Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Noua legatura Bucuresti Nord - Otopeni (tren + autobuz)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
sill.rds

sill.rds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 25.10.2006
Am mers si eu cu trenul Buc. Nord - Otopeni dus-intors. Orarul a fost respectat si totul a fost ok. Din cate am vazut, acum trenul face doar 35 minute dar oricum mi se pare exagerat. Calatoria dureaza o ora in total.

Am ramas cu un gust amar dupa ce am circulat cu acest tren. Atat la dus cat si la intors (ora 8 si ora 13) nu erau decat 10-15 pasageri. Ma intreb cat de profitabila este aceasta cursa avand in vedere ca CFR castiga 3,2 lei la un pasager (conform site-ului CFR), deci 30-40 lei la o cursa! adica un tren de 3-400 de locuri produce tot atatia bani cat un taxi! :( intr-adevar Romania este tara tuturor posibilitatilor.
Microbuzul arata jalnic. La dus microbuzul merge pe un drum neasfaltat si foarte ingust, la intoarcere  o ia pe DN1. Platforma din gara, in afara de faptul ca exista, nu are nici macar un minim de dotari cum ar fi scaune si acoperis. Pare o rampa de descarcat vagoane de marfa. Nu mi se pare ok avand in vedere ca deserveste un aeroport international, cel mai mare din RO. In afara de asta platforma unde opreste microbuzul este nesfaltata, plina de balti si de noroi.

O alta chestie ciudata este ca trenul este plin de lovituri de pietre. O multime de gamuri sunt crapate de lovituri, chiar si parbrizul de la mecanic era lovit. Ai zice ca trenul trece prin zona de razboi :(.

#56
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Din pacate e o treaba pe jumatate facuta... Oare cine a luat banii? Ei trebuiau sa adopte una dintre cele 2 solutii: ori prelungeau linia ferata pana la terminalul aeroportului si nu mai stateai sa te trasnbordezi si sa pierzi timp fie in loc de 780 sau 783 faceau o linie expres pana la cea mai apropiata statie de metrou, cum este in multe capitale, iar in cazul nostru poate fi cea din Aviatiei sau poate una de pe linia cu !mai care e putin mai departe dar la ora actuala drumul e mai liber si se rezolva problema partiala cu timpul pana la aeroport...

#57
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
@sill.rds: Platforma avea scaune, cosuri de gunoi si un orar a trenurilor. Dar intre timp aceste lucruri au disparut... Dar adapost nu e, daca ploua, ninge, astepti trenul sub cerul liber. Vad ca si tu ai remarcat faptul ca geamurile sunt lovite.

#58
alessa_tua

alessa_tua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2009
poate cineva sa ma ajute???cine stie cate ceva despre autobuzul 780 sau despre trenul acela gara de nord-otopeni...

#59
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postalessa_tua, on 17th November 2009, 22:46, said:

poate cineva sa ma ajute???cine stie cate ceva despre autobuzul 780 sau despre trenul acela gara de nord-otopeni...
Poti folosi liniile expres 780 sau 783 (in orele de varf faci peste 1h).
Trenul inca face legatura cu aeroportul. Durata calatoriei este de aprox. 50 de minute. Orarul de mers al trenurilor il poti consulta la urmatoarea adresa: www.infofer.ro

Daca suni la o firma de taxi, care are tariful afisat la vedere, pana la Aeroportul Henri Coanda, nu poti plati mai mult de 25-30RON pe chitanta. (experienta propie).

Acum, inainte sa mai scrii pe-aici, eu sincer cred ca, ar trebui sa renunti a mai fi certata cu limba romana.

Edited by fabian23, 18 November 2009 - 01:52.


#60
zuzoo

zuzoo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.11.2009
Vii din timp si dormi la mine. Dimineata te duc eu la otopeni.

#61
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 28.04.2006
Si daca tot "doarme" la tine poate o inveti sa foloseasca limba romana corect.

#62
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postbela, on 18th November 2009, 09:45, said:

Si daca tot "doarme" la tine poate o inveti sa foloseasca limba corect


fixed  B)

#63
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Tren Buc Nord -Otopeni

Trenul e ok dar problema e cu busul ala mic spre fffff mic. si la dus si la intors am luat trenul + minibusul . Aceasi problema cu minibusul.
Daca nu se rezolva problema cu marimea autobuzului acest traseu nu va fi folosit de calatori.

#64
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Are cineva idee, mai merge trenul asta + autobuzul pana la Otopeni? Sau pot sa am surpriza sa-mi zica in gara "nu mai e, l-am scos, fugi la 780".
Trenurile sunt din ora in ora?

#65
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteps, on 7th June 2010, 23:20, said:

Are cineva idee, mai merge trenul asta + autobuzul pana la Otopeni? Sau pot sa am surpriza sa-mi zica in gara "nu mai e, l-am scos, fugi la 780".
Trenurile sunt din ora in ora?
Da circula -la ora 8--10 si pe urma din ora in ora pina la 22.
6 lei biletul

#66
sill.rds

sill.rds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 25.10.2006

View Posteps, on 7th June 2010, 23:20, said:

Are cineva idee, mai merge trenul asta + autobuzul pana la Otopeni? Sau pot sa am surpriza sa-mi zica in gara "nu mai e, l-am scos, fugi la 780".
Trenurile sunt din ora in ora?
http://www.mersultre...c...utare&lng=1

http://www.otp-airpo...uri otopeni.pdf

#67
yubytu

yubytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.09.2008
In legatura cu Bus-ul 783 cat timp face pe traseul Unirii-Otopeni? daca am avion la 9:15 la cat sa plec din unirii cu cel de 6:20 sau cu cel de 7:00 dim?

Multumesc mult, o zi buna.

#68
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cel de 6:20.

#69
yubytu

yubytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.09.2008

View Postinside_spy, on 11th June 2010, 19:49, said:

Cel de 6:20.

multumesc frumos

#70
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
O intrebare pentru cine a mai folosit linia 783 recent, si chiar 780 cu legatura la un metrou!
Daca avionul meu este planificat sa soseasca la 0.45 in Otopeni, la ce ora pot lua autobusul 783 ca sa ajung la Gara de Nord, ca sa prind un tren ce pleaca din Buc. Nord la 6.00?
Poatre stie cineva care-i orarul actual al ultimului autobus, la ce ora pleaca spre Gara de Nord, deci ultima cursa, si la ce ora pleaca din Otopeni, prima cursa a zilei?
Sa traiti si sa aveti numai legaturi care sa vina la timp si sa asteptati cat mai putin in statii, pe unde calatoriti!

#71
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Linia 780:
Ultima plecare din Aeroport, terminal sosiri, este la ora 23.05 in zile de lucru si ora 23.00 sambata si duminica.
Prima plecare este la 5.30 in fiecare zi (inclusiv sambata, duminica), urmatoarea cursa pleaca la 6.10.

Linia 783:
Ultima plecare din Aeroport, terminal sosiri, este la ora 23.05 in zile de lucru si ora 23.00 sambata si duminica (adica program identic cu linia 780).
Prima plecare este la 5.30 in zile de lucru, 5.25 sambata si duminica, urmatoarea cursa pleaca la 5.50 (L-V), respectiv 6.30 (S, D).

Sursa:  http://www.ratb.ro/v_trasee.php

#72
siprian

siprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.10.2006
Salut!

Mai pot sa ajung de la otopeni la gara de nord cu 780 sau 783?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate