Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Trecere frontierei cu Ucraina la Sighetu Marmatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Ai prize..dar pe culoar,nu in cuseta :) Asa ca ai grija cum vine un impiedicat si-ti zboara laptop-ul din maini :lol:

#20
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
am 2 prieteni olandezi caretocmai s-au intors din Kiev si mi-au spus ca au fost blown up de atmosfera din discoteci de acolo... plus ca toate toaletele in cluburi sunt comune si pentru baieti si pentru fete pentru ca foarte des se face sex acolo :)

#21
cornesro

cornesro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.05.2009
sunt din sibiu si sunt fost militar granicer in termen la pichetul sighet camara. am fost in acel pichet in perioada revolutiei din decembrie 1989 adica acum vreo 20 de ani. de ceva vreme m-au apucat nostalgiile. eram curios daca acel pichet mai exista? daca este libera circulatia pe malul tisei in zona de frontiera ptr. ca peisajul de acolo este unul pitoresc.
pe vremuri era o stana cu oi ce apartinea armatei. mai exista?
s-a construit pod de trecere peste tisa si daca da unde? inspre solotvino sau biserica alba?
pe malul tisei inspre bocicoi era o frumoasa poienita cu un lac si podet care si acum mai sunt in visele mele. in realitate mai exista?

#22
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008

View Postcornesro, on 19th May 2009, 13:43, said:

sunt din sibiu si sunt fost militar granicer in termen la pichetul sighet camara. am fost in acel pichet in perioada revolutiei din decembrie 1989 adica acum vreo 20 de ani. de ceva vreme m-au apucat nostalgiile. eram curios daca acel pichet mai exista? daca este libera circulatia pe malul tisei in zona de frontiera ptr. ca peisajul de acolo este unul pitoresc.
pe vremuri era o stana cu oi ce apartinea armatei. mai exista?
s-a construit pod de trecere peste tisa si daca da unde? inspre solotvino sau biserica alba?
pe malul tisei inspre bocicoi era o frumoasa poienita cu un lac si podet care si acum mai sunt in visele mele. in realitate mai exista?

Din pacate eu nu te pot ajuta..nu cunosc zona..

#23
viovasy

viovasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2009

View Postcornesro, on 19th May 2009, 13:43, said:

sunt din sibiu si sunt fost militar granicer in termen la pichetul sighet camara. am fost in acel pichet in perioada revolutiei din decembrie 1989 adica acum vreo 20 de ani. de ceva vreme m-au apucat nostalgiile. eram curios daca acel pichet mai exista? daca este libera circulatia pe malul tisei in zona de frontiera ptr. ca peisajul de acolo este unul pitoresc.
pe vremuri era o stana cu oi ce apartinea armatei. mai exista?
s-a construit pod de trecere peste tisa si daca da unde? inspre solotvino sau biserica alba?
pe malul tisei inspre bocicoi era o frumoasa poienita cu un lac si podet care si acum mai sunt in visele mele. in realitate mai exista?

acel pichet mai exista dar este dezafectat, circulatia pe malultisei numai cu aprobarea politiei de frontiera, pod exista numai in sighet, lacul e plin de baieti cu gratare si manele :) :D

#24
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Am cercetat site-ul bahn.de care da ca si solutie de ajuns in Ucraina, mai exact la Lviv urmatoarea ruta: Cluj - Oradea - Puspokladany - Lviv (ultima ruta fiind un tren de noapte Budapesta - Moscova). Ce parere aveti, e o solutie mai buna decat trecerea podului pe la Sighetu Marmatiei sau nu?

#25
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Eu am trecut de 2 ori pe pod...pot spune ca nu sunt probleme acolo...trebuie sa dai 1 leu la frontiera in pasaport...si sa completezi o hartie. oamenii din sighet si din solotvino sunt oameni buni si nu am avut probleme cu ei. totul e foarte apropiat. (vei face din gara de la sighet pana in gara la solotvino cam 20-30 minute pe jos). Tren din solotvino spre lviv e dupa amiaza...am uitat ora exact..parca 15.30. si ajunge la 7 si ceva in lviv.Costa acum 82 grivne cel mai scump bilet.. adica 7,5EUR (loc de dormit in coupe + asternuturi).

#26
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Eu am trecut de 2 ori pe pod...pot spune ca nu sunt probleme acolo...trebuie sa dai 1 leu la frontiera in pasaport...si sa completezi o hartie. oamenii din sighet si din solotvino sunt oameni buni si nu am avut probleme cu ei. totul e foarte apropiat. (vei face din gara de la sighet pana in gara la solotvino cam 20-30 minute pe jos). Tren din solotvino spre lviv e dupa amiaza...am uitat ora exact..parca 15.30. si ajunge la 7 si ceva in lviv.Costa acum 82 grivne cel mai scump bilet.. adica 7,5EUR (loc de dormit in coupe + asternuturi).

#27
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Mersi pizzaman,

Ideea e ca trenul Cluj - Sighetu Marmatiei face in jur de 5 ore iar apoi alte 15 ore Solotvino - Lviv. Deci ca si timp e cam tot pe-acolo. Cumva varianta prin Ungaria pare mai comoda, ca partea lunga din drum (adica Puspokladany - Lvov) se face noaptea, la cuseta dar s-ar putea sa coste mai scump.

#28
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Sigur va costa mai scump...mai e o varianta. Ultima data am mers cu autobuzul din solotvino. E autobuz in jur de orele 10-11 din solotvino...o rabla...costa 70 grivne si ajunge la liviv pe seara

Traseul ales de tine este cel mai comod si sigur...cel putin asa cred..dar te va costa cel putin dublu.

#29
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postpizzaman18, on 31st July 2009, 12:58, said:

E autobuz in jur de orele 10-11 din solotvino...o rabla...costa 70 grivne si ajunge la liviv pe seara

Cam câte ore faci cu autobuzul? Ajungi mai repede decât cu trenul?

#30
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
Da. E mai rapid autobuzul decat trenul.. pleaca intre 10 si 11 din solotvino si ajunge la 19-20 in lviv

#31
cornesro

cornesro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.05.2009
...

#32
beyond0darkness

beyond0darkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2009
pizzaman te rog mult ajuta-ma cu niste informatii, si eu iubesc pe cineva care momentan se afla in ucraina si vreau sa merg acolo, mai exact la kharkov, insa m-ar putea astepta si in kiev, nu e problema. eu sunt din brasov, daca merg cu trenul, in cat timp ajung la kiev? cate trenuri trebuie sa schimb si in ce orase? te rog mult ajuta ma.......mutumesc frumos

#33
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008

View Postbeyond0darkness, on 30th October 2009, 15:52, said:

pizzaman te rog mult ajuta-ma cu niste informatii, si eu iubesc pe cineva care momentan se afla in ucraina si vreau sa merg acolo, mai exact la kharkov, insa m-ar putea astepta si in kiev, nu e problema. eu sunt din brasov, daca merg cu trenul, in cat timp ajung la kiev? cate trenuri trebuie sa schimb si in ce orase? te rog mult ajuta ma.......mutumesc frumos

Salut. daca esti liber zilele te astept la o bere pe la sinaia sa stam de vorba,daca nu,iti dau cateva detalii. www.infofer.ro din brasov e doar 1 sg tren spre sighet si e cam pe la 21 si ajunge in sighet dimineata la 7.30..de acolo sincer nu cred ca ai tren de kiev..singura solutie ar fi sa te duci la lviv cu autobuzul si de acolo sa iei tren de kiev. trenul e in jur la 150 grivne la clasa 1 adica cam 13-14EUR autobuzul pana la lviv cam 70 grivne..deci 6 eur..trenul brasov - sighet cam 50 ron .vei face cam 36 de ore de acasa pana la kiev cred.

Solutia 2. (scumpa) trenul sofia - moscova..din bucuresti sau ploiesti sud ..cam te costa cam 120+ euro dus intors (nu mai stiu exact) si te duci astfel direct la kiev. si vei face astfel cam 20 ore. Am fost cu el si sincer nu mi se pare ca merita banii.

Solutia 3. Ceva in genul trenului sofia - moscova dar din bucati. tren brasov-ploiesti sud..tren ploiesti sud-suceava. De acolo am inteles ca sunt microbuze pana la cernauti. Odata ajuns in cernauti gasesti trenuri destule cu destinatia kiev sau kharkov.

Solutia 4. brasov-ploiesti sud-ploiesti sud -galati.. din galati trebuie sa treci granita peste bucatica moldovenilor si apoi sa ajungi la odesa..nu cred sa fie prea complicat dar nu am fost pe-acolo.. din odeasa ajungi usor la kiev..trenuri sau autobuze.

#34
beyond0darkness

beyond0darkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpizzaman18, on 30th October 2009, 16:35, said:

Salut. daca esti liber zilele te astept la o bere pe la sinaia sa stam de vorba,daca nu,iti dau cateva detalii. www.infofer.ro din brasov e doar 1 sg tren spre sighet si e cam pe la 21 si ajunge in sighet dimineata la 7.30..de acolo sincer nu cred ca ai tren de kiev..singura solutie ar fi sa te duci la lviv cu autobuzul si de acolo sa iei tren de kiev. trenul e in jur la 150 grivne la clasa 1 adica cam 13-14EUR autobuzul pana la lviv cam 70 grivne..deci 6 eur..trenul brasov - sighet cam 50 ron .vei face cam 36 de ore de acasa pana la kiev cred.

Solutia 2. (scumpa) trenul sofia - moscova..din bucuresti sau ploiesti sud ..cam te costa cam 120+ euro dus intors (nu mai stiu exact) si te duci astfel direct la kiev. si vei face astfel cam 20 ore. Am fost cu el si sincer nu mi se pare ca merita banii.

Solutia 3. Ceva in genul trenului sofia - moscova dar din bucati. tren brasov-ploiesti sud..tren ploiesti sud-suceava. De acolo am inteles ca sunt microbuze pana la cernauti. Odata ajuns in cernauti gasesti trenuri destule cu destinatia kiev sau kharkov.

Solutia 4. brasov-ploiesti sud-ploiesti sud -galati.. din galati trebuie sa treci granita peste bucatica moldovenilor si apoi sa ajungi la odesa..nu cred sa fie prea complicat dar nu am fost pe-acolo.. din odeasa ajungi usor la kiev..trenuri sau autobuze.


multumesc mult de tot, dar as mai vrea sa te intreb unele chestii, imi poti da un id de mess te rog?? avand in vedere ca sunt fata, n-as vrea sa aleg un traseu in care sa schimb multe trenuri.............din pacate nu pot sa ajung la sinaia zilele astea, o seara placuta, multumesc

#35
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Salut, biletele pe rutele din Ucraina se pot cumpara de la agentiile CFR? E vreun site pe care pot sa vad preturile? Multumesc!

#36
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008

View Postbeyond0darkness, on 31st October 2009, 18:44, said:

multumesc mult de tot, dar as mai vrea sa te intreb unele chestii, imi poti da un id de mess te rog?? avand in vedere ca sunt fata, n-as vrea sa aleg un traseu in care sa schimb multe trenuri.............din pacate nu pot sa ajung la sinaia zilele astea, o seara placuta, multumesc


Da, CFR

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate