Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

DIferenta intre un amplificator stereo 2x70 w si o combina stereo de 450w

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Care e diferenta dintre un amplificator sau amplituner si o combina audio. De ce combina audio are mai multi wati dar totusi costa mai putin? Un amplificator Pioneer de ex de 2x 70 poate ajunge la 2000 de ron pe cand o combina sony Gt444 are 450 de W si costa la jumatate? Se aude mai tare amplificatorul? Sunt bune Amplitunerele multicanal gen 6x100? Care e diferenta? La prima vedere ar scoate mai mult combina ?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Păi în primul rând, nu numărul de wați e relevant pentru calitatea unui echipament audio. În al doilea rând nu știu vreo combină, sony sau de alt soi, care să aibă 450 W. Da, știu combine, combinuțe și casetofoane pe care scrie 450W sau chiar mai mult, asta nu înseamnă că așa și e :)
Ar fi bine să mai citești pe aici pe arie, s-a mai discutat pe ici pe colo...

#3
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 koss_x_treeme, on Mar 10 2009, 00:08, said:

Care e diferenta dintre un amplificator sau amplituner si o combina audio. De ce combina audio are mai multi wati dar totusi costa mai putin? Un amplificator Pioneer de ex de 2x 70 poate ajunge la 2000 de ron pe cand o combina sony Gt444 are 450 de W si costa la jumatate? Se aude mai tare amplificatorul? Sunt bune Amplitunerele multicanal gen 6x100? Care e diferenta? La prima vedere ar scoate mai mult combina ?

Cele mai ieftine amplificatoare sau amplitunere( noi )  de 2 ori 70 de wati costa cam 700-800 de roni iar cele mai scumpe la aceeasi putere sau chiar mai mica costa cam cat un apartament.  Deci nu neaparat puterea conteaza ci constructia,piesele  din interior. Spre exemplu un amplificator pioneer, yamaha  sau sony de 2 ori 100 de wati costa cam 1000 de roni, dar sint si marci hi-fi precum Denon, Marantz, Harman, Onkyo, Nakamichi,T+A, Accuphase etc. care scot si amplificatoare cu o putere de 2 ori mai mica si cam de 10 ori mai scumpe ca pret, iar asta depinde foarte mult nu atit de firma cat de model. Nu mai vorbesc de modelele high-end ( piesele din interior si cablurile sint foarte scumpe ). La putere dubla platesti dublu. Sint si amplificatoare hi-fi ( nu receivere ) de 7 ori 200 de wati reali .Dar nu puterea conteaza ci calitatea, asta ca un prim aspect, detaliu. La o putere mai mare si la aceeasi calitate, evident creste si pretul.
Cat despre combina, puterea reala a unei combine noi Sony nu are nimic de-a face cu cei 450 de wati care oricum sint muzicali, per total la 2 boxe cu cite 3 cai si eventual un tub de bas( cu amplif incorporat ca la logitech 5500 pe care scrie 500 de WATI ), deci toata chestia asta e facuta comercial, mai mult pentru zgomot si nu pentru fidelitate.
Ca intr-o camera de bloc suna bine, acceptabil asta depinde de pretentiile fiecaruia si de obisnuinta.  :huh:
Pentru muzica in general se recomanda amplificatoarele sau amplitunerele stereo. Cele multicanal sint mai mult pentru filme plus ca costa mai mult decit cele stereo ( nu intotdeauna, depinde si de firma, model ). Ideea e ca aparatele hi-fi sint si mai fiabile in general decit combinele muzicale la care apar destule probleme in 2-3 ani, ba nu merge CD-ul, ba se ard inaltele la volume excesive. Iar boxele combinelor in general sint o pacaleala ( la sony inca mai arata cumva ).

#4
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Aici cu inalte arse ai dreptate. Am o combina sony și la o petrecere mi s-au ars înaltele la ea. s-au îmbărligat niște fire pe audio, a bârâit și înaltele precum și filtrele au cedat. Nu am gasit niciunde înalte în România să cumpar noi. Pe net am vazut ca e cam 25 de euro un tweeter dar nu pot fi expediate în România. Am pus niște tweetere no name dar nu mai am deloc înalte. Am făcut rost de ceva bani și mă gândeam să trec la altceva. Intr-o luna, doua vreau să mă documentez să nu fac vreo prostie și după aceea să plâng banii. Mersii de răspuns, oricum am să mai citesc pe forum diverse opinii. Încă o data mulțumesc. Și oricum trebuie să iau ceva peste medie, deh am vecini manelari și mă stresează să nu pot să-i acopăr răgnetele lui guță.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

 koss_x_treeme, on Mar 11 2009, 20:38, said:

Am o combina sony și la o petrecere mi s-au ars înaltele la ea.
Ai dat prea tare si ampliful a distorsionat spectral prajind inaltele care oricum sunt sensibile din oficiu mai ales la sony-uri. Trebuie sa lasi inaltele mai jos cand dai tare, sa ramana spectrul curat. Tweterele in general sunt facute sa lucreze in impulsuri, sa nu aibe pe ele putere mult timp ca nu se pot raci eficient. Mai sunt si amplifuri muci care intra in autooscilatie pe ultrasunete... cu alea e prapad :D
Cat despre sony si hi-fi... e abureala, mai bine uiti. Am avut 2 boxe auto sony pe 3 cai, am aplicat pe ele testul spectral la nivel mic adica cat sa aud eu bine de la 10 la 20kHz ca mi se parea ca sunau praf fata de kenwoodurile vechi care vroiam sa le inlocuiesc, la final deja miroseau a ars tweeterele :( Deci la volum rezonabil, putere constanta pe inalte sinusoidale. Am pus niste Helix Esprit normale cu 2 cai, merg perfect, inaltele mult mai bine si nu se forteaza.

Edited by andreic, 12 March 2009 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate