Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Conectareretea wireless

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009
Acuma 4-5 minute a aparut in laptop o noua retea wireless(vecinu a fost vazut cu un router wireless linksys :D ) si m-am conectat la ea, ca tot n-am net klumea la bloc. Acuma am pe laptop Avast, Spybot S&D si Malewarebytes` Anti-Malware... reteaua se numeste linksys si e unsecured... intrebarea mea e daca exista vreun risc(conectat fiind la reteaua wireless) ca cineva sa-mi intre in laptop sa ia documente etc...
PS: Firewall-ul de la Windows activ

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu.

Pana la urma, problema e la vecinul tau ca nu-si paroleaza conexiunea.

#3
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postcrysty2k5, on Mar 26 2009, 22:56, said:

Nu.

Pana la urma, problema e la vecinul tau ca nu-si paroleaza conexiunea.
Era la un moment dat WPA2, dar numa 10 secunde...
OFF: El are Fiberlink RDS si eu am net de pe mobil pe laptop...

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.322
  • Înscris: 02.02.2006
Ba există. Teoretic, riscul e același ca și când ai fi într-o rețea pe cablu (adică nu are nicio relevanță faptul că ești pe cablu sau wireless).

Practic, mai ales că rețeaua este neprotejată, oricine o vede se poate conecta la ea. Iar dacă vreun "hacker" autohton se conectează la rețea, și își face de cap prin ea, s-ar putea să te arzi și tu (mai ales dacă respectivul are sistemul virusat cu vreun worm care atacă agresiv rețeaua...ceva tip Downadup, că tot e la modă, sau vreun atac de tip ARP Poisining :P).

Eu zic să îți instalezi un firewall ca lumea, mai ales dacă ai Windows XP (Firewall-ul din Vista e ceva mai avansat decât cel din XP, dar n-ai precizat ce Windows ai).

Editat de alexcrist, 27 martie 2009 - 12:15.


#5
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009
Xp, desigur
PS: Un firewall ce sa nu ma intrebe la fiecare click cate ceva este? :D

Editat de reovel, 27 martie 2009 - 18:48.


#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Pai un ZoneAlarm sau un Outpost ;)

Sau Comodo fara Defense+ instalat ;)

#7
Tenk

Tenk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 09.10.2008
subscriu si eu nelamurirea mea in aceasta rubrica.
am o retea wireless la care sunt conectate 2 laptop-uri wireless si un desktop prin cablu.
mai este necesar firewall-ul de la windows pe fiecare pc atat timp cat e activat cel din router?
astept raspuns multumesc!

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
In principiu da ;)

#9
Tenk

Tenk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 09.10.2008

View Postcrysty2k5, on Apr 27 2009, 17:16, said:

In principiu da ;)
din cunostintele mele legate de firewall-uri, nu ca ar fi prea multe cunostinte, dar stiu ca cel din router incearca sa impiedice atacuri si alte smecherii ce tin de securitatea retelei, iar cel din windows are acest rol insa se adreseaza in special aplicatiilor care ruleaza pe pc-ul respectiv, aplicatii pt care se stabilesc anumite reguli de a permite sau nu sa se conecteze prin intermediul unor porturi si nu numai.
nu prea imi este clar cum functioneaza cel de pe router, poate el sa salveze intreaga retea de la piere :) sau trebuie luat in calcul la modul cel mai serios securitatea individuala.
intreb pt ca stim ca securitatea incetineste viteza de transfer pe net, cel putin asa stiu eu :) cu cat mai multa securitate cu atat mai multe resurse ale pc-ului vor fi mancate, iar viteza de transfer va lasa de dorit.
de ex si criptarea retelei wireless scade performantele de transfer, bine aici e mult mai logic faptul ca incetineste viteza si depinide si de tipul de criptare, dar... cum putem obtine o viteza si o securitate cat mai buna?
luminati-ma :)
o zi buna!

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar... cum putem obtine o viteza si o securitate cat mai buna?
Cele 2 se bat cap in cap. Nu ai ce-i face. Dar oricum nu cred ca te va afecta foarte tare ca viteza. Oricum ai o limitare de la provider, si in plus pe wireless apare limitare si datorita distantei. Plus ca unele Routere Wireless au ele limitare la aprox 2 Mb/s.

Referitor la retelele wireless neprotejate, am sesizat si eu ca foarte multi utilizatori nu au habar de securitatea retelei. Isi cumpara un router Wireless de la supermagazin, ca mai nou se gasesc si la astea, ca la piata, il iau si-l conecteaza fara sa citeasca nici o instructiune macar. Foarte multi lasa chiar parola routerului pe cea default din fabricatie si pe urma se plang ca s-a stricat routerul. Fara sa inteleaga de fapt ca au intrat altii in el.

#11
Tenk

Tenk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 09.10.2008

View Posteiffel, on Apr 28 2009, 16:48, said:

Cele 2 se bat cap in cap. Nu ai ce-i face. Dar oricum nu cred ca te va afecta foarte tare ca viteza. Oricum ai o limitare de la provider, si in plus pe wireless apare limitare si datorita distantei. Plus ca unele Routere Wireless au ele limitare la aprox 2 Mb/s.

Referitor la retelele wireless neprotejate, am sesizat si eu ca foarte multi utilizatori nu au habar de securitatea retelei. Isi cumpara un router Wireless de la supermagazin, ca mai nou se gasesc si la astea, ca la piata, il iau si-l conecteaza fara sa citeasca nici o instructiune macar. Foarte multi lasa chiar parola routerului pe cea default din fabricatie si pe urma se plang ca s-a stricat routerul. Fara sa inteleaga de fapt ca au intrat altii in el.

corect ... cateva cazuri am intalnit personal... dar asta este, cum era sa aiba si altii net moka :P si pe langa sa se mai joace si cu alte treburi...
pe scurt oricine trebuie sa stie sa-si schimbe parola default si sa-si encripteze reteaua, asta spune de altfel si in manualul de utilizare, de-acolo mai stiu si eu cate ceva :))
spor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate