Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

ora de Religie

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
470 răspunsuri în acest subiect

#469
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.265
  • Înscris: 08.12.2011
Am o singura intrebare : Cu ce ajuta concret copiii ora de religie ?

#470
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
cu nimic, dar care e ideea?

#471
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 cirus6, on 20th March 2012, 22:06, said:

cu nimic, dar care e ideea?
ideea e simpla: mai ciupesc popii un ban inutil, boar au pus mana la indobitocirea neamului...

si ca maine vin alegerile, parca mai usor cumperi o oaie decat un invatat...

oii trebuie sa-i dai un brat de fan, o bricheta, un pix, o bere....

 ruthless, on 7th July 2009, 07:19, said:

De ce vrei sa se intample acest lucru?  :huh:
ca n-ar mai ramane copii indobitociti... ar ramane in viata cu ceva folositor...

 blinky heart, on 7th July 2009, 15:15, said:

(...)
Isus si-a dat viata pentru salvarea acestor dobitoace ...ca sa nu ma credeti din nou pe cuvant ...iata proba biblica:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățire, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Asa va place religia?
Ia trimiteti-l pe popa in biserici si nu-l primiti insufletele voastre ... caci Dumnezeu este in voi insiva si nu in biserica ...vezi 1Corinteni 6 19
dar in scoli sa vina inca din clasa 0?

mananca si el o paine de la buget...

 valikastef, on 3rd March 2012, 12:02, said:

Fanatismul religios este periculos si copiii vor fi mult mai expusi la acesta daca daca sunt indoctrinati de mici.

Poate imi explica si mie credinciosii de aici:

Cum poate D-zeu judeca oamenii daca nu se nasc egali- unul se naste bogat si ii poate ajuta pe altii( ar trebui sa ajunga in rai), altul sarac si fara acces la educatie trebuie sa fure sau sa talhareasca ca sa supravietuiasca(ar trbui sa ajunga in iad). Nu mai poate fi vorba de liberul arbitru cand omul este restrictionat prin nastere la anumite actiuni.

Unde este Dumnezeu pentru un copil pedofilat sau un copil din Africa mort de foame urmarit de vulturii care asteapta sa moara(exista poze)-Raiul suferinzilor nu poate fi acceptat ca argument fiindca Dumnezeu nu are voie sa privilegieze pe cineva prin calitatea de suferind

Exisata Iadul si Raiul popoarelor???- un natiune poate duce(si a dus de-a lungul istoriei) o alta la saracie si chiar extinctie. Oare D-zeu judeca oameni la gramada in functie de natiune.

Daca un om rau care a luat-o pe calea cea buna este omorat de un altul inainte de a inclina balanta ce se intampla cu el? Ajunge in iad?

De ce la multi omaneii rai ‘le ajuta D-zeu’ sa ajunga in fruntea popoarelor unde pot face rau la scara mare( vezi Hitler, Ciausescu, Sadam, Gadaffi)

Ce se intampla cu indienii care se roaga la vaci si elefanti, li se iarta si lor pacatele sau ajung in iad pentu ca parintii lor nu i-a invatat religia ‘corecta’

Arderile pe rug, crucidele, impiedicarea negocierilor de pace intre catolici si protestanti(Westfalia) si late crime ale bisericii cum le explicati.

Asadar sunt multe intrebari care arunca o indoiala asupra religiei motiv pentru care nu cred ca trebuie sa indoctrinam copiii si sa-i facem credinciosi fanatici.
taci taci taci...

la aceste intrebari nu vei primi niciodata raspuns... barbosii luminati te vor afurisi...


cat despre cei ce n-au auzit de ortohoti romani, am o veste buna: sunt salvati!!!!!


biserica ortodoxa se roaga pentru ei prin internet!

banii se pot depune de oriunde din lume on-line, deci asta nu mai e o problema! daca vor sa fie iertati, contra a 1 euro pe zi sau ( cu reducere la en-gros) numai 24 de euro pe luna, pacatele le sunt iertate!!!

suna acum!!!!

6 euro pe luna "CADO"

vezi ce simplu se dobandeste iertare?

http://www.mediafax....-o-luna-8339983

 Rahell, on 12th March 2012, 14:09, said:

Am o singura intrebare:

Ce strica ora de religie? Ce daune produce?

As vrea un raspuns pe puncte: 1,2,3,etc. Daca se poate nu exemple de la irealitatea....ci daca aveti cunostinte sau prieteni care au patit ceva rau mergand la ora de religie.

Multumesc
eu vad aici pe forum de exemplu. s-au "luminat", s-au "genializat".

au ajuns sa urasca scoala si spitalul si sa venereze popa si catedrala mantuirii neamului....

si ar vrea ca toti sa le inghita prosteala si sa cotizeze....

 perus, on 2nd July 2009, 15:40, said:

Pentru mine si baietii din clasa religia nu este necesara (de aceia fugim sa jucam fotbal)
Cine este credincios si vrea sa invete chestii despre religie se poate duce la biserica ca nu il opreste nimeni dar in scoli religia nu este necesara (parerea mea si a colegilor mei)
ba tu nu intelegi ca unii te vor prost, ca sa te cumpere cu 3 vorbe si o lumnare, sau cu o bricheta si un pix?????

 Securistu, on 24th June 2009, 15:43, said:

Sa fie inlocuita ora de religie cu una de filosofie,geografie sau istorie.

Mai bine inlocuiti-o cu una de psihologie. :rantcurse:  :cursing:
pai ce propui tu e crima... cum sa fie mai utila o limba straina decat indobitoceala religioasa?

mai utila pentru biserica, bineinteles....

 memento mori, on 7th July 2009, 02:24, said:

Omul este un mamifer. Singura diferenta intre el si restul animalelor este inteligenta sa data de un cortex mai dezvoltat, rezultat al milioanelor de ani de evolutie. Omul se naste, creste, se inmulteste, imbatraneste si moare. Cu sau fara Dumnezeu omul a fost, este si probabil va ramane numai un simplu animal si nimic mai mult.

Parerea mea in legatura cu religia in scoli este ca nu ar trebui sa existe sau sa fie optional (pentru cei care vor sa se aboneze la ora de povesti). Cu toate ca majoritatea sunt botezati la religia ortodoxa, multi nu cred in Dzeu sau cel putin nu in cel descris in biblie. Nu exista nici o dovada concreta a existentei Lui si de-a lungul istoriei religia s-a schimbat continuu. Chiar si in prezent exista mai multe religii(cu sutele/miile).Care dintre ele este cea care il descrie pe adevaratul Dumnezeu si de ce? Avand in vedere ca nu exista dovezi ale existentei Lui este imposibil sa fie raspunsa aceasta intrebare aducandu-se argumente si dovezi. Dupa parereamea religia este numai o metoda de a induce conflicte si de a lua banii de la oamenii care sunt speriati de perspectiva "Diavolului".

ps: Nu, nu sunt ateu. Cred in existenta unei entitati (nu neaparat constienta) care a creat lumea dar in nici un caz in Dumnezeul descris in Biblie, Coran sau orice alta carte apartinand diferitelor religii.
nu dai bani la popi---- tot in iad ajungi orice ai face. ca si un calugar budist....

 citoplasmarazboinica, on 17th June 2009, 14:33, said:

pai cum exista spitale de nebuni exista si religie si ora de religie.

obligativitatea ei in schimb e cancerul tarii.

religia nu are ce cauta in scoli. religia sau cultul religios se face la biserici sau alte institutii pe care eu le as desfinta. NICI un caz in scoli. in scoli religia = spalare de minte.
si atunci cum asiguri rezerva de oi (destepte) ce trebuiesc mulse de barbosi in biserici?
a? daca nu prin inoire (= indobitocire) de mici, atunci cum?

 SPF, on 15th March 2009, 09:56, said:

Profesoara spune si ea ce a auzit de la biserica. Si eu i-am auzit pe bunicii mei ca nu poti sa botezi cainele ca arzi in flacarile iadului. Dar in schimb botezau calul sau vaca. De porc nu mai zic ca era cel mai botezat animal din ograda.
si ce crezi, ei stiau ce si de ce zic?

asa ii prostise si pe ei popa... nu e vina lor....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate