Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Sistem pick-up (vinil) / CD / mp3

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am vazut de ceva vreme la Real / Metro un sistem audio cu tuner si CD/mp3 care avea si pick-up, ba mai mult, stia sa si converteasca vinil-urile in mp3-uri, cu slot SD si USB pentru stick, telecomanda, boxe lemn de 2 x 8 W, parca, de Elta 2399N e vorba, pe la 100 de euro (a crescut in ultima vreme de la 380 la vreo 420-450 lei). Mi-a ramas in minte sistemul, mai ales pentru funcita de convertire automata, si in urmatoarele luni am mai gasit inca 2 sisteme comercializate la noi care stiu chestia asta, unul facut de Watson dar cu niste boxe pe lemn de 2 x 5 W care mi s-au parut mici (pe la 220-240 lei) si inca unul care semana cu Watson-ul intr-un mic catalog de comenzi prin posta, facut de o firma si mai fantoma decat Watson sau Elta, Dr. Music :w00t: sau ceva de genul asta (peste 500 de lei, mi s-a parut supra-apreciat). Mi-a ramas in minte doar ca are si caseta, din ce scria in reclama parea sa stie si conversie automata caseta > mp3, ceea ce ar fi un bonus pentru mine (am si cateva casete pe care nu le-am gasit ca CD sau ca mp3-uri si le-as converti, mai mult pentru valoare sentimentala).

Folosesc de ceva vreme ca amplificator / pick-up (dar ca pick-up doar la ocazii speciale) in camera unde stau acum un Tesla de 2 x 15 W de care sunt cat de cat multumit, in afara faptului ca mi s-a dus o iesire si n-am gasit inca in Timisoara pe cineva care sa-l repare, ca mie mi-e ca raman cu piese de schimb daca il desfac si il reasamblez. :(

Mi-as lua un sistem dinasta pe care sa il folosesc ca amplificare la calculator si ca stand-alone (sincer, ma incanta combinatia de telecomanda cu mufa USB :D), dar pe care sa mai pot asculta din cand in cand si discuri. Oricum, daca imi iau asa ceva o sa incep sa copiez toata colectia de viniluri de acasa. Nu imi trebuie putere prea mare, imi trebuie sa acopere o camera normala, as prefera fidelitate mai mult, vreau totusi sa raman in gama acceptabila de preturi la un buget de student. :)

Pana acum mi-am facut o gramada de combinatii ideale in minte... sau iau Elta-ul (nu am testat nici unul din ele pana acum si nu stiu cum suna), sau iau Watson-ul, ignor boxele, repar Tesla-ul si le folosesc in combinatia calculator > Watson > Tesla ca amplficare, sau iau unul din ele, ma supar si il leg la un alt sistem de amplificare 2.0/2.1, cumparat sau facut, ulterior... Singura chestie clara e ca Tesla-ul va fi oricum reparat si va continua sa functioneze, in camera unde stau acum sau in alta, e prea bun ca sa treaca in conservare. :) Ce mi-ati recomanda in situatia asta?

Si inca o chestie, la toate sistemele astea mi s-au parut cam fragile/rudimentare, mi-e un pic groaza sa nu imi uzeze vinilurile mult mai rau ca un pick-up "clasic", cum e Tesla. Ce stiti despre asta?

Edited by AlexIP, 02 March 2009 - 04:38.


#2
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Daca vrei fidelitate, uita de pocnitorile din Metro sau vandute prin cataloage cu ciurucuri. Uita si de mp3.
Repara pickup-ul ala, pot sa aflu daca este in TM cineva la care poti apela cu incredere.
De asemenea, un cass deck bun (capete de serie de acum 20 de ani) il poti cumpara in zilele noastre pe nimic.
In legatura cu captura de pe vinil pe comp, cauta o placa de sunet mai veche gen yamaha XG sau Creative SB pci128 sau pci512.

Stiu un amplif Jamato de putere mica care este de vanzare la tine in zona si canta absolut superb.

Overall iesi mult sub pretul pocnitorilor respective iar castigul in fidelitate este incomensurabil, ca sa nu mai vorbim ca ceea ce vrei tu sa cumperi nu o sa aiba viata mai lunga decat garantia. Trust me!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate