Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
469 răspunsuri în acest subiect

#91
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 28.05.2004
si atasamentul:

Fișiere atașate



#92
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgrigoret, on Jun 1 2007, 02:03, said:

Concluzia era ca in cazul 1 se modifica ADN-ul celulelor 'apei' (nu-s biolog) si apa nu e recunoscuta pentru a fi asimilata de plante (vii)

Nici eu nu-s biolog (nici fizician sau chimist), dar apa nu are ADN... O molecula de apa pura este alcatuita din 2 atomi de hidrogen si unul de oxygen. Acest lucru nu va fi modificat de nici o fierbere, legatura fiind foarte stransa. Mai degraba cu electroliza se pot separa atomii, dar acela e o operatiune complet diferita.

Daca acceptam numai concluzia experimentului, singurul lucru care  imi vine in minte este ca la "tratarea" cu microunde, particulele vii (de ex. bacterii) din apa mor mai usor, astfel planta primeste o apa mai pura, fara unele componente esentiale pentru ea. Probabil ar muri si daca ai uda numai cu apa distilata.

#93
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Concluzia era ca in cazul 1 se modifica ADN-ul celulelor 'apei' (nu-s biolog) si apa nu e recunoscuta pentru a fi asimilata de plante (vii)

Interesant?!
Sanatate

hahaha, apa are ADN! si celule ! :P

poate nu esti biolog, dar chimie si biologie ai facut prin scoala generala

apa pura are molecula formate din 2 atomi de hidrogen si unul de oxigen, nu celule si ADN, asa cum a zis amandigi

dar poate nu ai decat 4 clase....vai de capul nostru

#94
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 28.05.2004
Ok, recunosc: am formulat-o gresit; traduceti voi la rece din document cum e.
Comentati substanta, nu forma, si avertizati-i  pe cei cu urechi si ceva in plus, fara ca bascalia sa depaseasca inteligenta.

Editat de grigoret, 01 iunie 2007 - 13:37.


#95
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postgrigoret, on Jun 1 2007, 14:37, said:

Ok, recunosc: am formulat-o gresit; traduceti voi la rece din document cum e.
Comentati substanta, nu forma, si avertizati-i  pe cei cu urechi si ceva in plus, fara ca bascalia sa depaseasca inteligenta.

Am mai vazut porcaria asta de "experiment" pe forum. Explicatiile, atat ale tale, cat si ale autorului sunt jenante si pentru un pusti de clasa a 7-a. Cat despre asa zisele studii ale savantilor elvetieni, rusi si germani, nu vad nici o referinta la un astfel de studiu, o carte, un articol, o nota bibliografica ...

#96
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postciumonk, on Apr 26 2007, 20:50, said:

bubbly, te intrec eu.... AUDIOTONE(Philips) din `89 ...... merge ca in prima zi, folosit de cel putin 10 ori pe zi.  B)
Si mai si... Mouline functionabil din 1982. Fara platan rotativ. Acum am un Whirlpool MT256. Super... Crisp...

#97
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdant, on Jun 26 2007, 20:49, said:

Si mai si... Moulinex functionabil din 1982. Fara platan rotativ. Acum am un Whirlpool MT256. Super... Crisp...

Editat de dant, 26 iunie 2007 - 19:50.


#98
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.869
  • Înscris: 09.04.2005

View Postaeon, on Jun 1 2007, 10:36, said:

hahaha, apa are ADN! si celule ! :P

poate nu esti biolog, dar chimie si biologie ai facut prin scoala generala

apa pura are molecula formate din 2 atomi de hidrogen si unul de oxigen, nu celule si ADN, asa cum a zis amandigi

dar poate nu ai decat 4 clase....vai de capul nostru
eu nu beau sau dau la flori apa distilata, tu?
Totusi as vrea sa il calmez pe domnu', eu mi-am gătit si mici (a.k.a. mititei, cate 15 bucati, nu doi-trei) de vreo 5 ori si nu cred ca mi-a daunat...E drept ca nu prea au apa; e drept si ca nici bine nu-ti face (microunda).
edit: am folosit un junghi de cuptor Daewoo, as evita marca asta de cuptoare, as lua whirlpool

Editat de CataPro, 15 august 2007 - 13:03.


#99
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 19.10.2006

View Postgrigoret, on Jun 1 2007, 02:03, said:

Concluzia era ca in cazul 1 se modifica ADN-ul celulelor 'apei' (nu-s biolog) si apa nu e recunoscuta pentru a fi asimilata de plante (vii)

Stiu ca postez raspunsul la mai bine de 3 luni, dar scuza-ma, m-ai facut sa mor de ras!   ADN-ul celulelor apei! Poate ca in mintea ta apa are si ficat, si alte organe, poate si suflet...

Eu unul ma abtin sa comentez pe aria LINUX, sau daca e vorba de reparat un motor de aeronava - ma dau la o parte. Daca ai lipsit la lectiile de chimie in liceu, scuteste-ne de comentarii inutile si ... hazlii. Orienteaza-te catre aria FUN!

Bafta si sanatate!

#100
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Eu am luat azi un daewoo Combi Grill KOG 3C2B la vreo 250 lei si e super marfa. Recomand cu caldura. Daca sunt mai multi bani disponibili, rog detinatorii sa faca propuneri...

#101
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Sal. mi-am cumparat recent o camera de camin si stiti cum sunt camerele de camin mici ma rog, si imi e greu sa bag un aragaz de ala mare intr-o camera de aia. intrebarea mea este exista un cuptor cu microunde care gateste, adica face ciorba, face mancare, deci poti face cu el ce poti face cu unul clasic. Sau eventual imi da-ti niste idei. Va Multumesc

#102
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 18.09.2005
salut!

am cuptor microunde si am o problema cu mirosul care nu dispare in cuptor (miros de mezeluri, grasime, slanina etc)
cum se scoate mirosul specific de carne dar fara functie grill?
ceva de genul bicarbonat....otet alimentar care absoarbe mirosurile de carne/mezeluri? :mellow:

ma deranjeaza mirosurile pt ca tata si frate-meu gatesc la microunde (timp scurt de gatire la microunde dar mirosurile raman inauntru care nu dispar chiar daca cuptorul este curat mereu

#103
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpana_daniel, on Oct 7 2007, 22:42, said:

Sal. mi-am cumparat recent o camera de camin si stiti cum sunt camerele de camin mici ma rog, si imi e greu sa bag un aragaz de ala mare intr-o camera de aia. intrebarea mea este exista un cuptor cu microunde care gateste, adica face ciorba, face mancare, deci poti face cu el ce poti face cu unul clasic. Sau eventual imi da-ti niste idei. Va Multumesc
Whirlpool - functie crisp.

#104
razvan c

razvan c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 25.04.2007

View Postpana_daniel, on Oct 7 2007, 20:42, said:

Sal. mi-am cumparat recent o camera de camin si stiti cum sunt camerele de camin mici ma rog, si imi e greu sa bag un aragaz de ala mare intr-o camera de aia. intrebarea mea este exista un cuptor cu microunde care gateste, adica face ciorba, face mancare, deci poti face cu el ce poti face cu unul clasic. Sau eventual imi da-ti niste idei. Va Multumesc



cuptor cu microunde cu grill & convection
o marca cat de cat cunoscuta....ar fi de preferat...sa apuci sa faci si felul 2.

#105
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 710
  • Înscris: 12.07.2007
buna ziua.
Am un cuptor Philips de 1000W care nu are farfurie( suport) rotitor.Interiorul este inox, iar partea de jos este dintr-o placa ceramica care seamana cu portelanul,etansata pe margini cu un caciouc alb.Sub aceasta se afla un dispersor de unde rotativ, actionat de un motoras, si binenteles canalul (ghidul) spre magnetron.Problema mare este ca mi-a crapat aceasta placa si nu stiu de unde as putea face rost.Am intrebat pe la cei care se ocupa cu electrocasnice si s-au uitat la mine cu ochii mari.Poate stie cineva de unde pot procura acesta piesa.
Multumesc

#106
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postlepetir, on Nov 8 2007, 13:47, said:

buna ziua.
Am un cuptor Philips de 1000W care nu are farfurie( suport) rotitor.Interiorul este inox, iar partea de jos este dintr-o placa ceramica care seamana cu portelanul,etansata pe margini cu un caciouc alb.Sub aceasta se afla un dispersor de unde rotativ, actionat de un motoras, si binenteles canalul (ghidul) spre magnetron.Problema mare este ca mi-a crapat aceasta placa si nu stiu de unde as putea face rost.Am intrebat pe la cei care se ocupa cu electrocasnice si s-au uitat la mine cu ochii mari.Poate stie cineva de unde pot procura acesta piesa.
Multumesc
Singura solutie este sa mergi la reprezentanta . Eu mi-am spart farfuria rotativa la al meu si am cautat 3 luni pina am gasit dimensiunea , si surpriza pretul 1 buc. era de 110 lei ...... cuptorul costase 170 lei la oferta . L-am aruncat si am luat altul , dar banuiesc ca Philips-ul nu a costat numai atit  ;)

#107
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 18.09.2005
help!

cum se scoate mirosul specific din cuptor microunde?
ma deranjeaza mirosul de carne(salam,bacon,diverse) si nu stiu cum sa elimin mirosul .....ceva de genul bicarbonat sau otet care absorb mirosurile ca la frigider

#108
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Recent am primit un cuptor cu microunde din Germania marca AFK model MWDG-20.3.
E digital are si grill cred ... dar instructiunile sunt in germana si nu ma descurc de loc cu el. Va rog frumos cine are cunostinta despre firma asta sa ma ajute si pe mine cu ceva instructiuni in limba romana.
Adresa de mail (daca e nevoie) este [email protected].
Va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate