati smecheri sunt pe forumul asta domne'... e ceva de speriat!
kayman chiar te-a ajutat. Si asta chiar daca nu meritai.
Dupa ce ca esti lenes si analfabet si nu esti in stare sa citesti topicuri in care s-a discutat subiectul mai esti si nesimtit.  :puke:

#6
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
@bogdans22
>Anumite plasme sunt garantate 100000 ore de functionare.
Asta inseamna: 100000 / 8 ore functionare pe zi = 12500 zile / 365 = 34 ani !!!
>"Imprimeul" la care faci referire se numeste burn-in si era o caracteristica a modelelor de inceput. Acum, e deajuns sa schimbi pe alt canal si "imprimeul" dispare.
>"Imaginea f turtita" - exista functii (Partial, 4:3 complet) care atenueaza aspectul imaginii respective, plus ca anumite posturi au inceput sa transmita anumite emisiuni si in format wide.
>"posturi care emit si HD" - sunt doua posturi romanesti (PROTV HD si TVR HD). Ele nu emit tot timpul HD ci doar cateva emisiuni.
Pentru a le receptiona ai nevoie de un tuner DVB-T cu decodare mpeg4.
>"diferenta intre HD Ready si Full HD" - aici iti las placerea sa descoperi si singur...

#7
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ai nevoie de un cont pe un tracker cu materiale High Definition asta ai nevoie.

#8
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postdaddy, on Apr 2 2009, 09:12, said:

kayman chiar te-a ajutat. Si asta chiar daca nu meritai.
Dupa ce ca esti lenes si analfabet si nu esti in stare sa citesti topicuri in care s-a discutat subiectul mai esti si nesimtit.  :puke:

ce dracu aveti oameni bun?! unde sunt mai atotstiutorule analfabet?! oameni buni, aveti o mare problema: OMENIA!

asa este, m-a ajutat f mult kayman! wow, ms mult de tot!:| incredibil!

mai mult decat el m-ai ajutat tu! ms mult si tie!


florinbss2: da, asa e, cam ai dreptate! ar fi treubit sa mai caut si eu putin... my bad! m-am mai documentat da' vroiam sa aud si afirmatia altora! cel putin tu n-ai fost ca restul de pe aici!

thx dba!
oricum o sa caut de unul singur, este mult mai bine asa! 8-|

#9
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Nu ti-am raspuns la "diferenta intre HD Ready si Full HD" dintr-un motiv foarte simplu:
-te intereseaza diferentele intre tehnologii sau intre doua aparate, unul HD Ready si celalalt Full HD?
Diferente intre tehnologii:
HD Ready
Full HD

Diferente intre doua aparate:
>Intai priveste graficul privitor la distanta de vizionare pentru material HD
Grafic
>compromisul "ideal" este HD Ready; ai material SD prin cablu TV, DVD player, camera foto sau video.
>material HD: PC (desktop sau laptop cu iesire HDMI/DVI), Player Blu-Ray (PS3), NMT (TVIX, PCH, WD)

#10
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
ms dba pt ajutor!

unele chestii le-am mai citit si eu ca deh, nu toti sunt asa saritori cand e vorba de a da o mana de ajutor!

imi pare rau ca topicul asta s-a transformat intr-un loc de polemici si n-a fost ce trebuia sa fie!
iar pe cei cu limbaj mai colorat ii rog cu tot respectul sa se controleze ca si eu pot spune multe lucruri de dulce da' din fericire ma pot controla, nu-i asa daddy?

@ florin: nu stiu in cate posturi am zis eu asa ceva...

View Postflorinbss2, on Apr 2 2009, 07:40, said:

bogdane, de curiozitate m-am uitat si peste alte intrebari de-ale tale si majoritatea suna asa: "fratilor eu sunt incepator si nu stiu nimic. Nu puteti voi sa ma iluminati fara sa depun eu nici un efort?"
da' ma rog, este parerea ta, n-am chef de polemici cu toate ca le-am inceput deja!


dba, tu ce recomanzi cam de vreo 25-30 milioane si de ce?
tu ai ceva sau... inca nu?!

(ii rog pe cei care au chef de mistouri sa se abtina de la postat)

#11
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Eu am modelul acesta, dar, intre 25-30, poti merge si pe acest model.
Diferenta este evidenta la diagonala. Sa fiu sincer, mie acum imi pare rau ca nu am luat cu diagonala mai mare.

Atentie:
Daca optezi pentru vreunul dintre modelele de mai sus, ai grija la cumparare la urmatorul fenomen.
Cand ai volumul dat la minim sau pe "mute" se aude din spate un bazait extrem de enervant, in special noaptea cand nu exista zgomot de fond. Eu am returnat un TV din acest motiv. Problema este cunoscuta, doar ca baietii de la firma mama spun ca este un "fenomen normal".

Edited by dba, 02 April 2009 - 13:55.


#12
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postdba, on Apr 2 2009, 14:47, said:

Cand ai volumul dat la minim sau pe "mute" se aude din spate un bazait extrem de enervant, in special noaptea cand nu exista zgomot de fond. Eu am returnat un TV din acest motiv. Problema este recunoscuta, doar ca baietii de la firma mama spun ca este un "fenomen normal".

pai si din ce cauza se aude acest zgomot?

sa inteleg ca sunt televizoare in care nu se aude, nu?

simti uneori nevoia unui fullHD? cat de departe stai de televizor in mod normal? :-/
esti multumit de calitatea imaginii (evident, atunci cand vizionezi un HD)?

Edited by bogdans22, 02 April 2009 - 13:58.


#13
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Zgomotul apare cand ai pe ecran culori deschise (in special alb). Atunci are consumul cel mai mare si tot atunci face ca o uzina.
Mi s-au dat explicatii tehnice (le am pe undeva), dar mi s-au parut puerile la banii pe care-i dai.
Cumnatul meu, care a cumparat in aceeasi zi cu mine, n-a avut nicio problema. Dupa ce am schimbat produsul, cel putin pana acum, zgomotul n-a mai aparut.

Camera unde am televizorul este de 21 mp.
Distanta de vizionare ~ 2.5 m
Calitatea imaginii pe SD este de la medie la foarte buna (depinde de post); furnizor cablu RDS
Pentru HD eu am un WD TV (un player foarte controversat) - calitatea imaginii este foarte buna.

"simti uneori nevoia unui fullHD?" Investitia ar fi prea mare pentru Full HD si pentru mine nu se justifica!

PS - bazaitul venea din spate. Cica ar vibra niste cabluri care intra in rezonanta, si alte vrajeli...La banii pe care-i dai ar trebui sa toarca ca o pisica nu sa uruie ca un tractor.

Edited by dba, 02 April 2009 - 14:24.


#14
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
poate ca alea mult mai scumpe "torc ca o pisica" :))

"Pentru HD eu am un WD TV (un player foarte controversat)"

de ce este "foarte controversat"? apropos, ce recompanzi pentru HD?

#15
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Pentru HD:
-Player Blu-Ray sau alternativa PlayStation 3 (de fapt cel mai complet Player Blu-Ray- consola, retea, player...)
-NMT (TVIX sau PCH)-vezi topicurile dedicate
-HD media player (WD)-este topic de WD TV HD Media Player
-Tuner DVB-T HD (Vezi aici) - oferta de posturi este foarte mica si cuprinde cateva emisiuni sportive si filme.

Edited by dba, 02 April 2009 - 15:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate