Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Accident idiot in bucale... Ajutor de o info

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Adica si daca tu dai cu spatele si intri in mine si daca eu vin din spatele tau si ti-o trag (scuzati exprimarea :)) vrei sa zici ca sunt acelasi tip de urme? Ma gandesc ca nu e aceeasi mancare de peste... acelasi tip de lovitura... naiba stie ce si cum, oi vedea maine.

#20
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu te baza prea mult pe expertiza in cazul unui proces : stiu un caz in care s-a contestat procesul verbal, s-a facut expertiza care ii dadea clar dreptate contestatarului, insa ambii judecatori (inclusiv cel de la recurs) au facut abstractie de expertiza si de martori. Ar fi bine sa nu ajungi la proces, chiar daca ai dreptate : eviti astfel pierdere de bani, timp si nervi (mai ales daca doamna e avocat).

#21
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Nici eu nu intentionez sa ajung la proces, dar acum naiba mai stie.... Nici sa fiu busit si cu dreptatea de partea mea si sa ma trezesc ca sunt scos de vinovat...
Din ce am citit pe net, fapta se poate incadra  la "neasigurare la schimbarea directiei de mers" si se penalizeaza cu 3 puncte.

"3 puncte de penalizare pentru:

- oprirea nejustificata sau circulatia pe banda de urgenta a autostrazilor;

- depasirea cu 21 -30 km/h a vitezei maxime admise;

- nerespectarea regulilor privind manevra de intoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulatie sau a directiei de mers, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;"

Link

Edited by Goofy, 03 March 2009 - 17:33.


#22
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Daca ai reusi sa o convingi sa declare ca a dat cu spatele si te-a lovit pe tine, cel vinovat, pentru ca ai stat prea aproape - ar fi o treaba minunata. In schimb daca proasta sustine ca ai intrat tu in ea, e cam groasa problema. In functie de urmele de pe autovehicule politistul IN UNELE CAZURI ar putea sa deduca dinamica impactului, sau macar sa o faca pe vita sa recunoasca.

Un martor ar fi binevenit.

SUCCES si sa nu uiti sa revii cu detalii.

#23
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
daca sustine ca ai intrat tu in ea, arata-i ce inseamna sa intri tu in ea ;)

#24
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Eh, oameni suntem, sper sa ne intelegem amiabil...
Cam cum ar fi o navarra peste un 207... :)

#25
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View PostGoofy, on Mar 3 2009, 15:08, said:

Manuel, daca esti la stop in panta de exemplu si ala o scapa din frana direct in tine, acolo stiu ca esti vinovat pentru nepastrarea distantei "regulamentare" (care nu prea e specificata pe nicaieri).
Sper sa nu fie asa. Daca esti foarte foarte aproape (<1m) sigur te foloseste doar pe post de proptea si nici macar vopseaua nu se zgarie. Daca respectivul o scapa la vale atat de mult incat sa ia destula viteza sa se cunoasca impactul ar fi chiar culmea sa pici de vinovat. Nu de alta dar plecarea in panta poate fi proba de examen, pe cand "cum sa te feresti de idioti" nu exista nici macar un indrumator..

#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@Goofy

Am participat o data fara sa vreau la o costatare la politie intr-un caz similar. Politistul l-a pus pe cel lovit sa mearga cu masina si sa calce frana in dreptul masinii care daduse cu spatele, paralel cu ea sa vada cat se inclina botul masinii, apoi l-a pus sa stea pe loc si a pus pe cel care daduse cu spatele sa dea cu spatele in dreptul celeilalte masini si a comparat urmele.

P.S. Cat ar fi Navara aia de mare, la o frana brusca tot se lasa botul in jos si urmele nu coincid. ;)

Edited by Night Elf, 04 March 2009 - 10:47.


#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca te scoate vinovat, fa-i un "bine" madamei si fa-te vinovat adevarat
adica trozneste-o bine in spate
bull-bar-ul oricum il schimbi, dar pe ea o sa o doara mai tare

#28
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Nu a fost cazul. A fost totul ok, am fost la politie, am declarat ce s-a intamplat, am socializat cu doamna timp de 4h (timpul de asteptare) si la final s-a lasat cu 3p si 120 de ron pentru dansa si autorizatie de reparatie pentru mine.
Deci totul ok pentru mine si o amenda si puncte pentru doamna.

#29
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Ne bucuram sa auzim ca uneori si avocatii sunt oameni.  :lol:

#30
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
A fost foarte ok :)
Nu pot fi toti bagati in aceeasi oala.

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostGoofy, on Mar 4 2009, 15:01, said:

A fost foarte ok :)
Nu pot fi toti bagati in aceeasi oala.

sunt foarte curios daca ziceai acelasi lucru si daca nu iesea ok.
sa zici, ba afost asa si pe dincolo, a mintit, dar na...nu-i poti baga pe toti in aceeasi oala...

dar in fine, desi curiosity killed the cat, pun pariu ca daca nu tu, altii incepeau sa urle "c-asa sunt toti" :lol:

Edited by spare-me, 04 March 2009 - 15:10.


#32
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Ok pentru mine intr-un final iesea (sper eu), dar probabil dupa procese si nervi consumati inutil. Din fericire, am avut parte de unul dintre avocatii "buni" ca sa zic asa...
Si eu unul chiar nu ii pot baga pe toti intr-o oala (orice ar fi ei, tigani, avocati, fotbalisti, oieri etc)
Iar de mintit, nu a mintit nimeni  in cazul meu, s-a spus adevarul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate