Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

6 milioane de utilizatori

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postandreic, on 12th May 2010, 17:52, said:

Citeste cu atentie si nu te mai da rotund ca pierzi esentialul, vezi si datele de la Romtelecom, tot catastrofale, cine stie in ce au investit si nu iese banu' :) Iar daca ai fi urmarit o "previziune" de-a mea din 2009 prin topicurile upc ca nu mai stiu nici unde e, unde spuneam ca in anul 2010 se va vedea cine ramane in business cu preturi mici, care plan a meritat care nu samd... ai fi avut o imagine mai completa a ceea ce va urma.
Boom intra in insolventa si el apropo. Singura solutie va fi cresterea de preturi generalizata, si asta se va intampla pe fondul crizei noastre economice. Mi-e mila de cei care isi doreau preturi mici altefel pleaca "la concurenta" care intra in groapa. E simplu, nu faci bani, nu merge.

1  + 1 = 2.....

Romtelecom a scazut cu 3% , Orange s Vodafone cu 10%.
Cosmote a crescut cu 13%. Restul e cancan.

Veniturile conteaza ....

#128
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbello1, on 12th May 2010, 20:00, said:

Restul e cancan.
Vorbeam de profit operational nu de venit, nu e cancan sunt date fiscale. Este doar inceputul...

View Postdan_ionescu, on 12th May 2010, 19:08, said:

Orice crestere de preturi pe fond de criza determina o scadere si mai accentuata a incasarilor.
Traim si vedem, mai degraba criza este o sita de cernut :)

Edited by andreic, 12 May 2010 - 20:26.


#129
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Pai nu am vazut daca Vodafone sau Orange au sau nu pierdere sau profit operational, nu au spus nimic.

#130
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu prea vad cum sa aiba astia 2 pierderi.

eu nu inteleg cum la 7,2 milioane utlizatori sa ai profit de 6 milioane de euro.
adica sa ai 90 de centi profit per utilizator pe trimestru
adica sa ai profit de 30 de centi pe luna per utilizator.

stau si ma intreb daca grecii astia nu umfla aiurea numarul de clienti...

Edited by onlyone, 12 May 2010 - 23:48.


#131
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010

View Postonlyone, on 12th May 2010, 23:44, said:

stau si ma intreb daca grecii astia nu umfla aiurea numarul de clienti...

Atata timp cat numarul de clienti creste mereu in acelasi ritm cu veniturile se numeste ca au crestere sanatoasa.


La Orange e mai aiurea. Creste numarul de clienti dar scad veniturie cu 10%. Naspa.

#132
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postonlyone, on 12th May 2010, 23:44, said:

Nu prea vad cum sa aiba astia 2 pierderi.

eu nu inteleg cum la 7,2 milioane utlizatori sa ai profit de 6 milioane de euro.
adica sa ai 90 de centi profit per utilizator pe trimestru
adica sa ai profit de 30 de centi pe luna per utilizator.

stau si ma intreb daca grecii astia nu umfla aiurea numarul de clienti...

Ba e foarte posibil...
Veniturile nu sunt aceeasi chestie cu profitul!

#133
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Dragii mei. Grecii se joaca cu cuvintele si va induc in eroare. Ei nu au profit. Sunt pe pierdere, profita de faptul ca lumea nu stie ce inseamna Profit operational. Asta nu este profit. Din asta mai scazi taxele si cheltuielile. Din 6 milioane scazi cateva zeci de milioane. Deci sunt pe minus ca cateva zeci de milioane.

Definition operating profit

A measure of a company's earning power from ongoing operations, equal to earnings before deduction of interest payments and income taxes. also called EBIT (earnings before interest and taxes) or operating income.


Cititi cu mare atentie;

profitul operational inainte de taxe, deprecieri si amortizari (EBITDA) a scazut cu 56,3% fata de acelasi trimestru din 2009, pana la 6,6 milioane euro

adica din 6.6 milioane scazi taxele etc si sunt pe pierdere.



mare atentie cum interpretati articolele si comunicatele grecilor. Nu o sa aiba profit nici in 2010

Edited by PanaramaFlavia, 13 May 2010 - 01:42.


#134
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010
Un asemenea delir cum am citit mai sus... mai rar.
Sute de milioane pierderi scoase din burta, prognoze bazate pe oftica personala...

Se vede clar ca succesul de piata al Cosmote ii arde la ficati pe angajatii Vodafone.



http://www.ote.gr/po...ote_q1_2010.pdf

Quote

MOBILE OPERATIONS, ROMANIA
As of the end of Q1’10, Cosmote’s total customer base in Romania reached 7.2 million, of which 21% was postpaid. The increase in the postpaid customer base, especially in the business segment, generated significant revenue growth. The number of prepaid customers also rose despite fierce competition in this segment. In the quarter, service revenues were up nearly 8%, with outgoing service revenues alone posting an increase of 11%. Excluding Zapp, the drop in EBITDA for the quarter would be 27%, primarily reflecting higher network expenses as well as selling & distribution costs; in addition, the sharp drop in international incoming interconnection rates directly affected profitability.
With a market share now in excess of 23% and the ability to offer 3G services following the acquisition of Zapp, Cosmote Romania focuses on expanding its presence in the broadband and
corporate markets. The integration of Zapp is proceeding smoothly, with significant revenue and cost synergies already achieved in the quarter.


#135
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Care succes? Ca dupa atatia ani merg pe minus? Asta nu este succes, este esec

profitul operational inainte de taxe, deprecieri si amortizari (EBITDA) a scazut cu 56,3% fata de acelasi trimestru din 2009, pana la 6,6 milioane euro

ia scade tu taxele din 6.6 milioane.

Edited by PanaramaFlavia, 13 May 2010 - 01:29.


#136
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010
Din cele 6 milioane tu imi faci pierderi de....... Deci sunt pe minus ca cateva zeci de milioane daca nu chiar cu 100 si ceva


As vrea sa vad si eu tara aia de pe planeta unde taxele sunt 98% din cifra de afaceri.

Nici cu cocaina nu ai putea face profit in asemnea conditii.



O astfel de aruncare cu cifre, la nimereala, eu o numesc DELIR. :)

#137
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
RaduC2: nu-ti bate capul cu fanatici, e consum energic inutil  :D

Logica (pe care si un copil din clasele primare ar putea sa o inteleaga) e f simpla: Cosmote cumpara Zapp. Dar Zapp are datorii fara numar. La rezultatele financiare Cosmote + Zapp = nr mai mare de clienti dar profit operational mai mic (ca deh, platesti datoriile Zapp).

Si-acum Flavia, repeta dupa mine de 30 de ori ce am scris eu mai sus. Ai vazut c-ai inteles  :P

#138
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
eu nu inteleg ce va f*** pe voi grija de profitul sau pierderile lor? va incanta cu ceva ca orange si vodafone fac profit 40% din cifra de afaceri? adica mai pe romaneste va incanta ca au reusit sa va prosteasca pe voi in asa hal incat sa vorbiti la tarifele lor umflate si nesimtite si astfel sa le umpleti buzunarele? VA INCANTA CU CEVA?

pe mine daca astia au profit sau pierderi MA LASA RECE! pe mine mai intereseaza doar un singur lucru: sa vorbesc cat mai IEFTIN! punct.

Edited by obuzul, 13 May 2010 - 08:58.


#139
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Cred ca te mai intereseaza sa ai si semnal, sa se auda decent etc etc... :)

#140
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
astea sunt de la sine intelese.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate